Egoismul

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:
Egoismul

Mesaj necititde Florina » 03 Mai 2008, 20:42

Ultima oară modificat 03 Mai 2008, 22:06 de către Anonymous, modificat 1 dată în total.
Motiv: "Am bagat link-ul in text"

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Egoismul

Mesaj necititde maria_andreea » 04 Mai 2008, 12:04

Hristos a Inviat!

Nu stiu unde am auzit aceste cuvinnte, dar mi-au placut; suna cam asa ceva :o lume solidara este ceea ce ne trebuie noua romanilor si intregii populatiei de pe glob pt a ne putea bucura cum se cuvine de acest minunat dar, viata.
Din pacate nu toti suntem solidari si ca atare vedem rezultatele, pretul alimentelor (grau, orez, porumb) a crescut asa de mult incat unele populatii precum cele din Haiti au inceput sa moara de foame, este tragic...si pt ce? pt a planta in locul cerealelor plante pt a produce etanol (substanta din componenta biocombustibililor) bun si asta insa daca ne gandim ca cei care sufera acum nu au avut nicio implicare in incalzirea globala care ne ameninta am putea sa constatam cu amaraciune ca de fapt nu exista solidaritate, exista egoism in lume!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
valy0017
Mesaje:36
Membru din:05 Apr 2008, 20:36
Localitate:Iasi sau Bârlad
Contact:

Re: Egoismul

Mesaj necititde valy0017 » 04 Mai 2008, 22:14

Eu nu mai cred in nimic din lumea asta, atata e de plina de egoism, si daca as putea sa nu mai cred nici in mine - mai ales atunci cand ma mint si ma scuz si ma dezvinovatesc ... as da numai lui Dumnezeu toata increderea mea, dar mai am ...
"POCAITI-VA CA S-A APROPIAT IMPARATIA CERURILOR"

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Egoismul

Mesaj necititde maria_andreea » 05 Mai 2008, 09:49

Hristos a Inviat!
Eu nu mai cred in nimic din lumea asta, atata e de plina de egoism
.
Nu asa Valentin trebuie sa privim viata, nu e bine sa generalizam atitudinea egoista care exista in lume (inca mai exsta-slava Domnului persoane care se gandesc si la aproapele, carora le pasa), noi trebuie sa luptam cu egoismul din lume, sa-i invatam pe cei care considera ca singuri vor ajunge in Imparatia Lui Dumnezeu ca gresesc, trebuie sa avem in minte mereu exemplul Mantuitorului de iubire fata de noi si mereu sa nu uitam porunca suprema a iubirii care ne-a dat-o de a ne iubii aproapele ca pe noi insine. Am reciti ieri din cartea lui Danion Vasile, "Taina iubirii" episodul in care 2 vulturii carora li sa furat o aripa (femelei aripa stanga, masculului aripa dreapta) au reusit impreuna, adunandu-si fortele sa junga la Muntele Linistii unde urmau sa se odihneasca... cand zburau pe cer se vedea o singura cruce. Haide sa incercam -si noi si poate vom alatura noua si pe altii- sa urmam exemplul vulturilor (poate ca pare greu sa-i indreptam pe cei care sunt obisnuiti sa traiasca numai pt ei, insa nu imposibil si sti de ce pt ca atunci cand vor vedea cat de senini si de fericiti suntem noi vor dori si ei si ei sa fie ca noi).

Imi cer scuze daca sunt confuze ideile, dar nu am timp sa le explic mai bine, Doamne ajuta!
Ultima oară modificat 05 Mai 2008, 20:19 de către maria_andreea, modificat 1 dată în total.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

diaconul_Catalin

Re: Egoismul

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 05 Mai 2008, 10:35

Eu sunt egoist... poate nu ma gandesc doar la mine, dar cu siguranta ma gandesc si la binele meu atunci cand fac ceva.
PS: Haideti sa nu postam mesaje ambigue, iar dupa juma de pagina de scris sa mentionam: nu am timp sa explic. Sa pastram postarile pentru atunci cand avem timp, cand suntem linistiti si sa dam raspunsuri atunci cand avem ce spune, nu in mod egoist, ci si pentru altii, nu doar pentru intelesul propriu!

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Egoismul

Mesaj necititde maria_andreea » 05 Mai 2008, 20:49

Hristos a Inviat!
Haideti sa nu postam mesaje ambigue, iar dupa juma de pagina de scris sa mentionam: nu am timp sa explic. Sa pastram postarile pentru atunci cand avem timp, cand suntem linistiti si sa dam raspunsuri atunci cand avem ce spune, nu in mod egoist, ci si pentru altii, nu doar pentru intelesul propriu!
Recunosc poate ca am fost egoista spunand ca nu am timp, insa eu chiar am vrut din tot sufletul sa-l pot ajuta pe Valentin sa-si schimbe parerea despre egoism...acum am timp sa explic (cred ca dupa mustrarea facuta de diaconul Catalin nu voi m-ai indrazni "sa fiu egoista" :) ); poate ca nu s-a inteles bine ce am vrut sa spun prin exemplul cu vulturi (la asta m-am referit cand am spus ca poate nu se va intelege bine)-prin acest exemplu eu am dorit sa accentuez cat de sublima si de importanta este iubirea pt aproapele. Purtand aceeasi cruce cu fratele nostru care este in necaz nu cred ca este ceva mai minunat, mai bine placut Lui Dumnezeu...eu cred ca astfel putem deveni o lume solidara (ceea ce spuneam putin mai sus).
si daca as putea sa nu mai cred nici in mine - mai ales atunci cand ma mint si ma scuz si ma dezvinovatesc
Sa sti ca este un semn bun faptul ca constientizam greselille noastre caci numai astfel vom putea sa le indreptam... foarte important este sa nadajduim ca vom primi ajutor de la Bunul Dumnezeu si sa nu incetam a ne ruga pt acesta.
as da numai lui Dumnezeu toata increderea mea, dar mai am ...
Foarte frumos gandul tau pana la un anumit punct (caci nu am inteles ce ai vrut sa spui cu dar mai am); cred ca asa ar trebui sa facem toti-sa ne punem toata increderea in Dumnezeu, insa parerea mea este ca ar trebui sa mergem mai departe si sa ajungem sa avem incredere si in oameni.

P.S.: Mustrarea facuta de Diaconul Catalin o iau ca pe o posibila intrebare pe care Sf Ap Toma i-ar fi putut-o pune Mantuitorului (nu din necredinta ci pt a lamuri mai bine lucrurile pt cei care nu inteleg).
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

tanar pururi

Re: Egoismul

Mesaj necititde tanar pururi » 06 Mai 2008, 09:04

Egoismul este prezent in viata noastra. Dar trebuie sa luptam sa ne curatim. Drumul spre mantuire este un drum ascendent, cu multe piedici, dar cu ajutorul Domnului il vom strabate.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Egoismul

Mesaj necititde maria_andreea » 08 Mai 2008, 16:39

Hristos a Inviat!

Sa-mi raspunda si mie cineva ce ar trebui sa facem cand ne lovim de raspunsuri din partea tinerilor (liceeni, premianti) de genul pe mine nu ma intereseaza ce se intampla in lume :!: :?:
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Egoismul

Mesaj necititde Florina » 08 Mai 2008, 16:49

Eu personal i-as raspunde acelui tanar: "Foarte bine ca nu te intereseaza ce e in lume, probabil te intereseaza ce e in interiorul tau, adica lupta cu patimile".

Si de aici as incepe o discutie care s-ar finaliza cu sfatul de a merge constant la un duhovnic.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Egoismul

Mesaj necititde maria_andreea » 08 Mai 2008, 16:53

Hristos a Inviat!

Si daca rade de tine, te crede nebun; pana cand si cum sa-i vorbim despre patimi cand el este convins ca adevarata bucurie consta in a-si etala ultimele modele de haine, a se distra pana in zorii zilei de Duminica?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Egoismul

Mesaj necititde Florina » 08 Mai 2008, 16:56

Asa credeam si eu, dar incearca! Poate nu da roade pe loc, dar la probleme grave, unii isi vor aminti ce le-ai spus si vor merge la duhovnic...

Avatar utilizator
Pr Constantin
Mesaje:74
Membru din:07 Apr 2008, 16:32
Confesiune:ortodox

Re: Egoismul

Mesaj necititde Pr Constantin » 08 Mai 2008, 17:04

Un posibil raspuns:

Daca ii intereseaza in principal "Lumea lui Dumnezeu" si nu lumea noastra... eu zic ca expresia e OK.
Daca ii intereseaza in principal "Lumea eului propriu" si nu lumea noastra... eu zic ca nu e OK.

Iesirea din lume a monahiloer e de fapt o "confiscare", zic eu. In care Dumnezeu "confisca" existenta ta.

Multi Sfinti au trait dezinteresati de lume. Exista si cazuri la noi (daca va amintiti) de un schit izolat unde calugarii prin anii '80 se rugau la ectenie pentru Rege... nici nu stiau ce e aia comunism.

Sfantul Antonie cel Mare fugea de lume (si de oameni) si nu isi dorea decat "singuratatea" cu Dumnezeu, cu Sfintii.

Personal am descoperit ca e mai bine sa fugi de lume decat sa fii partas la ea. Ma refer ca informare, atentie, participare, etc. Bineinteles ca fuga trebuie sa fie catre Dumnezeu. Apoi Dumnezeu insusi te "repune" in lume cu "sensuri" noi (pentru tine) dar cu scop precis.

Asa ca - tot personal - cred ca mai bine e sa fugim din lume - sau de lume - dar s-o facem cu intelepciune. Nu pentru noi, nu dupa voia noastra ci in ascultare de Dumnezeu si de duhovnic. Si apoi, chiar de ne-om indeparta atat de mult incat "nu mai semanam cu lumea" undeva tot vom avea un "sens" si pentru ceilalti.

E o parere ! (Nu o dogma!)

Pun si eu o intrebare capcana: Monahul e egoist?
Sa ne veselim in Domnul !

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Egoismul

Mesaj necititde maria_andreea » 08 Mai 2008, 17:26

Hristos a Inviat!
tot personal - cred ca mai bine e sa fugim din lume - sau de lume - dar s-o facem cu intelepciune.
Dar nu credeti ca astfel dam dovada de lasitate (fugind de pacate) ???...mie cel putin intodeauna imi este pusa la incercare credinta cand vorbesc cu persoane pt care conteaza "Lumea eului propriu", oare noi astfel nu ne intarim in credinta??? Dar cat sa rabdam astfel alaturi de ei???
sa fugim din lume - sau de lume - dar s-o facem cu intelepciune.
Va rog sa explicati mai mult caci din putinul meu nu inteleg!
Monahul e egoist?
Cu siguranta ca nu...ducandu-se acolo s-a lepadat de sine slujind exclusiv Lui Dumnezeu si rugandu-se pt noi!

Cred ca acum inteleg cum trebuie sa fugim cu intelepciune de lume...ca monahul egoist!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
Pr Constantin
Mesaje:74
Membru din:07 Apr 2008, 16:32
Confesiune:ortodox

Re: Egoismul

Mesaj necititde Pr Constantin » 09 Mai 2008, 10:06

O perioada am crezut si eu ca intradevar e lasitate. Am gasit insa la Sf. Ioan Gura de Aur, in Omilii la Evanghelia Sf. Ap. Matei, ca datoria noastra e sa fugim de ispite si de necuratiile lumii... ele vor veni oricum asupra noastra dar prin iconomia lui Dumnezeu. Sfantul e chiar radical aici - spune sa fugi de orice fel de ispita - sa nu cautam ispita ca va veni singura.

Undeva noi ne pacalim singuri cand spunem ca trebuie sa acceptam necuratiile din jurul nostru (fie el si televizor - ca exemplu) doar pentru a ne intari. Candva gandeam asa. Acum cred ca mai bine fugi de ele. Sf. Ioan spune chiar ca "lasitatea" asta e buna. Fii sigura ca de ispite nu scapam, dar asta nu inseamna ca trebuie sa le cautam sau cand vin sa stau cu ele la "barfe" ca sa ma intaresc.

Si ar mai fi ceva. Pentru mine graitor e urmatorul pasaj:

"Atunci Iisus a fost dus de Duhul în pustiu, ca să fie ispitit de către diavolul" (Matei 4, 1). Vezi cum spune Sf. Ap. Matei: "dus de Duhul". Deci nu dupa capul nostru, ci cum ne poarta Duhul.

"... a fost dus de Duhul potrivit unei randuieli Dumnezeiesti, lasandu-ne sa intelegem sa nu ne bagam singuri in incercari, ci sa le infruntam cu curaj atunci cand suntem tarati in ele" (Sf. Ioan Gura de Aur - Omilii la Matei - Omilia XIII - pg.153-154).
Acest "tarati" pentru mine e mai mult decat graitor.

Noi? Noi sa fugim (spre Domnul, bineinteles)! (vezi si pg.159)
Sa ne veselim in Domnul !

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Egoismul

Mesaj necititde maria_andreea » 09 Mai 2008, 11:07

Hristos a Inviat!

Nu de putine ori mi sa reprosat ca nu ma ancorez in realitatea zilei in care traim si astfel voi avea foarte mult de suferit, voi avea parte de dazamagiri atunci cand ma voi lovi direct de realitatile groaznice ale lumii. Cred ca ceea ce mi-ati spus dv ma va ajuta sa-mi mentin pozitia "de indiferenta", "de lasitate" (caci incepusem sa dau dreptate acestora) si sa pot raspunde celor care au asemenea conceptii.

Doamne ajuta!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Egoismul

Mesaj necititde elena -petra » 09 Mai 2008, 19:59

Eu cred ca orice om este egoist intr-o masura mai mare sau mai mica.Este o trasatura normala a psihicului uman.Problema devine doar in momentul in care egoismul devine exagerat.
Cred ca fiecare dintre noi are o balanta unde se balanseaza atat egoismul cat si altruismul.Ciudat este cum 2 antagonisme ne pot deduce actiunile.Totusi la mine se balanseaza mai mult partea cu altruismul ,adica ofer fara sa astept nimic in schimb.

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Egoismul

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 08 Iun 2008, 23:28

Avem prea multa mancare in alti ani, si chiar acuma avem lacuri vin si munti de unt, din cate inteleg. Nu prea gasesc informatii concrete.

Inainte, acum cativa ani buni, aveam munti de grau, carne de vaca, tot. Da! Voi in RO mureati de foame si UE avea surplusuri. Dar de ce nu putea sa le distribuie ??? Pai cum sa faca ? Sa vi le dea la pret redus ? Asta a distrus agricultura romaneasca. Si a haitiului, si a africii, daca populatia cumpara grau ieftin din UE, nu mai cumpara de la fermieri.

Intai CAP a inceput ca un "buffer stock scheme" adica, fermierii aveau venituri nasoale, cand erau recolte mari, pretul graului era prea jos, deci nu aveau sa manance, cand erau recolte mici, unii (a caror recolte nu fusesera distruse) profitau de preturi imense si ceilalti mureau de foame. Clinetii aveau si ei probleme cu preturile care mergeau sus, jos...

Asa ca sistemul a fost simplu: UE urma sa cumpere la un pret garantat, destul de ridicat cand erau surplusuri, garantand un venit bun pentru fermieri, si in anii rai, sa scoata din magazie ce a pus deoparte in alti ani.

Dar... ce au facut fermierii francezi, (ei au fost primii) ei au produs in prostie, distrugand toate campiile, razand tot si punand grau si alte cele. Doar aveau garantia ca guvernul va cumpara?
Si-au luat combine uriase, si au facut supraproductie, intr-atata incat orice inundatie nu putea distruge tot, incat sa fie vreodata in minus.

Apoi au venit corporatiile. Ele au cumparat, cat puteau, si au produs in prostie, aruncand produsul pe piete, si fortand guvernul sa le cumpere.

Guvernele, vazand ca au atata, ce au facut? Au exportat, aruncandu-le pe pietele internationale de marguri, preturile cazand, si fermierii din tarile straine dand faliment, ei nu puteau sustine asemenea preturi artificial mici.

O parte a fost distrus. O parte pur si simplu a stat pana s-a stricat. Etc.

Acum nu mai avem surplusuri. De ce? Neste reforme, acum UE plateste unii dintre detinatorii de pamant sa nu creasca nimic. Da, cumparati pamant si noi va platim sa nu faceti nimic, sa stati acasa sa leneviti. Si ne iese mai ieftin decat sa scapam de produs daca l-ati face.

Nu e ca nu ar fi destul, dar fiecaruia ii pasa doar de sine. Si voi data viitoare cand vedeti in vitrina pui polonez sau din SUA (acolo au subsidari), luat la preturi mici dep pietele internationale (se poate sa se fi schimbat intre timp, daca am intrat in UE), si pui romanesc, la pret intreg, facut cu truda intr-o ferma cu sprijin minim din partea oricui,fara modernizari si alte cele, veti lua cel mai ieftin. Astfel romanii neavand sprijin vor da faliment, si cei din UE o vor duce bine.

Deci, nu e ca nu ar ajunge pamantu sa ne sustina, e ca noi nu ne impartim roadele bine.

Eu am scris din amintiri, dar detalii aici http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/europe/4407792.stm .

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Egoismul

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 16 Mai 2009, 23:25

Pun si eu o intrebare capcana: Monahul e egoist?
Dupa ce ca monahii se roaga pt. intreaga lume, ar fi culmea sa mai zicem ca-s egoisiti...


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 74 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX