Cum sa-l ajut să nu mai înjure?

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:
Cum sa-l ajut să nu mai înjure?

Mesaj necititde unsuflet » 25 Noi 2009, 21:53

Cum pot sa determin un om sa nu mai dracuie? Cu forta stiu ca nu pot sa-l duc la spovedit...
Ajuta, daca, doar ma rog Feciorei Maria sa-l duca la spovedit?
Stiu de la o prietena ca ajuta sa-i pun ulei sfintit in mancare...
O sa-l pomeneasca mai putin daca fac asta?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri :)
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

Naty
Mesaje:21
Membru din:11 Mar 2011, 00:01
Confesiune:ortodox
Localitate:Chisinau

Re: Cum sa-l ajut?

Mesaj necititde Naty » 04 Mai 2011, 09:16

Draga sora sau frate.
O rugaciune pentru aprpaoele nostru insemna foarte mult. Iar uleiul si restul superstitiilor lasati-le la o parte ca nu ajuta cu nimic.
Cand omul nu vrea sa meraga la spvedit, nu vrea sa auda de Dumneyeu nu trebuie sa fie fortat. Stiri cum se spune de nu vrea sa-i vorbiti lui de Dumnezeu vorbiti-i Lui Dumnezeu.
Doamne ajuta.

valercosma
Mesaje:63
Membru din:16 Apr 2011, 12:05
Confesiune:ortodox

Re: Cum sa-l ajut?

Mesaj necititde valercosma » 04 Mai 2011, 10:47

O mincare binecuvintata transfera o parte din energiile divine ,nu sunt superstitii uleiul binecuvintat, apa sfiintita, agheasma mare, s-au alte lucruri binecuvintate in biserica prin rugaciune,. citim in F.A;10,15: ceea ce a curatit D-zeu sa nu numesti spurcat,sau,1 Tim.4,5pt. ca este sfintit prin cuvintul lui D-zeu si prin rugacine, Il ajuta pe semenul meu rugacinea, sfatul bun, indemnul de a face binele, iluminarea mintii, dar si orice lucru care vine de la D-zeu

Naty
Mesaje:21
Membru din:11 Mar 2011, 00:01
Confesiune:ortodox
Localitate:Chisinau

Re: Cum sa-l ajut?

Mesaj necititde Naty » 04 Mai 2011, 16:24

Nu m-am referit la faptul ca uleiul sfintit, apa sfiintita, agheasma mare, sunt superstitii, dar la faptul ca ajuta daca i le pui in mancare.
De atit si alearga oamneii la sapte biserici sa ia agheasma de la ele ca le va ajuta.
Atunci ar trebui sa-l ajute si pe ce-l de sufera de patima betiei. I-ai daugat si gata s-a vindecat...
Si oricum poti sa-i pui cat doresti ulei , sau cata doresti agheasma, de nu e si credinta in ajutorul Domnului, nu ajuta cu nimic.
Cu iertare.


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 102 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX