Ce este realitatea?

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Avatar utilizator
Hrisanti
Mesaje:93
Membru din:09 Apr 2008, 16:45
Confesiune:ortodox
Localitate:Franta
Re: Ce este realitatea?

Mesaj necititde Hrisanti » 22 Mai 2008, 20:29

...realitatea e aici, acum si in toti odata; pentru ca toti suntem UNA.
Mai, dar ce le mai amesteci pe toate ! :) Care realitate este aici, acum si in toti ? In ce suntem UNA ?
Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi !

altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox

Re: Ce este realitatea?

Mesaj necititde altcineva » 22 Mai 2008, 20:32

UNA in realitatea asta in care bantuim cu totii. suntem in realitatea mea la fel cum suntem in realitatea ta. si asta e posibil pentru ca eu si tu suntem UNA. ce e asa confuz?
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"

Avatar utilizator
Hrisanti
Mesaje:93
Membru din:09 Apr 2008, 16:45
Confesiune:ortodox
Localitate:Franta

Re: Ce este realitatea?

Mesaj necititde Hrisanti » 22 Mai 2008, 20:49

UNA in realitatea asta in care bantuim cu totii. suntem in realitatea mea la fel cum suntem in realitatea ta. si asta e posibil pentru ca eu si tu suntem UNA. ce e asa confuz?
pai eu credeam ca o sa-mi spui ca suntem UNUL intru Hristos ! :)
Cat priveste realitatea mea si a ta, de unde stii ca sunt convergente, sau ar putea fi similare, sau chiar suprapuse ? Eu am intalnit oameni care traiau in "realitati paralele" cu realitaea obiectiva ! Nu crezi ca realitatea fiecaruia dintre noi este subiectiva, si ca uneori avem mari dificultati sa ne adaptam la realitatea obiectiva, ca sa nu mai vorbim de cea evanghelica ?,, ;)
Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi !

altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox

Re: Ce este realitatea?

Mesaj necititde altcineva » 22 Mai 2008, 21:06

pai eu credeam ca o sa-mi spui ca suntem UNUL intru Hristos ! :)
Cat priveste realitatea mea si a ta, de unde stii ca sunt convergente, sau ar putea fi similare, sau chiar suprapuse ? Eu am intalnit oameni care traiau in "realitati paralele" cu realitaea obiectiva ! Nu crezi ca realitatea fiecaruia dintre noi este subiectiva, si ca uneori avem mari dificultati sa ne adaptam la realitatea obiectiva, ca sa nu mai vorbim de cea evanghelica ?,, ;)
pai suntem una si cu Hristos. daca "daca toti suntem madulare ale aceluias trup" ...fa-ti o idee. cum poti spune ca este o realitate personala, una obiectiva si una evanghelica? cam mare invalmaseala...
Ultima oară modificat 22 Mai 2008, 22:14 de către altcineva, modificat 1 dată în total.
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"

Avatar utilizator
Hrisanti
Mesaje:93
Membru din:09 Apr 2008, 16:45
Confesiune:ortodox
Localitate:Franta

Re: Ce este realitatea?

Mesaj necititde Hrisanti » 22 Mai 2008, 21:15


pai suntem una si cu Hristos. daca "daca toti suntem madulare ale aceluias trup" ...fati o idee. cum poti spune ca este o realitate personala, una obiectiva si una evanghelica? cam mare invalmaseala...
Nu suntem una "si cu Hristos", ci suntem UNUL intru Hristos (exact, pentru ca noi suntem madularele aceluiasi Trup cu care ne Impartasim), este o diferenta... :)

Pai da, zic ca este o realitate subiectiva (adica privita din punctul personal de vedere al fiecaruia, dupa cum ni se pare intr-un moment sau altul, in functie de starea psihica din acel moment), este o realitate obiectiva a acestei lumi, adica ceea ce in mod real si natural se intampla in jurul nostru intr-un moment sau altul si poate fi foarte diferit de ceea ce Mantuitorul doreste, sau simtim noi.
., si este o realitate evanghelica, aceea care se intampla in Rai (acolo unde sunt Sfanta Treime si sfintii, si la care teoretic ar trebui sa participam cu duhul, daca am trai viata sfanta.... :oops:

Doamne ajuta !
Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi !

altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox

Re: Ce este realitatea?

Mesaj necititde altcineva » 22 Mai 2008, 22:16


Doamne ajuta !

ajuta dumnezeu. fii sigur.
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"

mihailoss
Mesaje:46
Membru din:01 Apr 2008, 20:38
Confesiune:ortodox
Localitate:Prahova

Re: Ce este realitatea?

Mesaj necititde mihailoss » 22 Mai 2008, 23:23

Eu cred ca realitatea e una singura, iar persoanele care nu traiesc in realitatea asta, traiesc in una iluzorie.

Fiecare are realitatea lui sau cauta sa-si creeze una iluzorie: "desertaciune sunt toate acestea si viata aceasta este umbra si vis.." :)
"Sa stam bine, sa stam cu frica, sa luam aminte.."


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 67 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX