Pestele ca simbol crestin

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:
Pestele ca simbol crestin

Mesaj necititde Ioan Cr » 27 Aug 2010, 09:24

De curand am dat intamplator de un fapt interesant despre pestele ca simbol crestin in antichitate. Se zice ca numele cum suna in greaca este un acronim care se descifreaza astfel: Iisus Hristos Fiul lui Dumnezeu Mantuitorul. Stie cineva ceva despre aceasta?
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Pestele ca simbol crestin

Mesaj necititde esenin » 27 Aug 2010, 11:00

Ichthus (ΙΧΘΥΣ) is the Greek word for fish. It is also used as a Christian acronym of Greek words: I=Jesus, Ch=Christ, Th=Theou (God's), U=Uios (Son), S=Soter (Savior). Thus, IChThUS means "Jesus Christ, God's Son, Savior".

http://thesaurus.babylon.com/ichthus

http://wapedia.mobi/fr/Ichtus

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Pestele ca simbol crestin

Mesaj necititde Ioan Cr » 27 Aug 2010, 11:52

Multumesc.

O alta intrebare: uzul pestelui ca simbol a fost legat de acest acronim sau a avut si o alta semnificatie (primara)?
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Pestele ca simbol crestin

Mesaj necititde esenin » 27 Aug 2010, 12:07

Cred ca da: http://www.un-echo-israel.net/La-croix-et-le-poisson:

Symbole du chrétien, le poisson est aussi, et peut-être d’abord, celui du Christ. En grec, poisson se dit Ichtus. La tradition chrétienne voit dans ce terme les initiales des mots grecs : Ièsous Christos Théou Uios Sôter, Jésus Christ Fils de Dieu Sauveur. Cette orthographe a donné lieu à des spéculations reposant sur le fait que le mot Sôter, sauveur, comporte cinq lettres, comme le poisson (ictus) qui a été crée le cinquième jour. Indépendamment de ces subtilités, la tradition chrétienne ancienne n’est pas en peine pour relier ce symbole à des antécédents bibliques, par exemple le poisson dont il est question dans le livre de Tobie, et qui est source de guérison et de vie. On pourrait évoquer aussi la présence du poisson dans les récits des rencontre entre Jésus ressuscité et ses disciples, dans les Évangile de Luc (24,42-43) et Jean 21,1-14).

("pestele de care este vorba in Tobias, si care este izvor de vindecare si de viata")

si in Wikipedie, care pe toate le stie: http://wikipedia.qwika.com/en2fr/Ichthys:

Bien avant le christianisme, le symbole de poissons a été connu en tant que "grande mère,"un signe ovale aigu, les "piscis de vesica" ou navire des poissons. les "poissons" et l'"utérus" étaient des limites synonymes dans le Grec antique,"delphos."son lien à la fertilité, naissance, la sexualité féminine et la force normale des femmes ont été reconnues également par le Celts, aussi bien que les cultures païennes dans l'ensemble de l'Europe nordique. Eleanor Gaddon trace un "culte de la mère de poissons" dès les personnes de chasse et de pêche du bassin de fleuve de Danube dans le sixième millénium B.C.E. Plus de cinquante tombeaux ont été trouvés dans toute la région qui dépeignent une déité de fishlike, une créature féminine que "incorpore des aspects d'un oeuf, un poisson et une femme qui pourraient avoir été un créateur primitif ou les ancestress mythiques..."" la grande déesse "a été dépeinte ailleurs avec les seins pendants, fesses accentuées et un orifice vaginal remarquable, les "piscis de vesica" droits que les chrétiens plus tard ont adopté et ont tourné 90-degrees jusqu au servir de leur symbole.

Dar ce importanta dati chestiei ?

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Pestele ca simbol crestin

Mesaj necititde Ioan Cr » 27 Aug 2010, 21:53

Dar ce importanta dati chestiei ?
Simpla curiozitate, la inceput. Imi place sa vad cum erau inventivi vechii crestini contrar legalismului "amortit" adeseori imputat lor de catre noile confesiuni de astazi.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

mihai40

Re: Pestele ca simbol crestin

Mesaj necititde mihai40 » 29 Mar 2013, 10:23

totusi ar mai putea avea pestele inca doua simboluri:

-daca scriem simplificat litera Alpha apare ca o stiliare a unui peste

-daca luam in considerare succesiunea Erelor astrologice El a venit intrupat spre inceputul Erei Pestilor .
Dupa Era PEstilor urmaza Era Varsatorului iar varsatorul este simbolizat cumva de Duhul Sfint care revarsa binecvintari aducind noile vremuri promise in care va curge lapte si iere cu u pamant plin de cunaosterea Domnului incit nimeni nu va mai invata pe altul caci toti vro sti de la mic la mare"
-nu este exclus sa mai existe si altele
cert este ca -din izvoarele istorice - semnul celor 2 pesti stilizat era zgariat pe pretii temnitelor in care erau inchizi primi crestini spre martirizarea lor -de catre ei insisi probabil ca sa lase semn si altora dintre crestini care trec sau vor trece pe acolo.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Pestele ca simbol crestin

Mesaj necititde esenin » 29 Mar 2013, 22:22

Mihai,
Trebuie ca lucrurile să fie articulate logic, altfel nu stau in picioare!
De acord „zodia pestilor” o fi inceput odata cu crestinismul. (nu stiu CAND anume a inceput....) Dar ce vrea simbolul acesta este sa simbolizeze crestinismul, nu o zodie, care, de altfel s-a schimbat de atunci, dupa cum ziceţi. La fel cu litera „alfa”: si „omega” (majuscul) seamana un pic cu un peste, dar...nu trebuie sa ne lasam mintea sa zboare de capul ei. (e o premiza buna pentru pacat).
Cel mai probabil este, cred, ca e o aluzie la fraza din Matei „Va voi face pescari de oameni”. Atunci, noi am fi „pestii” pe care-i pescuiesc apostolii. E un film cu papa, (cu Anthony Quinn) care se numeste „Pantofii pescarului”- pentru ca el ar fi urmasul apostolului, ar fi „pescar”. (Sau, mai aproape de spiritul „ezoteric” la care trimiteti (cu zodiile), o des-cifrare a cuvantului „ichtus”, cum ziceam acum 2(?) ani. Dar acum mi se pare cam artifcial).

MasQueNada
Mesaje:91
Membru din:04 Mar 2013, 10:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:Preocuparea e un pacat

Re: Pestele ca simbol crestin

Mesaj necititde MasQueNada » 29 Mar 2013, 22:37

Acum sub ce semn zodiacal suntem? :) .. Ce era lu peste', pardon papuc ?

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Pestele ca simbol crestin

Mesaj necititde dimitrie » 29 Mar 2013, 23:39

Ehee ..., lume nouă ("toate-s vechi și no/ui toate")! Salutare, domnule esenin!

Folosirea peștelui ca simbol era cel mai potrivit semn "conspirativ" pentru creștini, deoarece:
- permitea creștinilor să se recunoască între ei fără a se expune în vremurile de prigoană, fapt ce se încadra perfect în disciplina arcana pe care și-o impunea Biserica în atare situații;
- literele conținute de cuvânt (IHTIS, gr.=pește), puteau fi foarte bine asociate cu inițialele unor cuvinte suficiente mărturisirii de credință pe scurt: Iisus Hristos Fiul lui Dumnezeu, Mântuitorul.
O altă întrebare se ridică acum: De ce adesea (sau mai tot timpul?) apar doi pești și nu doar unul? Cred eu că inițiativa desenării primului pește aparținea celui care deschidea "dialogul" de recunoaștere între creștini. Iar desenarea celui de-al doilea pește trebuia să constituie (și chiar cred că constituia) răspunsul de recunoaștere al celuilalt. Poate că cel de-al doilea pește trebuia desenat nu oricum, ci într-o anumită poziție față de primul, simpla desenare al celui de-al doilea pește fiind insuficientă finalizării procedurii de recunoaștere între creștini. Această din urmă ipoteză poate constitui explicația faptului că cei doi pești apar (adesea sau tot timpul?) desenați față către față.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Pestele ca simbol crestin

Mesaj necititde esenin » 30 Mar 2013, 23:00

Bine v-am gasit, parinte.
Da, am observat si eu cum sunt desenati, si e intr-adevar, altceva. Daca crestinii primitivi ar fi desenat doi pesti dispusi in sensuri opuse ar fi facut aluzie la zodie. (E semn „binar”) Dar ei desenau unul, cu o cruce „in nas”. Sau doi, dar in acelasi sens. Anyway, mihai40, trebuie intai verificata justetea sensului „ezoteric” al zodiilor. In catacombe se mai desena si o ancora....zodia ancorei nu exista insa.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Pestele ca simbol crestin

Mesaj necititde dimitrie » 31 Mar 2013, 00:31

Bine v-am gasit, parinte.
Da, am observat si eu cum sunt desenati, si e intr-adevar, altceva. Daca crestinii primitivi ar fi desenat doi pesti dispusi in sensuri opuse ar fi facut aluzie la zodie. (E semn „binar”) Dar ei desenau unul, cu o cruce „in nas”. Sau doi, dar in acelasi sens. Anyway, mihai40, trebuie intai verificata justetea sensului „ezoteric” al zodiilor. In catacombe se mai desena si o ancora....zodia ancorei nu exista insa.
Ei, așa mai merge! Mi-ați făcut o bucurie! Eu nu am reușit să găsesc pe web o imagine din aceea cu peștii (datată din primele secole) pe când am editat mesajul, deși am căutat (doar în românește ce-i drept). Poate ne ajutați dvs. cu un link...
Practic, nu știu cum îi/îl desenau creștinii pe atunci. Eu mi-am amintit doar cum i-am văzut reprezentați mai recent... Aaaa, știu acum cum i-am văzut! I-am văzut reprezentați față către față, dar nu simplu, ci despărțiți între ei printr-un simbol (nu mai știu exact ce simbol, deoarece nu am memorie vizuală bună) precum de o axă de simetrie.
Așa mai da! Acu' realizez că m-am trezit vorbind și eu ca proasta-n bâlci! :lol:
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX