Atacuri la ortodoxie

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Joe
Mesaje:18
Membru din:22 Mai 2008, 15:47
Contact:
Atacuri la ortodoxie

Mesaj necititde Joe » 22 Mai 2008, 16:03

Cei care sunt impotriva homosexualitatii sunt niste ignoranti. Cum poate fi impotriva lui "Dumnezeu" daca chiar "el" a permis acest lucru, asta in cazul in care exista un Dumnezeu. Este un lucru natural, nu e ceva mascat de un val modernist sau cum vreti sa il numiti. Anumite persoane chiar se nasc cu aceasta dorinta, sa zic, pentru sexul similar, nu e un mod de viata pe care il aleg. Si chiar daca l-ar alege ca un mod de viata, este o decizie personala si consider ca fiecare persoana trebuie sa fie libera sa isi aleaga singura drumul in viata.

Iar acest homosexualitate nu se regaseste numai in persoane ci si in regnul animal, iar daca ziceti ca dumnezeu exista, atunci el a permis acest lucru...nu cred ca animelele au urmat un val modernist sau aveau nevoie de atentie:

http://en.wikipedia.org/wiki/Homosexual ... in_animals

Asa ca scutiti-ma cu modul medieval in care biserica ortodoxa priveste persoanele gay, pentru ca in general viziunea bisericii asupra lumii nu mai este adecvata secolului 21.

Deci, nu e un pacat, este ceva natural. Asa cum noi suntem atrasi de sexul opus si ei sunt atrasi de acelasi sex. Si doar pentru faptul ca nu va place sa vedeti doi gagii sarutandu-se pe strada sau tinandu-se de mana, nu inseamna ca e gresit. Nu e placut sa vezi un leu de 2 metri atacand un pui de antilopa dar asta este natura. Cu toate ca in anumite momente e dezgustatoare...daca voi ziceti ca e de la dumnezeu, trebuie sa o acceptati asa cum e.
Fii sigur ca ai dovezi serioase cand imi raspunzi la mesaje, nu de alta, da te faci de cacao.

Joe
Mesaje:18
Membru din:22 Mai 2008, 15:47
Contact:

Atacuri la ortodoxie

Mesaj necititde Joe » 22 Mai 2008, 16:25

Bravo lor! Se numeste libertate personala. Dar clar ca niste homofobi ortodocsi nu pot sa accepte aceasta libertate daca vezi doamne cumva este impotriva parerilor lor personale imbibate in creier de biserica de cand erau mici copilasi.
Fii sigur ca ai dovezi serioase cand imi raspunzi la mesaje, nu de alta, da te faci de cacao.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Decaderea lumii - Acceptarea pacatului homosexualitatii

Mesaj necititde maria_andreea » 22 Mai 2008, 16:30

Hristos a Inviat!
asta in cazul in care exista un Dumnezeu.
Exista cu siguranta un Dumnezeu, un Dumnezeu bun, iubitor care sufera amarnic aunci cand vede in ce pacat se arunca cei care se numesc homosexuali (Daca Adam avea nevoie de un barbat sa inmulteasca si sa stapaneasca pamantul cu siguranta ca asta ii dadea, insa ia daruit o femeie).
fiecare persoana trebuie sa fie libera sa isi aleaga singura drumul in viata.
...asta asa este, insa drumul vietii trebuie sa fie spre Dumnezeu.
viziunea Bisericii asupra lumii nu mai este adecvata secolului 21.
...lumea nu mai este adecvata...Sfanta Biserica este victima secolului XXI.
natura (...) trebuie sa o acceptati asa cum e.
Dar noi o acceptam, doar ca suferim enorm pentru decaderea ei.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Decaderea lumii - Liber la căsătoriile gay în California

Mesaj necititde maria_andreea » 22 Mai 2008, 16:41

Hristos a Inviat!
niste homofobi ortodocsi
Niste "homofobi" care va iubeste.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Joe
Mesaje:18
Membru din:22 Mai 2008, 15:47
Contact:

Re: Decaderea lumii - Acceptarea pacatului homosexualitatii

Mesaj necititde Joe » 22 Mai 2008, 16:47

Hristos a Inviat!
asta in cazul in care exista un Dumnezeu.
Exista cu siguranta un Dumnezeu, un Dumnezeu bun, iubitor care sufera amarnic aunci cand vede in ce pacat se arunca cei care se numesc homosexuali (Daca Adam avea nevoie de un barbat sa inmulteasca si sa stapaneasca pamantul cu siguranta ca asta ii dadea, insa ia daruit o femeie).
fiecare persoana trebuie sa fie libera sa isi aleaga singura drumul in viata.
...asta asa este, insa drumul vietii trebuie sa fie spre Dumnezeu.
viziunea Bisericii asupra lumii nu mai este adecvata secolului 21.
...lumea nu mai este adecvata...Sfanta Biserica este victima secolului XXI.
natura (...) trebuie sa o acceptati asa cum e.
Dar noi o acceptam, doar ca suferim enorm pentru decaderea ei.
Haha, ce tampenie. De vorbe de duh fara noima m-am saturat, crede-ma. Tot ceea ce spui tu am mai auzit de o suta de ori, insa nu are nici un sens. Dovezi tata, dovezi. Ca asa lucreaza lumea in secolul 21.

Sfanta biserica e victima secolului 21? Hai lasa-ma. Presupun ca a fost victima si cand s-a descoperit ca e inuman sa arzi oameni pe rug si sa zici ca sunt vrajitoare. A fost foarte victimizata cand s-a descoperit ca pamantul nu e plat. Si mai victimizata cand au inceput sa se gaseasca dovezi care sustin evolutia...haha.

Serios, mai baga-te la studiu cativa ani si vino inapoi cu niste argumente serioase. Te las, ceau!
Fii sigur ca ai dovezi serioase cand imi raspunzi la mesaje, nu de alta, da te faci de cacao.

Joe
Mesaje:18
Membru din:22 Mai 2008, 15:47
Contact:

Re: Decaderea lumii - Liber la căsătoriile gay în California

Mesaj necititde Joe » 22 Mai 2008, 16:49

Hristos a Inviat!
niste homofobi ortodocsi
Niste "homofobi" care va iubeste.
Ma iubesti? ;) Hai ca m-ai dat gata. Si eu te iubesc pe tine si pe voi. Imi sunteti simpatici cu parerile voastre medievale.
Fii sigur ca ai dovezi serioase cand imi raspunzi la mesaje, nu de alta, da te faci de cacao.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Decaderea lumii - Acceptarea pacatului homosexualitatii

Mesaj necititde maria_andreea » 22 Mai 2008, 17:48

Hristos a Inviat!

Intradevar nu am multe cunostinte teologice, insa ceea ce simt imi este suficient pt a crede!
Biserica este victima in aceste zile din urma caci ea saraca plange si se roaga pt sufletele care se pierd in pacat.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Atacuri la ortodoxie

Mesaj necititde maria_andreea » 22 Mai 2008, 17:57

Hristos a Inviat!
daca atat de usor va simtiti atacati, atunci inseamna ca nu sunteti siguri pe ceea ce stiti despre ceea ce stiti.
Nu pe noi ne atacati, Il atacati pe Mantuitorul...noi induram, suferim caci stim ca El ne vrea smeriti!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Decaderea lumii - Liber la căsătoriile gay în California

Mesaj necititde maria_andreea » 22 Mai 2008, 18:08

Hristos a Inviat!
Imi sunteti simpatici cu parerile voastre medievale.
Eu ma bucur daca am reusit sa va castigam simpatia intr-un fel sau altul...
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

aaa

Mesaj necititde maria_andreea » 22 Mai 2008, 18:12

Hristos a Inviat!
scrie:Imi sunteti simpatici cu parerile voastre medievale.
Eu ma bucur daca am reusit sa va castigam simpatia intr-un fel sau altul...insa doresc sa va si manifestati "simpatia", iubirea pe care spuneati ca ne-o purtati ca sa nu fie acea iubire ca o floare ofilita.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Joe
Mesaje:18
Membru din:22 Mai 2008, 15:47
Contact:

Re: Cum aducem tinerii la biserica?

Mesaj necititde Joe » 22 Mai 2008, 18:22

Hristos a Inviat!
daca atat de usor va simtiti atacati, atunci inseamna ca nu sunteti siguri pe ceea ce stiti despre ceea ce stiti.
Nu pe noi ne atacati, Il atacati pe Mantuitorul...noi induram, suferim caci stim ca El ne vrea smeriti!
Care mantuitor? Iisus, Mohamed, Apollo? Iisus e doar un mantuitor din o serie intreaga care au existat in diferite religii care nu au rezistat mai mult de cateva mii de ani. Ce te face sa crezi in acest mantuitor si nu in ceilalti? Ce te face sa crezi in acest Dumnezeu prezentat de biserica ortodoxa si nu in Alah sau Zeus? Sunt tot atat de putine dovezi ca el exista ca si ceilalti.
Fii sigur ca ai dovezi serioase cand imi raspunzi la mesaje, nu de alta, da te faci de cacao.

Avatar utilizator
Hrisanti
Mesaje:93
Membru din:09 Apr 2008, 16:45
Confesiune:ortodox
Localitate:Franta

Re: Cum aducem tinerii la biserica?

Mesaj necititde Hrisanti » 22 Mai 2008, 18:31

Ce te face sa crezi in acest Dumnezeu prezentat de biserica ortodoxa si nu in Alah sau Zeus? Sunt tot atat de putine dovezi ca el exista ca si ceilalti.
Dear Joe,
Ai citit si Biblia, si Coranul, si Mitologia Greaca integral ? De unde si cum ti-ai procurat "dovezile" , cumva dupa ureche sau ai citit in "almanahe" ?
:lol:
Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi !

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Atacuri la ortodoxie

Mesaj necititde maria_andreea » 22 Mai 2008, 19:19

Hristos a Inviat!
Ce te face sa crezi in acest Mantuitor si nu in ceilalti? Ce te face sa crezi in acest Dumnezeu prezentat de Biserica ortodoxa si nu in Alah sau Zeus?
Ti-am mai spus Joe ca nu am multe cunostinte teologice, insa alinarea, magaierea, iubire pe care o simt cand ma rog ma face sa cred cu tarie in Unicul Dumnezeu.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

mihailoss
Mesaje:46
Membru din:01 Apr 2008, 20:38
Confesiune:ortodox
Localitate:Prahova

Re: Cum aducem tinerii la biserica?

Mesaj necititde mihailoss » 22 Mai 2008, 22:56


Care mantuitor? Iisus, Mohamed, Apollo? Iisus e doar un mantuitor din o serie intreaga care au existat in diferite religii care nu au rezistat mai mult de cateva mii de ani. Ce te face sa crezi in acest mantuitor si nu in ceilalti? Ce te face sa crezi in acest Dumnezeu prezentat de biserica ortodoxa si nu in Alah sau Zeus? Sunt tot atat de putine dovezi ca el exista ca si ceilalti.

Pai or fi ei mai multi "mantuitori"..dar doar unul a inviat din mormant! Eu pe acela il am ca Mantuitor!
"Sa stam bine, sa stam cu frica, sa luam aminte.."

mihailoss
Mesaje:46
Membru din:01 Apr 2008, 20:38
Confesiune:ortodox
Localitate:Prahova

Re: Atacuri la ortodoxie

Mesaj necititde mihailoss » 22 Mai 2008, 23:11

Cei care sunt impotriva homosexualitatii sunt niste ignoranti.
Ei, da! Si cu tine acum..
Cum poate fi impotriva lui "Dumnezeu" daca chiar "el" a permis acest lucru,
Aoleo! Unde se ia apararea homosexualilor in Sfanta Scriptura? Chiar o fi "permis" Dumnezeu acest lucru? :?
Asa ca scutiti-ma cu modul medieval in care biserica ortodoxa priveste persoanele gay, pentru ca in general viziunea bisericii asupra lumii nu mai este adecvata secolului 21.
Serios? Pe ce criterii spui tu ca Biserica are o atitudine medievala fata de gay? Pe criteriile tale de gay? Atunci inteleg de ce le iei apararea..
Deci, nu e un pacat, este ceva natural.
Ba eu zic sa citesti ce s-a intamplat cu Sodoma si Gomora..

Cu dragoste, mihailoss,..dar nu dragoste din aia de gay, ci d-asta crestina :lol:
"Sa stam bine, sa stam cu frica, sa luam aminte.."

Avatar utilizator
mirela_
Mesaje:10
Membru din:05 Mai 2008, 00:47
Localitate:Bucuresti

Re: Atacuri la ortodoxie

Mesaj necititde mirela_ » 23 Mai 2008, 00:42

Joe, tu in primul rand nu crezi in Dumnezeu (cel putin declarativ), deci nu crezi nici in Legile date de El oamenilor, si atunci nici nu iti pasa de respectarea acestora (implicit de incalcarea acestora)... si probabil ca nici macar nu ti-ai pus problema... Multi nu fac acest lucru pentru a nu se simti constransi in vreun fel si a-si odihni constiinta. Las la libera apreciere daca aceasta este un lucru intelept sau nu... Dumnezeu exista pentru ca exista creatie (si inca una inteligenta). Exista o cauza primara a tutuor lucrurilor.( Din haos nu s-ar fi putut nascut decat haos). Dumnezeu nu a lasat omul in ignoranta, ci a lasat niste Legi (prin Moise). Biserica (in cazul nostru - ortodoxa) nu face decat sa respecte aceste Legi, pentru ca legile sunt date pentru a fi respectate, de asta se si numesc Legi (chiar porunci), pentru ca nu pot fi comentate sau adaptate dupa bunul plac (sau reaua sminteala) a unora sau altora. Aici nu este ca in democratie. Cei care incalca chiar si legile lumesti fac inchisoare sau platesc amenda. Cu atat mai mult trebuie sa se teama omul de nerespectarea legilor (poruncilor) lui Dumnezeu. Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu revelat prin Sfintii Prooroci. Acolo se specifica si pacatul homosexualitatii. Biserica nu poate sa se abata de la acestea pentru ca unde-i lege, nu-i tocmeala...

In ceea ce priveste aprobarea Bisericii, atat timp cat un om nu crede in Dumnezeu, de ce are nevoie de aprobarea Bisericii ? ? ? Biserica nu condamna numai relatiile dintre persoane de acelasi sex, dar si dintre persoanele de sex diferit, atat timp cat nu sunt oficializate prin Sf. Taina a Casatoriei, si chiar in cazul cuplurilor casatorite, singurul scop acceptat este acela al procreerii, nu al satisfacerii unor pofte trupesti... pentru ca prin adevarurile revelate prin Sfinti, omului nu ii este dat acest timp pe Pamant pentru a-si implini poftele, ci pentru a-si salva sufletul, iar asta se face cu efort si multe altele, iar curatia este necesara... dar cred ca pentru tine vorbesc deja limbi straine... in fine, am incercat sa te ajut cel putin sa iti faci o parere... nu iti dau lectii, ca pacatosi suntem toti (adica calcatori de lege), diferenta este ca unii se straduiesc macar sa nu incalce Legea (stiind ca orice incalcare inseamna suferinta), iar altora nu le pasa... :roll:

Avatar utilizator
mirela_
Mesaje:10
Membru din:05 Mai 2008, 00:47
Localitate:Bucuresti

Re: Atacuri la ortodoxie

Mesaj necititde mirela_ » 23 Mai 2008, 02:07

pentru ca in general viziunea bisericii asupra lumii nu mai este adecvata secolului 21
Mai exact, viziunea lumii secolului 21 nu este adecvata.
Sfanta biserica e victima secolului 21? ... Presupun ca a fost victima si cand s-a descoperit ca e inuman sa arzi oameni pe rug si sa zici ca sunt vrajitoare. A fost foarte victimizata cand s-a descoperit ca pamantul nu e plat.
De Inchizitie ai auzit, dar ca nu facut parte din biserica ortodoxa ci a fost creatie a bisericii catolice n-ai auzit... Se pare ca nici de Marea Schisma din 1054 n-ai auzit... Cele 2 biserici nu au in comun decat o mare parte din dogma si radacina comuna, nu si hotararile si activitatile ulterioare Marei Schisme ! Te citez:
Serios, mai baga-te la studiu cativa ani si vino inapoi cu niste argumente serioase.
Cei care sunt impotriva homosexualitatii sunt niste ignoranti.
Pai apropo de ignoranta:
Care mantuitor? Iisus, Mohamed, Apollo? Iisus e doar un mantuitor din o serie intreaga care au existat in diferite religii care nu au rezistat mai mult de cateva mii de ani...
Nu spuneai tu:
Dovezi tata, dovezi. Ca asa lucreaza lumea in secolul 21.
Iisus este SINGURUL Mantuitor. Nimeni in afara de El NICI MACAR NU A DECLARAT ca este mantuitor si nu nici a avut aceasta pretentie. Iisus este singurul care a facut minuni, care a INVIAT din morti si a inviat pe morti.
Apollo si Zeus, conform caror izvoare istorice au facut altceva decat sa existe in mintea unora care se inchinau la niste statuete? Si daca a facut ceva Apollo sau Zeus, de ce nu a spus nimeni ca sa stim si noi? Sau nu au fost suficienti de puternici ca informatia sa reziste pana acum? ;)
Despre Iisus exista destule izvoare scrise, printre care (asta ca sa nu fim acuzati de ignoranta ;) ): Evangheliile Noului Testament, Evangheliile apocrife lui Iacob cel Tanar, al lui Toma israelitul, a lui Nicodim, Epistola unui sirian Mara catre fiul sau Serapion, Scrisoarea regelui Abgar al Edesei catre Iisus Hristos, lucrarea "Antichitati iudaice" scrisa de istoricul Flavius Josephus - cronicar iudeu, documentul numit Acta Pilati si Epistola lui Lentulus, un pretins prieten al lui Pilat, amandoua adresate Senatului roman, cunoscute din sec. al III-lea, in care se vorbeste in chip batjocoritor despre condamnarea, suferintele, moartea si invierea lui Hristos; scriitorul iudeu Iosif Flaviu -necrestin, (37/38-100/105) aminteste in lucrarea sa Antichitatile iudaice (XX, 9, 1), despre uci­derea lui Iacob, "frate al lui Iisus Hristos" (Eusebiu, Istoria biseri-ceasca, II, 23, 21-24), iar in alt loc (XVIII, 3, 3) vorbeste despre Iisus ca invatator al adevarului si facator de minuni. Scriitorii romani care amintesc despre Iisus Hrdstos sau despre crestinismul incepator sunt: Proconsulul Bitiniei, Pliniu cel Tanar, in­tr-o Scrisoare catre imparatul Traian (ep. X, 97), istoricii Tacit (55-120 d. Hr.), Suetoniu (69-141 d. Hr.) etc.
Ce te face sa crezi in acest Dumnezeu prezentat de biserica ortodoxa si nu in Alah sau Zeus?
Desi nu m-ai intrebat pe mine, dar banuiesc ca intrebarea e generala... In primul rand viata, invataturile si minunile lui Iisus. Minune mai mare decat a invia mortii si a invia pe Sine, nu exista. Minuni face Dumnezeu si in prezent dar nu toti au ochi sa le vada. Pe urma marturiile celor care au trait in timpul Sau, dar si dupa, si nu in cele din urma trairile avute de multi crestini traitori in credinta. (Sunt in anumite momente stari de binecuvantare cand se simte o stare de pace si mangaiere in suflet deosebite... Nu e o simpla dogma, ci o reala traire.)

Alah este cuvantul Dumnezeu in limba araba, iar despre (statuia lui) Zeus am vorbit, cum sa crezi cand toti au incetat sa creada in acesti zei ai Greciei Antice? Nimeni, nici un asa-zis zeu nu a facut minunile pe care le-a facut Hristos si chiar Sfintii care au crezut in El... nu este un argument destul de puternic?
Iisus a fost singurul inviat si care s-a jertfit pentru mantuirea oamenilor. - Chiar si numai acest lucru il face mai mare decat toti (asa cum si este de fapt).

In legatura cu Mahomed, iti ofer cateva date spre informarea (si sper spre luminarea) ta: este considerat profetul lui Dumnezeu de catre musulmani. S-a nascut in 570 dupa Hristos, in Mecca. Crescut de un unchi, devine comerciant, la 25 de ani se casatoreste cu o vaduva bogata. Dupa moartea ei, are mai multe sotii si lasa dupa moartea sa 9 vaduve. In timp ce arabii erau politeisti, el crede in existenta unui singur Dumnezeu dupa exemplul comunitatilor crestine si evreiesti din regiunea sa. Se retrage sa mediteze intr-o pestera. La 40 de ani primeste o revelatie de la un inger. Datorita ostilitatii locuitorilor din Mecca, datorita doctrinei sale contrare politeismului, pleaca in exil la Medina. Atrage datorita carismei sale multi adepti si organizeaza expeditii militare in Mecca pt a o supune. Moare la Medina la 62 de ani si este inmormantat acolo. Propagarea islamismului se va face de succesorii sai prin lupta. Coranul este cartea sfanta a Islamului iar Sunna este Traditia, din scrieri ale profetului Mahomed. Musulmanii recunosc Biblia ca fiind Cuvantul Sfant si inspirat de Dumnezeu, Iisus este denumit "Cuvantul lui Dumnezeu" si e cunoscut ca (doar) unul din profetii Sai. Insa islamistii recunosc despre Iisus ca: Isus s-a nascut din fecioara Maria, ca a trait o viata fara pacat, ca Isus este Cuvantul lui Dumnezeu si ca Isus a savarsit multe miracole ca, vindecarea vederii unui orb, vindecarea leprosilor, si chiar a inviat mortii.
Nasterea lui Mahomed nu a fost profetita cu mii de ani, nu s-a nascut din fecioara. Desi islamistii recunosc Vechiul Testament, Mahomed nu indeplineste nici una din profetiile Vechiului Testament pe care trebuia sa le implineasca trimisul lui Dumnezeu. Aceste profetii au fost implinite toate de Hristos: nasterea in Betleem, din fecioara, a infruntat dispret si batjocora de la oameni, a fost vandut pe 30 de arginti, i s-a dat sa bea otet, s-a tras la sorti camasa lui, a facut minuni, etc.
Mormantul lui Mahomed se afla astazi in Medina, pe cand Hristos este viu in ceruri si impreuna cu Dumnezeu. Iisus a fost fara pacat, sfant sau neprihanit, atribute pe care ei nu le-au pretins niciodata cu privire la Mahomed.
Pentru crestini, Iisus (Dumnezeu Cuvantul) le-a slujit oamenilor fiindca le-a recunoscut valoarea si pentru rascumpararea lor si-a dat chiar viata Lui. Ioan 3:16, "Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica".

Concluziile trage-le singur!
Cum poate fi impotriva lui "Dumnezeu" daca chiar "el" a permis acest lucru......iar daca ziceti ca dumnezeu exista, atunci el a permis acest lucru...
Daca vrei sa scrii pe acest forum, ai un minim respect pt membrii acestui forum si scrie Dumnezeu cu majuscula.
Daca inteleg bine, logica ta este: orice exista, Dumnezeu permite. :shock: Multe lucruri nefiresti exista, asta nu inseamna ca Dumnezeu a permis tot ce se intampla pe Pamant. Iar cum poate fi Dumnezeu impotriva homosexualitatii, dupa cum am precizat si in postul anterior, prin legile din Vechiul Testament date lui Moise de Dumnezeu, ulterior celor 10 porunci.
Ca sa fie mai clar, uite si legea din Vechiul Testament in care se specifica despre homosexualitate: Din Cartea a 3-a a lui Moise sau Levitic cap. 18, verset 22:
Sa nu te culci cu barbat, ca si cu femeie; aceasta este spurcaciune. si ca sa fie mai clar, dau si restul versetelor din acelasi capitol:

24. Sa nu va intinati cu nimic din acestea, ca cu toate acestea s-au intinat paganii, pe care tu ii izgonesc dinaintea fetei voastre.
25. Ca s-a intinat pamantul si am privit la nelegiuirile lor si a lepadat pamantul pe cei ce traiau pe el.
26. Iar voi sa paziti toate poruncile Mele si toate legile Mele si sa nu faceti toate ticalosiile acestea, nici bastinasul, nici strainul care traieste intre toi.
27. Ca toate uraciunile acestea le-au facut oamenii pamantului acestuia care e inaintea voastra si s-a intinat pamantul;
28. Ca nu cumva sa va lepede si pe voi pamantul, cand il veti intina, cum a aruncat el de la sine pe popoarele care au fost inainte de voi.
29. Ca tot cel ce va face ticalosiile acestea, sufletul care va face acestea se va starpi din poporul sau.
30. Deci paziti poruncile Mele si sa nu umblati dupa obiceiurile urate, dupa care au umblat cei dinaintea voastra, nici sa va intinati cu ele. Eu sunt Domnul Dumnezeul vostru”.


Asa ca daca vrei acuzi de ignoranta pe cineva, poti linistit sa te uiti in alta directie. ;)
Iar acest homosexualitate nu se regaseste numai in persoane ci si in regnul animal, iar daca ziceti ca dumnezeu exista, atunci el a permis acest lucru...nu cred ca animelele au urmat un val modernist sau aveau nevoie de atentie...
De la animale nu stiu daca Dumnezeu are pretentie... doar pe om l-a facut Dumnezeu chip dupa asemanarea Lui si i-a dat porunci... ;)
Deci, nu e un pacat, este ceva natural... Nu e placut sa vezi un leu de 2 metri atacand un pui de antilopa dar asta este natura. Cu toate ca in anumite momente e dezgustatoare...daca voi ziceti ca e de la dumnezeu, trebuie sa o acceptati asa cum e.
E la fel de natural ca a trage partzuri in public... (scuzati de expresie).
Nu tot ce exista in natura este de la Dumnezeu. Odata cu caderea lui Adam si Eva, pacatul a intrat in lume si animalele s-au salbaticit. Inainte de cadere animalele nu se ucideau. Lumea este sub influenta Raului.
Anumite persoane chiar se nasc cu aceasta dorinta, sa zic, pentru sexul similar
Asa cum s-a nascut Nicolae Iancu anti-stelist... :lol:
Toti avem dorinte, unii chiar animalice, asta nu inseamna ca acestea fac parte din structura noastra. Unii au dorinta de a viola sau a ucide, unii au mania mincinii (mitomanii), unii pe a furatului (cleptomanii), bautul, fumatul etc.
Aceste dorinte se numesc PATIMI si nu sunt sadite de Dumnezeu ci prin indepartarea de Dumnezeu (prin diverse ganduri, vorbe, fapte sau prin necredinta), omul intra sub alta influenta... La fel, HOMOSEXUALITATEA ESTE O PATIMA , adica o influenta a Raului (a ingerilor cazuti) asupra simtirilor si dorintelor omului. Imagine
...Si chiar daca l-ar alege ca un mod de viata, este o decizie personala si consider ca fiecare persoana trebuie sa fie libera sa isi aleaga singura drumul in viata.
Asa cum ne alegem drumul in aceasta viata, alegem si ce viata vom avea dupa. Dumnezeu ne iubeste si ne-a lasat si liberul arbitru, ne-a aratat calea catre Rai dar fiecare e liber sa aleaga (inclusiv Iadul)...

JOAN
Mesaje:79
Membru din:16 Apr 2008, 22:49
Confesiune:ortodox

Re: Atacuri la ortodoxie

Mesaj necititde JOAN » 23 Mai 2008, 07:03

Joe,amaratule ai o neputinta a firii ca duci niste blesteme cu tine ,nu judeca lumea in fct. de ceea ce tu esti ,in acest caz nu esti.Aceasta neputinta nu te lasa sa intelegi cele sfinte este grosimea pacatului.Nu tine de cat de destept esti tu ca sa intelegi ce ti-au spus atatia.Ai pacatul gros si nu te patrunde lumina.Cele sfinte nu se pot intelege numai cu mintea.Logica este neputincioasa in fata sfinteniei.Dumnezeu se reveleaza celor alesi.Revelatia se traieste cu mintea si sufletul la un loc.Se numeste ca ai un inteles total-adevarat.Apropos de dovezi ale secolului 21. Dumnezeu ne-a pregatit cea mai moderna dovada Judecata de apoi. .Lupta impotriva acestei neputinte nu te lefai in ea ca porcul si mai faci si blasfemii .Ai o cultura de submahala-tomberonala.Roaga-te singurului Dumnezeu Adevarat In Treime sa te ajute sa iesi din intunericul in care zaci.Ascunde-te si te pocaieste.

altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox

Re: Atacuri la ortodoxie

Mesaj necititde altcineva » 23 Mai 2008, 11:02


Daca vrei sa scrii pe acest forum, ai un minim respect pt membrii acestui forum si scrie Dumnezeu cu majuscula.
si tu crezi ca dumnezeu se ofenseaza daca ii scrie cineva numele cu litera mica? voi chiar nu vedeti cum suspect de "uman"este acest dumnezeu caruia voua vi se pare ca ii urmati? nu v-ati intrebat niciodata? e adevarat ca biserica este o turma, dar asta va va duce la soarta oilor. umblati cu "smerenie", cu "eu pacatosul, cel mai pacatos, eu sunt nimeni...." va tarati in praful existentei fara sa va ridicati la inaltimea divinitatii din care veniti cu totii. ascundeti in spatele "smereniei" tot ceea ce e mai frumos si mai divin in voi. ma tem ca dumnezeu (oricare i-ar fi numele si indiferent cu ce litere se scrie) clatina dezamagit din cap la felul in care il vedeti voi.
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"

mihailoss
Mesaje:46
Membru din:01 Apr 2008, 20:38
Confesiune:ortodox
Localitate:Prahova

Re: Atacuri la ortodoxie

Mesaj necititde mihailoss » 23 Mai 2008, 14:44


Daca vrei sa scrii pe acest forum, ai un minim respect pt membrii acestui forum si scrie Dumnezeu cu majuscula.
si tu crezi ca dumnezeu se ofenseaza daca ii scrie cineva numele cu litera mica? voi chiar nu vedeti cum suspect de "uman"este acest dumnezeu caruia voua vi se pare ca ii urmati? nu v-ati intrebat niciodata? e adevarat ca biserica este o turma, dar asta va va duce la soarta oilor. umblati cu "smerenie", cu "eu pacatosul, cel mai pacatos, eu sunt nimeni...." va tarati in praful existentei fara sa va ridicati la inaltimea divinitatii din care veniti cu totii. ascundeti in spatele "smereniei" tot ceea ce e mai frumos si mai divin in voi. ma tem ca dumnezeu (oricare i-ar fi numele si indiferent cu ce litere se scrie) clatina dezamagit din cap la felul in care il vedeti voi.

De-a lungul vremii au existat mii si mii de oameni care au incercat sa-l desfiinteze pe Hristos si pe crestini..si n-au reusit! Ba chiar au sfarsit in feluri pe care nu vreau sa mi le imaginez.

Ce te face sa crezi ca tu vei reusi?

Esti doar un nefericit..Maica Domnului sa te ajute..
"Sa stam bine, sa stam cu frica, sa luam aminte.."


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 82 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX