Obedienta in ortodoxie

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:
Re: Obedienta in ortodoxie

Mesaj necititde daniel tuduran » 29 Ian 2012, 15:10

Asemenea tampenii se intampla cand vrei sa eviti adevarul care e foarte simplu: Irina a fost ucisa prin rele tratamente si nonasistenta de cativa clerici ignoranti si suficienti.
Si daca a fost ucisa de cei cativa medici care i-au dat rele tratamente? Sunt atati romani care mor cu zile din cauza tratamentelor aplicate gresit.Marea deosebire intre medicii si clericii care au participat la acest caz a fost ca primii au abandonat-o in spital iar clericii au avut cele mai bune intentii si au facut faptele bune chiar daca rezultatul a fost unul prost.Pana la urma nu cred ca puteti garanta ca Irina n-a fost ucisa de "medicii" de pe salvare care i-au administrat vrute si nevrute.
(In plus, in interviu, mai indeamna si la nesupunere civica fata de justitia statului LAIC roman (si, in plus, ptr ca ridicolul sa fie complet, stat infiintat de masoneria pe care o besteleste). Ar fi trebuit arestat respectabilul...)
Acum e tarziu cu arestare,l-a arestat deja Dumnezeu.Despre statul LAIC roman pot sa va zic ca noi suntem crestini si nu respectam legea statului decat intr-o oarecare masura.Avem o porunca dupa care ne calauzim in chestile astea laice:" Dati Cezarului ce este a Cezarului si lui Dumnezeu ce este a Lui".
Cand Cezarul ne cere si din cele ce i se cuvin lui Dumnezeu noi nu-i putem da,ii calcam legea in picioare.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Marcus89

Re: Obedienta in ortodoxie

Mesaj necititde Marcus89 » 29 Ian 2012, 15:53

Daniel pe mine mă ignori?

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Obedienta in ortodoxie

Mesaj necititde esenin » 29 Ian 2012, 16:17

Daniel Tuduran,

Argumentul dumneavoastra este doar un „si daca?” Pentru moment, dupa cum s-a desfasurat procesul, si dupa cum a prezentat cazul chiar avocata lui Corogeanu, lucrurile nu s-au petrecut asa. Medicii s-au spalat pe maini, ramanand in cadrul principiului „primum non nocere”, (de aceea niciun medic nu a fost inculpat) iar fata a murit la manastire de rele tratamente, aplicate de clerici, care nici macar nu au putut nega asta. „Daca”....si alte asemenea pareri sunt doar pareri.

In ce priveste supunerea PARTIALA la legea statului Roman....presupun ca nu va dati seama ce spuneti. Daca nu dati Cezarului ce este al Cezarului, plecati din Roma! Statul român, ca orice „stapanire” este de la Dumnezeu. Sunt teritorii goale in Tasmania. De ce nu va duceti acolo daca nu va supuneti COMPLET acestui Stat? De ce stati aici, bre? Ati putea „crestina” oile in Patagonia. Ce-are? Oaia nu e si ea om?

Somnul ratiunii naste monstri, Daniel Tuduran. Si nici nu-ti dai seama.

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Obedienta in ortodoxie

Mesaj necititde daniel tuduran » 29 Ian 2012, 16:39

Daniel Tuduran,

Argumentul dumneavoastra este doar un „si daca?” Pentru moment, dupa cum s-a desfasurat procesul, si dupa cum a prezentat cazul chiar avocata lui Corogeanu, lucrurile nu s-au petrecut asa. Medicii s-au spalat pe maini, ramanand in cadrul principiului „primum non nocere”, (de aceea niciun medic nu a fost inculpat) iar fata a murit la manastire de rele tratamente, aplicate de clerici, care nici macar nu au putut nega asta. „Daca”....si alte asemenea pareri sunt doar pareri.
Din cate stiu fata nu a murit la manastire,a venit salvarea i-au aplicat primul ajutor care se pare ca a fost fatal.

"Raportul a fost intocmit de medicul legist Dan Gheorghiu, din Constanta, la cererea avocatei Maria Ilisei, care ii apara pe calugarul Daniel Corogeanu si pe cele patru maicute. Cea mai importanta concluzie a raportului spune ca Irina a murit din cauza unei culpe medicale, deoarece medicul de pe ambulanta care s-a deplasat la fata locului, Lenuta Ciocan, i-a administrat o supradoza de adrenalina, care i-a fost fatala."
http://tanacu.ro/?p=21
In ce priveste supunerea PARTIALA la legea statului Roman....presupun ca nu va dati seama ce spuneti. Daca nu dati Cezarului ce este al Cezarului, plecati din Roma! Statul român, ca orice „stapanire” este de la Dumnezeu.
Esenin,cred ca dumneata nu stii ce vorbesti.Crestinii nu s-au supus decat partial legilor indiferent de oranduirea in care au trait.Eu nu zic sa nu dam Cezarului ce-i a Cezarului,ba sa-i dam ca i se cuvine "ca orice „stapanire” este de la Dumnezeu" dar nu putem sa-i dam Cezarului ceia ce i se cuvine lui Dumnezeu.Cand Cezarul se amesteca in lucrurile lui Dumnezeu noi (crestinii) nu putem sa-i satisfacem pretentiile.
Sunt teritorii goale in Tasmania. De ce nu va duceti acolo daca nu va supuneti COMPLET acestui Stat? De ce stati aici, bre? Ati putea „crestina” oile in Patagonia. Ce-are? Oaia nu e si ea om?
Din fericire teritoriul asta este al nostru,al crestinilor,iar statului daca nu-i convine de noi n-are decat sa-si gasesca altii supusi de pe alt teritoriu.Deocamdata ii permitem statului sa convietuiasca alaturi de noi dar daca face prea multe figuri s-ar putea sa-l trimitem la plimbare.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Obedienta in ortodoxie

Mesaj necititde daniel tuduran » 29 Ian 2012, 16:40

Daniel pe mine mă ignori?
Nu,n-am avut timp liber sa-ti raspund,dar urma s-o fac cat de curand.
Ultima oară modificat 29 Ian 2012, 16:58 de către daniel tuduran, modificat 1 dată în total.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Obedienta in ortodoxie

Mesaj necititde daniel tuduran » 29 Ian 2012, 16:57

Daniel, văd că chestiunea cu existența demonilor, care ar justifica afirmația "în spatele idolilor se afla demonii" și pe urmă generalizarea
în spatele tuturor idolilor se afla demonii,ființe spirituale aflate sub stăpânirea diavolului
nu duce la nici un rezultat (cel puțin nu unul incontestabil).

Așa că te întreb: dacă există cine i-a creat? cine i-a înzestrat cu putere (înaintea căderii lor)? cine nu le-a luat puterile după căderea lor, și le-a permis (chiar dacă nu direct) să interacționeze(ex: Adam și Eva) cu oamenii și să-i infuluențeze direct (posedări) sau indirect (vise, vedenii, și altele asemenea)?
Primul lucru pe care vreau sa ti-l spun e ca eu am crescut la tara,intr-o lume bantuita de tot felul de varcolaci si alte fiinte spirituale,dar cu toate astea eu nu am crezut in existenta demonilor.Niciodata n-am fost infricosat de existenta acestor fiinte si nici nu le-am dat prea mare importanta.Mai tarziu mi-am dat seama de inselatoria demonilor.

Cea mai mare înşelătorie a Diavolului a fost să convingă lumea că nu există". Charles Baudelaire

Daca as fi inteles ca exista demoni cu siguranta ca intoarcerea mea la Dumnezeu se petrecea mult mai timpuriu.

Rspunsul la toate intrebarile tale il gasesti aici,in Dogmatica Sf Ioan Damaschin,un sfant din Biserica Primara care a facut o sinteza a invataturilor ortodoxe.

http://www.resurse-ortodoxe.ro/carti-or ... -si-demoni
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Marcus89

Re: Obedienta in ortodoxie

Mesaj necititde Marcus89 » 29 Ian 2012, 17:50

Rspunsul la toate intrebarile tale il gasesti aici,in Dogmatica Sf Ioan Damaschin,un sfant din Biserica Primara care a facut o sinteza a invataturilor ortodoxe.

http://www.resurse-ortodoxe.ro/carti-or ... -si-demoni
Eram sigur de răspuns, pentru că e același la toate cele trei, doar eram curios dacă și tu îmi răspunzi cu același nonsens pe care l-am mai primit în trecut (pe un alt forum) și anume:
"Demonii nu au nici stapanire, nici putere contra cuiva, decat numai daca li se ingaduie de Dumnezeu in scopul mantuirii, cum este cazul cu Iov (Iov I, 12.) si dupa cum este scris in Evanghelii despre porci (Matei VIII, 30-32; Marcu V, 12-13; Luca VIII, 32-33.). Dar o data ce Dumnezeu le ingaduie, au putere, se schimba si iau forma pe care o vor dupa fantezia lor."
Este intriga perfectă pentru biblie. Dumnezeu crează omul, care din varii motive, nu a fost creat perfect ci cu posibilitatea de a greși, Dumnezeu îi permite demonului să-și păstreze puterea de a-l infulența pe om, în ciuda faptului că este atotștiutor(știe că v-a fi influențat) și conștient de limitările acestuia pentru că el l-a creat. Rezultatul este evident, omul nostru imperfect și tentat a greșit. Dumnezeu din iubire pentru creația sa de ce nu își asumă un rol măcar în prevenirea răului, sau măcar să ne "vaccineze" cu acea perfecține de a nu greși pe care o are el dacă ne iubește așa mult. Din potrivă, se extinde câmpul pedepselor și asupra celor care păcătuiesc cu gândul.
E un cerc vicios.

Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate

Re: Obedienta in ortodoxie

Mesaj necititde descoperire » 29 Ian 2012, 18:32

să ne "vaccineze" cu acea perfecține de a nu greși pe care o are el dacă ne iubește așa mult. E un cerc vicios.
Vaccinul exista Marcus si este biblia adica cuvantul lui Dumnezeu si aplicarea lui in practica.
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Obedienta in ortodoxie

Mesaj necititde esenin » 29 Ian 2012, 19:54

Daniel Tuduran,
asistentul acela medical era citat ca martor! Nu ca invinuit.
In plus a disparut in neant, fara sa fie mai solicitat de avocata. In plus, cand a fost sa faca plingere la CEDO Corogeanu a renuntat DE FRICA SA NU IA PEDEAPSA MAI MARE. Daca asistentul cu adrenalina ar fi fost intr-adevar responsabil, asta putea sa-l disculpe la Haga, nu sa-l faca sa-i fie mai frica. etc, etc, etc. Sunt atatea de spus..... Peste toate, CUM INLATURATI ACUZATIA de exorcism salbatic, de practici medievale reinviate......etc ? caci asta este esentialul ? In fine....

Teritoriul acesti stat NU este al crestinilor! De unde o scoateti? E un stat LAIC apartine celor cu nationalitate romana, indiferent de religia lor. Acest stat a fost de altfel creat de „anticrestini” masoni, din cate se stie. Ma insel eu? Sau, mai nou, l-a creat BOR? Dati-va seama de ridicolul in care va aflati.

Marcus89

Re: Obedienta in ortodoxie

Mesaj necititde Marcus89 » 29 Ian 2012, 20:23

să ne "vaccineze" cu acea perfecține de a nu greși pe care o are el dacă ne iubește așa mult. E un cerc vicios.
Vaccinul exista Marcus si este biblia adica cuvantul lui Dumnezeu si aplicarea lui in practica.
Mă refer la calitatea de a fi perfect, de a nu greși, de a nu putea fi tentat sau indus în eroare. Aplicarea textului biblic în absența calității de perfecțiune poate fi defectuasă, astfel există posibilitate erorii și ca atare nu este vaccinul.

Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate

Re: Obedienta in ortodoxie

Mesaj necititde descoperire » 29 Ian 2012, 20:51

Mă refer la calitatea de a fi perfect, de a nu greși, de a nu putea fi tentat sau indus în eroare. Aplicarea textului biblic în absența calității de perfecțiune poate fi defectuasă, astfel există posibilitate erorii și ca atare nu este vaccinul.
Nu poti fi perfect Marcus(asta cred ca stii),poti fi tentat dar avand mecanisme de oprire(puterea Duhului Sfant).Posibilitatea erorii intotdeauna este dar inainte ca ea sa apara se implica Duhul care precede orice fapta prin prisma cuvantului.Adica crestinii inainte de a face ceva trec totul prin prisma Cuvantului.
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!

Marcus89

Re: Obedienta in ortodoxie

Mesaj necititde Marcus89 » 29 Ian 2012, 21:52

Mă refer la calitatea de a fi perfect, de a nu greși, de a nu putea fi tentat sau indus în eroare. Aplicarea textului biblic în absența calității de perfecțiune poate fi defectuasă, astfel există posibilitate erorii și ca atare nu este vaccinul.
Nu poti fi perfect Marcus(asta cred ca stii),poti fi tentat dar avand mecanisme de oprire(puterea Duhului Sfant).Posibilitatea erorii intotdeauna este dar inainte ca ea sa apara se implica Duhul care precede orice fapta prin prisma cuvantului.Adica crestinii inainte de a face ceva trec totul prin prisma Cuvantului.
Eu nu pot să fiu, dar acel Dumnezeu, creatorul, ar putea să ne facă perfecți, nu?

Marcus89

Re: Obedienta in ortodoxie

Mesaj necititde Marcus89 » 29 Ian 2012, 23:07

"Raportul a fost intocmit de medicul legist Dan Gheorghiu, din Constanta, la cererea avocatei Maria Ilisei, care ii apara pe calugarul Daniel Corogeanu si pe cele :x1 patru maicute. Cea mai importanta concluzie a raportului spune ca Irina a murit din cauza unei culpe medicale, deoarece medicul de pe ambulanta care s-a deplasat la fata locului, Lenuta Ciocan, i-a administrat o supradoza de adrenalina, care i-a fost fatala."
Din cate ştiu eu raportul de nouã expertiza se întocmeşte de 3 medici legişti nu de unul.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Obedienta in ortodoxie

Mesaj necititde Dionysie » 30 Ian 2012, 12:50

----- în afara temei -----
Teritoriul acesti stat NU este al crestinilor! De unde o scoateti? E un stat LAIC apartine celor cu nationalitate romana, indiferent de religia lor. Acest stat a fost de altfel creat de „anticrestini” masoni, din cate se stie. Ma insel eu? Sau, mai nou, l-a creat BOR? Dati-va seama de ridicolul in care va aflati.
Nu, esenin, masonii nu sunt anticreştini între ghilimele, ci sunt antichrişti şi anticreştini de-adevăratelea!! Există şi o minoritate între ei care se revendică de la creştinism, dar sunt foarte puţini, iar în general aceia dintre "creştini" care se riscă să intre într-o asemenea organizaţie secretă nu sunt cu adevărat creştini, iar dacă au fost vreodată îşi pierd de fapt statutul de creştini, cel puţin atât timp cât fac parte din masonerie. Dealtfel este publicat chiar pe pagina oficială spre exemplu a MLNR că filozofia progresistă a francmasoneriei are ca bază fundamentală cabala (sau tradiţia mistică secretă) iudaică. Ei bine cabala iudaică tocmai asta afirmă (şi nu doar cabaliştii ci întreg iudaismul, în afara evreilor mesianici) şi în ziua de azi, şi se poate verifica, că Isus Christos nu a fost Mesia, ori asta este tocmai ceea ce defineşte, din punctul de vedere al Scripturilor NT, pe antichrişti (1 Ioan 2, 22).

Pe de altă parte, referitor la statul român, există o evoluţie. Statele medievale româneşti nu au fost întemeiate de masoni. Iar statul român este întemeiat în primul rând pe jertfele şi luptele seculare ale românilor, dintre care majoritatea făceau parte din creştinism (chiar dacă din punctul meu de vedere mulţi nu erau creştini autentici). Masonii nu au făcut decât să se folosească în anumite contexte revoluţionare de jertfele muncii, de jertfele militare pe câmpurile de război ale soldaţilor români, dintre care majoritatea, poate absolută, erau ne-masoni, ne-evrei. De aceea, având în vedere că jertfele întemeietoare ale acestei ţări sunt în primul rând şi în cel mai mare rând ale rumânilor, şi ale rumânilor creştini, această ţară aparţine în primul rând rumânilor, şi rumânilor creştini, şi răsăriteni!!

----- în afara temei -----

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Obedienta in ortodoxie

Mesaj necititde daniel tuduran » 30 Ian 2012, 23:22

Eram sigur de răspuns, pentru că e același la toate cele trei, doar eram curios dacă și tu îmi răspunzi cu același nonsens pe care l-am mai primit în trecut (pe un alt forum) și anume:
"Demonii nu au nici stapanire, nici putere contra cuiva, decat numai daca li se ingaduie de Dumnezeu in scopul mantuirii, cum este cazul cu Iov (Iov I, 12.) si dupa cum este scris in Evanghelii despre porci (Matei VIII, 30-32; Marcu V, 12-13; Luca VIII, 32-33.). Dar o data ce Dumnezeu le ingaduie, au putere, se schimba si iau forma pe care o vor dupa fantezia lor."
Poate il citesti pe Dostoievski,in special Fratii Karamazov?
Este intriga perfectă pentru biblie. Dumnezeu crează omul, care din varii motive, nu a fost creat perfect ci cu posibilitatea de a greși, Dumnezeu îi permite demonului să-și păstreze puterea de a-l infulența pe om, în ciuda faptului că este atotștiutor(știe că v-a fi influențat) și conștient de limitările acestuia pentru că el l-a creat. Rezultatul este evident, omul nostru imperfect și tentat a greșit. Dumnezeu din iubire pentru creația sa de ce nu își asumă un rol măcar în prevenirea răului, sau măcar să ne "vaccineze" cu acea perfecține de a nu greși pe care o are el dacă ne iubește așa mult. Din potrivă, se extinde câmpul pedepselor și asupra celor care păcătuiesc cu gândul.
E un cerc vicios.
Subiectul este vast,nici nu stiu daca are rost sa incerc un raspuns.Raspunsurile au fost date de crestinism,poate le gasesti si tu.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 67 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX