Extraterestrii sunt de fapt diavoli

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:
Extraterestrii sunt de fapt diavoli

Mesaj necititde Florina » 31 Mai 2008, 13:14

Cum ca extraterestrii sunt diavoli, au scris cel mai bine Seraphim Rose in "Ortodoxia si religia Viitorului" si Parintele Rodion, in "Oameni si demoni"

Aici aveti capitolele scrise de Seraphim Rose

http://www.sfaturiortodoxe.ro/religiaviitorului8.htm

Iata ca diavolii au capatat atata tupeu incat stau sa fie si filmati sau fotogrfiati! Chiar ca nu mai trebuie sa ne mire nimic!

Aici, prima poza si primul filmulet video cu un extraterestru.

http://www.realitatea.net/prima-imagine ... 90721.html

altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox

Re: Extraterestrii sunt de fapt diavoli

Mesaj necititde altcineva » 31 Mai 2008, 15:20

ca multe alte filme, si asta pare o facatura... nu e nici diavol si nici extraterestru.
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"

Avatar utilizator
DragosDe
Mesaje:9
Membru din:31 Mai 2008, 18:43

Re: Extraterestrii sunt de fapt diavoli

Mesaj necititde DragosDe » 02 Iun 2008, 10:31

Mda..la americani e oricum o psihoza in masa privind existenta extraterestrilor si probabil fiecare frunza cazatoare pare a fi un UFO ;) Punctul de vedere al pr. Seraphim l-am imbratisat destul de greu, din cate-mi amintesc sustinea ca diavolii iau chipul a ceea ce oamenii respectivei epoci doresc insa "dovezi" privind existenta extraterestrilor apar si in Evul Mediu si cred ca oamenii din acele vremuri nu au vazut filme de genul "Inatalniri de gradul 3"...

altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox

Re: Extraterestrii sunt de fapt diavoli

Mesaj necititde altcineva » 05 Iun 2008, 10:32

si inca o intrebare: ce are diavolul asta de se arata oamenilor cu atata tupeu, iar ingerii stau ascuni tot timpul de parca ar fi alergici la lumina soarelui? cum ingaduie Dumnezeu ca diavolul sa apara in fata ochilor pamantesti iar ingerilor le interzice? vrea sa ne puna la incercare sa vada daca chiar alegem sa credem in extraterestrii?
si chiar daca ar exista (ceea ce eu nu contrazic neparat) care e problema? nu m-as inchina la ei, ar fi super sa stabilim un contact si sa dezvoltam relatii inter-...orice.
cred ca problema apare din partea bisericii. adevarul este ca un extraterestru ar cam bulversa credintele multor oameni. iar daca biserica va face afirmatia ca si acel extraterestru este creeat de Dumnezeu vor fi unii care vor imbratisa ideea dar multi nu vor mai crede si asta.
si revin cu intrebarea: de ce diavolii si nu ingerii apar asa? pentru ce trebuie sa fim ispititi si in felul asta?
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"

Exiguus
Mesaje:9
Membru din:01 Mai 2008, 12:12
Localitate:Timişoara

Re: Extraterestrii sunt de fapt diavoli

Mesaj necititde Exiguus » 05 Iun 2008, 14:38

raman stupefiat cat de naivi si cat de usor de amagit sunt unii; sa nu uitam ca Satana e tatal minciunii; nu stiu cum pot crede unii ca filmuletul ala e real si nu o minciuna digitala; n-am chef sa aduc argumente contra autenticitatii filmului ptr. ca e atat de evident un fals; dar na, mai fac si astia niste bani din filmuletul ala si se mai amuza de cat de creduli pot fi unii; cica, un expert a si certificat autenticitatea materialului video; ce mincinosi! demonii si ingerii, fiind spirite netrupesti, nu pot fi observati cu ochiul trupesc ci doar cu ochiul mintii si pentru asta trebuie sa fi ori foarte imbunatatit sufleteste (ca sa vezi ingeri si demoni) ori adancit cumplit in pacate (ca sa vezi demoni), sau ii poti "vedea" (observati ghilimelele de rigoare) fie prin amagire demonica ("satana poate lua chip de înger luminos" - II Cor. 11:14), fie poti minti, ca multi alti, pentru castig de bani si slava (asta, daca nu sti cum altcumva sa le procuri si in acelasi timp sa arati ca ai veleitati spirituale) de la niste oameni pe care nu stiu cum sa-i descriu.

Şi aceasta să ştii că, în zilele din urmă, vor veni vremuri grele;
Că vor fi oameni iubitori de sine, iubitori de arginţi, lăudăroşi, trufaşi, hulitori, neascultători de părinţi, nemulţumitori, fără cucernicie,
Lipsiţi de dragoste, neînduplecaţi, clevetitori, neînfrânaţi, cruzi, neiubitori de bine,
Trădători, necuviincioşi, îngâmfaţi, iubitori de desfătări mai mult decât iubitori de Dumnezeu,
Având înfăţişarea adevăratei credinţe, dar tăgăduind puterea ei.
II Timotei 3:1-5

Avatar utilizator
Pr Constantin
Mesaje:74
Membru din:07 Apr 2008, 16:32
Confesiune:ortodox

Re: Extraterestrii sunt de fapt diavoli

Mesaj necititde Pr Constantin » 05 Iun 2008, 21:44

Cineva (mai devreme) spunea (citez): "ce are diavolul asta de se arata oamenilor cu atata tupeu, iar ingerii stau ascuni tot timpul de parca ar fi alergici la lumina soarelui? cum ingaduie Dumnezeu ca diavolul sa apara in fata ochilor pamantesti iar ingerilor le interzice? vrea sa ne puna la incercare sa vada daca chiar alegem sa credem in extraterestrii?" [...]
"si revin cu intrebarea: de ce diavolii si nu ingerii apar asa? pentru ce trebuie sa fim ispititi si in felul asta?"

Un raspuns (din partea mea) ar fi:

Crestiinii (cei veritabili si nu cei cu numele) au un exemplu clar in persoana lui Hristos: Taina. Mai exact a face totul in Taina. Astfel incat "să nu ştie stânga ta ce face dreapta ta" (Matei cap.6,3).
In teo-logica asta cred ca merg si ingerii: lucreaza, dar nu pe fata spre a nu-si atrage "inchinari" nedorite, caci slava si inchinaciunea nu se cuvine lor, ca "slugi ale Stapanului". E absurd sa credem ca ingerii lucreaza mai putin decat vrajmasii lor. Ba chiar e mai absurd sa credem ca Dumnezeu lucreaza mai putin decat ingerii (sau chiar prin intermrdiul lor). Atunci cum de nu observam? Aici e Taina... de care multi se poticnesc dar la care toti suntem chemati (chiar de intelegem sau nu).

In aceeasi teo-logica sunt si crestinii (repet, nu cei cu numele). Taina lor putin o stiu, chiar si dintre cei crestini. Sunt acei oameni pe care numai Dumnezeu ii stie... in Taina. Si sunt multi... dar nu-i vedem pentru ca nu ies niciodata in fata, ca ingerii, pentru a nu-si atrage slava desarta. Acestia constituie Biserica cea dreapta (Ortodoxa) si pentru acestia Dumnezeu ne mai tine si pe noi si pe care de i-am vedea niciodata nu i-am credita cu ceva (decat numai cand Dumnezeu ii descopera).

Cat priveste "tupeul" vrajmasului de a veni pe fata sa se arate si sa ispiteasca cautand slava si inchinaciune, putem spune ca nu e nimic nou...

Problema noastra este lipsa Tainei... catre care nimeni nu poatre patrunde "incaltat", ci numai ca oarecand Moise descaltat de sanda.
Sa ne veselim in Domnul !

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Extraterestrii sunt de fapt diavoli

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 13 Iun 2008, 18:00


Iata ca diavolii au capatat atata tupeu incat stau sa fie si filmati sau fotogrfiati!
Filmatu ca filmatu, da o ajuns sa se bata cu migurile!

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Extraterestrii sunt de fapt diavoli

Mesaj necititde danadoina » 14 Iun 2008, 00:03

Obiectul care a lovit aparatul avea o mişcare de rotaţie în jurul propriului ax,...
o fi ametit vreunul :mrgreen: si si-a pierdut orientarea ! :lol: Ar trebui cercetat daca s-au facut moliftele Sf. Vasile cel Mare la sol... :lol:

JOAN
Mesaje:79
Membru din:16 Apr 2008, 22:49
Confesiune:ortodox

Re: Extraterestrii sunt de fapt diavoli

Mesaj necititde JOAN » 14 Iun 2008, 19:20

Diavolii tot creeaza impresia existentei unei civilizatii superioare noua si ne atrag atentia de la Creator.Este clar ca ne tot "vrajesc" sa ramanem cu mintea si cu ocupatiile la orice numai la Dumnezeu nu.Falsa impresie ca exista alte civilizatii in univers te transforma oarecum intr-un soi de liber cugetator si cautator de iluzii te pune cumva pe pista neputincioasa a stiintei.(are si stiinta val.ei dar sa nu o supraestimam).Parintele Cleopa a relatat intalnirea de "gr.III".

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Extraterestrii sunt de fapt diavoli

Mesaj necititde Florina » 27 Aug 2009, 00:42

Apar stiri despre aparitii cat mai reale ale "extraterestrilor". Sa ne amintim ca si diavolii pot lua forma de trup.

In Mexic, un om a ars de viu dupa ce a ucis un pui de extraterestru.

http://www.cancan.ro/2009-08-27/A-ars-d ... estru.html

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Extraterestrii sunt de fapt diavoli

Mesaj necititde nemessis » 21 Mar 2011, 15:56

S-ar putea sa supar pe multi, dar:
Chiar ma bucur ca sunt ateu, ca sunt sceptic, ca refuz absolut orice afirmatie atata vreme cat nu este confirmata de cateva lucruri concrete si independente una de cealalta. Voi chiar credeti orice, nu mai stiti unde sa va mai opriti. Doua extreme, poate nici una nu e buna...

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Extraterestrii sunt de fapt diavoli

Mesaj necititde esenin » 21 Mar 2011, 22:15

Apar stiri despre aparitii cat mai reale ale "extraterestrilor". Sa ne amintim ca si diavolii pot lua forma de trup.

In Mexic, un om a ars de viu dupa ce a ucis un pui de extraterestru.

http://www.cancan.ro/2009-08-27/A-ars-d ... estru.html

ha ha ha ! Dragut. Si nu s-a suparat, omul ? Nu mai poti sa omori nici extraterestri acuma....pe vremea lui Ceausescu era mai bine. Este din pagina de teologie din "cancan" ?

valercosma
Mesaje:63
Membru din:16 Apr 2011, 12:05
Confesiune:ortodox

Re: Extraterestrii sunt de fapt diavoli

Mesaj necititde valercosma » 05 Mai 2011, 10:30

Raspuns pt. EREMIT; "nu e de mirare caci chiar si satana se preface intr-un inger de lumina , si slujitorii lui se prefac in slu jitori ai neprihanirii. Sfirsitul va fi dupa faptele lor" 2 Corinteni 11,14-15.

valercosma
Mesaje:63
Membru din:16 Apr 2011, 12:05
Confesiune:ortodox

Re: Extraterestrii sunt de fapt diavoli

Mesaj necititde valercosma » 05 Mai 2011, 10:50

Nu suntem singuri in univers, mai sunt fiinte rationale in imensitatea universului,poate superioare noua ca ratiune,cred ca ar fi foarte trist sa fim solitari.Ar dispare spiritul de competitie,nu am avea la ce ne raporta,..

Constantinos

Re: Extraterestrii sunt de fapt diavoli

Mesaj necititde Constantinos » 05 Mai 2011, 15:21

încă nu numai a amestecat Domnul limbile oamenilor, ci şi podoaba chipului omenesc a schimbat-o întru mulţi, şi abia a lăsat într-înşii asemănare omenească. Pentru că cu mînia lui Dumnezeu au ieşit din ziditorii turnului cei tulburaţi, feluri de neamuri cu chip slut, schimonosituri ale firii omeneşti,
jumătate fiară şi jumătate oameni, pentru care puţin ceva aici să spunem.
Intîi s-au aflat în feluri de locuri, în munţi şi în pustietăţi nişte chipuri sălbatice, asemănare omenească avînd, care se cheamă oameni de pădure, cu fiarele petrecători, numîndu-se satiri, goi, păroşi, la care au picioarele de capră şi la cap au coarne. Dar atîta sînt de iuţi, cît nici din jivini nu poate să-l
ajungă pe satir, fără numai cînd ar fi slab sau bătrîn. (Vezi că maimuţa este din oameni răi - satirul este maimuţa).
Ippodoni sau Hipocentauri, care au capul şi pieptul de om, iar celălalt tot trupul asemenea cu calul, patru picioare şi coadă avînd (Conf. lacob şi Navclir).
Pentru amîndouă aceste sălbăticiuni asemănări de oameni se află scris în viaţa cuviosului Pavel Tebeul (Ianuarie 15) cum cînd marele Antonie s-a dus în pustiul cei dinlăuntru, ca să-l caute pe plăcutul lui Dumnezeu Pavel, fiind o mare arşiţă întru amiazăzi, slăbea bătrînul cu trupul, dar nu slăbea cu duhul, nici
nu se întorcea din calea ce înainte o luase. Şi măcar de nu ştia încotro să meargă, însă se întărea şi zicea: Cred în Dumnezeul meu că-mi va arăta mie pe robul Său, pe care mi s-a făgăduit să mi-l arate. Şi nu după mult timp a văzut om asemenea cu calul, pe care făcătorii de stihuri Hipocentaur îi numesc. Pe acela văzîndu-l, s-a întrarmat cu mîntuitorul semn a! Crucii şi cu îndrăzneală l-a întrebat: Ascultă tu, în care loc robul lui Dumnezeu locuieşte? Iar fiara plecîndu-se de cuvîntul Sfîntului şi neputînd cu.glasul să răspundă, cu mîna arăta partea în care trebuia să meargă robul lui Dumnezeu, şi a fugit cu grabnică alergare de la cuviosul Antonie. Iar bătrînul se mira de chipul acelei fiare şi mergea în partea în care fiara îi arătase cu mîna lui. Apoi ajungînd la un loc pietros, a văzut altă fiară, care era la fel omenească asemănare pînă la jumătate, iar cealaltă parte a trupului era de fiară, picioarele de capră şi coarne la cap, de a căruia vedere mirîndu-se bătrînul, cu credinţă neîndoită întrarmat fiind, fără de frică îl întreba zicînd: Cine eşti tu? Iar fiara poame de finic, ca un semn de pace aducîndu-i lui, zicea: Muritor sînt eu, unul din vieţuitorii în pustie, pe care limbile cele întunecate cu rătăcirea, satiri numindu-ne (maimuţe) între dumnezeii lor ne-au cinstit. Deci trimis sînt de la turma mea să mă rog ţie, ca să rogi pentru noi pe Stăpînul cel de Obşte, pe care în lume l-am cunoscut că a venit şi în tot pămîntul a ieşit Vestirea lui (Ps. 18, 4). Unele ca acestea cînd le vorbea fiara, ostenitul călător îşi uda faţa sa cu lacrimile de bucurie, pentru că se bucura de Slava lui Hristos şi de pierzarea satanei, încă împreună şi se mira, că a putut să înţeleagă vorba satirului, şi lovind pămîntul cu toiagul zicea: „Amar ţie cetatea Alexandriei, care în loc de Dumnezeu, cinsteşti slugile! Amar ţie cetate curvă, în care din toată lumea dracii s-au adunat? Ce răspuns ai să dai? Fiindcă şi fiarele mărturisesc Puterea lui Hristos, iar tu schimonosirile pădurii ca pe dumnezei le cinsteşti?" Acestea sfîntul grăindu-le, fiara a fugit în pustie. Pentru acea fiară nimeni să nu socotească a fi de necrezut, fiindcă şi la cetatea împărătească Constantia (Constantinopol) o fiară ca aceea cu asemănare omenească, ce se cheamă satir (maimuţă), vie s-a adus din Alexandria, spre mare mirare a tot poporul. Iar după ce a pierit, ca să nu putrezească trupul ei, îndată cu sare l-a sărat şi în Antiohia la împăratul ca să fie ştiută de dînsul o trimiseră.
Androginii sau Hermafrodiţii aceia fiecare au cele fireşti amîndouă bărbătească şi muierească, ţîţele lor, cea dreaptă bărbătească, iar cea stînga muierească.
Arimaspi care numai un ochi au în mijlocul frunţii, cărora neîncetat le este războiul cu Grifii pentru mărgăritare şi aur. Că ceea ce în munţi Grifii o sapă, aceea Arimaspi cu sila o apucă de la dînşii. Astromii, care la marginile Indiei se află, gură neavînd nicidecum, nici mîncînd, nici bînd, fără numai prin mirosirea nărilor, din frumoasa mirosire a poamelor trăiesc, că aceea este lor hrana, ca adică să miroase poame.
Tanefi, la care atîta sînt de mari urechile, cît tot trupul îşi acopăr cu ele. Nevri, care se schimbă la vreme în lup, şi-l mănîncă pe care om îl prind.
Pigmei, oameni mici, ca de un cot, care în munţii Indiei trăiesc, nu mulţi ani, pentru că muierile lor la cinci ani nasc, iar la opt îmbătrînesc. Acei pigmei pe berbeci şi ţapi încalecă, din arce mici însăgetează şi au război cu cocoarele de la hrană, căci cocoarele mănîncă ceea ce pigmeii seamănă. Drept aceea în vreme de primăvară, acei pigmei adunîndu-se pîlc mare, se duc cu armele lor la malul mării oceanului, de care este aproape pămîntul lor, şi cearcă cuiburile cocoarelor şi le mănîncă ouăle şi puii lor, ca nu înmulţindu-se cocoarele să-i dovedească pe dînşii (să-i biruiască). Ciclopii; sau uriaşii, a cărora locuinţă le este în Sicilia sub muntele Etna, precum grecul făcător de stihuri Vergiliu pomeneşte, de care spun (că precum şi Arimaspii) numai un ochi au în frunte.
Manticori, la India, care au capul şi faţa omenească, iar celălalt trup de leu. în aceleaşi părţi ale Indiei se află şi alte sluţii în asemănare omenească, capete şi grumazi neavînd, iar ochii lor le sînt în spate, iar gurile în piept, încă şi alt neam de sluţii se află acolo în pustietăţi în asemănare omenească, care
se cheamă Chinocefali, la care sînt capetele de cîine şi scrîşnire de dinţi înfricoşată. Şi Cocicodanul sau Pedicul, din parte are asemănare omenească.
Şi multe ca acelea sluţii se află în partea de sub cer, omenească asemănare avînd, care toţi din firea omenească, din strămoşul Noe ca şi noi au ieşit - spune dascălul Augustin apuseanul; care din vremea facerii turnului, podoaba chipului omenesc şi mintea şi-au pierdut, de mînia lui Dumnezeu tulburîndu-se şi s-au făcut nu desăvîrşit oameni, ci fiare jumătate şi înfiorări. Şi ce este de mirare? Cînd şi în cele de pe urmă vremi se fac deasemenea cu acelea, Nabucodonosor în bou, iar Tiridat în vier prefăcîndu-se, cînd a năpădit pe dînşii pedeapsa lui Dumnezeu. Ci şi ia pruncii cei ce se nasc, se întîmplă oarecare sluţii a se face, care de ar fi hrăniţi şi crescuţi, deasemenea cu dînşii ar naşte f i i . Deci se cunoaşte, că la facerea turnului, tulburaţi fiind oamenii, şi mulţi din dumnezeiasca mînie pierzîndu-şi mintea şi lipsindu-se de binecuvîntarea Aceluia, ca adică să nască obişnuit rod omenesc, au ieşit din a lor naştere de f i i , unele ca acelea fără de chip sluţii şi ş-au înmulţit ca şi înaintea potopului, din cei răzvrătiţi fii ai lui Dumnezeu, s-au născut sluţii la chip uriaşii,
spre arătarea mîniei şi a pedepsei lui Dumnezeu. Extras din Hronograf , sfantul Dimitrie al Rostovului pagina 161.

Eu zic ca nu suntem singuri pe pamant ( iar in afara de aparitiile demonice OZN) oamenii mai inteligenti decat noi si ceea ce s-a prezentat mai sus nu ne vor da accesul la cunostintele si tehnologia lor.


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 75 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX