statul si biserica

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
alexandru
Mesaje:11
Membru din:27 Oct 2008, 15:46
Confesiune:ortodox
Preocupări:Mecanica
Localitate:Chișinău
statul si biserica

Mesaj necititde alexandru » 14 Iun 2010, 09:59

Buna ziua!
Poate cineva sa-mi explice:
1.De ce statul s-a despartit de biserica?
2.Daca nu am fost intrebati (eventual )prin referendum,este legitima aceasta situatie?
Multumesc.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: statul si biserica

Mesaj necititde Ioan Cr » 14 Iun 2010, 18:07

1.De ce statul s-a despartit de biserica?
Pentru ca asa a fost de la bun inceput. Iti amintesti: "Dati Cezarului ce este a Cezarului si lui Dumnezeu ce este a lui Dumnezeu"? Visul "statului crestin" s-a spulberat de multe ori in istorie (Bizantul, Rusia). Imparatia lui Dumnezeu nu este din lumea aceasta, si cu toate ca este in lume, ramane diferita. Relatia Statul-Biserica este foarte complexa, nu poate fi redusa la dusmanie si prietenie, desi sunt si astea. Pur si simplu este o realitate inevitabila: Biserica nu poate ramane clandestina, cum nici lumina nu trebuie ascunsa sub obroc. Si nici nu trebuie confundata cu tot ce se vede, pentru ca nu orice lumina este de la Dumnezeu.
2.Daca nu am fost intrebati (eventual )prin referendum,este legitima aceasta situatie?
Nu este o situatie negociabila. Este un adevar.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX