Vopsirea ouălelor

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Veronika
Mesaje:135
Membru din:05 Sep 2010, 23:00
Confesiune:ortodox
Preocupări:biologie, spiritualitate ortodoxa
Localitate:Chişinău
Vopsirea ouălelor

Mesaj necititde Veronika » 03 Apr 2012, 20:31

Ce părere aveţi despre vopsirea ouălelor cu diferite culori, de ex: verzi, galbene etc, nu se încalcă obiceiul creştinesc, sau culorile nu sunt o problemă principală?
Şi mai am o întrebare: Este permis obiceiul ăsta de a lipi pe ou, iconiţe, diferite desene pt a-l înfrumuseţa? Dar la sfinţirea lor este bine de a le curăţa de coajă, întreb aceasta, pt că se zice că după sfinţire curăţim ouăle şi coaja o aruncăm, ceea ce nu e bine.

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Vopsirea ouălelor

Mesaj necititde andr3y » 04 Apr 2012, 11:07

Cand te gandesti la coloritul oualelor trebuie sa te gandesti la simbolistica fiecarei culori ca sa poti gasi un raspuns. Eu unul prefer ouale rosii deoarece in acest caz simbolizeaza dragostea si jertfa Mantuitorului de pe cruce. Verdele ar simboliza viata si renasterea, galbenul bucuria si prietenia...

In ceea ce priveste lipirea pe ou a unor iconite, cu siguranta intra sub incidenta Canonului 73 al Sinodului V-VI ecumenic de la Constantinopol (Trulan) 691-692 care interzice punerea semnului Sfintei Cruci oriunde. Chiar daca iconitele respective nu sunt sfintite, ma gandesc ca se aduce o oarecare batjocura chipului de pe iconita atunci cand se rupe si/sau se arunca la gunoi.

Cu deosebita consideratie, Andrei.

Vasy
Mesaje:30
Membru din:06 Noi 2013, 18:13
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:muncitor instalator

Re: Vopsirea ouălelor

Mesaj necititde Vasy » 07 Noi 2013, 01:15

Dar totusi intreb, ce legatura au oale rosi cu sarbatoarea pascala? Sau ce legatura are iepurasul care aduce ouale la sarbatoarea pascala? Le gasim acestea in Biblie sau nu trebuie sa ne ghidam dupa biblie?

Andreea2012
Mesaje:106
Membru din:16 Iul 2012, 18:46
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie, Lectura
Localitate:Cluj

Re: Vopsirea ouălelor

Mesaj necititde Andreea2012 » 08 Noi 2013, 20:24

Dar totusi intreb, ce legatura au oale rosi cu sarbatoarea pascala? Sau ce legatura are iepurasul care aduce ouale la sarbatoarea pascala? Le gasim acestea in Biblie sau nu trebuie sa ne ghidam dupa biblie?


Cred ca nu au nici o legatura, cel putin nu iepurasul si ouale in diferite culori. Eu stiu ca ouale rosii simbolizeaza sangele varsat de Iisus pe cruce. Acum , nu stiu cat adevar exista in povestea asta.

Am si eu o intrebare: Este corect sa spunem Sfintele Pasti sau sarbatoare pascala? Ii rog pe cei care stiu sa raspunda.
"Nimic nu este mai uşor decât a învăţa pe alţii şi nimic nu este mai greu decât a face ceea ce înveţi pe alţii."
Parintele Cleopa Ilie

Vasy
Mesaje:30
Membru din:06 Noi 2013, 18:13
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:muncitor instalator

Re: Vopsirea ouălelor

Mesaj necititde Vasy » 10 Noi 2013, 23:58

Cred ca nu au nici o legatura, cel putin nu iepurasul si ouale in diferite culori. Eu stiu ca ouale rosii simbolizeaza sangele varsat de Iisus pe cruce. Acum , nu stiu cat adevar exista in povestea asta.
Este adevarat ca nu au legatura ouale vopsite (nici chear rosii) cu sarbatoarea de paste si nici iepurasul. Dar nu observati cum se pune Domnul isus in umbra si iasa in evidenta mai mult ouale vopsite si iepurasul la Pasti? Iepurasul va adus ..., iepurasul sa va aduca ..., si de Domnul Isus se vorbeste atat de putin. Uitativa doar la TV si la oameni din jur si spuneti ca nu e asa.

Oare cand iasa preoti ortodoxi sa vorbeasca impotriva acestor practici care il injosesc pe Domnul Isus care ar trebui sa fie El in centrul atentiei nu ouale vopsite si iepurasul. Si se cred atat de duhovnicesti preoti dar nu vorbesc impotriva acestor practici. Ce sa mai spun atunci?

Andreea2012
Mesaje:106
Membru din:16 Iul 2012, 18:46
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie, Lectura
Localitate:Cluj

Re: Vopsirea ouălelor

Mesaj necititde Andreea2012 » 11 Noi 2013, 17:12

Dar nu observati cum se pune Domnul isus in umbra si iasa in evidenta mai mult ouale vopsite si iepurasul la Pasti? Iepurasul va adus ..., iepurasul sa va aduca ..., si de Domnul Isus se vorbeste atat de putin. Uitativa doar la TV si la oameni din jur si spuneti ca nu e asa.

Oare cand iasa preoti ortodoxi sa vorbeasca impotriva acestor practici care il injosesc pe Domnul Isus care ar trebui sa fie El in centrul atentiei nu ouale vopsite si iepurasul. Si se cred atat de duhovnicesti preoti dar nu vorbesc impotriva acestor practici. Ce sa mai spun atunci?


Da, am observat. Si de Nasterea Domnului se intampla la fel. Mos craciun in sus si in jos....sau vine craciunul etc. Poate nu este doar vina preotilor. Cred ca aici depinde si de postul de televiziune. Toate televiziunile difuzeaza informatii care atrag atentia telespectatorilor. Cand eram mica, parintii imi spuneau: ,,Vai, sa ne uitam la TV sa il vedem pe mosul.....sau hai ca arata iepurasul la tv" . Treaba este ca ne lasam foarte usor influentati de ceea ce ni se pune in fata ochilor. Si partea cea mai rea este ca unii copii, isi pot pierde increderea in parinti atunci cand vor afla ca mos craciun/nicolae si iepurasul sunt parintii.
"Nimic nu este mai uşor decât a învăţa pe alţii şi nimic nu este mai greu decât a face ceea ce înveţi pe alţii."
Parintele Cleopa Ilie

Vasy
Mesaje:30
Membru din:06 Noi 2013, 18:13
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:muncitor instalator

Re: Vopsirea ouălelor

Mesaj necititde Vasy » 12 Noi 2013, 23:24

Pt Andreea. Asa este Andreea televiziunea ne baga pe gat si ouale vopsite si iepurasul si Mos Craciun eclipsandu-L astfel pe Domnul Isus Hristos care doar El merita toata atentia. Dar cum am mai spus, cine are datoria sa vorbeasca impotriva acestor lucruri si sa le opreasca? Nu preotii? Ne laudam ca suntem o tara 99 % crestini, oare stfel de crestini vrea Domnul? Cati preoti ai auzit sa iasa pe posturile de televiziune sa vorbeasca impotriva acestor lucruri si sa interzica televiziunilor sa ia in desert Numele Domnului? Cati au vorbit impotriva acestor lucruri in public, nu in particular, cati? Daca nu au facut-o, doar atat te rog sa te gandesti limpede si lucid, oare de ce? Eu stiu, ca am fost acolo si mi-am pus si eu intrebarea asta si am gasit raspuns.

Andreea2012
Mesaje:106
Membru din:16 Iul 2012, 18:46
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie, Lectura
Localitate:Cluj

Re: Vopsirea ouălelor

Mesaj necititde Andreea2012 » 13 Noi 2013, 13:29

Cati preoti ai auzit sa iasa pe posturile de televiziune sa vorbeasca impotriva acestor lucruri si sa interzica televiziunilor sa ia in desert Numele Cati au vorbit impotriva acestor lucruri in public, nu in particular, cati? Daca nu au facut-o, doar atat te rog sa te gandesti limpede si lucid, oare de ce? Eu stiu, ca am fost acolo si mi-am pus si eu intrebarea asta si am gasit raspuns.

Daca televiziunea nu te invita in direct, nu poti sa intri cu forta. Teologia nu cred ca se face la televizor. Si care este raspunsul?
"Nimic nu este mai uşor decât a învăţa pe alţii şi nimic nu este mai greu decât a face ceea ce înveţi pe alţii."
Parintele Cleopa Ilie

Vasy
Mesaje:30
Membru din:06 Noi 2013, 18:13
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:muncitor instalator

Re: Vopsirea ouălelor

Mesaj necititde Vasy » 13 Noi 2013, 18:12

"Daca televiziunea nu te invita in direct, nu poti sa intri cu forta." Ai dreptate aici, dar de cate ori vorbesc preotii la televizor au vorbit impotriva acestor lucruri? Cand slujbele lor la marile sarbatori (Paste, Craciun) se transmit in direct la televizor, oare nici atunci nu pot sa spuna? Gandestete-te, oare nu pot sa vorbeasca impotriva acestor lucruri? Pot, dar nu vor. Si nu te intrebi de ce?

"Teologia nu cred ca se face la televizor." Si atunci de ce se transmit slujbe la televizor? De ce sunt emisiuni crestine la televizor? De ce sa nu se faca si lucruri bune prin televiziune, precum teologie? Ba, teologia ar trebui sa se faca si la televizor.

"Si care este raspunsul?" Nu se vrea sa se vorbeasca impotriva acestor lucruri. Asa cum si tu ai afirmat ca acestea nu au legatura cu sarbatorile crestine de care sunt legate si ca este ceva ce Il pune in umbra pe Domnul Isus inlocuindul cu Iepurasul, ouale vopsite, Mos Craciun, Baradul. Toti preotii stiu asta dar tac. Asta e raspunsul: nu vor si tac ca le place asa.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Vopsirea ouălelor

Mesaj necititde maria_andreea » 12 Ian 2014, 15:41

Toti preotii stiu asta dar tac. Asta e raspunsul: nu vor si tac ca le place asa.
Domnule, dacă tot scrieți, scrieți ceva de calitate. Înlocuiți acuzele subiective și cu atac la persoane cu argumentări fondate. Ne pierdeți și timpul nostru, îl pierdeți și pe al dvstră...
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Vasy
Mesaje:30
Membru din:06 Noi 2013, 18:13
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:muncitor instalator

Re: Vopsirea ouălelor

Mesaj necititde Vasy » 12 Ian 2014, 22:04

Dar, nu e asa? Demostrati-mi cu dovezi ca nu e asa. Stiu ca adevarul doare si supara, dar ce sa facem, asta e. Eu nu sunt de acord cu vopsitul oualelor, cu iepurasul, cu bradul cu Mos Craciun si cu toate celelalte obiceiuri. De ce? Pentru ca nu sunt biblice. Nu le accept pt ca nu le gasesc in biblie, si eu accept doar ce gasesc in biblie. Gresesc? Daca da, acuzati pe Cel care a insuflat Biblia, nu pe mine ca nu eu am insuflat-o. Intreb inca o data, la toate cele de mai sus aveti dovezi biblice?

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Vopsirea ouălelor

Mesaj necititde dimitrie » 13 Ian 2014, 00:45

Pt Andreea. Asa este Andreea televiziunea ne baga pe gat si ouale vopsite si iepurasul si Mos Craciun eclipsandu-L astfel pe Domnul Isus Hristos care doar El merita toata atentia.
D-le Vasy, ce sunt vinovat eu că priviți la televizor? Televizorul este acum precum gura diavolului de la muntele Carantaniei - mai întâi îți cere să i te închini, după care îți trântește și ceva din Biblie. Ce ne oferă televizorul? Puțină mâncare amestecată cu găinaț.
Iepurașul ce apare alături de ouăle roșii sunt găinațul de mai sus, și nu aparține creștinismului. Eu unul nu pot opri ciorile ce zboară pe deasupra de a se găinăța; dvs. puteți?
Întradevăr, Hristos merită toată atenția! Dumneavoastră de ce Îl desconsiderați urmând porunci și tradiții omenești ce se opun adevărului biblic? :x4 Sunteți surprins și indignat de vina ce v-o input? Ia parcurgeți o țâră (o leacă) subiectele abordate la Interconfesional ca să vă convingeți de adevărul spuselor mele!
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Vopsirea ouălelor

Mesaj necititde maria_andreea » 13 Ian 2014, 16:42

Eu nu sunt de acord cu vopsitul oualelor, cu iepurasul, cu bradul cu Mos Craciun si cu toate celelalte obiceiuri. De ce? Pentru ca nu sunt biblice. Nu le accept pt ca nu le gasesc in biblie, si eu accept doar ce gasesc in biblie.
:) Sa mancati prajitura, gasiti in biblie? Nu va suparati pentru intrebare, dar ouale vopsite, bradul, cadourile cu diferite ocazii nu fac decat "sa indulceasca", atat...


PS: Indignarea mea era referitoare la nedreptatea afirmata, adica multi preoti, tac din motive stiute de ei, insa nu inseamna ca le place situati...
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX