Atacuri la ortodoxie

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox
Re: Atacuri la ortodoxie

Mesaj necititde altcineva » 25 Mai 2008, 01:19

fara a fi ironic, dar david copperfield a facut sa dispara statuia libertatii cu oamenii de fata. david blaine face lucrurile sa se miste singure. si asta chiar in fata oamenilor de pe strada....
ca sa faci un foc nu terbuie chibrite sau bricheta. sunt suficiente 2 substante, pe care oricat le-ar controla cineva nu le va gasi imbibate in in panza.
si la urma urmei, de ce tot secretul asta? de ce nu se pune o camera de luat vederi acolo in mormant, sau de ce nu intra in mormant un ateu declarat sau cineva de alta religie odata cu episcopul?
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"

JOAN
Mesaje:79
Membru din:16 Apr 2008, 22:49
Confesiune:ortodox

Re: Atacuri la ortodoxie

Mesaj necititde JOAN » 25 Mai 2008, 07:28

Inainte de toate ,altcineva,vad ca vrei respect si intelegere si foarte mult trambitezi pe acest aspect.Tu nu numai ca ne-ai lipsit de respect de la inceput de cand te-ai infatisat pe acest forum ,dar ai facut blasfemii si pentru noi crestinii acestea sunt fapte mai mult decat grave.In general cine vrea respect si intra in polemica pe orice tema cu oricine, trebuie sa fie atat de bine intentionat si documentat incat si celalalt sa aprobe o polemica cu acesta.Tu ai venit agresiv de lipsit de respect si fara a fi documentat, incat cu greu poate cineva sa accepte o polemica cu tine.(apropos de incultura).Cine mai esti si tu,incat crezi ca te va accepta cineva in modul in care te prezinti.In alta ordine de idei nu prea este clar ce doresti.Daca ai dori cu adevarat sa-L cunosti pe Dumnezeu se vede ca nici macar despre sf.scriptura nu stii prea multe dar despre interpretarea ei.Iarmeaza-te cu respect ,rabdare si bunavointa,nu mai face blasfemii si atunci o sa mai gasesti si ceva intelegere.Pentru ca de fapt tu ai o problema si vrei sa o rezolvi.In alta ordine de idei ,aduci tot felul de argumente citite si prost reproduse.Vorbesti de acei iluzionisti,pai ai fost tu langa ei si ai vazut ce pot face?si pana la urma te limitezi sa aprobi ce-ai vazut la televizor sau pe un sit.Oamenii aceia ori fac o prestidigitatie reusita ori lucreaza cu dracii ,ca si asta este posibil.Si unde este mirarea? Noi crestinii stim ca se pot si aceste lucruri.In sf.scriptura scrie tot ce vrei sa afli.Iti este greu sa te apropii de ea?Pai curateste-te,pregateste-te si cere de la Dumnezeu mila sa poti sa te hranesti cu cuvantul Lui.Nu mai tot bate moneda ca tu esti foarte dezamagit de ce ai vazut sau trait ,se poate.Dar fa si tu un efort,asta iti lipseste tie.Dumnezeu se reveleaza celor ce-l cauta cu adevarat ,tu nu ai facut aceaste fapte.Roaga-te,fa bine,posteste,citeste sf.Scriptura,nu mai fa pacate grele si atunci poate Bunul Dumnezeu iti va trimite si tie o raza de Har.Dar insista!Dumnezeu pentru ca Este Dumnezeu,atata cere si El de la noi.Sa-l cautam cu adevarat,pe toate caile,cu toata vointa si fara viclenie si necuratie.Incearca!

Avatar utilizator
mirela_
Mesaje:10
Membru din:05 Mai 2008, 00:47
Localitate:Bucuresti

Re: Atacuri la ortodoxie

Mesaj necititde mirela_ » 25 Mai 2008, 11:09

o lamurire: din punctul meu de vedere, cam 80% din morala crestina e foarte buna si merita atentie. partea proasta e ca aceia la care fac referire, traiesc prefacuti fata de tot ceea ce afirma ca respecta. implicit, procentul de persoane care alcatuiesc biserica. si am prea multe exemple in sensul asta, traite chiar cu cei din apropierea mea.
Daca morala crestina ti se pare buna, asta e un lucru mare, pentru ca multi resping crestinismul si pt ca sunt certati cu morala. Poate tu ai multe exemple de persoane care cred in Dumnezeu dar nu traiesc dupa legile Lui, insa acestia nu sunt 95% din credinciosi, poate 95% din oameni (inclusiv atei), dar nici asa nu sunt de acord, e mare procentul dupa mine. Sa stii sunt destui crestini traitori, care insa nu fac caz de asta (nici nu ar mai fi buni crestini altfel) si trec neobservati. Oare cati din cei din apropierea ta sunt atei si cati nu? Fiecare om are in jurul sau un numar limitat de persoane, si nu se poate generaliza la toti oamenii, mai ales ca cei de la sate de ex. au mai mult bun simt decat cei de la orase, iar populatia oraselor difera, despre Bucuresti de ex. toti din afara se plang ca este o jungla...
astea sunt lucruri in care cred eu acum, dupa ce am tercut prin biserica cu inima curata si mi-a fost terfelita de cei in care imi pusesem increderea.
Asta e de rau (pt aceia). Daca ai putea intra in detalii... Oricum, sunt intr-adevar oameni care merg la biserica si in loc sa stie cum sa se poarte cu unii nou veniti si nestiutori de reguli, mai rau ii indeparteaza. Exista si preoti care fac greseli,dar nu te lua dupa nimeni din acestia. Nu trebuie sa lasi pe nimeni sa te desparta de Dumnezeu. E cel putin neintelept ca oamenii nu sa nu se apropie de Dumnezeu din cauza unora sau altora. Cei care cu sau fara voie indeparteaza pe cineva de biserica vor da socoteala pt asta in fata lui Dumnezeu. Insa gandeste-te ca incercari si piedici exista, iar Hristos pt salvarea noastra a acceptat sa patimeasca si s-a jertfit... sa scoata omenirea de sub blestem de la caderea lui Adam incoace, ne-a oferit tuturor o sansa, de ce sa o pierdem? Pt. Vasilica si pt nea Fane? :?
Daca Hristos nu invia si nu facea acele minuni, nu acceptau mii de crestini deveniti mucenici sa moara si inca in chinuri (ucisi de cei de alta credinta). ....Cine ar muri pentru o simpla dogma daca ea nu ar fi insotita si de fapte concrete, de trairi?
dar de ce trebuie sa moara cineva? oare nu in biserica se spune ca Iisus a murit ca sa puna capat jertfelor vechiului testament? eu chiar nu inteleg cum poate cineva sa afirme asta si in calesti timp sa accepte moartea pentru dogma asta, sa afirme ca e o jertfa pentru hristos si sa mai creada ca e corect si bine. oare asa castiga Iisus sufletele: daca se chinuie, daca mor pentru el? pe bune ca nu inteleg. (sau, voi il intelegeti gresit.) mi-e greu sa cred ca asta asteapta hristos de la oameni: "crede in mine si mori pentru mine".
Pai e simplu, citeste Evanghelia si vezi ce spune Hristos. El nu pune conditia sa mori pentru El, dar: la inceputurile crestinismului, crestinii erau prigoniti si ucisi pentru ca propavaduiau pe Hristos. Evreii il credeau (si mai cred si acum) pe Hristos un blasfemiator, iar ceilalti (grecii, romanii, etc) erau politeisti si se inchinau la zei, nu acceptau sa nu se inchine cineva la zeii lor. Daca nu te convingeau cu frumosul, treceau la ostilitati (si inca unele urate, suplicii). Ca si crestin erai pus in situatia sa te lepezi de Hristos (ca si credinta marturisita in El) pt. ca sa scapi de moarte, iar multi nu au acceptat si au murit mucenici. De ce? Pentru ca au ascultat de invataturile Sale. (Daca citeai macar una din cele 4 Evanghelii nu iti mai puneai intrebarea). De exemplu in predica de pe munte, cele 9 fericiri:
2. Si deschizandu-si gura, ii invata zicand:
3. Fericiti cei saraci cu duhul, ca a lor este imparatia cerurilor.
4. Fericiti cei ce plang, ca aceia se vor mangaia.
5. Fericiti cei blanzi, ca aceia vor mosteni pamantul.
6. Fericiti cei ce flamanzesc si inseteaza de dreptate, ca aceia se vor satura.
7. Fericiti cei milostivi, ca aceia se vor milui.
8. Fericiti cei curati cu inima, ca aceia vor vedea pe Dumnezeu.
9. Fericiti facatorii de pace, ca aceia fiii lui Dumnezeu se vor chema.
10. Fericiti cei prigoniti pentru dreptate, ca a lor este imparatia cerurilor.
11. Fericiti veti fi voi cand va vor ocari si va vor prigoni si vor zice tot cuvantul rau impotriva voastra, mintind din pricina Mea.
12. Bucurati-va si va veseliti, ca plata voastra multa este in ceruri, ca asa au prigonit pe proorocii cei dinainte de voi.


Din Evanghelia dupa Matei 10:32-33, Iisus spune:
32. Oricine va marturisi pentru Mine inaintea oamenilor, marturisi-voi si Eu pentru el inaintea Tatalui Meu, Care este in ceruri.
33. Iar de cel ce se va lepada de Mine inaintea oamenilor si Eu Ma voi lepada de el inaintea Tatalui Meu, Care este in ceruri.


Numai astea citind si aflii ca cei care se leapada de Hristos pierd mantuirea, iar cei care accepta ocara si chiar moartea, au parte de rasplata in Cer. Pacat ca nu ai citit Vietile Sfintilor, ai fi aflat astfel de minunile care aveau loc in timpul martirajelor, paganii ii torturau, se ei erau protejati de Dumnezeu si nu pateau nimic, majoriteatea mureau prin taierea capului altfel nu puteau fi atinsi, nu ca Dumnezeu nu putea sa faca si in acest caz minuni, dar a vrut sa le ofere cununa muceniciei (pe care multi si-o doreau pt ca aducea mare rasplata si bucuria vesnica). Alte pasaje sugestive: din Matei, cap.10:
18. La dregatori si la regi veti fi dusi pentru Mine, spre marturie lor si paganilor.
19. Iar cand va vor da pe voi in mana lor, nu va ingrijiti cum sau ce veti vorbi, caci se va da voua in ceasul acela ce sa vorbiti;
20. Fiindca nu voi sunteti care vorbiti, ci Duhul Tatalui vostru este care graieste intru voi.
21. Va da frate pe frate la moarte si tata pe fiu si se vor scula copiii impotriva parintilor si-i vor ucide.
22. Si veti fi urati de toti pentru numele Meu; iar cel ce va rabda pana in sfarsit, acela se va mantui.

35. Caci am venit sa despart pe fiu de tatal sau, pe fiica de mama sa, pe nora de soacra sa.
37. Cel ce iubeste pe tata ori pe mama mai mult decat pe Mine nu este vrednic de Mine; cel ce iubeste pe fiu ori pe fiica mai mult decat pe Mine nu este vrednic de Mine.
38. Si cel ce nu-si ia crucea si nu-Mi urmeaza Mie nu este vrednic de Mine.
39. Cine tine la sufletul lui il va pierde, iar cine-si pierde sufletul lui pentru Mine il va gasi.


In lumea spirituala lucrurile stau exact invers decat in logica lumeasca. De exemplu:
4. Fericiti cei ce plang, ca aceia se vor mangaia.
Matei, cap.23:
11. Si care este mai mare intre voi sa fie slujitorul vostru. (mare pentru Dumnezeu nu este cel care da ordine, ci cel care slujeste celorlalti)
12. Cine se va inalta pe sine se va smeri, si cine se va smeri pe sine se va inalta. (adica cine se va mandri aici pe Pamant, in Cer se va rusina, si cine se va smeri, va fi cinstit in Cer)
serios: ce fel de dumnezeu vrea asta de la oamenii pe care i-a creeat din iubire? sa ma lumineze cineva si pe mine!
[/quote]
E pacat ca te exprimi cu "asta" (poate nici n-ar fi trebuit sa-ti raspund, "sa nu dati lucrurile sfinte cainilor"), daca te vei mai exprimi in acest fel, nu o sa mai port un dialog cu tine (nu de alta, dar m-as obosi degeaba)...
Pe oameni Dumnezeu i-a creat din iubire, si oamenii L-au rasplatit incalcand poruncile Sale. Tu ai o logica lumeasca care am mai spus difera de cea a lui Dumnezeu. "Cine tine la sufletul lui il va pierde, iar cine-si pierde sufletul lui pentru Mine il va gasi." (sufletul aici are sensul de viata).
Un exemplu graitor care imi vine in minte este intamplarea cu cei 40 de mucenici (din Sevastia Armeniei) pentru ca au refuzat sa aduca jertfa zeilor au fost siliti sa petreaca o noapte intreaga, goi, in apa inghetata a unui iaz (stand imbratisati doi cate doi pentru a se incalzi - de aici si originea formei de opt a mucenicilor gatiti in memoria lor). Cand unul dintre ei nu a mai putut suferi chinul, fiindca erau si ademeniti cu o baie calda, si a fost scos din apa, a murit in acea baia calda ce-i fusese pregatita pentru a-l salva; (locul i-a fost luat de temnicerul lor, convertit la crestinism de puterea credintei celorlalti 39 de mucenici). Deci cel care a acceptat sa renunte la Hristos si-a pierdut viata...
eu am in jurul meu oameni mai in varsta si cu functii mai mari si carora le spun pe nume dar cand vine vorba de ascultare sau de RESPECT
Dar cand le scrii numele lor pe hartie (numele si prenumele), le scrii cu litera mica? Dar numele tau il scrii cu litera mica??? Iar, daca numele tau si al altora il scrii cu majuscula la inceput, Dumnezeu care ne-a creat nu crezi ca merita aceasta onoare?
Conform acestei logici, prin mandrie ne-am ridica la inaltimea Divinitatii? Grava eroare!
da, asta cred. e ca si cum noi, oamenii am avea copii si acestia in loc sa fie mandrii ca ei sunt fii nostrii, s-ar purta cu noi ca si cu niste stapani, ar umbla pe langa noi cu frica sa nu cumva sa primeasca bataie pentru orice abatere iar mai incolo sa nu cumva sa ii alungam de acasa ("in iad"). eu vreau de la copilul meu sa fie mandru ca e fiul meu, ca e om, ca este cine este (si aici va rog sa nu faceti remarci, din nici un punct de vedere la adresa mea si a fiului meu).
(Stai linistita ca nu sunt eu cea rautacioasa ca sa fac remarci ieftine.)
Mai degraba bucurosi ar trebui sa fi si nu mandri. Odata, ca mandria este primul pacat, cel prin care si ingerii au cazut, si este un pacat urat de Dumnezeu. Si a doua oara, ca noi nu am facut nimic sa ne mandrim ca suntem copii sau fii (ai lui Dumnezeu sau ai parintilor nostri). Omul aduce doar trupul (chiar si acela doar cu Voia Lui - altfel puteam fi sterili), iar sufletul este de la Dumnezeu. Si deci cu ce am contribuit noi prin faptul ca am fost adusi pe lume ca sa ne mandrim de asta? Adica creatia sa fie mandra ca a fost creata??? :? "eu vreau de la copilul meu sa fie mandru ca e fiul meu, ca e om, ca este cine este" Pai asta nu inseamna decat ca esti mandra de tine. Dar faptul de a ne naste nu ni se datoreaza noua. Nimic nu se intampla fara Voia lui Dumnezeu. Nici a te naste, nici a fi intr-un fel sau altul, pentru ca primim ajutor in toate. Ar trebui sa multumim lui Dumnezeu pentru tot ce avem, pentru tot ce suntem, pt ca fara ajutorul Sau, nu am avea parte de acestea. Gresesc cei care se incred in puterea lor si uita ca fara puterea si sanatatea pe care le-a dat-o Dumnezeu, nimic nu ar face...
Insasi Fiul lui Dumnezeu, care era fara de prihana, s-a smerit pana la moarte. Dar noi pentru ce sa fim mandrii? Ca suntem plini de pacate? Noi suntem mandri, dar Dumnezeu se rusineaza cu noi... Asa cum tu te-ai rusina daca i-ai spune copilului tau sa nu vorbeasca urat in public si el nu te-ar asculta... te-ai mandri de el atunci? Sau un copil care face prostii ar trebui sa se mandreasca? Chiar de ar face ce trebuie un om, copil al lui Dumnezeu, adica chiar de ar fi ascultator, nu ar trebui sa se mandreasca, pentru ca mintea i-a dat-o tot Dumnezeu (iar pe unii necugetati, Dumnezeu ii lasa pentru ca vede rautatea inimii lor)...
De parintii nostri nu ne e frica pt ca nu pot decat cel mult sa ne bata sau sa ne izgoneasca, dar Dumnezeu poate hotari asupra vietii unui om (si viata asta si cea de dincolo)... Insa bataia de care vorbesti nu vine de la Dumnezeu ci prin indepartarea de Dumnezeu. Un om care traieste in Legile Lui, simte si Iubirea Lui si se simte intr-adevar ca in sanul lui Dumnezeu (a unui parinte), ceilalti il tin pe Dumnezeu departe si daca nu se schimba, puterile intunecate capata drepturi asupra lui (in aceasta viata si dupa).

Matei 6:26-27
26. Priviti la pasarile cerului, ca nu seamana, nici nu secera, nici nu aduna in jitnite, si Tatal vostru Cel ceresc le hraneste [...]
27. Si cine dintre voi, ingrijindu-se poate sa adauge staturii sale un cot?

si inca ceva: de unde vine raul in lume? de la diavol? de unde a invatat diavolul sa fie rau? cine i-a sadit in minte sa fie rau? daca pe cain diavolul l-a invatat sa fie rau, pe diavol cine l-a invatat? unde e izvorul raului si cand a aparut mai exact (in cer sau oriunde altundeva)?
Grea intrebare, cred ca doar Dumnezeu ar putea raspunde.
cred ca ceea ce numim rau dpdv religios, are alte origini si alte valente chiar.

Crezi multe, doar ceea ce trebuie nu crezi... :(

Avatar utilizator
mirela_
Mesaje:10
Membru din:05 Mai 2008, 00:47
Localitate:Bucuresti

Re: Atacuri la ortodoxie

Mesaj necititde mirela_ » 25 Mai 2008, 12:19

fara a fi ironic, dar david copperfield a facut sa dispara statuia libertatii cu oamenii de fata. david blaine face lucrurile sa se miste singure. si asta chiar in fata oamenilor de pe strada....
ca sa faci un foc nu terbuie chibrite sau bricheta. sunt suficiente 2 substante, pe care oricat le-ar controla cineva nu le va gasi imbibate in in panza.
si la urma urmei, de ce tot secretul asta? de ce nu se pune o camera de luat vederi acolo in mormant, sau de ce nu intra in mormant un ateu declarat sau cineva de alta religie odata cu episcopul?
Pai si puterea intunecata poate face minuni, Hristos chiar a avertizat ca spre sfarsitul vremurilor vor veni multi profeti fasi si vor face minuni ca sa amageasca pe oameni... Dar Dumnezeu ne cere sa credem fara a vedea minuni... Insa nu s-a putut contesta decat una din minunile care au loc: arderea rece si aprinderea fara surse de foc. Desi nici asta nu explica unele lucruri, ca de pilda, faptul ca fosforul alb se aprinde la o temperatura de 60 de grade Celsius si se aprinde doar la putin timp (cateva minute) de contact cu aerul. Dar Sf. Mormant e sigilat cu cateva ore inainte, iar la intrarea in Sf.Mormant, Patriarhul este controlat si nu are la el decat camasa alba cu care este imbracat (doar nu a inmuiat-o pe aceasta, ca ar fi luat foc pe el)... Sunt mii de declaratii date independent una de alta, de pelerinii ale caror lumanari (care nu contin fosfor alb) s-au aprins spontan fara vreo posibila explicatie dupa vreo cel putin 2 ore (de cand asteapta in Biserica cu lumanarile in mana, pt ca Biserica Sf.Mormant este plina cu cateva ore inainte), iar fosforul arde la putin timp dupa contactul cu aerul (ca nu le tin in vid). Astea cum le mai explicati (daca tot despicam firul in 4 la analiza) ? Dar fulgerul de lumina care apare si globul de lumina sau flacara albastra care apare in Biserica? Asta tot David Copperfield?
In plus, fosforul alb la aprindere produce un fum alb dens (pentoxidul de fosfor rezultat din combinarea fosforului cu oxigenul) si care (spre regretul celor care contesta Minunea de al Sf. Mormant) nu se observa iesind de la lumanarile aprinse cu Sfanta Lumina.
http://www.referatele.com/referate/chim ... le-com.php

Imagine

Ioan 20:29 - "Fericiti cei ce n-au vazut si au crezut!"
Luca 19:31 -
30. Iar el a zis: Nu, parinte Avraam, ci, daca cineva dintre morti se va duce la ei, se vor pocai.
31. Si i-a zis Avraam: Daca nu asculta de Moise si de prooroci, nu vor crede nici daca ar invia cineva dintre morti. Amin.

Psalmi 13 si 131:
"Ochi vor avea si nu vor vedea, urechi vor avea si nu vor auzi"...

Foto cu flash-ul luminii albastre (nu albe ca la blitz-urile foto):
Imagine
Imagine
Imagine
Video: http://www.holyfire.org/image/blist.mpg
Ultima oară modificat 25 Mai 2008, 14:06 de către mirela_, modificat de 8 ori în total.

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Atacuri la ortodoxie

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 25 Mai 2008, 12:55

sau de ce nu intra in mormant un ateu declarat sau cineva de alta religie odata cu episcopul?
Intra... un musulman...

PS: minunea asta e cam de la inceputurile crestinismului... crezi ca pe vremea aia aveau ceva ce sa arda asa si sa se aprinda dintr-o data???

Io cred ca si daca v-ar trimite cineva de sus un pachet informativ, cu 100 de DVD-uri intregistrarile din toti anii cand s-a intamplat minunea, de la inceputuri pana acum, si cu detalii de tot felu care nici nu se afla in vreo carte, cu nume pierdute si demult uitate, si tot ce mai cereti, voi ati zice ca e o farsa si ati incepe sa ii gasiti nod in papura... sau scuze, nu toti dar multi...

Ah, si despre indivizi care fac "minuni", care daca ar fi sa ne inregistram un "brand name" noi crestinii ar trebui sa se numeasca "chestii supranaturale care nu au nimic de a face cu ajutarea lumii", pot sa iti spun ca si Gheorgaki din Tibet le facea. Vezi: http://www.razboiulnevazut.org/articol/ ... -din-Tibet

Pisoi

JOAN
Mesaje:79
Membru din:16 Apr 2008, 22:49
Confesiune:ortodox

Re: Atacuri la ortodoxie

Mesaj necititde JOAN » 25 Mai 2008, 20:36

Cata rabdare au unii de pe aici...

Gioule, toti pe aici isi aduc contributia la forumul nostru frumos, care creste ca o floare in gradina ortodoxiei, dar tu ce ii aduci? :?:
Eu creca ii aduc cel mai important lucru: ratiunea. Dar desigur ca e mai linistit si mai frumos sa stati toti unul in jurul celuilalt si sa va aprobati reciporc la fiecare idee religioasa pe care o scoateti din capsor. Poti sa spui ca eu sunt ori bomba cu napalm ori ploaia in vreme de seceta.
Ratiunea este o facultate a sufletului.(Mintea este ochiul sufletului).Cand omul pacatuieste,sufletul este anihilat ca si mort isi mai pastreaza functiile vitale,metabolice si acestea intr-o degradare continua.Cand sufletul este in pacat ,omul mai este condus doar de activitatile mentale,ca abstractii de ratiune pura de suflet.Ochii sunt lumina trupului si vazul,simtul fundamental fizic.Cand omul a orbit mai este condus doar de celelalte simturi care niciodata nu egaleaza vazul.Asa si tu esti atat de rational cu mintea ta cat poate fi de orientat un orb bazat pe celelalte simturi.DECI A FI RATIONAL INSEAMNA A VEDEA IN SENSUL SACRU SI COSMIC,ANTIPACAT,NEMURITOR.

altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox

Re: Atacuri la ortodoxie

Mesaj necititde altcineva » 26 Mai 2008, 02:07

joan, wow, de vreme ce tu iti permiti sa "stii" cine face pacate grele si cine nu, ma gandesc ca nu te deranjeasa ca si altii sa presupuna lucruri despre tine; cum ar fi: presupun ca si tu ti-ai spus "lasa ca il pun eu la punct pe "altcineva" ca doar eu sunt miezu" pe aici. brava joan-e !pt tine orice as incerca sa spun are acelasi efect: sunt de blamat. dar asta e. in locul monologului tau puteai sa dai un sfat, un raspuns sau sa taci pur si simplu. asa macar ai fi fost un exemplu bun...
inca nu am jignit pe nimeni de aici si nu am fost lipsit de respect fata de nici unul dintre voi. da-mi un singur exemplu in care eu am jignit pe cineva sau am fost fara respect.
sau vi se pare ca l-am ofensat pe dumnezeu? pt ceea ce tu numesti blasfemiile mele am eu grija. ei bine, asa cum voi va manifestati relatia cu dumnezeu asa fac si eu.
- eu nu am fost langa iluzuinisti in momentul numarului lor dar tu ai fost langa episcop in momentul aprinderii luminii in mormant?
- pt cunostinta ta: am citit biblia, toata, si NT de mai multe ori. am citit "patericul" (vreo 2 versiuni) si ceva din filocalie. asta pe langa multe (repet: multe) alte carti religioase ortodoxe. daca nu ma apropii de ceva nu inseamna ca mi-e frica sau ca am pacate grele. nu ma judeca tu daca nu ma cunosti. daca vrei sa faci impresie de undeva de sus, fa-o in privat ca vei fi mai bine privit, daca asta cauti (si tot nu sunt lipsit de respect inca). cat efort am facut eu sau nu, tu nu stii. de fapt nu stii nimic din ce acuzi dar continui sa acuzi. eu am pus o intrebare. asteptam un raspuns. asta e forumul. unul intreaba, altul raspunde sau daca nu vrea sa nu stie raspunsul, TACE. tacerea e prea mult pentru tine? sau trebuie sa tot aplauzi ce au spus altii?

SPER CA ASTA SA FIE ULTIMA INTERVENTIE A MEA PE SUBIECTUL ASTA.


mirela_ ...ai toata consideratia mea pentru efortul de a-mi rapsunde atat de...consistent.

"Asta e de rau (pt aceia). Daca ai putea intra in detalii... " nu o sa intru in detalii. nu am face altceva decat sa judecam si...mai bine nu.

"dar: la inceputurile crestinismului, crestinii erau prigoniti si ucisi pentru ca propavaduiau pe Hristos"
ma intreb daca Iisus nu ar fi iertat pe fiecare dintre cei ce , in fata prigonitorilor ar fi afirmat ce voiau ei sa auda, iar sufletul le ramanea acelasi, la ceea ce stiau si credeau ei?
- puteau sa si traiasca ascultand poruncile lui.
- cum spuneam, am citit vietile sfintilor (poate nu ale tuturo dar...majoritatea)
- "E pacat ca te exprimi cu "asta" (poate nici n-ar fi trebuit sa-ti raspund, "sa nu dati lucrurile sfinte cainilor" - o sa incerc sa nu iti rapsund la faza cu "cainilor". eu am spus "asta" la sacrificiu. ce e atat de ofensator?
- "Cand unul dintre ei nu a mai putut suferi chinul, fiindca erau si ademeniti cu o baie calda, si a fost scos din apa, a murit in acea baia calda ce-i fusese pregatita pentru a-l salva" pai asta se intampla datorita legilor fizicii. in tehnicile de supravietuire se interzice trecerea brusca de la inghet la cald. se distrug tesuturile aproape instantaneu. indiferent ce religie ar fi avut, tot ar fi murit. legile fizicii.

- orice nume il scriu cu litera mica, exceptand atunci cand protocolul impune altfel. de ce impiedica oamenii in maruntisuri din astea? cum se "respectau" atunci cand semnau cu amprenta degetului? as vrea sa vad si eu o amprenta ce incepe cu majuscule. :lol: glumesc, sa nu te superi. oricum, nu cred ca dumnezeu se simte dezonorat de asta (adica de felul in care ii scrii numele. nume pe care tot noi i l-am dat. la o adica, dumnezeu nu spune niciodata ce nume are - poate nci nu are unul)
- is-a-vis de mandrie: nu am considerat ca ar fi cineva mai mult ca dumnezeu, oricare ar fi adevarul despre el. ar fi si absurd ca cineva sa spuna ca e mai mult decat cel ce l-a creeat. eu ma refer la mandria aceea care ne ridica la asteptarile creatorului nu peste el.
- "Dar faptul de a ne naste nu ni se datoreaza noua. Nimic nu se intampla fara Voia lui Dumnezeu. Nici a te naste, nici a fi intr-un fel sau altul, pentru ca primim ajutor in toate. Ar trebui sa multumim lui Dumnezeu pentru tot ce avem, pentru tot ce suntem, pt ca fara ajutorul Sau, nu am avea parte de acestea. Gresesc cei care se incred in puterea lor si uita ca fara puterea si sanatatea pe care le-a dat-o Dumnezeu, nimic nu ar face... Chiar de ar face ce trebuie un om, copil al lui Dumnezeu, adica chiar de ar fi ascultator, nu ar trebui sa se mandreasca, pentru ca mintea i-a dat-o tot Dumnezeu"
- se pare ca noi nici nu existam; chiar deloc. noi nu decidem nimic, din punctul tau de vedere. prea imi pare ca doar un "nimeni" nu are nici un cuvant de spus asupra existentei lui si concluzionez ca noi oamenii...nu prea suntem sau suntem nimeni. dar culmea, pentru noi se bate dumnezeu si diavolul....
si iarasi: nu interpretati ca ironie. eu felul meu de a spune lucrurilor pe nume. lasati "blasfemiile" mele in seama mea.
- "Insa bataia de care vorbesti nu vine de la Dumnezeu ci prin indepartarea de Dumnezeu. Un om care traieste in Legile Lui, simte si Iubirea Lui si se simte intr-adevar ca in sanul lui Dumnezeu (a unui parinte)" - tot fara ironie (deja ma obsedeaza chestia asta: credeti-ma ca nu sunt ironic cand spun ceva, va rog! )dar am vazut atei mai linistiti sufleteste si mai impacati decat multi credinciosi.
- "Asa cum tu te-ai rusina daca i-ai spune copilului tau sa nu vorbeasca urat in public si el nu te-ar asculta... te-ai mandri de el atunci?" - la noi se numeste educatie dar in ce-l priveste pe dumnezeu e vorba de cu totul altceva.
- altcineva scrie:
si inca ceva: de unde vine raul in lume? de la diavol? de unde a invatat diavolul sa fie rau? cine i-a sadit in minte sa fie rau? daca pe cain diavolul l-a invatat sa fie rau, pe diavol cine l-a invatat? unde e izvorul raului si cand a aparut mai exact (in cer sau oriunde altundeva)?

Grea intrebare, cred ca doar Dumnezeu ar putea raspunde." -numai ca dumnezeu nu raspunde. si nici nu a raspuns cuiva la intrebarea asta oricat de sfant a fost.
- "Crezi multe, doar ceea ce trebuie nu crezi... " eu as spune ca cred altceva nu neaparat ceea ce "trebuie". esti subiectiva si de aceea consideri ca nu cred ce trebuie.
- fosforul nu e singura substanta inflamabila; sunt substante care doua-cate-doua amestecate sau apropiate se autoaprind. pe de alta parte in mormant se poat ascunde chibrite in decursul unui an atat de bine incat sa nu se gaseasca in ajunul sarbatorii. iar perchezitia episcopului nu cred ca are loc pana la piele. nu spun ar baga bricheta pe nu stiu unde dar poate fi oriunde in cutele oricarei fasii de panza care ramane pe el.
- de globul de lumina albastra eu nu am auzit pana acum(am cativa ani...) dar flesuri albastre exista ca orice alta culoare.

uh... gata (ca a fost lung :lol: ) mirela_ inca o data tot respectul (sincer) pentru expunere. sper ca nu am fost deplasat in parerile mele (oricum stiu ca asa par) dar sunt parerile mele si nu inteleg de ce par a fi doar polemica pentru unii. in fine, sper sa nu mai vorbesc cu nimeni despre mine ci despre subiectele topicului. nu de alta dar devine incomod sa discut altceva in afara subiectului topicului. respect pe cei ce ma accepta asa cum sunt. multumesc, inca o data.
Ultima oară modificat 28 Mai 2008, 08:11 de către altcineva, modificat 1 dată în total.
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"

JOAN
Mesaje:79
Membru din:16 Apr 2008, 22:49
Confesiune:ortodox

Re: Atacuri la ortodoxie

Mesaj necititde JOAN » 26 Mai 2008, 14:42

joan, wow, de vreme ce tu iti permiti sa "stii" cine face pacate grele si cine nu, ma gandesc ca nu te deranjeasa ca si altii sa presupuna lucruri despre tine; cum ar fi: presupun ca si tu ti-ai spus "lasa ca il pun eu la punct pe "altcineva" ca doar eu sunt miezu" pe aici. brava joan-e !pt tine orice as incerca sa spun are acelasi efect: sunt de blamat. dar asta e. in locul monologului tau puteai sa dai un sfat, un raspuns sau sa taci pur si simplu. asa macar ai fi fost un exemplu bun...
Eu imi permit sa stiu ce vreau(nu e un pacat),nu judec pe nimeni asta e treaba mea.Nu stiu ce inseamna pentru tine a fi "miez" si nu ma intereseaza.Atat timp cat tu faci blasfemii,din punctul meu de vedere nu meriti nici cea mai mica intelegare.Dumnezeu este Tatal Meu,Mantuitorul este Dumnezeul meu si Fratele meu,Maica Preacurata este Maica mea,cum sa te mai ascult si sa te tolerez eu pe tine cu blasfemiile tale?Putin imi pasa daca tu iti asumi sau nu acest aspect.In final nu stiu ce te-a deranjat.Eu nu te-am jignit cu nimic.Pentru a avea parte de Binecuvantarea Divina trebuie sa te feresti de pacatele de moarte,grele,ca principiu,nu stiu ce pacate ai tu si nu ma privesc.Ti-am demonstrat eficienta ratiunii tale asa cum o numesti tu bomba cu napalm sau ploaie de vara.Nu vrea nimeni sa te jigneasca.Este un concept dogmatic din isihasm daca stii ce este acesta.Daca tu te simti jignit intr-adevar ai niste probleme care te fac sa te simti astfel.Bine ca inca le simti este un pas inainte.Ce sa-ti fac ?...curatirea,smerenia o traim si noi.Dar o si acceptam.Nu tipam si ne vaitam ca iesitii din minti.Incearca si tu!A cunoaste pacatele sta in obligatia fiecaruia dintre noi,ca sa stim de ceea ce trebuie sa ne ferim.Nu imi permit prea des sa dau sfaturi,doar imi expun pct.-ul de vedere.Fiecare alege ce vrea.Toate cartile pe care tu spui ca le-ai citit se vede ca le-ai citit singur,eu am cerut ajutor de la Dumnezeu si asa le-am citit in doi.Este o diferenta.Iarta-ma dar acesta-i Adevarul!A tace cand te rogi si a vorbi la vreme potrivita !

Avatar utilizator
mirela_
Mesaje:10
Membru din:05 Mai 2008, 00:47
Localitate:Bucuresti

Re: Atacuri la ortodoxie

Mesaj necititde mirela_ » 26 Mai 2008, 22:13

eu am spus "asta" la sacrificiu. ce e atat de ofensator?
"Asta", intelesesem in sensul de prenume demonstrativ ca: astia, alea, aia, etc., de asta am spus ce am spus...
ma intreb daca Iisus nu ar fi iertat pe fiecare dintre cei ce , in fata prigonitorilor ar fi afirmat ce voiau ei sa auda, iar sufletul le ramanea acelasi, la ceea ce stiau si credeau ei?
Nu, nu... Lepadarea exterioara chiar si fara cea interioara tot lepadare este. Hristos spune clar: "Iar de cel ce se va lepada de Mine inaintea oamenilor si Eu Ma voi lepada de el inaintea Tatalui Meu, Care este in ceruri." , nu lasa loc de interpretare. Dar toti care s-au sacrificat au facut-o cu bucurie pt ca, credeau si stiau ce rasplata ii asteapta, multi chiar fara sa fie intrebati marturiseau pe Hristos, chiar pt ca doreau sa moara pt. El. Dar acelea au fost alte vremuri, pe atunci Dumnezeu facea minuni cu acestia, de asta s-a si inmultit crestinismul, altfel cine ar mai fi vrut sa se botez crestin stiind ca ii asteapta moartea (atunci)? Au crezut pt ca prin mucenici Dumnezeu si-a aratat puterea (ieseau vii si nevatamati din cuptor incins, smoala incinsa, groapa cu scorpioni, smulgerea pielii, etc)...
Acum sunta alte vremuri, si oricum Dumnezeu nu da incercari oamenilor peste puterea lor, cauta sa ii salveze pe toti si pe cei slabi nu ii pune in acest gen de situatii. Oricum, incercarile sunt date si pt curatarea de pacate, dar si pt a ne rasplati dincolo. Cum altfel s-ar explica bolile copiilor care sunt curati si fara pacate... acestia ajung ca ingerii daca mor mici si se spala si pacatele parintilor... Oricum, viata asta e cat o secunda fata de cealalta in timp. Dumnezeu vrea sa fim fericiti si stie ca putine momente de suferinta inseamna bucurie in viata viitoare care e vesnica.
orice nume il scriu cu litera mica, exceptand atunci cand protocolul impune altfel.
Atunci asta este altceva. Am crezut ca este un gest intentionat sfidator. Pana la urma cu sau fara majuscula, conteaza sentimentul pe care il avem cand scriem (vorbim, gandim), Dumnezeu inima o vede.
n tehnicile de supravietuire se interzice trecerea brusca de la inghet la cald. se distrug tesuturile aproape instantaneu. indiferent ce religie ar fi avut, tot ar fi murit. legile fizicii.
Era o apa calduta, tocmai buna :) . Nu se pun perfuzii cu lichide calde celor cu hipotermie? Acestia trebuie sa li se urce urgent temperatura corpului ca sa nu moara. Am vazut prin documentare ca asa se procedeaza...
vis-a-vis de mandrie: nu am considerat ca ar fi cineva mai mult ca dumnezeu
Nici eu... :? Nu m-am legat de asta.
se pare ca noi nici nu existam; chiar deloc. noi nu decidem nimic, din punctul tau de vedere. prea imi pare ca doar un "nimeni" nu are nici un cuvant de spus asupra existentei lui si concluzionez ca noi oamenii...nu prea suntem sau suntem nimeni. dar culmea, pentru noi se bate dumnezeu si diavolul....
In nici un caz nu suntem "nimeni". Nu ma intelege gresit. Pt Dumnezeu suntem foarte valorosi fiecare din noi (si pt altcineva :D ), dar nu inseamna ca noi sa ne mandrim. Am zis ca nici cu mintea noastra nu trebuie sa ne mandrim pt ca si ea ne-a fost data de Dumnezeu... DAR ! Omul are merite !...VOINTA ... si ALEGERILE pe care le facem- astea sunt meritele noastre, si care ne apartin in totalitate. (Ca in Matrix, obsesia lui Neo "It's all about choice"). Iar pentru fiecare alegere inteleapta, pentru fiecare actiune de curaj, bunatate, fermitate, etc. Dumnezeu ne apreciaza si ne rasplateste. Dar sa nu ne mandrim noi pt asta, sa il lasam pe Dumnezeu sa se mandreasca cu noi. E foarte periculos sentimentul mandriei, pt ca este o patima, asta am vrut sa subliniez. Fiecare constientizeaza ca face un efort, dar sa nu se semeteasca pentru ce face. Sa nu creada despre sine "ce bun sunt, ce frumos sunt, ce tare sunt... sunt cineva...", sa lase pe altii sa aprecieze (tine si de modestie). Oricum "lauda de sine (chiar a vocii interioare) nu miroase a bine", nu?
"Asa cum tu te-ai rusina daca i-ai spune copilului tau sa nu vorbeasca urat in public si el nu te-ar asculta... te-ai mandri de el atunci?" - la noi se numeste educatie dar in ce-l priveste pe dumnezeu e vorba de cu totul altceva.
Ma refeream ca asa cum un parinte lumesc se rusineaza cu copilul lui in public cand acesta este neascultator, asa si parintele nostru ceresc se rusineaza cu noi cand suntem neascultatori (incalcam Legile) si pacatuim.
"Crezi multe, doar ceea ce trebuie nu crezi... " eu as spune ca cred altceva nu neaparat ceea ce "trebuie".
Ma refeream la credinta in Dumnezeu (nu la alte pareri).
dar flesuri albastre exista ca orice alta culoare.

Da, dar acolo in Biserica, provocate de cine??? :?
iar perchezitia episcopului nu cred ca are loc pana la piele. nu spun ar baga bricheta pe nu stiu unde dar poate fi oriunde in cutele oricarei fasii de panza care ramane pe el.
He, he... daca ai stii tu cat de bine este perchezitionat si patriarhul si mormantul (si inca de 3 ori)... si stii de ce? Pentru ca de 2000 de ani de cand se intampla asta (macar o data tot il prindeau daca era, nu crezi?) evreii si musulmanii dupa, au avut tot interesul sa conteste crestinismul, pentru ei ar reprezenta o mare realizare sa descopere asa ceva (ar tine-o tot intr-o petrecere daca s-ar descoperi vreun fals)... Defapt asta e si scopul perchezitiei, doar, doar vor gasi si ei ceva ca sa blameze crestinismul... Uite asa s-ar bucura: Imagine
Si dupa fiecare perchezitie uite asa raman: Imagine

Numai bineee...

altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox

Re: Atacuri la ortodoxie

Mesaj necititde altcineva » 28 Mai 2008, 08:05

mirela_ apreciez consecventa. sincer. deocamdata nu mai am nimic de adaugat. multumesc .
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"

JOAN
Mesaje:79
Membru din:16 Apr 2008, 22:49
Confesiune:ortodox

Re: Atacuri la ortodoxie

Mesaj necititde JOAN » 28 Mai 2008, 21:10

Cred ca titlul "atacuri la ortodoxie" este putin fortat ,in sensul ca ortodoxia este atacata in mod real de duhurile rautatii si nu de persoane care vor sa-si lamureasca anumite nedumiriri ,chiar daca manifestarile umane de la caz la caz sunt unele mai diferite decat altele.Intelegem...nu ar fi acesta chiar un atac.Iar daca cineva ataca cu adevarat ortodoxia sa fie atent la,"Piatra din capul unghiului si sa nu dea cu piciorul in tepusa ...ar fi f.grav!!!"

altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox

Re: Atacuri la ortodoxie

Mesaj necititde altcineva » 30 Mai 2008, 19:32

"fie ca pentru mine aceasta discutie de genul asta sa fie ultima". :roll:
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"

Artaxerxe
Mesaje:3
Membru din:09 Iul 2009, 14:05
Confesiune:ortodox

Re: Atacuri la ortodoxie

Mesaj necititde Artaxerxe » 12 Noi 2009, 12:50

joe, sunt un membru mai nou al acestui forum si poate ca raspund tarziu post-urilor tale. Sper insa ca iti vei lua rabdarea necesara sa citesti si postul meu.
In primul rand, ceea ce zici tu cum ca religiile au aparut animist-din frica omului de inexplicabilitatea naturii- este o veche problema livresco-stiintifica: "Cine pe cine a creat:Dumnezeu pe om sau omul pe Dumnezeu?" Ei bine, aceasta este o falsa problema de fapt intrucat presupozitia ca oamenilor"le-ar fi venit ideea"unei divinitati nu poate fi demonstrata in nici un fel stiintific; ceea ce ESTE DEMONSTRAT istoric este ca nu exista nici un moment al istoriei cunoscut, la nici una dintre civilizatiile cunoscute(prezente sau disparute despre care sunt dovezi de existenta), care sa nu aiba o credinta in ceva superior lor.Asta ti-o zic vis-a-vis de lucruri DEMONSTRABILE. Ca un amanunt picant pentru tine te informez ca marile universitati ale lumii (Yale, Oxford, Harvard, Cambridge,etc.) au renuntat deja la darwinism ca si doctrina cosmogonica , adoptand (sic!) CREATIONISMUL. Aceasta tocmai datorita faptului ca dovezili stiinntifice de ultima ora il contrazic pe Darwin la modul cel mai penibil (pe scurt, s-a dovedit ca evolutia nu are cum sa includa si transgresiunea speciilor).
Pe alt plan , credinta in Dumnezeu (crestinism sau nu, ortodox sau nu) este o alegere personala la fel cum este si homosexualitatea. Faptul ca POTI face ceva nu inseamna ca iti este si natural acel lucru.De aceea si Dumnezeu le-a dat evreilor regulile respective:ceea ce a spus El ai putea traduce asa: PUTETI face si asta dar va este mai de folos- daca ma respectati si ma iubiti pe Mine, sa faceti asa!! apoi, argumentul bunului simt ideologic ne face sa intelegem ca valoarea unui lucru se vede din finalitatea sa, adica din rezultatele sale:faptul ca un copil se naste numai dintr-un barbat si o femeie este doar o demnostratie ficzica a ceea ce ne transmite Dumnezeu cum ca numai iubirea erotica dintre un barbat si o femeie este ziditoare pentru amandoi: Nu este bine sa fie omul singur. Sa-i facem ajutor pe potriva! "relatia sau chiar dragostea eortica dintre un barbat si alt barbat ii darama pe amandoi (daca esti homosexual sunt convins ca stii aici a ce ma refer)...
Ultima oară modificat 12 Noi 2009, 13:07 de către protosinghel, modificat 1 dată în total.
Motiv: Am pus unele spaţii, pt că nu se putea citi. Vă rog să fiţi mai atent la redactare. Aici nu scriem SMS-uri, ca să fie nevoie să economisim caractere...


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 70 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX