Blasfemia

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Paratraznetul
Mesaje:4
Membru din:10 Mar 2013, 14:31
Confesiune:ateu
Preocupări:Adevarul
Blasfemia

Mesaj necititde Paratraznetul » 10 Mar 2013, 14:59

Salut,

Ca sa trecem direct la subiect:
Acum ceva vreme am comis blasfemie la adresa Sfintei Treimi. Am negat public existenta divinitatii si am argumentat impotriva ei, ba chia am ridiculizat dogma si credinciosii.

Am inteles ca blasfemia este singurul pacat care nu poate fi iertat sau este de neiertat.
Caut o metoda de a "pacali" divinitatea pentru a reveni pe partea ei buna. Fiind mai spiritual acum nu sunt sigur ce ma asteapta dupa moarte si vrea sa imi acopar spatele (daca ma intelegeti). Pariul lui Pascal atarna greu pe constiinta mea.

Ce imi recomandati? Sa ma duc la un preot sa ma spovedesc? Imi vine greu sa cred ca niste genoflexiuni si recitarea unor poezii de exaltare il pot pacali pe Dumnezeu. Sau cat ar trebui sa ma injosesc sau poate sa ma autoflagelez psihic si psihic ca sa ma ierte?
Vreau sa mentionez ca inafara de aceasta fapta (blasfemia) stau foarte bine cu pacatul, mult mai bine ca majoritatea credinciosilor (si anume nu l-am comis excesiv).

Caut o portita ca cea care permite preotilor catolici sa abuze sexual copiii si sa aiba constiinta impacata. In principiu sa aiba acordul sau macar iertarea lui Dumnezeu.

Multumesc,

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Blasfemia

Mesaj necititde daniel tuduran » 10 Mar 2013, 16:12

Caut o portita ca cea care permite preotilor catolici sa abuze sexual copiii si sa aiba constiinta impacata. In principiu sa aiba acordul sau macar iertarea lui Dumnezeu.
Nu exista portite pt cei vicleni.

Ce imi recomandati? Sa ma duc la un preot sa ma spovedesc? Imi vine greu sa cred ca niste genoflexiuni si recitarea unor poezii de exaltare il pot pacali pe Dumnezeu. Sau cat ar trebui sa ma injosesc sau poate sa ma autoflagelez psihic si psihic ca sa ma ierte?
E absurd sa te tuci la un preot sa te spovedesti daca tie nu-ti pare rau de pacatele tale. Tu inca hulesti pe Dumnezeu si pe preotii sai.Spovedania e recomandata doar celor care au regrete.
Eu ti-as recomanda sa te rogi asa:Doamne ajuta-ma sa-mi vad gresalele mele,Doamne daruieste-mi pocainta.
Si totodata ar fi foarte bine daca ai gasi pe cineva sa se roage pt tine.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Paratraznetul
Mesaje:4
Membru din:10 Mar 2013, 14:31
Confesiune:ateu
Preocupări:Adevarul

Re: Blasfemia

Mesaj necititde Paratraznetul » 10 Mar 2013, 22:33

Cum pot sa ma impac cu Dumnezeu fara sa ma "milogesc" la El? Si aici ma refer la rugaciuni si practici prin care cer iertare si iluminare fara sa ma injosesc. Pentru ca stiu ca am gresit si nu simt nevoia sa ma autoflagelez psihic in fata divinitatii (oh Doamne sunt un prost, un pacatos etc.) si cred ca acest lucru nu l-ar multumi pe Dumnezeu. Adica inainte sa ma ierte sa imi ceara sa ma tarasc pe jos si sa rostesc poezii care ii gadila ego-ul.

Exista vreo metoda in care sa port o conversatie cu Dumnezeu si sa nu simt ca pot un monolog in care cer iertare unui prieten imaginar pentru un pacat imaginar (blasfemie si necredinta)?

Pot sa aman cererea pentru "iertarea/pocainta"? Adica pot sa ignor problema pana la batranete sa zicem si atunci sa ma dedic credintei? Am vazut ca aceasta este o practica destul de comuna, acceptata de societate si biserica (implicit si de Dumnezeu) pentru toate soiurile de pacatosi.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Blasfemia

Mesaj necititde dimitrie » 10 Mar 2013, 23:05

Paratraznetul, nu poți articula nimic cu El (vorbește-I)? Spune-i ce gândești, spune-I cam așa: "Dacă exiști cu adevărat și ești Cine și Ce spun ăștia (ortodocșii) că ești, lămurește-mă, că sunt deschis în acest sens!" Asta ar fi de-ajuns. Dumnezeu iubește pe oamenii sinceri, pe cei care sunt gata să cunoască adevărul.
Blasfemia nu are iertare, deoarece hulitorul încurcă binele cu răul. Ori d-ta, accepți eventuala eroare datorită riscului ce-l implică posibila existență a erorii, după cum spuneți: "Pariul lui Pascal atârnă greu pe conștiința mea."
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Blasfemia

Mesaj necititde dimitrie » 11 Mar 2013, 01:09

Pariul lui Pascal atarna greu pe constiinta mea.
Pariul lui Pascal va atârna și dacă ești la adăpost de Dumnezeu a.k.a. zeul creștinismului, pentru că există posibilitatea ca o altă religie să fie adevărată, și nu cred că poți satisface doleanțele tuturor doar ca să fi „acoperit”, cum zici tu.
Vezi un Dumnezeu mai Dumnezeu decât Acela al creștinilor, sărmane ateu?
Ori, ce poate fi mai periculos pentru omenire decât ateul convins? Acela poate justifica orice atrocitate ori masacru pe care-l comite.
Setea ateului convins total de ateism, este dispusă la orice pentru a-și prelungi fericirea aici, ori nenorocita-i de viață, precum: deposedarea semenilor de organe (vitale ori nu), ca "piese" de schimb pentru sine; lipsa de corectitudine, de onestitate, de fidelitate în relație cu ceilalți și-o justifică prin instinctul de conservare, ori prin libertatea de a face orice dorește, nefiind constrâns de vreo lege morală. Știi ce? Cred că cea mai proastă urare ce ți-aș putea face-o este aceea de a trăi doar printre atei.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Paratraznetul
Mesaje:4
Membru din:10 Mar 2013, 14:31
Confesiune:ateu
Preocupări:Adevarul

Re: Blasfemia

Mesaj necititde Paratraznetul » 11 Mar 2013, 11:51

Vezi un Dumnezeu mai Dumnezeu decât Acela al creștinilor, sărmane ateu?
Statistic vorbind sunt alte religii care au mai multi practicanti: musulmanii sau hindusii vs ortodocsii. Si nu sunt de acord cu adaugarea ta a ortodoxismului in oala crestinilor pentru ca Dumnezeu difera drastic de la o secta crestina la alta precum si dogma impusa (vezi Westboro Baptist Church).
Ori, ce poate fi mai periculos pentru omenire decât ateul convins? Acela poate justifica orice atrocitate ori masacru pe care-l comite.
Setea ateului convins total de ateism, este dispusă la orice pentru a-și prelungi fericirea aici, ori nenorocita-i de viață, precum: lipsa de corectitudine, de onestitate, de fidelitate în relație cu ceilalți și-o justifică prin instinctul de conservare, ori prin libertatea de a face orice dorește, nefiind constrâns de vreo lege morală.
1. Atrocitatile pot fi justificate fie ca sunt comise de religisosi sau nereligiosi. Ai cartea de istorie la dispozitie in caz ca vrei sa mai imparti firul in 4.
2. Vad ca ai mari probleme cu moralitatea. Ateii respecta legile impuse ca si credinciosii. Aceste legi sunt impuse de societate pentru buna ei functionare si aparate de aceasta prin uneltele care le are la dispozitie - tribunalul, politia, puscariea, scoala si familia (ultimele doua asigura educatia) etc. Ba chiar exista legi impotriva unor practici sugerate de Biblie - sclavie si crima justificata.

3. Daca nu pot comunica cu Dumnezeu in nici un fel tangibil, pot contacta cumva Diavolul? Sunt dispus sa renunt la Rai pentru adevar. As servi si ca un exemplu negativ pentru credinciosi si ca dovada definitiva a dogmei. Plus ca Pamantul este un loc in care am auzit de la crestini ca Diavolul se implica direct si decisiv (isi baga coada). Daca asta este adevarat astept o modalitate de a il contacta.

Multumesc,
Paratraznetul

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Blasfemia

Mesaj necititde dimitrie » 11 Mar 2013, 16:05

Amândoi sunteți lamentabil de neștiutori și trufași.
Bolșevismul (ateismul în culmea puterii) a făcut 50 000 000 de victime numai în Rusia, animale bipede ce sunteți!
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX