Dupa moarte...

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Marcus89
Dupa moarte...

Mesaj necititde Marcus89 » 01 Ian 2012, 22:13

Chiar dacă se admite de unii, sau se respinge de alții, este ușor de observat că apartenența față de o religie sau alta, este indisolubil legată de evenimentele ce se vor petrece după moarte sau mai bine zis, de "oferta" fiecărei religie de afterlife [viața de după moarte], fie că este aceasta o eternitate în rai, fie viață în paradis și un număr însemnat de virgine ;) pentru martiri, sau chiar reîncarnarea.
Conform religiei ortodoxe, ce vor face sufletele oamenilor ajunși în rai, desigur pe lângă preaslăvirea divinități și vor ști aceștia cine au fost pe Pământ sau vor rememora evenimente din viața lor pe Pământ?
Mențiuni: Eu sunt sceptic în priviința vieții de după moarte dar aș fi interesat în a ști care este "oferta" întreagă a vieții de după moarte d.p.d.v. ortodox dacă există una, desigur. Sper că am încadrat această temă de discuție în secțiunea potrivită și sper că nu am creat o dublură a unei discuții mai vechi dar pe care la prima vedere mi-a scăpat căutării pe forum printre subiectele vechi.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Dupa moarte...

Mesaj necititde dimitrie » 02 Ian 2012, 00:07

Eu sunt sceptic în priviința vieții de după moarte dar aș fi interesat în a ști care este "oferta" întreagă a vieții de după moarte d.p.d.v. ortodox dacă există una, desigur.
În primul rând, remarc glasul firii care-ţi spune: "Nu, nu poţi trece în nefiinţă. Este incopatibil cu tine, cu ceea ce simţi că eşti tu: o persoană foarte importantă, capabilă de infinit şi compatibilă cu infinitul!"

De aici încep căutările (în special cele orientate către fenomenul OZN), neliniştile, nemulţumirile cu răspunsurile ce-ţi stau în calea speranţei de a accede veşnicia fericită, trăită din plin şi personal. Veşnicie trăită în comuniune de persoane, dar de persoane doritoare să te afirme iar nu să te nege. De aici, nevoia de iubire; de aici, prezenţa alături de noi pe acest forum; etc.

Suntem acelaş aluat şi nu ne este greu să ne recunoaştem în celălalt.
Nu aştept nici să negaţi ,nici să confirmaţi. Am scris şi eu... Consideraţi aceasta o discuţie preliminară.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Marcus89

Re: Dupa moarte...

Mesaj necititde Marcus89 » 02 Ian 2012, 11:14

Eu sunt sceptic în priviința vieții de după moarte dar aș fi interesat în a ști care este "oferta" întreagă a vieții de după moarte d.p.d.v. ortodox dacă există una, desigur.
În primul rând, remarc glasul firii care-ţi spune: "Nu, nu poţi trece în nefiinţă. Este incopatibil cu tine, cu ceea ce simţi că eşti tu: o persoană foarte importantă, capabilă de infinit şi compatibilă cu infinitul!"
Lasă-mă să-ți arat câteva aspecte greșite din cele spuse de tine: Nu reiese din fraza citată remarca ta; nimic nu este infinit, totul se supune unui proces de degradare ireversibil, moleculele intrând in noi structuri (și doar din acest punct de vedere, al unui ciclu continuu, lucrurile ar fi infinite).
De aici încep căutările (în special cele orientate către fenomenul OZN), neliniştile, nemulţumirile cu răspunsurile ce-ţi stau în calea speranţei de a accede veşnicia fericită, trăită din plin şi personal. Veşnicie trăită în comuniune de persoane, dar de persoane doritoare să te afirme iar nu să te nege. De aici, nevoia de iubire; de aici, prezenţa alături de noi pe acest forum; etc.
Nu am afirmat că m-ar interesa OZN-urile sau orice fenomen legat de acestea. Nu am afirmat că aș căuta viață veșnică; persoane care să mă aclame sau măcar "iubirea" altora, motivele prezenței mele pe forum fiind cunoscute doar de subsemnatul.
Suntem acelaş aluat şi nu ne este greu să ne recunoaştem în celălalt.
Nu aştept nici să negaţi ,nici să confirmaţi. Am scris şi eu... Consideraţi aceasta o discuţie preliminară.
Singurul lucru corect fiind acesta, dar și așa nu se regăsește nimic în cele spuse de mine că am avea o altă structură biologică ;) restul reducându-se la niște remarci neesențiale, mai mult legate de persona mea, nu dimitrie?
Ultima oară modificat 04 Ian 2012, 13:47 de către Marcus89, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Dupa moarte...

Mesaj necititde dimitrie » 03 Ian 2012, 01:46

Eu sunt sceptic în priviința vieții de după moarte dar aș fi interesat în a ști care este "oferta" întreagă a vieții de după moarte d.p.d.v. ortodox dacă există una, desigur.
În primul rând, remarc glasul firii care-ţi spune: "Nu, nu poţi trece în nefiinţă. Este incopatibil cu tine, cu ceea ce simţi că eşti tu: o persoană foarte importantă, capabilă de infinit şi compatibilă cu infinitul!"
Lasă-mă să-ți arat câteva aspecte greșite din cele spuse de tine: Nu reiese din fraza citată remarca ta;...
Ţi-am subliniat propriile cuvinte. Sau nu ştii ce înseamnă septic? Sceptic este cel care se îndoieşte, nu cel care neagă. Cel care se îndoieşte încă este în cumpănă, stă la îndoială, de unde şi cuvintele "dar aș fi interesat". În rest, nu ai spart nici coaja mesajuliui meu.
Cu "oferta" nu mă pot ocupa acum.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Marcus89

Re: Dupa moarte...

Mesaj necititde Marcus89 » 03 Ian 2012, 10:17

Ţi-am subliniat propriile cuvinte. Sau nu ştii ce înseamnă septic? Sceptic este cel care se îndoieşte, nu cel care neagă. Cel care se îndoieşte încă este în cumpănă, stă la îndoială, de unde şi cuvintele "dar aș fi interesat".
Nu știu de unde vine treaba cu cumăna, că în DEX nu apare nici un fel de mențiune că are exista un echilibru.
Am zis sceptic, pt că sunt doar 90% sigur că nu există o continuare după moarte; cei 10% fiind marja de eroare (o neîncredere, o îndoială, în cele susținute de mine, dacă îți place mai mult), așadar nu cred+marjă de eroare=sceptic. Doar nu vrei să spun că sunt abosolut sigur, neavând dovada care să-mi ateste punctul de vedere, ca pe urmă vei zice ca mă consider și infailibil, nu?
În esență acestă mențiune a fost pusă pentru a nu induce în eroare pe nimeni asupra intențiilor mele; dimitrie ai înțelege mai bine dacă aș fi zis că nu sunt abosult sigur? probabil că nu...
Am meționat că aș fi interesat, în ce promite religia ortodoxă pe această temă, mai pe larg, (fiind este unul din motivele care vă face să alegeți ortodoxia față de altele, dar nu am găsit mare lucru căutând pe internet), nicidecum ceea ce ai zis tu că mă consider compatibil cu infinitul și necompatibil cu moartea, și ți-am și zis, tot ce există pe Pământ moare la un anumit moment dat, nu știu ce este așa greu de înțeles?!?
În rest, nu ai spart nici coaja mesajuliui meu.
Cu "oferta" nu mă pot ocupa acum.
Coaja mesajului tău, se învârte în jurul unor idei că eu m-aș considera nemuritor, tulburat, egocentric, lipsit de afecțiune și nu știu dacă îmi scapă ceva, toate cu un scop bine determinat de tine, așa cum ai și menționat "coaja" mesajului tău pe care o înțeleg dar nu are legătură cu discuția.
Evident că nu te poți ocupa, și nici măcar nu ai intenționat. Uite, îți fac o recomandare: nu ai timp să participi, nu te mai obosi cu mărunțișuri.

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Dupa moarte...

Mesaj necititde presviter » 03 Ian 2012, 22:43

.
Conform religiei ortodoxe, ce vor face sufletele oamenilor ajunși în rai, desigur pe lângă preaslăvirea divinități și vor ști aceștia cine au fost pe Pământ sau vor rememora evenimente din viața lor pe Pământ?
Marcus, oferta începe cu cuvintele lui Iisus:
aceasta este viaţa veşnică: Să Te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat, şi pe Iisus Hristos pe Care L-ai trimis." (Ioan 17, 3)

Vor sta la masă cu Domnul și cu prietenii Lui, vor participa în modul cel mai intim la Nunta Mielului și vor ști prea bine cine au fost. Însușirile persoanelor nu se vor pierde nici în cazul sfinților, nici în cazul celor pierduți. Vezi pilda săracului Lazăr și multe alte pasaje, dar nu știu în ce măsură le poți credita. It*s up to you.
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Marcus89

Re: Dupa moarte...

Mesaj necititde Marcus89 » 04 Ian 2012, 00:20

Mulțumes de răspuns presviter.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Dupa moarte...

Mesaj necititde dimitrie » 04 Ian 2012, 09:33

Trecând direct la subiect, oferta este scrisă în Evanghelii. Citeşte-le!
Nu suntem aprozar, nici supermarket, ori butique de unde să te acostăm spre a ne vinde "marfa". Dar dacă vrei să vezi câţiva "beneficiari" ai "ofertei", care pot să-ţi dea mărturie de fericirea lor, mergi la Aiud, la Curtea de Argeş, la Bistriţa, la Cernica, la Iaşi, în cimitirul Giuleşti (Sf. Ilie Lăcătuşu, mărturisitor din închisorile comuniste)etc. Acolo sunt "terminalele" terestre ale beneficiarilor "ofertei". Împărăţia lui Dumnezeu nu stă în cuvânt ci în putere.

În primul meu mesaj ţi-am scris lucruri pe care nu le-ai putut înţelege. Dar te asigur că acolo ţi-am scris cu dragoste şi compasiune (poate nu aşa se obişnuieşte în mediul în care trăieşti). Te-ai dus cu gândul la răutăţi. Îmi pare rău.

Încă ceva, dacă veţi citiţi Evangheliile veţi afla cum că "oferta" începe să se facă simţită de pe acum, ca beneficiu atât pentru cel ce o lucrează, cât şi pentru cei care au legătură cu cel credincios: nu-i fură, nu-i urăşte, nu ţine minte răul, nu-i invidiază, nu-i minte, le face bine după putere, etc.

P.S.
Poate vrei nişte link-uri despre viaţa după viaţă, etc.?
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Marcus89

Re: Dupa moarte...

Mesaj necititde Marcus89 » 04 Ian 2012, 13:47

Trecând direct la subiect, oferta este scrisă în Evanghelii. Citeşte-le!
Nu suntem aprozar, nici supermarket, ori butique de unde să te acostăm spre a ne vinde "marfa". Dar dacă vrei să vezi câţiva "beneficiari" ai "ofertei", care pot să-ţi dea mărturie de fericirea lor, mergi la Aiud, la Curtea de Argeş, la Bistriţa, la Cernica, la Iaşi, în cimitirul Giuleşti (Sf. Ilie Lăcătuşu, mărturisitor din închisorile comuniste)etc. Acolo sunt "terminalele" terestre ale beneficiarilor "ofertei". Împărăţia lui Dumnezeu nu stă în cuvânt ci în putere.
Din acest motiv, te-ai repezit așa, la mine? Au și acele ghilimele rostul lor.
Din punctul meu de vedere este o ofertă sau o promisune: liderii spirituali oferă ceva ce nu este a lor de oferit (indiferent dacă există sau nu) și susțin că doar religia lor poate oferi acest lucru, în schimbul "fidelității" oamenilor de rând. Nu îți cer să fi de acord cu mine.
"Terminalele" terestre, mai există și în afara ortodoxiei.
În primul meu mesaj ţi-am scris lucruri pe care nu le-ai putut înţelege.
Am mai văzut replica aceasta de pe celălat forum creștin ortodox....
Dar te asigur că acolo ţi-am scris cu dragoste şi compasiune (poate nu aşa se obişnuieşte în mediul în care trăieşti). Te-ai dus cu gândul la răutăţi. Îmi pare rău.
Nu, chiar nu se obișnuiește în mediul din care vin, să ne adresăm calomnii subtile din dragoste și compasiune ;)
P.S.
Poate vrei nişte link-uri despre viaţa după viaţă, etc.?
Liniștit poți pune niște linkuri.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Dupa moarte...

Mesaj necititde dimitrie » 05 Ian 2012, 01:47

Cât despre "terminale", poate te vindeci de vreo boală atingându-te de dintele lui Budha, ori de vreun Faraon, etc.
Vorbeşti fără a avea cele mai elementare cunoştinţe în domeniu. Poate îţi explică cineva ce fel de metode de conservare şi parfumare au ortodocşii pentru sf. moaşte. Au mai încercat unii pe la Moscova, timp de 70 de ani cu moaştele sfinţilor Serghie de Radonej şi Serafim de Sarov, şi nu au depistat nici un indiciu cu privire la vreo metodă de conserva ori de parfumare a lor.
Aici nu sunt jocuri pe calculator, ci lucruri serioase. Întreabă pe toţi ţăranii din Segarcea (Dolj) unde am eu parohia, cum a fost cu ploaia din anul 2000, când s-a făcut procesiune cu sf. moaşte ale Sf.Grigorie Decapolitul. Îţi vor spune că a ploat până acolo unde au ajuns cu moaştele Sf. Grigorie, iar mai mult nu. Fă pe savantul cu ei şi explică-le de poţi înşelîciunea.

Conchid, revenind la tema topicului:

Răspunsul îl afli în Evanghelii cu privire la "ofertă".
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Dupa moarte...

Mesaj necititde dimitrie » 05 Ian 2012, 01:58

Îţi recomand încă o carte spre lămurirea subiectului: Sufletul după moarte , de Ieromonah Serafim Rose.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Marcus89

Re: Dupa moarte...

Mesaj necititde Marcus89 » 05 Ian 2012, 10:00

Cât despre "terminale", poate te vindeci de vreo boală atingându-te de dintele lui Budha, ori de vreun Faraon, etc.
Am atins moște și nu m-am vindecat, nu s-a intâmplat nimic miraculos... e suficientă dovada, sau pote erau "bateriile" pe terminate?
Totul este legat de auto-sugestie, așa cum se întâmplă și în cazul placebo...
De ce nu sunt tratați bolnavii de cancer și alte boli incurabile prin atingerea de sf. moște atunci?
Vorbeşti fără a avea cele mai elementare cunoştinţe în domeniu.
Da, am uitat să mă duc să-mi ridic diploma de doctor în domenu.
Poate îţi explică cineva ce fel de metode de conservare şi parfumare au ortodocşii pentru sf. moaşte. Au mai încercat unii pe la Moscova, timp de 70 de ani cu moaştele sfinţilor Serghie de Radonej şi Serafim de Sarov, şi nu au depistat nici un indiciu cu privire la vreo metodă de conserva ori de parfumare a lor.
Asta că să vă convingă pe voi... nu ai nevoie de 70 ani pt a lua niste probe și să confirmi/infirmi acest lucru, dă de bănuit ceva.
Aici nu sunt jocuri pe calculator, ci lucruri serioase. Întreabă pe toţi ţăranii din Segarcea (Dolj) unde am eu parohia, cum a fost cu ploaia din anul 2000, când s-a făcut procesiune cu sf. moaşte ale Sf.Grigorie Decapolitul. Îţi vor spune că a ploat până acolo unde au ajuns cu moaştele Sf. Grigorie, iar mai mult nu. Fă pe savantul cu ei şi explică-le de poţi înşelîciunea.
Dacă eu adun un grup de oameni și presupunem prin absurd că inventăm dispozitv care aduce ploaia într-o anumită rază teritorială, și hazardul face să plouă exact în acel loc, fără un inch mai mult. Toți cei care au asistat confirmă... convinge-i tu de înșelăciune.
Îţi recomand încă o carte spre lămurirea subiectului: Sufletul după moarte , de Ieromonah Serafim Rose.
Multumesc.


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 84 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX