Alexandr Men şi Mitropolitul Antonie de Suroj

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Sebastian
Mesaje:9
Membru din:25 Aug 2010, 14:32
Confesiune:ortodox
Localitate:Basarabia, Chişinău
Alexandr Men şi Mitropolitul Antonie de Suroj

Mesaj necititde Sebastian » 04 Oct 2010, 11:25

Bună ziua!
Părinte Petru, ce părere aveţi despre Pr. Alexandr Men (Мень) şi mitropolitul Antonie de Suroj ca scriitori bisericeşti contemporani?
Întreb asta pentru că am găsit mai multe idei stranii la Pr. Alexandr (cum ar fi de exemplu aceea că "penticostalii sunt fraţii noştri în Hristos" Sunt oare penticostali chiar fraţi ai noştri întru Hristos?). Cât despre mitr. Antonie, am auzit acuzaţii de ale lui Osipov într-o conferinţă dar şi un material, cu diverse acuzaţii, pe un blog (că ar fi colaborat cu kgb-ul etc. etc)

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Alexandr Men şi Mitropolitul Antonie de Suroj

Mesaj necititde Petre C » 04 Oct 2010, 11:56

Bună ziua!
Părinte Petru, ce părere aveţi despre Pr. Alexandr Men (Мень) şi mitropolitul Antonie de Suroj ca scriitori bisericeşti contemporani?
Întreb asta pentru că am găsit mai multe idei stranii la Pr. Alexandr (cum ar fi de exemplu aceea că "penticostalii sunt fraţii noştri în Hristos" Sunt oare penticostali chiar fraţi ai noştri întru Hristos?). Cât despre mitr. Antonie, am auzit acuzaţii de ale lui Osipov într-o conferinţă dar şi un material, cu diverse acuzaţii, pe un blog (că ar fi colaborat cu kgb-ul etc. etc)
Mitropolitul Antonie de Suroj este o personalitate a Ortodoxiei sec. XX. In Anglia este foarte cunoscut, iar cartile sale sunt apreciate si publicate si de catre ortodocsi dar si de crestinii de alte confesiuni. Pentru multi vladica Antonie este un sfant.
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Alexandr Men şi Mitropolitul Antonie de Suroj

Mesaj necititde protosinghel » 04 Oct 2010, 13:25

Ambii au fost fără îndoială mari personalităţi, dar cu diferite abateri dogmatice. Nu-i cazul să ne grăbim cu canonizările formale sau neformale, ci să luăm tot ce a făcut bun şi unul şi altul, şi să-L lăsăm pe Dumnezeu cu judecata.

Avatar utilizator
Kazimir
Mesaje:13
Membru din:30 Apr 2011, 19:58
Confesiune:ortodox

Re: Alexandr Men şi Mitropolitul Antonie de Suroj

Mesaj necititde Kazimir » 16 Mai 2011, 12:40

Ambii au fost fără îndoială mari personalităţi, dar cu diferite abateri dogmatice. Nu-i cazul să ne grăbim cu canonizările formale sau neformale, ci să luăm tot ce a făcut bun şi unul şi altul, şi să-L lăsăm pe Dumnezeu cu judecata.
Ati putea sa ne spuneti mai multe? In special legat de Mitropolitul Antonie...


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 92 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX