Ce este realitatea?

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
diaconul_Catalin
Ce este realitatea?

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 13 Mai 2008, 20:29

Fiecare percepe lumea intr-un fel...Acesta este felul meu de a o percepe...
Dar lumea este una singura. Perceptia este a mea, a ta, a lor... dar realitatea este una

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Bioetica- vina in cazul alegerii avortului

Mesaj necititde elena -petra » 13 Mai 2008, 21:14

Fiecare percepe lumea intr-un fel...Acesta este felul meu de a o percepe...
Dar lumea este una singura. Perceptia este a mea, a ta, a lor... dar realitatea este una
Pentru subiectul de fata discutia devine irelevanta, dar totusi as vrea sa-mi explicati dle diacon Petrut care este realitatea din punctul dumneavoastra de vedere?

diaconul_Catalin

Re: Ce este realitatea?

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 14 Mai 2008, 08:03

Tocmai asta e... realitatea din punctul meu de vedere nu este realitatea reala, daca imi este permis sa ma exprim asa. Sunt multe lucruri pe care de si le privesti, nu le vezi... in sensul literal. Realitatea mea... e inutil a o expune, altii vor spune ca e fantezie... realitatea e doar una. Intrebarea e: Realitatea mea este mai importanta pentru mine decat realitatea reala?

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Ce este realitatea?

Mesaj necititde elena -petra » 14 Mai 2008, 09:44

Tocmai asta e... realitatea din punctul meu de vedere nu este realitatea reala, daca imi este permis sa ma exprim asa. Sunt multe lucruri pe care de si le privesti, nu le vezi... in sensul literal.
Acum daca tot ati inceput sa filozofati,chiar daca ma abat putin de la subiectul deschis, ce credeti e mai bine SA VEZI sau SA VISEZI?

PS.Referitor la realitatea vietii de zi cu zi.

elena2008
Mesaje:16
Membru din:06 Mai 2008, 14:19

Re: Ce este realitatea?

Mesaj necititde elena2008 » 14 Mai 2008, 10:04

Intrebarea e: Realitatea mea este mai importanta pentru mine decat realitatea reala?
depinde daca pentru tine tu esti mai important decat lumea. daca tu consideri ca esti singurul care are dreptate, realitatea proprie va conta cel mai mult.

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Ce este realitatea?

Mesaj necititde Florina » 14 Mai 2008, 10:24

Realitatea e una, depinde acum daca noi avem ochi sa o vedem! De nu avem, traim intr-o pseudo-realitate, de fapt o lume a noastra (a se vedea termenul "bovarism"!)

diaconul_Catalin

Re: Ce este realitatea?

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 14 Mai 2008, 13:28

Realitatea e una, depinde acum daca noi avem ochi sa o vedem!
Tocmai asta este... nu putem vedea realitatea reala... vedem doar ceea ce ni se pare a fi realitate!

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Ce este realitatea?

Mesaj necititde Florina » 14 Mai 2008, 14:08

Macar sfintii au vazut realitatea adevarata! Citindu-le cartile, suntem pe drumul cel bun!

JOAN
Mesaje:79
Membru din:16 Apr 2008, 22:49
Confesiune:ortodox

Re: Ce este realitatea?

Mesaj necititde JOAN » 14 Mai 2008, 14:38

Da, cred ca dupa caderea in pacat a aparut aceasta problema a omului de a nu mai trai si simti real.(Se traieste in virtutea pacatului).Multi inteleg prin realitate senzatii tari, adrenalina,altora cand li se intampla toate conform bunului plac spun asta da realitate etc.Eu cred ca a trai in realitatea cosmica inseamna sa ne luptam din toate puterile pentru mantuire.Cred ca Hristos asta a facut a venit sa ne arate realitatea asa cum este ea,adica trebuie cu orice pret sa luptam impotriva a tot ce este pacat si sa ne salvam vietile pentru Rai.Legile de a tine contactul cu ''lumea reala" sunt trecute in sf.Scriptura.Daca plecam de la premiza ca realitatea dainuie,atunci in acest caz, realitatea este vesnicie.

Avatar utilizator
Pr Constantin
Mesaje:74
Membru din:07 Apr 2008, 16:32
Confesiune:ortodox

Re: Ce este realitatea?

Mesaj necititde Pr Constantin » 14 Mai 2008, 16:47

Domniile voastre...

Domnul zice: "Eu sunt Cel ce sunt". (Iesirea 3,14)
Stim ca noi nu suntem "ceea ce suntem" ci "ceea ce (in permanenta) vom fi" - prin participare la "Cel ce este".

Apoi, daca Domnul numeste morti pe cei ce nu Il cunosc si nu Ii urmeaza Lui (Matei 8,22: Iar Iisus i-a zis: Vino după Mine şi lasă morţii să-şi îngroape morţii lor) inteleg de aici ca mortii nu traiesc Realitatea, ca de aceea sunt morti.

Si cum Domnul e Calea, Adevarul si Viata... cred ca e si Realitatea.

Noi, cei cazuti si in mare parte morti, gandim realitatea (ca si smerenia, ca si iubirea, ca si viata, ca si orice altceva demn de apreciat) ca pe ceva abstract, ideologic, ideatic, existent in sine etc, etc. Abia cand ne raportam la celalalt, la aproapele observam ca nu e cum gandim noi (asa cum bine ati scris - toti - mai sus). E bine asa dar insuficent. Pentru o adevarata "vedere" a realitatii e nevoie de relatia cu Dumnezeu, respectiv cu Hristos ca Domn si Dumnezeu si ca Realitate Ultima dar si Prima. Alpha si Omega. Nu?

Pana atunci "orbecaim" in intuneric. Orice alta realitate e de-fapt una virtuala. Nu Realitatea!

Deci... realitatea mea e o persoana, ba chiar una Divina!

Problema aici incepe. Cum raman in Realitate si nu ma pacalesc de virtual (minciuna)?
Sa ne veselim in Domnul !

Avatar utilizator
Pr Constantin
Mesaje:74
Membru din:07 Apr 2008, 16:32
Confesiune:ortodox

Re: Ce este realitatea?

Mesaj necititde Pr Constantin » 14 Mai 2008, 17:35

Mai adug ceva... :D (sunt primul care raspund de doua ori - nu dati cu pietre!)

Am recitit intrebarea si stiti cum mi-a sunat?
Asa:
Matei, cap.18
"37. Deci i-a zis Pilat: Aşadar eşti Tu împărat? Răspuns-a Iisus: Tu zici că Eu sunt împărat. Eu spre aceasta M-am născut şi pentru aceasta am venit în lume, ca să dau mărturie pentru adevăr; oricine este din adevăr ascultă glasul Meu.
38. Pilat I-a zis: Ce este adevărul? Şi zicând aceasta, a ieşit..."

Stim toti ce spun Sf. Parinti: Pilat statea cu Adevarul in fata si intreaba ce e adevarul. Intrebarea fiind "Cine e Adevarul?"

Deci, repet intrebarea noastra (spre relevanta):

"Ce este realitatea?"

Acum, dati cu pietre! :D
Sa ne veselim in Domnul !

Avatar utilizator
Dahnah
Mesaje:105
Membru din:20 Apr 2008, 20:21
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Ce este realitatea?

Mesaj necititde Dahnah » 14 Mai 2008, 21:55

Cred ca exista intotdeauna realitatea mea, realitatea ta si Realitatea (ca in orice discutie... adevarul meu, al tau si Adevarul). Acea Realitate si Adevarul cred ca sunt insusi Dumnezeu si cele doua variante modul in care intelegem noi, cu amprenta noastra umana si pesonala, asadar diferita de la unul la altul. Cred ca cu cat suntem mai obiectivi, cu cat mai lipsiti de noi insine si mai plini de sfintenie (sau de prezenta Duhului Sfant) cu atat suntem mai aproape sa vedem acea Realitate si acel Adevar.

Filosofic vorbind, realitatea nu exista decat reflectata in mine, daca nu exist eu nu exista nimic altceva, adica e relativ, dar cred ca din punct de vedere crestin e mai aproape prima explicatie.
"Desfătează-te în Domnul şi îţi va împlini ţie cererile inimii tale." (Psalmul 36:4)

diaconul_Catalin

Re: Ce este realitatea?

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 15 Mai 2008, 09:34

Deci, repet intrebarea noastra (spre relevanta):
"Ce este realitatea?"
Realitatea este Dumnezeu... caci El este "Calea, Adevarul si Viata" (Ioan XIV, 6), si nu se poate ajunde la El decat urmand Adevarul (realitatea).
Totusi, fiind la sectiunea discutii libere, imi permit sa abordez problema realitatilor si din alt punct de vedere decat cel teologic.
Doua persoane privind la acelasi pahar pot trai in doua "realitati" diferite: una poate spune ca paharul e pe jumatate gol, alta poate spune ca paharul este pe jumatate plin. Care este "realitatea reala"? Eu pot spune ca vremea e urata, altu ca e frumoasa, fiind unul langa altul... care afirmatie e mai aproape de realitatea reala? Pot exista doua realitati reale? Multi ar zice ca da, multi ar zice ca nu... Voi ce ziceti?
PS: cand terminam discutia asta as vrea sa vorbim despre dimensiuni... cete exista? eu zic ca 5! Mirati? Discutam!

elena2008
Mesaje:16
Membru din:06 Mai 2008, 14:19

Re: Ce este realitatea?

Mesaj necititde elena2008 » 15 Mai 2008, 10:01

altfel decat teologic

se poate sustine ca nu exista o realitate "reala", ci ca fiecare om isi are realitatea lui. fiindca fiecare om isi are propriul organ de perceptie, fiindca fiecare individ isi are propriul sistem de gandire si de interiorizare a perceptiei. se poate sustine ca realitatea exista in masura in care este perceputa (faimoasa dilema "daca un copac cade intr-o padure si nu-l aude nimeni, el face zgomot?"). si deci fiecare om nu numai ca isi are, dar isi construieste propria realitate (vezi si efectul placebo = daca tu crezi ca iei morfina, durerea iti va inceta, chiar daca ai luat doar o pastila de zahar)

ps. abia astept discutia despre dimensiuni

diaconul_Catalin

Re: Ce este realitatea?

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 15 Mai 2008, 10:14

...si deci fiecare om nu numai ca isi are, dar isi construieste propria realitate
Dar eu zic ca exista o realitate... colpleta, care cuprinde toate realitatile fiecaruia dintre noi... dar la intersectia dintre realitatile individuale, care realitate este? so pot suprapune mai multe realitati?
ps. abia astept discutia despre dimensiuni
pai deschide-o... eu am dat un imbold: exista 5 dimensiuni: trei ale spatiului, una a timpului si una duhovniceasca. As prefera sa vorbim de primele patru in aceasta discutie... sa pastram ritmul, altfel decat teologic

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Ce este realitatea?

Mesaj necititde maria_andreea » 15 Mai 2008, 15:20

Hristos a Inviat!

Mereu mi-am pus intrebarea oare de ce trebuie sa suferim atunci cand nu de putine ori parerile, mentalitatile, atitudinile noastre difera...am incercat sa-mi raspund si iata unde am ajuns: consider ca Dumnezeu ne-a lasat unici, ca fiecare are Calea lui si deci oamenii nu pot gandi/avea aceeasi mentalitate, insa in privinta comportamentului eu cred ca fiecare trebuie sa se conformeze regulilor societatii (morale, legale...), unui cod etic (cu care ne familiarizam mai ales pana la varsta de 7 ani, insa si apoi) si astfel reusim ca realitatea mea (felul meu de a ma comporta) sa fie si realitatea ta (eu cred ca aici se intersecteaza realitatile)!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
valy0017
Mesaje:36
Membru din:05 Apr 2008, 20:36
Localitate:Iasi sau Bârlad
Contact:

Re: Ce este realitatea?

Mesaj necititde valy0017 » 19 Mai 2008, 23:16

cineva - un om care crede doar ca exista un creator dar neaga religiile(cateodata e ateu) - mi-a spus asa
un om de stiinta e capabil sa vada mult mai bine realitate pt ca el e in stare sa vada ca un pahar e si plin si e si gol pt ca nu se lasa impresurat de scepticism si prejudecati
pt ca el impune niste criterii serioase de analiza a realitatii
oricat de departe ar insemna si asta
CE AVETI SA-i spuneti ?>
"POCAITI-VA CA S-A APROPIAT IMPARATIA CERURILOR"

diaconul_Catalin

Re: Ce este realitatea?

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 20 Mai 2008, 17:26

...un om care crede doar ca exista un creator... (cateodata e ateu) mi-a spus asa... un om de stiinta e capabil sa vada mult mai bine realitate
1. atunci cand crede intr-un creator dar nu in religii: un creator nu poate lasa creatia fara sa grijeasca de ea. Asta e religia: manifestarea grijii divine pentru creatura, si multumiri din partea creaturii catre creator.
2. cand e "cateodata ateu": realitatea pe care o vede el (sau omul de stiinta) de la cine este (nu de la ea, pentru ca materia are tendinta sa se desconpuna nu sa progreseze), cine a zidit realitatea in care traieste el?
3. omul de stiinta vede o realitate limitata, caci acolo unde cunostintele (actuale) ale omenirii nu mai ajung, realitatea lui se termina. realitatea in schimb nu poate fi limitata, fiind o notiune abstracta, asemeni infinitului. Asa cum nu poti sa-ti imaginezi sistemul de patru coordonate (desi el exista), nu inseamna ca daca tu nu intelegi tot din jurul tau nu e real. realitatea transcende mintea individului, transcende mintea omului de stiinta, caci stiinta acum este in parte, in ghicitura...

Avatar utilizator
valy0017
Mesaje:36
Membru din:05 Apr 2008, 20:36
Localitate:Iasi sau Bârlad
Contact:

Re: Ce este realitatea?

Mesaj necititde valy0017 » 20 Mai 2008, 17:55

Multumesc, e foarte bun desi , din pacate, eu nu o scot asa usor la capat cu el. Trebuie sa-l las pe Dumnezeu sa lucreze si ... sa ma fac mic.( sau sa ma vad mic -cum sunt in realitate- un nimic mai bine spus)
Doamne Ajuta !
"POCAITI-VA CA S-A APROPIAT IMPARATIA CERURILOR"

altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox

Re: Ce este realitatea?

Mesaj necititde altcineva » 22 Mai 2008, 20:05

exista cam 6 miliarde de realitati si totusi una singura. dincolo de "mantuirea la care trebuie sa ajungem toti", realitatea e aici, acum si in toti odata; pentru ca toti suntem UNA.
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 70 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron