Nas de cununie nebotezat

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Lebada16
Mesaje:1
Membru din:05 Mar 2013, 23:00
Confesiune:ortodox
Preocupări:Economie
Nas de cununie nebotezat

Mesaj necititde Lebada16 » 05 Mar 2013, 23:20

Buna ziua!Eu impreuna cu logodnicul meu dorim sa ne casatorim anul viitor.I-am propus verisoarei mele sa ne fie nasa impreuna cu sotul ei.Verisoara este botezata la catolici, iar despre sotul ei am aflat de curand ca nu este botezat (stiam ca este ateu), dar credeam ca este botezat cand le-am propus sa ne cunune.Ei sunt casatoriti in biserica. Imi poate spune cineva daca este necesar ca nasii sa fie botezati?Va multumesc!

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Nas de cununie nebotezat

Mesaj necititde dimitrie » 17 Mar 2013, 23:22

Buna ziua!Eu impreuna cu logodnicul meu dorim sa ne casatorim anul viitor.I-am propus verisoarei mele sa ne fie nasa impreuna cu sotul ei.Verisoara este botezata la catolici, iar despre sotul ei am aflat de curand ca nu este botezat (stiam ca este ateu), dar credeam ca este botezat cand le-am propus sa ne cunune.Ei sunt casatoriti in biserica. Imi poate spune cineva daca este necesar ca nasii sa fie botezati?Va multumesc!
Nașii trebuie să fie model de creștini. "Nu vă amăgiţi: Dumnezeu nu Se lasă batjocorit; căci ce va semăna omul, aceea va şi secera."Gal.6:7
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX