Atacuri mascate sau "lupul in piele de oaie"

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
diaconul_Catalin
Atacuri mascate sau "lupul in piele de oaie"

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 23 Mai 2008, 12:06

"Fac ce vreau dar ştiu ce fac",campanie ce promovează, prin mijloace inedite, o cultură a responsabilităţii sexuale pentru a reduce numărul de noi cazuri de HIV/SIDA şi sarcini nedorite în rândul tinerilor.
Cat este de periculos ca sub aparenta prevenirii HIV/SIDA, copii sa fie "impinsi" spre desfranare? Oare pe cand o campanie gen "Faci ce vrei, dar eu nu fac" prin care copiii sa fie indemnati spre pastrarea puritatii si inocentei, pentru indemnarea la pastrarea curatiei trupesti?

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Atacuri mascate sau "lupul in piele de oaie"

Mesaj necititde maria_andreea » 23 Mai 2008, 14:54

Hristos a Inviat!
Oare pe cand o campanie gen "Faci ce vrei, dar eu nu fac" prin care copiii sa fie indemnati spre pastrarea puritatii si inocentei, pentru indemnarea la pastrarea curatiei trupesti?
Eu cred ca aceasta "campanie" exista prin Biserica dintotdeauna, insa datorita faptului ca ea respecta libertatea personala a individului si nu face o campanie cu pancarde, si alte mijloace zgomotoase, ci din contra ne cheama cu iubire in fiecare zi prin rugaciunile ei la promovarea curatiei trupesti si sufletesti, aceasta "campanie" (suprinzator) este mai putin cunoscuta, din pacate :( .

Fiecare crestin (inclusiv tinerii) trebuie sa cunoasca bucuria de a se mantui alaturi de persoana iubita... in comuniune.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox

Re: Atacuri mascate sau "lupul in piele de oaie"

Mesaj necititde altcineva » 23 Mai 2008, 17:32

de ce judeci o campanie care vrea se vrea a fi de folos? oricum, nici din biserica si nici din alta parte nu va veni o modalitate de a opri actele sexuale intre tineri (sau mai putin tineri) necasatoriti. atunci, daca tot e sa se "intample", macar sa se diminueze consecintele neplacute.

oare nu am vrea cu totii sa ne asculte copii cand le spunem sa nu faca un lucru sau altul? 90 % dintre copii tot vor incerca majoritatea lucrurilor interzise, de aceea, consider cel mai bine sa vorbim cu ei, sa stim ce fac si in functie de asta sa ii "redirectionam". sa spui cuiva "nu fa asta" nu convinge prea multa lume. consider ca succesul poruncilor (cele 10 sau ale bisericii) au putere atata vreme cat ele tintesc frica omului. in momentul in care omul nu se mai teme de legi, va face tot ce i-a fost intersiz (sau aproape tot - exemplu personal)
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"

diaconul_Catalin

Re: Atacuri mascate sau "lupul in piele de oaie"

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 23 Mai 2008, 21:36

Nu judec campania... doar afirm ca are un scop ascuns, acela de a face pe oameni sa accepte relatiile sexuale premaaritale ca ceva normal, e o campanie care "pastreaza boala, tratand simptomul".
PS: Sigur ai inteles ideea, ca esti destul de inzestrat, mai mult ca mine, doar ca vrei sa tii ritmul polemicilor ridicat.

altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox

Re: Atacuri mascate sau "lupul in piele de oaie"

Mesaj necititde altcineva » 23 Mai 2008, 22:17

chiar nu inteleg. de unde stii tu cu ce scop au fostr creeata reclama? ai fost acolo cand s-a filmat sau cand s-a initiat campania? oare nu esti subiectiv?
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"

diaconul_Catalin

Re: Atacuri mascate sau "lupul in piele de oaie"

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 23 Mai 2008, 22:26

De ce as fi subiectiv? Pentru ca am norme morale (in conformitate cu credinta majoritatii locuitorilor lumii) cu care judec aceasta campanie? Ok, atunci sunt subiectiv.

Avatar utilizator
ionutanton777ro
Mesaje:37
Membru din:13 Apr 2008, 13:40
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Atacuri mascate sau "lupul in piele de oaie"

Mesaj necititde ionutanton777ro » 24 Mai 2008, 16:57

Cat este de periculos ca sub aparenta prevenirii HIV/SIDA, copii sa fie "impinsi" spre desfranare? Oare pe cand o campanie gen "Faci ce vrei, dar eu nu fac"
Asa e, se stie ca scopul ascuns al impartirii gratuite de prezervative "anti-sida" este ca populatia romaniei sa fie impinsa spre libertinaj, ca fiind ceva "sigur" si "normal". O campanie de responsabilizare a cetatenilor chiar ar fi utila de facut, in colaborare cu institutiile publice locale. Poate se gasesc chiar ONG crestine care sa sustina aceasta idee. Oricum, este binevenita.

Acum ca un fapt secundar, vedeti ca pe multe grupuri de discutii ortodoxe rasar periodic indivizi care in mod insistent incearca sa combata religia prin rationamente anticrestine. Nu va mai pierdeti vremea sa le raspundeti. Ei nu sunt din sinceritate aici. Sunt doar ca sa bage "fitile" smintitoare si total nefolositoare.

altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox

Re: Atacuri mascate sau "lupul in piele de oaie"

Mesaj necititde altcineva » 25 Mai 2008, 00:50

Acum ca un fapt secundar, vedeti ca pe multe grupuri de discutii ortodoxe rasar periodic indivizi care in mod insistent incearca sa combata religia prin rationamente anticrestine. Nu va mai pierdeti vremea sa le raspundeti. Ei nu sunt din sinceritate aici. Sunt doar ca sa bage "fitile" smintitoare si total nefolositoare.
asa este...ai dreptate...subscriu.... (nu m-am putut abtine :lol: am uitat ca nu am dreptul la o parere diferita pentru unii)

PS tu ar trebui sa-ti aperi convingerile, dupa aceea sa afli ce e in sufletul meu si abia apoi sa ma acuzi ca incerc sa iti daram tie religia.
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"

Avatar utilizator
ionutanton777ro
Mesaje:37
Membru din:13 Apr 2008, 13:40
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Atacuri mascate sau "lupul in piele de oaie"

Mesaj necititde ionutanton777ro » 29 Mai 2008, 12:39

Nu ma intereseaza ce este in sufletul altora. Eu vreau sa stiu ce este Adevarul - care e unul singur - cel propovaduit in Evanghelii si marturisit de Sfintii Parinti. Orice alte doctrine care sunt in contradictoriu cu spusele Domnului nostru Isus Hristos sunt vorbe desarte si nu are sens sa ne pierdem vremea cu ele.
De daramat nu va darama nimeni Biserica lui Hristos. Ea este Sfanta, Soborniceasca si Universala.
Insa se tot improasca cu noroi pe forumuri ortodoxe iar asta o consider o impietate care nu aduce folos nimanui.

altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox

Re: Atacuri mascate sau "lupul in piele de oaie"

Mesaj necititde altcineva » 30 Mai 2008, 19:35

atunci ramai "on-topic" iar daca nu ai nimic de spus vis-a-vis de subiect, lasa-l asa pur si simplu. eu voi face la fel.
"fie ca pentru mine acest fel de discutie sa fie ultimul" :roll:
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 63 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX