Cum scapam de "in ce zodie esti?"????

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:
Cum scapam de "in ce zodie esti?"????

Mesaj necititde unsuflet » 30 Mai 2008, 00:33

Itreb, voi nu v-ati saturat sa fiti una, doua intrebati: "In ce zodie esti?"
Mie mi s-a acrit...
si desi raspund mereu ca eu nu sunt in nici o zodie, nimeni nu ma crede...
Practic nu-i inteleg pe cei care sunt crestini dar in acelasi timp nu renunta a se lauda ca sunt in zodia "leului", "maimutei", "sobolanului", etc.
Nu inteleg de unde fascinatia asta pentru "zodiac", de ce se tin toti "cu dintii" :D de ce scrie in ziua de luni, marti, miercuri, etc. in zodiac... Oare asta nu exprima putina lor incredere in Dumnezeu?
Este mania asta cu zodiacul doar pura obisnuinta si curiozitate de a mai citi ce scrie in zodiac, sau echivaleaza cu mersul la ciudatii care ghicesc in stele sau in ce-or ghicii...?
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

diaconul_Catalin

Re: Cum scapam de "in ce zodie esti?"????

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 30 Mai 2008, 08:21

Fara indoiala aceasta practica a ghicitului in stele este foarte veche. Consider ca nasterea intr-un anumit interval al anului influenteaza caracterul omului... totusi, de la a considera ca cei nascuti primavara sunt mai visatori pana la a "citi" viitorul in asezarea stelelor pe taria cerului, e cale lunga. Poti "citi" caracterul omului dar nu viitorul lui. Isais spune: Tu te-ai obosit întrebând pe atâţia sfătuitori! Să iasă la iveală şi să te izbăvească acei care măsoară cerul şi iscodesc stelele; care în fiecare lună nouă spun ceea ce se va întâmpla. Iată-i ca pleava pe care o mistuie focul, aşa vor ajunge ei şi de puterea flăcărilor viaţa lor nu vor putea s-o scape căci nu va fi jeratic la care să se încălzească, nici vatră ca să stea dinaintea ei. Aşa se va întâmpla cu aceia pe care te-ai ostenit să-i întrebi şi cu care ai făcut negoţ din vremea tinereţii tale. Fiecare va pleca la ale sale şi nimeni nu va fi să te scape. Isaia XLVII, 13-15 Asta se va intampla cu cei ce "mint poporul cu horoscopul".
Referitor la intrebare? Nu vom scapa niciodata a fi intrebati in ce zodie esti. De ce? Facand o comparatie... e ca si cum am intreba in ce luna esti nascut/a... Suntem prea umani (ca si societate). Exagerand spun ca nici macar nu ar trebui sa intrebam in ce luna suntem nascuti, ar trebui sa intrebam care e sfantul ocrotitor (vezi discutia pe aceasta tema).

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Cum scapam de "in ce zodie esti?"????

Mesaj necititde elena -petra » 30 Mai 2008, 23:07

Poti "citi" caracterul omului
Asta e adevarat! Cel putin ceea ce scrie la zodia mea se potriveste 80-90%.Nu ma intereseaza ce-mi rezerva ,,astrele" pentru ziua de maine ,nu cred in previziunile din ziare si reviste (fiindca daca se intampla ca intr-o zi sa citesti mai multe ziare sau sa asculti mai multe posturi de radio, vei observa ca fiecare iti spune altceva) ,insa pot constata ca marea majoritate a oamenilor pe care ii cunosc ca apartinand unei zodii au trasaturile predominante ale zodie respective.Si eu am tendinta ,sa stiu , cand stau de vorba cu cineva ce zodie este.

Stiu ca religia este impotriva horoscopului, am citit despre acest lucru.Insa imi pun o intrebare, daca este pacat nu este tot pacat sa asculti si previziunile meteo?

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Cum scapam de "in ce zodie esti?"????

Mesaj necititde Ioan Cr » 31 Mai 2008, 09:41

Stiu ca religia este impotriva horoscopului, am citit despre acest lucru.Insa imi pun o intrebare, daca este pacat nu este tot pacat sa asculti si previziunile meteo?
:) De ce sa fie pacat? Cunoasterea vremurilor dupa semne meteorologice tine de priceperea fireasca, binecuvantata de Dumnezeu (Facere 1:14)- toata agricultura, spre exemplu, se bizuie pe asa intuitie.

Dar poate fi si pacat, daca din acuratetea previziunilor conchidem atotputernicia stiintelor omenesti si uitam de Dumnezeu. Uite, o pilda potrivita aici, referindu-se la vremurile de pe urma, inainte de venirea Sa a doua, Hristos le compara in felul urmator:

29 Vedeţi smochinul şi toţi copacii:
30 Când înfrunzesc aceştia, văzându-i, de la voi înşivă ştiţi că vara este aproape.
31 Aşa şi voi, când veţi vedea făcându-se acestea, să ştiţi că aproape este împărăţia lui Dumnezeu.
32 Adevărat grăiesc vouă că nu va trece neamul acesta până ce nu vor fi toate acestea.
33 Cerul şi pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece.
34 Luaţi seama la voi înşivă, să nu se îngreuieze inimile voastre de mâncare şi de băutură şi de grijile vieţii, şi ziua aceea să vine peste voi fără de veste,
35 Ca o cursă; căci va veni peste toţi cei ce locuiesc pe faţa întregului pământ.
36 Privegheaţi dar în toată vremea rugându-vă, ca să vă întăriţi să scăpaţi de toate acestea care au să vină şi să staţi înaintea Fiului Omului.

(Sf. Evanghelie dupa Luca, Cap. 21)


Cu alte cuvinte, parafrazat, putem zice in cazul nostru, ca nu cumva grija de furtuna prezisa pe maine sa fie mai mare decat grija pentru venirea Imparatiei lui Dumnezeu.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

diaconul_Catalin

Re: Cum scapam de "in ce zodie esti?"????

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 06 Iun 2008, 21:57

Imi amintesc ca imi spunea cineva: balanta si scorpionul nu se potrivesc deloc, au cam 10% sanse de reusita intr-o relatie.... Apoi, tot aceeasi persoana a spus: nasii mei sunt balanta si scorpion si se inteleg perfect! Ce chestie! Or fi gresit astrele (si astrologii) de data asta sau habar n-au ce vorbesc???

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Cum scapam de "in ce zodie esti?"????

Mesaj necititde elena -petra » 07 Iun 2008, 00:20

Imi amintesc ca imi spunea cineva: balanta si scorpionul nu se potrivesc deloc, au cam 10% sanse de reusita intr-o relatie....
M-a amuzat foarte mult aceasta postare.

Imi aduc aminte din sinaxar (am o memorie foarte buna) ca sunteti nascut pe 13 nov, deci prin urmare sunteti scorpion. :)

Acum surpriza! Eu sunt balanta. :lol:

Tinand cont ca din momentul cand am postat pe acest forum , nu m-ati scapat nici o clipa din ,,ochiul dvs vigilent", ce procent dati compatibilitatii noastre in gandire? Credeti ca ajungem la 10%? :?

Totusi si dl Ioan Cr este scorpion.Dar dansul are o ,,calmitate " iesita din comun. :)

Deci, prin urmare s-ar putea sa aveti dreptate in privinta ,,greselilor astrelor".S-ar putea sa fie o neconcordanta intre ele. :?

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Cum scapam de "in ce zodie esti?"????

Mesaj necititde maria_andreea » 15 Iun 2008, 15:07

Eu stiu ca Mantuitorul spune : " Fie tie dupa credinta ta" . (Iertare caci nu stiu capitolul si nici versetul :oops: ).
Daca credem in "ce spune" zodiacul (de bine/de rau) atunci cu siguranta ti se va intampla cele "spuse" in zodiac, daca crezi ca stresul, frica te domina, atunci uiti de Dumnezeu si te lasi coplesit de frica, teama, angoasa, cu alte cuvinte devenim "sclavii" "ghicitorilor" pt ca ne rapesc libertatea de a nadajdui in Domnul, e batut in cuie ca asa va fi si basta nu mai poti face nimic...total fals pt ca banii pe care spune ca-i vei pierde ii poti da saracilor si astfel sunt castigati. In schimb daca crezi in puterea Lui Dumnezeu esti in Adevar.

Eu nu obisnuiesc sa citesc zodiacul nici sa cred cred in compatibilitatile dintre zodii caci mi se pare irelevat si amagitor.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Cum scapam de "in ce zodie esti?"????

Mesaj necititde Ioan Cr » 15 Iun 2008, 18:40

Daca credem in "ce spune" zodiacul (de bine/de rau) atunci cu siguranta ti se va intampla cele "spuse" in zodiac
Total de acord.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 87 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX