Despre Sambata si despre Duminica

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Petrus
Despre Sambata si despre Duminica

Mesaj necititde Petrus » 26 Mar 2010, 16:59

Sunt unele controverse in crestinism in legatura cu zoia de inchinare saptamanala. Unii sustin ca ar fi Duminica, altii ca ar fi Sambata.
Ce parere avetI? si daca puteti sa aduceti si argumente din Sfanta Scriptura.Va multumesc.

Victor
Mesaje:187
Membru din:02 Apr 2008, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti

Re: Despre Sambata si despre Duminica

Mesaj necititde Victor » 26 Mar 2010, 17:18

Controversa este numai in mintea ratacitorilor. Noi stim ca duminica este cea care trebuie serbata. Check this out: viewtopic.php?f=66&t=300

Petrus

Re: Despre Sambata si despre Duminica

Mesaj necititde Petrus » 27 Mar 2010, 07:38

Controversa este numai in mintea ratacitorilor. Noi stim ca duminica este cea care trebuie serbata. Check this out: viewtopic.php?f=66&t=300
Cu fraza ta nu m-ai convins . Vreau argumente teologice. De unde stii ca duminica e ziua corecta de inchinare? doar pentru ca asa face toata lumea?

Victor
Mesaje:187
Membru din:02 Apr 2008, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti

Re: Despre Sambata si despre Duminica

Mesaj necititde Victor » 27 Mar 2010, 07:47

Controversa este numai in mintea ratacitorilor. Noi stim ca duminica este cea care trebuie serbata. Check this out: viewtopic.php?f=66&t=300
Cu fraza ta nu m-ai convins . Vreau argumente teologice. De unde stii ca duminica e ziua corecta de inchinare? doar pentru ca asa face toata lumea?
Mai sus ti-am dat link-ul catre un mai vechi topic de pe forum care trateaza problema. Ai destule argumente acolo. Le-ai citit?
Acela era raspunsul meu, nu fraza mea care nu te-a convins pe tine!
viewtopic.php?f=66&t=300#p7377

Petrus

Re: Despre Sambata si despre Duminica

Mesaj necititde Petrus » 27 Mar 2010, 16:09

Mai sus ti-am dat link-ul catre un mai vechi topic de pe forum care trateaza problema. Ai destule argumente acolo. Le-ai citit?
Acela era raspunsul meu, nu fraza mea care nu te-a convins pe tine!
viewtopic.php?f=66&t=300#p7377

Am citi discutiile de aici si am ajuns la concluzia ca Biblia nu spune nicaieri sa tii alta zi de odihna decat cea lasata de mantuitorul, Sambata. Despre Duminica, c zi de icnhinare saptamanala n-am gasit nici o porunca de la Dumnezeu in Biblie, una explicit, ma refer. doar cateva amintiri despre ziua intai a saptamanii si atat fara vre-o referinta concreta ca trebuie sa serbez aceasta zi (Duminica).
Ceea ce am vazut este ca trebuie sa ai o baza biblica cand afirmi ca Sambata sau Duminica ar fi zile de odihna saptamanale. Ca Biblia, de la un capat la altul nu are nici o verset explicit in care s se afirme sa pazesti Duminica in locul Sambetei pentru ca Iisus a inviat in aceasta zi. A-ti gasit cumva vreun verset si eu nu stiu?

Cosmin Florin
Mesaje:133
Membru din:29 Sep 2009, 12:11
Confesiune:ortodox

Re: Despre Sambata si despre Duminica

Mesaj necititde Cosmin Florin » 27 Mar 2010, 16:20

Am citi discutiile de aici si am ajuns la concluzia ca Biblia nu spune nicaieri sa tii alta zi de odihna decat cea lasata de mantuitorul, Sambata. Despre Duminica, c zi de icnhinare saptamanala n-am gasit nici o porunca de la Dumnezeu in Biblie, una explicit, ma refer. doar cateva amintiri despre ziua intai a saptamanii si atat fara vre-o referinta concreta ca trebuie sa serbez aceasta zi (Duminica).
Ceea ce am vazut este ca trebuie sa ai o baza biblica cand afirmi ca Sambata sau Duminica ar fi zile de odihna saptamanale. Ca Biblia, de la un capat la altul nu are nici o verset explicit in care s se afirme sa pazesti Duminica in locul Sambetei pentru ca Iisus a inviat in aceasta zi. A-ti gasit cumva vreun verset si eu nu stiu?
Petrus, ce înțelegi prin a păzi sâmbăta? Practic, cum trebuie „păzită” ziua de odihnă?

Petrus

Re: Despre Sambata si despre Duminica

Mesaj necititde Petrus » 30 Mar 2010, 07:20

Am citi discutiile de aici si am ajuns la concluzia ca Biblia nu spune nicaieri sa tii alta zi de odihna decat cea lasata de mantuitorul, Sambata. Despre Duminica, c zi de icnhinare saptamanala n-am gasit nici o porunca de la Dumnezeu in Biblie, una explicit, ma refer. doar cateva amintiri despre ziua intai a saptamanii si atat fara vre-o referinta concreta ca trebuie sa serbez aceasta zi (Duminica).
Ceea ce am vazut este ca trebuie sa ai o baza biblica cand afirmi ca Sambata sau Duminica ar fi zile de odihna saptamanale. Ca Biblia, de la un capat la altul nu are nici o verset explicit in care s se afirme sa pazesti Duminica in locul Sambetei pentru ca Iisus a inviat in aceasta zi. A-ti gasit cumva vreun verset si eu nu stiu?
Petrus, ce înțelegi prin a păzi sâmbăta? Practic, cum trebuie „păzită” ziua de odihnă?
Asa cum spune in Isaia 58 cu versetele 13 si 14:

13.Dacã îti vei opri piciorul tãu în ziua de odihnã si nu-ti vei mai vedea de treburile tale în ziua Mea cea sfântã, ci vei socoti ziua de odihnã ca desfãtare si vrednicã de cinste, ca sfintitã de Domnul, si vei cinsti-o, fãrã sã mai umbli, fãrã sã te mai îndeletnicesti cu treburile tale si fãrã sã mai vorbesti desertãciuni,
14. Atunci vei afla desfãtarea ta în Domnul. Eu te voi purta în car de biruintã pe culmile cele mai înalte ale tãrii si te voi bucura de mostenirea tatãlui tãu Iacov, cãci gura Domnului a grãit acestea.

De asemenea, iti mai da un verset din Evanghelia dupa Matei la capitolul 12:

12.Cu cât se deosebeste omul de oaie! De aceea se cade a face bine sâmbãta.

Si nu uita ea incepe la apusul soarelui vineri si se termina sambata la apusul soarelui dupa calendarul biblic.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre Sambata si despre Duminica

Mesaj necititde protosinghel » 30 Mar 2010, 07:53

Despre asta s-a discutat destul aici.Îţi va lua mult timp să citeşti totul, dar cred că-ţi va face bine...

P.S. Poate-ţi revizuieşti confesiunea, căci eşti mai degrabă adventist decât romano-catolic, aşa cum ai ales dumneata.

Petrus

Re: Despre Sambata si despre Duminica

Mesaj necititde Petrus » 31 Mar 2010, 12:56

Despre asta s-a discutat destul aici.Îţi va lua mult timp să citeşti totul, dar cred că-ţi va face bine...

P.S. Poate-ţi revizuieşti confesiunea, căci eşti mai degrabă adventist decât romano-catolic, aşa cum ai ales dumneata.
Omul nu mi-a cerut decat sa-i spun cum trebuie serbata sambata, atat. Fara alte detalii.
Avand in vedere 1001 si unu de argmente biblice nu pot sa trec peste constiinta si peste voia lui Dumnezeu si sa accept ceva contra. Asa sa-mi ajute Dumnezeu.


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 79 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX