Blestemul parintesc

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
ellena
Mesaje:136
Membru din:31 Aug 2009, 15:04
Confesiune:ortodox
Blestemul parintesc

Mesaj necititde ellena » 24 Iul 2010, 21:05

Cu cateva zile im urma am avut o discutie cu tatal meu.Drept urmare,tatal meu mi-a spus de doua ori:"Sa dea Dumnezeu,praful si pulberea sa se aleaga de tine si de viata ta!".As vrea sa intreb ce efecte are blestelum parintesc si cum ar putea fi inlaturate?Ce se mai poate face acum? :(
„Domnul il iubeste mult pe pacatosul care se pocaieste si il strange cu drag la pieptul Sau: „Unde ai fost copilul Meu? De multa vreme te astept!” (Sfantul Siluan)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Blestemul parintesc

Mesaj necititde protosinghel » 24 Iul 2010, 22:24

Spovedanie şi împărtăşanie. Duhovnicul, dar mai ales episcopul, poate citi şi o rugăciune specială de dezlegare a blestemelor.

ellena
Mesaje:136
Membru din:31 Aug 2009, 15:04
Confesiune:ortodox

Re: Blestemul parintesc

Mesaj necititde ellena » 25 Iul 2010, 10:24

Asa vom face!Doamne ajuta!
„Domnul il iubeste mult pe pacatosul care se pocaieste si il strange cu drag la pieptul Sau: „Unde ai fost copilul Meu? De multa vreme te astept!” (Sfantul Siluan)

filotheos
Mesaje:4
Membru din:10 Mai 2010, 21:54
Confesiune:ortodox

Re: Blestemul parintesc

Mesaj necititde filotheos » 27 Iul 2010, 15:49

ESTE ADEVARAT CA DACA PARINTII BLESTEMĂ COPII....LA RINDUL LOR ACESTI COPII NU PUTREZESC....ESTE CEVA VEROSIMIL AICI....?????
:roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

Victor
Mesaje:187
Membru din:02 Apr 2008, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti

Re: Blestemul parintesc

Mesaj necititde Victor » 27 Iul 2010, 15:55

Nu de orice cuvant spus la nervi se ia Dumnezeu. Mai conteaza si cat de vinovat este cel blestemat de parinte.

asker
Mesaje:84
Membru din:19 Noi 2010, 01:39
Confesiune:eterodox

Re: Blestemul parintesc

Mesaj necititde asker » 22 Noi 2010, 00:49

Nu de orice cuvant spus la nervi se ia Dumnezeu. Mai conteaza si cat de vinovat este cel blestemat de parinte.
Iertati-mi va rog frumos intrebarea, dar cum ar putea Dumnezeu sa infaptuiasca ceea ce exprima un om plin de manie sau ura? Si mai ales - de ce? Ce L-ar putea determina sa faca asta? Pot sa cred ca asculta rugaciunile parintilor pentru copii (ascultarea rugaciunilor este o promisiune a Sa) dar El sa infaptuiasca blesteme rostite?
“Uşile pocăinţei deschide-mi mie, Dătătorule de viaţă..."

asker
Mesaje:84
Membru din:19 Noi 2010, 01:39
Confesiune:eterodox

Re: Blestemul parintesc

Mesaj necititde asker » 22 Noi 2010, 00:55

Spovedanie şi împărtăşanie. Duhovnicul, dar mai ales episcopul, poate citi şi o rugăciune specială de dezlegare a blestemelor.
Parinte, va rog sa-mi iertati o intrebare, poate mai naiva: cand eram copil, am auzit niste femei vorbind despre cineva care mergea la preot si dadea slujbe impotriva altei persoane, si se vorbea cum ca, de atunci, acea alta persoana are nu stiu ce boala etc. Nu mai detaliez - intrebarea mea este: exista o astfel de practica? Va multumesc anticipat.
“Uşile pocăinţei deschide-mi mie, Dătătorule de viaţă..."

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Blestemul parintesc

Mesaj necititde daniel tuduran » 22 Noi 2010, 08:53

Spovedanie şi împărtăşanie. Duhovnicul, dar mai ales episcopul, poate citi şi o rugăciune specială de dezlegare a blestemelor.
Parinte, va rog sa-mi iertati o intrebare, poate mai naiva: cand eram copil, am auzit niste femei vorbind despre cineva care mergea la preot si dadea slujbe impotriva altei persoane, si se vorbea cum ca, de atunci, acea alta persoana are nu stiu ce boala etc. Nu mai detaliez - intrebarea mea este: exista o astfel de practica? Va multumesc anticipat.
Avem indemnul biblic "rugati-va pt vrajmasi",avem traditia Bisericii unde suntem indemnati sa ne rugam pt "tot Adamul" (pt toata lumea de la Adam pana la sfarsitul lumii) deci o astfel de slujba descrisa de dv nu-si are rostul in BO.
Exista doar niste slujbe de blestemare (izgonire) a diavolului.Despre slujba pe care o pomeniti am auzit si eu,sau de deschiderea "carti" dar lucrurile acestea nu tin de invatatura Bisericii ci acei preoti (daca mai exista)se aseamana mai mult cu niste vrajitori,in mod normal daca ar fi descoperiti ar trebui caterisiti imediat.
Sper sa vada vreun preot de pe forum mesajul dv si va raspunda mai concret.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Blestemul parintesc

Mesaj necititde protosinghel » 22 Noi 2010, 11:15

Spovedanie şi împărtăşanie. Duhovnicul, dar mai ales episcopul, poate citi şi o rugăciune specială de dezlegare a blestemelor.
Parinte, va rog sa-mi iertati o intrebare, poate mai naiva: cand eram copil, am auzit niste femei vorbind despre cineva care mergea la preot si dadea slujbe impotriva altei persoane, si se vorbea cum ca, de atunci, acea alta persoana are nu stiu ce boala etc. Nu mai detaliez - intrebarea mea este: exista o astfel de practica? Va multumesc anticipat.
Aşa cum a spus şi Daniel Tudoran, BO se roagă pt binele vrăjmaşilor şi în special pt luminarea minţii şi înmulţirea dragostei. Chiar dacă cineva se roagă pt răul cuiva, oricum Dumnezeu nu ascultă astfel de rugăciuni, ci mai degrabă se întorc împotriva celor care le fac...

asker
Mesaje:84
Membru din:19 Noi 2010, 01:39
Confesiune:eterodox

Re: Blestemul parintesc

Mesaj necititde asker » 22 Noi 2010, 16:12

Multumesc frumos pentru răspuns lui Daniel Tudoran şi părintelui protosinghel.
“Uşile pocăinţei deschide-mi mie, Dătătorule de viaţă..."

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Blestemul parintesc

Mesaj necititde IOACHIM » 27 Iul 2011, 21:21

Spovedanie şi împărtăşanie. Duhovnicul, dar mai ales episcopul, poate citi şi o rugăciune specială de dezlegare a blestemelor.
Parinte, va rog sa-mi iertati o intrebare, poate mai naiva: cand eram copil, am auzit niste femei vorbind despre cineva care mergea la preot si dadea slujbe impotriva altei persoane, si se vorbea cum ca, de atunci, acea alta persoana are nu stiu ce boala etc. Nu mai detaliez - intrebarea mea este: exista o astfel de practica? Va multumesc anticipat.
. Se intampla uneori, ca din nestiinta ( ca sa nu zic mai rau) unii credinciosi ( daca i-am putea numi astfel pe deplin) sa cera asa-ceva de la preot. Atat au priceput ei, asa inteleg ei sa traiasca. Preotul ii catehizeaza ( daca are pe cine ;) ) si INDIFERENT de cerinta omuleţului si pe dusmani/vrajmasi/inamici/neprieteni ii pomeneste la fel ca si pe cei ai casei. Chiar se recomanda ca atunci cand se intocmeste pomelnicul sa-i treaca la un loc pe toti cei vii (si casnii si dusmani) pt. simplul motiv ca, asa cum s-a spus deja, Biserica se roaga pt binele vrăjmaşilor şi înmulţirea dragostei.
. Intr-adevar insa, din pacate, exista uneori si cazuri din cele amintite deja. Caterisirea insa e ultima varianta (daca nici o alta nu reuseste sa aduca indreptarea).

. Despre convingerea ca de cand s-a dus la rugaciune persoana dusmanoasa are nu stiu ce necazuri, si asta e tot o intelegere gresita, evident. Dar nu e neaparat necesar si totalmente gresit (si aici ma refer la cazuri particulare, care ies din sfera băbismelor si tin de lucrarea duhovniceasca). Se intampla uneori (si repet, in cazuri particulare) ca Dumnezeu sa lea dea alte griji celor care-ti poarta prea mult de grija (nu mai stiu exact ce Sf. parinte sustine si detaliaza aspectul asta).
. De cele mai multe ori insa nu e decat o coincidenta in care rautatea omeneasca vede necazul altuia si nu numai ca se bucura de el, da` vede in asta si lucrarea lui Dumnezeu in favoarea sa si impotriva celuilalt. Ca si cum atunci cand rostesc rugaciunea Tatal nostru nu ar vorbi despre acelasi Parinte ci despre P(p)ersoane diferite.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Blestemul parintesc

Mesaj necititde IOACHIM » 27 Iul 2011, 21:41

Nu de orice cuvant spus la nervi se ia Dumnezeu. Mai conteaza si cat de vinovat este cel blestemat de parinte.
Iertati-mi va rog frumos intrebarea, dar cum ar putea Dumnezeu sa infaptuiasca ceea ce exprima un om plin de manie sau ura? Si mai ales - de ce? Ce L-ar putea determina sa faca asta? Pot sa cred ca asculta rugaciunile parintilor pentru copii (ascultarea rugaciunilor este o promisiune a Sa) dar El sa infaptuiasca blesteme rostite?
De bun simt observatia si cat se poate de corecta!

Toti se tem de blestemul rostit (de obicei la manie) insa marea majoritate uita nu numai ca nu trebuie sa blestemam, dar nici nu e nevoie. De f. multe ori se intampla ca omul sa cada singur sub blestem, fara ca celalat sa rosteasca vreu cuvant ori sa faca vreun gest. Se cunosc din paterice si din vietile sfintilor exemple destule. Nu trebuie bunaoara un parinte (trupesc sau duhovnicesc) sa mai rosteasca blestem cand fiul se face vinovat de grele nelegiuiri. Se blestema singur.
. Daca la mijloc nu este o nedreptate, atunci nu numai ca cel care blestema nu-si vede visul implinit, DAR aproape sigur blestemul se intoarce asupra lui, asupra celui care l-a rostit. Cel blestemat se chinuieste in viata aceasta insa cel care a blestemat se chinuieste si in viata aceasta si se va chinui si in cealalta, pentru ca va fi pedepsit de Dumnezeu ca un ucigas. Desigur, si aici e discutabil intrucat exista intotdeauna exceptii si de obicei Biseirca nu generalizeaza ci priveste pe fiecare PERSONAL, ca pe un caz si o faptura unica.

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Blestemul parintesc

Mesaj necititde nemessis » 22 Aug 2011, 18:39

Blestemul functioneaza exact la fel ca si rugaciunea: se spun cuvinte, apoi daca din greseala se intampla ceva, este pus pe seama blestemului/rugaciunii.
Eu as dormi linistit in locul tau, habar nu ai de cate ori m-a blestemat maica-mea si cati oameni, cate maicute se roaga pt mine. Deocamdata nici rugaciunile, nici blestemele nu au avut efect.


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 86 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron