Am făcut rău recomandând tratament homeopatic?

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Ioana1988
Mesaje:29
Membru din:21 Noi 2012, 20:20
Confesiune:ortodox
Preocupări:design, muzica, desen, carti, religie
Am făcut rău recomandând tratament homeopatic?

Mesaj necititde Ioana1988 » 21 Noi 2012, 21:12

Sunt intr-o dilema...De fapt nu e o dilema, sunt stresata foarte rau, nici nu prea dorm noaptea.. din 2 motive:

1. Ma simt vinovata ca unul dintre unchii mei a murit..A avut cancer..Ma simt vinovata ca nu am putut sa fac ceva
sa il scap de boala ( stiu ca practic e vointa lui Dumnezeu) dar...nu stiu...Eu am zis la inceput sa manance mai sanatos, deoarece manca numai carne afumata.Dar nu m-a bagat nimeni in seama.Am zis sa se incerce si un tratament naturist si regim alimentar, rugaciuni, toate cele, pt ca stiu cazuri care s-au vindecat respectand anumite reguli alimentare, psihice si religioase. In ultima faza, dupa un an de citostatice, mi-am facut curaj ( da curaj, pt ca nu prea mi se iau in considerare parerile in fam.) si am zis sa incerce si ceva naturist. Urma sa le trimit un medic ff bun de aici din Timisoara, dar...s-a imbolnavit si mama medicului de aceeasi boala si nu a mai putut sa plece....Am cautat disperata si pe cineva in orasul lor, am gasit cea mai buna doctorita dar...unchiul a zberat la ea, a zis ca oricum moare, ca nu il mai intereseaza nimic si continua sa manance sfumaturi.
Ma simt ff vinovata ca l-am lasat asa, puteam sa insist mai mult chiar daca nu ma baga nimeni in seama ...Nici nu stiam pe atunci atat de multe despre natura, dar oricum ,ceva puteam sa fac...M-am si rugat, dar poate nu suficient sau nu cum trebuia...

2. Eu, din nevoie, am mers la un medic homeopat, deoarece primisem un tratament care nu exista in tara la noi si nu aveam cum sa il iau (original). In tara noastra exista ceva antibiotic, doar ca doctora nu a vrut sa mi-l dea pt ca nu as fi suportat ...as fi facut nu stiu ce soc..ma rog. Am luat homeopatice, stie si duhovnicul meu despre asta, dar nu mi-au schimbat viata sau credinta sau..pur si simplu am luat niste pastile. Care m-au ajutat. Dar au mai aveam si alte probleme: mi se inclesta tot corpul, faceam ceva crize de tetanie. Homeopatele erau doar pt desclestare pe moment. Calciu,magneziu toate alea erau si prea mult in corpul meu. Medicul meu homeopat m-a trimis sa ma spovedesc, indirect sa spun asa.Dar facea din ce in ce mai multe presiuni legate de mersul meu la spovedit (nu o mai facusem de cativa ani) Eu mi-am cautat un duhovnic si m-am spovedit.Doamne, iti multumesc pt duhovnic.Dupa spovedit nu m-am mai inclestat asa ca nu am mai luat nimic.

Cu aceeasi problema (tetanie) + frica sa iasa pe strada am trimis-o si pe o colega(inainte sa ma spovedesc) la medicul homeopat. Si cand sun sa vad cum se mai simte si sa o sfatuiesc sa mearga si la un duhovnic nu mai dau de ea nicicum. Intr-un final imi zice o poveste ciudata....Ca homeopatul e...necuratul si ca ea cand mergea la el a vazut o lumina alba,care era Fecioara Maria si care a indemnat-o sa fuga din cabinet...Iar noaptea veneau umbre negre si o strangeau de piept, se sufoca ( acum 2 zile cand am vb cu ea mi-a zis ca o tot apasa asa ceva pe piept si ca merge sa faca analize ca e suspecta de astm....)..
Pe mine m-a bulversat povestea....Si cand mi-a povestit-o m-am simtit foarte aiurea ca am trimis-o acolo...Am inceput sa plag, aproape faceam atac de panica, sincre m-am speriat foarte tare....Si i-am cerut iertare ca am trimis-o la un medic care nu a ajutat-o..Iar ea a zis sa nu fiu suparata ca intamplarea a facut-o sa isi gaseasca duhovnic si sa se spovedeasca.Dar mai ales sa Il redescopere pe Dumnezeu.....
Ea a fost intotdeauna mai retrasa, nu radea niciodata, de aceea eu , la facultate, incercam sa o integrez in grup, sa vb cu ea , ca mie asa imi place...Dar nu iesam afara, era retrasa, retrasa.
Ma simt foarte vinovata de ce i s-a intamplat. Plus ca ea crede, cateodata, nu intotdeauna ca eu ii vreau raul ,ca duhovnicul meu ar fi influentat de medicul meu homeopat sa ii faca ei rau, ii e frica de toata lumea, chiar si de unele biserici.
Nu stiu ce sa fac sa o pot ajuta!! Problemele ei , unele, erau si inainte sa mearga la homeopat.....dar tot ma simt vinovata!!

Ce pot sa fac? Ma mai iarta Dumnezeu pt cele mentionate mai sus? Am facut rau la 2 oameni fara sa vreau...dar am facut, asa mi se pare!!

:cry:

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Ajutor!

Mesaj necititde dimitrie » 21 Noi 2012, 23:12

Preoteasa mea a luat câteva pilule homeopate și i-a trecut cuuu ... preot. Până nu i-a citit un părinte ceva rugăciuni, nu au slăbit-o fricile și bolirea la pat.
Treaba cu homeopatie este una cu coarne. Urmăriți ceva materiale pe aici: a, b.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Ioana1988
Mesaje:29
Membru din:21 Noi 2012, 20:20
Confesiune:ortodox
Preocupări:design, muzica, desen, carti, religie

Re: Ajutor!

Mesaj necititde Ioana1988 » 23 Noi 2012, 19:46

Da, pai si eu m-am vindecat la Biserica si sunt ff recunoscatoare ca am trecut prin greutati, necazurile m-au ajutat sa ma apropii mai mult de Dumnezeu si
acum sunt bine.Doar ca eu am si o problema fizica,nu f grava,dar nu gasesc tratament potrivit in Romania :( De aceea am luat bile din alea...dar nu mai iau nici din alea.
Stau fara tratament...

Oricum eu mai mult luam naturiste, gen Extract din muguri de brad/ maces, etc. Astea le asocia cu bile din alea...Toate astea sunt produse de PlantExtract
in Cluj unde bilele astea se fac cu pipeta si cu ...cum sa va spun? exact cum se fac cele alopate....Nu sunt descantate, cum am mai auzit nu stiu unde...Ce luam
era din ceva minerale sau asa ceva.... Am terminat si eu sapt. trecuta cartea ''Parintele Paisie mi-a spus...'' , o sa mai cercetez ce e cu bilele astea, mai caut carti, pt ca in primul
rand ma intereseaza sa nu fac vre-un pacat..

Acum nu mai vreau nici un tratament, oricum nu am ce sa iau, iar bani si timp sa merg in Austria sau unde se gasesc medicamentele mele, nu am.

Cu siguranta vindecare vine, in primul rand din credinta.Nu contest!!

Va multumesc pentru raspuns si va doresc multa sanatate! :)

Doamne ajuta!

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Ajutor!

Mesaj necititde dimitrie » 23 Noi 2012, 23:51

IoanAAA, dacă am ști cu toții că inaintea lui Dumnezeu suntem fiecare AAA, nu am mai dispera pentru nimic în lume. Domnul să ajute!
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Ioana1988
Mesaje:29
Membru din:21 Noi 2012, 20:20
Confesiune:ortodox
Preocupări:design, muzica, desen, carti, religie

Re: Ajutor!

Mesaj necititde Ioana1988 » 24 Noi 2012, 11:20

Va multumesc pt raspuns!! Stiu ca ajuta!! ( legat de numele de logare, AAA nu e scris din disperare ,daca asta se intelege :) , nu am avut voie sa ma
loghez cu ''Ioana'' simplu :)

Ma bucur ca exista acest forum!!

Multumesc pt. raspuns inca o data si pt timpul acordat!

valentin
Mesaje:12
Membru din:02 Ian 2013, 23:06
Confesiune:ortodox
Preocupări:teolog
Localitate:Rm. Valcea
Contact:

Re: Ajutor!

Mesaj necititde valentin » 03 Ian 2013, 00:05

Dragă Ioana, fiecare om are şi unele rătăciri,însă nu trebuie să te învinovăţeşti pentru moartea rudei tale.(Dumnezeu să-l ierte!),e greu când îţi moare cineva apropiat,dar gândeşte-te că doar partea materială a murit(trupul) : "Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost,iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu,Care l-a dat."(Eclestiastul 11-12). Noi avem o cunostere limitată a vieţii de dincolo,nu putem înţelege cu deamănuntul cum e viaţa de dincolo însă citind şi studiind observăm că viaţa de dincolo e mult mai bună decât viaţa de aici.(depinde cum o trăieşti). Referitor la prietena ta,unele persoane sunt timide le e frică de oameni, sunt mai rezervaţi,însă tu nu te descuraja, vorbeşte mai mult cu ea încercaţi să mergeţi la biserici,mănăstiri,duhovnicul nu este un om oarecare, el este mijlocitor sau putem spune că este ca o uşă care se deschide către Tatăl Ceresc.Iar ca un îndemn, că o încurajare în Sfânta Scriptură spune: De câte ori pici ridică-te;iar cel ce stă să ia aminte să nu cadă.
Bunul Dumnezeu să vă întărească în credinţă şi să vă de-a "prăpastie" de smerenie cum a spus Părintele Arsenie Papacioc

Ioana1988
Mesaje:29
Membru din:21 Noi 2012, 20:20
Confesiune:ortodox
Preocupări:design, muzica, desen, carti, religie

Re: Ajutor!

Mesaj necititde Ioana1988 » 11 Feb 2013, 22:22

Dragă Ioana, fiecare om are şi unele rătăciri,însă nu trebuie să te învinovăţeşti pentru moartea rudei tale.(Dumnezeu să-l ierte!),e greu când îţi moare cineva apropiat,dar gândeşte-te că doar partea materială a murit(trupul) : "Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost,iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu,Care l-a dat."(Eclestiastul 11-12). Noi avem o cunostere limitată a vieţii de dincolo,nu putem înţelege cu deamănuntul cum e viaţa de dincolo însă citind şi studiind observăm că viaţa de dincolo e mult mai bună decât viaţa de aici.(depinde cum o trăieşti). Referitor la prietena ta,unele persoane sunt timide le e frică de oameni, sunt mai rezervaţi,însă tu nu te descuraja, vorbeşte mai mult cu ea încercaţi să mergeţi la biserici,mănăstiri,duhovnicul nu este un om oarecare, el este mijlocitor sau putem spune că este ca o uşă care se deschide către Tatăl Ceresc.Iar ca un îndemn, că o încurajare în Sfânta Scriptură spune: De câte ori pici ridică-te;iar cel ce stă să ia aminte să nu cadă.
Bunul Dumnezeu să vă întărească în credinţă şi să vă de-a "prăpastie" de smerenie cum a spus Părintele Arsenie Papacioc
Multumesc mult pentru sfaturi! Cum spuneam si in alt articol , am inceput sa vad altfel lucrurile de cand am studiat ''Cararea Imparatiei''...
Doamne ajuta!

Constantinos

Re: Am făcut rău recomandând tratament homeopatic?

Mesaj necititde Constantinos » 27 Mar 2015, 19:40

https://oanaiftime.files.wordpress.com/ ... s-2014.pdf
De la pagina 76 pana la 90 se poate citi ca Sfintii Teofan Zavoratul , Ioan de Kronstadt si Serafim Ciceagov au " imprumutat " unele elemente din homeopatie .
Inca un posibil sfant http://www.lonews.ro/stiri/alter-news/1 ... -foto.html , descoperit mai nou dar totusi si-a amintit cineva de el inca din 2013
http://www.euphrosynoscafe.com/forum/vi ... 53&start=7
Cuvintele Sfantului Ioan de Kronstadt : " Metoda dumneavoastră e cea mai inteligentă şi mai
de încredere. Însăşi Divina înţelepciune nu a găsit un mijloc mai sigur de a lecui nenumă-
ratele păcate şi boli ale umanităţii decât vindecarea similarului prin similar. Înaintea Răstignirii,
morţii şi Învierii Sale, Hristos a aşezat pentru totdeauna , pentru vindecarea eficace
a omenirii păcătoase, cea mai înaltă Taină –împărtăşirea cu preacuratul Său Trup şi Sânge ,
unite cu Dumnezeirea . Aşadar, în Însuşi Dumnezeu-Omul avem un exemplu de vindecare
a asemănătorului prin asemănător . " sunt ori o greseala ori o referire la taina ca Hristos se Impartaseste cu Sine Insusi la Cina .
Nu am studiat in amanuntime despre homeopatie , stiu ca Sfantul Paisie de la Suroti este impotriva ei pentru a feri oamenii de ratacirea care vine din extrema si nebuna practicare a unor tratamente , dar sfintii mai sus amintiti nu au fost vrajitori . La fel nu au fost vrajitori nici Sfintii care au folosit inconstient ( sau nu ) anumite aspecte din argiloterapie , cristaloterapie , metaloterapie , helioterapie etc . Daca trupul uman produce vitamina D cand este expus la soare atunci si cel al Mantuitorului la fel . Exista foarte multe feluri de energii create , inselarea vine cand aceste fine energii create sunt considerate ca necreate . Cum zicea Sfantul Paisie de la Neamt , inselare este si cand caldura inimii rezultata din lucrarea rugaciunii mecanice , staruitoare este socotita duhovniceasca . Sfantul Luca al Crimeii spunea ca materia este forma grosolana a energiei create . Parca si sinodul 6 ecumenic spune ceva despre doua vointe si doua lucrari ( energii ) . Chiar si demonii fura pentru ei anumite energii create caci a spune ca se hranesc cu energie necreata mi se pare o aiureala . Iar sfintii daca stau la masa se hranesc tot cu energie creata ( mancarea ) cu rugaciune si spre slava lui Hristos nu a lor .

Piamater
Mesaje:50
Membru din:26 Ian 2018, 16:51
Confesiune:ortodox
Preocupări:Vanzatoare

Re: Am făcut rău recomandând tratament homeopatic?

Mesaj necititde Piamater » 23 Mai 2018, 15:21

Dar ce exista vreo contradicție, vreo incompatibilitate intre medicina homeopata și ortodoxie???
Poate pentru ca principiul "simili simili curans" nu e valabil și în viața duhovniceasca ( = Relele, patimile, nu se lupta tot cu aceeași patima)?
Aici poate fi o mica diferența: în medicina, ceva "normal" , bun, în oarecare măsură, se poate transforma în ceva rău dacă depășește o anumita măsură; același lucru se poate întâmpla oarecum și cu calitățile, însușirile "duhovnicesti"- de exemplu, râvna, nevoința, etc- dacă întrec o anumita măsură sau se transforma sau se însoțesc cu alte acțiuni, sentimente, trăiri ( de ex. Mândrie, etc) pot deveni la un moment dat pătimașe și păguboase pentru suflet. Doar ca ele duhovnicesti nu se tratează întotdeauna cu aceleași " remedii" ci cu virtuțile care li se împotrivesc, le sunt contrarii. De exemplu mândria cu umilinta; lăcomia cu cumpătarea, etc.

În medicina nu exista întotdeauna un remediu care sa se "impotriveasca" bolii ( procesului patologic ) respectiv. De exemplu dacă bolnavul.are prea mulți hormoni tiroidieni sau estrogen , nu i se da ( din prima) ceva care sa îi distrugă tiroida sau ovarele, ci o se da tot hormon tiroidian sau estrogen sintetic, care ajungând la o anumita concentrație în sânge sa "pacaleasca" organismul, sa îl potolească, sa nu mai facă atâția hormoni. Desigur pe termen lung nu e bine nici așa,.căci dacă nu se reglează pana la urma de la sine ( sau prin schimbarea modului de viață etc), tot la scoaterea organului respectiv se ajunge pana la urma.

În fine poate nu ăsta e motivul...


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX