pacatul meu, unul din cele multe...

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
andra_b
Mesaje:2
Membru din:01 Iun 2008, 21:41
pacatul meu, unul din cele multe...

Mesaj necititde andra_b » 01 Iun 2008, 21:47

Din dorinta de a marturisi un pacat de-al meu m-am inregistrat pe acest forum si acum va scriu aici ce vroiam sa spun...
Am frecventat in timpul studentiei asociatia ASCOR, asa cat de cat, nu eram un membru foarte activ.
Dupa un timp am cunoscut pe sotul meu, in cadrul facultatii, cu care am inceput sa am relatii sexuale.
Parintele m-a avertizat ca ma impartaseste dar cu conditia sa ma las de lucrul acesta... Am facut 3-4 luni pauza si ma reinceput! La parintele acela nu am mai mers, imi era mare rusine...
Acum vreau sa am un copilas si se lasa asteptat. Sunt sigura ca este pedeapsa lui Dumnezeu si o accept!!!
Uite ca am spus ce aveam pe suflet, va multumesc ca m-ati ascultat!

A.

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: pacatul meu, unul din cele multe...

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 01 Iun 2008, 22:08

Din dorinta de a marturisi un pacat de-al meu m-am inregistrat pe acest forum si acum va scriu aici ce vroiam sa spun...
Am frecventat in timpul studentiei asociatia ASCOR, asa cat de cat, nu eram un membru foarte activ.
Dupa un timp am cunoscut pe sotul meu, in cadrul facultatii, cu care am inceput sa am relatii sexuale.
Parintele m-a avertizat ca ma impartaseste dar cu conditia sa ma las de lucrul acesta... Am facut 3-4 luni pauza si ma reinceput! La parintele acela nu am mai mers, imi era mare rusine...
Acum vreau sa am un copilas si se lasa asteptat. Sunt sigura ca este pedeapsa lui Dumnezeu si o accept!!!
Uite ca am spus ce aveam pe suflet, va multumesc ca m-ati ascultat!

A.
Nu e nevoie sa le zici pe forum, la spovedanie ajunge :P

Oricum, nu iti face griji, orice ai facut, marturiseste-te cu smerenie si credinta ca Dumnezeu e foarte iertator... Si cred ca mai toti de pe forum pot confirma asta...

Pisoi

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: pacatul meu, unul din cele multe...

Mesaj necititde unsuflet » 02 Iun 2008, 00:02

Da, nu marturisirea in fata noastra, a celor de pe forum conteaza...
In sensul ca important e sa te spovedesti, sa marturisesti cu inima franta( asa cum o ai acum) tot ce-ai facut in fata unui preot.
Ai sa vezi ca Dumnezeu, dupa masura caintei tale iti va usura sufletul.
Dupa spovedit si impartasit, vei vedea ca toate vor reintra in normal.
Du-te cu incredere, cat mai repede, la spovedit, si ai sa vezi ca totul va fi bine!!!
Capul sus, si curaj!
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

diaconul_Catalin

Re: pacatul meu, unul din cele multe...

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 02 Iun 2008, 00:22

Sper ca marturisirea aici sa-ti fie spre "curaj" pentru marturisirea la scaunul de spovedanie.
Discutie despre schimbarea duhovnicului
Parerea mea despre "copilul care se lasa asteptat"
Dupa spovedit si impartasit, vei vedea ca toate vor reintra in normal.
Spovedania nu are ca urmare Impartasirea...

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: pacatul meu, unul din cele multe...

Mesaj necititde unsuflet » 02 Iun 2008, 00:45

Dupa dezlegare, se poate Impartasi, nu?
Tot ce voiam sa spun, era ca, dupa ce se va Impartasi, vor reintra toate in normal.
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

diaconul_Catalin

Re: pacatul meu, unul din cele multe...

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 02 Iun 2008, 08:27

Dupa dezlegare, se poate Impartasi, nu?
Dezlegarea e dezlegare de pacate nu permisiune pentru impartasanie. Multa lume spune: postul asta nu ma duc sa ma spovedesc ca nu ma pristuieste popa! Pai ce legatura are spovedania cu pristuitul? De multe ori spunem ca nu mergem sa ne spovedim pentru ca nu am postit, nu au legatura! Sa nu se considere ca daca te spovedesti si primesti dezlegare trebuie sa te impartasesti neaparat.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: pacatul meu, unul din cele multe...

Mesaj necititde Ioan Cr » 02 Iun 2008, 08:35

Din dorinta de a marturisi un pacat de-al meu m-am inregistrat pe acest forum si...
Bucura-te sora, dorinta de a te spovedi este ca mireasma raiului...

Doamne ajuta, mai scrie.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: pacatul meu, unul din cele multe...

Mesaj necititde danadoina » 02 Iun 2008, 09:23

Dupa dezlegare, se poate Impartasi, nu?
Dezlegarea e dezlegare de pacate nu permisiune pentru impartasanie. Multa lume spune: postul asta nu ma duc sa ma spovedesc ca nu ma pristuieste popa! Pai ce legatura are spovedania cu pristuitul? De multe ori spunem ca nu mergem sa ne spovedim pentru ca nu am postit, nu au legatura! Sa nu se considere ca daca te spovedesti si primesti dezlegare trebuie sa te impartasesti neaparat.

nu este corect "pricestuieste" ? nu vine expresia de la slavonescul "priceastija" ?

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: pacatul meu, unul din cele multe...

Mesaj necititde danadoina » 02 Iun 2008, 09:25

Da, nu marturisirea in fata noastra, a celor de pe forum conteaza...
In sensul ca important e sa te spovedesti, sa marturisesti cu inima franta( asa cum o ai acum) tot ce-ai facut in fata unui preot.
Ai sa vezi ca Dumnezeu, dupa masura caintei tale iti va usura sufletul.
Dupa spovedit si impartasit, vei vedea ca toate vor reintra in normal.
Du-te cu incredere, cat mai repede, la spovedit, si ai sa vezi ca totul va fi bine!!!
Capul sus, si curaj!

sfatul potrivit la locul potrivit ! :)

andra_b
Mesaje:2
Membru din:01 Iun 2008, 21:41

Re: pacatul meu, unul din cele multe...

Mesaj necititde andra_b » 02 Iun 2008, 10:52

Va multumesc foarte mult ca ati fost alaturi de mine!!!
Va multumesc tuturor pentru sfaturi, asa voi face, voi merge si voi spovedi acest lucru!

Sunteti toti niste oameni deosebiti si ma bucur ... intr-un fel m-am usurat, o sa imi fie mai usor de aici incolo!

Pupici si Doamne ajuta!

A.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: pacatul meu, unul din cele multe...

Mesaj necititde Ioan Cr » 02 Iun 2008, 13:52

nu este corect "pricestuieste" ? nu vine expresia de la slavonescul "priceastija" ?
Da, de la "priceastitsja-priceashatsja". Cred ca fratele Catalin a ironizat tinand tonul lui "spovedi". Rog sa ma iertati daca gresesc, parinte. :)
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

diaconul_Catalin

Re: pacatul meu, unul din cele multe...

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 02 Iun 2008, 14:42

Cred ca fratele Catalin a ironizat tinand tonul lui "spovedi". Rog sa ma iertati daca gresesc, parinte. :)
Ce usor ma citesc unii...

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: pacatul meu, unul din cele multe...

Mesaj necititde unsuflet » 02 Iun 2008, 16:52

Sa nu se considere ca daca te spovedesti si primesti dezlegare trebuie sa te impartasesti neaparat.
Primul pas e ca trebuie sa se spovedeasca, cand are voie sa se impartaseasca ii va spune preotul, nu?
Doar, daca te impartasesti sau nu, nu decizi tu, iti spune preotul duhovnic.
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox

Re: pacatul meu, unul din cele multe...

Mesaj necititde altcineva » 05 Iun 2008, 10:57

Acum vreau sa am un copilas si se lasa asteptat. Sunt sigura ca este pedeapsa lui Dumnezeu si o accept!!!
A.
Andra, pentru nimic in lume sa nu crezi ca Dumnezeu te pedepseste si nu vrea sa ai un copil !!!
Dumnezeu nu pedepseste asa cum credem noi, in sensul asta lumesc.
daca acum nu poti avea copii inseamna ca oricum nu ii puteai avea si daca nu te culcai cu (si specific asta cu tarie) cel ce acum e sotul tau!! deci, daca tu ai facut o greseala si apoi ai indreptat-o, de ce ar mai vrea Dumnezeu sa te pedepseasca? apoi sunt (si cunosc exemple personale care ar trebui sa ne de-a de gandit si sa nu te mai temi) oameni care, desi au mers la biserica de cand se stiu, tot nu pot avea copii (si aici mi-e ciuda pe cei care spun: "pai Dumnezeu ii pune la incercare" :? ) si sunt atatia si atatia care chiar daca fac sex inainte de casatorie (si chiar cu cei ce nu se vor casatorii) si pentru asta tot au copii si multi si sanatosi.
sa nu mai vorbim de copii nascuti din violuri si de cei nascuti "in vitro" si asa mai departe.
si daca copii sunt de la Dumnezeu, se pare ca se nasc in tot felul de situatii si circumstante. cand nu se nasc, trebuie rezolvata o problema in masura in care se poate pentru ca lucrurile sa revina la normal.
faceti amandoi un control medical (din cate stiu, RH-ul diferit, sau asemanator al partenerilor- eu nu sunt de specialitate) poate duce la astfel de situatii. dar asta numai pentru cativa ani -parca 4 ani- cand nu-stiu-ce modificari au loc in organismul uman si atunci lucrurile revin la normal. am 2 exemple clare in sensul asta: unul al unei colege de munca (care, dupa ani de incercari are un baietel) iar altul al fratelui meu - care timp de 4 ani nu au avut copii iar apoi, asa din senin ea a ramas insarcinata si acum au o fetita de mai mare dragul, sa le traiasca!

e bine ca te-ai spovedit si te-ai linistit. poate ca tu, in timp ce te culcai cu actualul tau sot, te gandeai, ca nu e bine, ca poate Dumnezeu te va pedepsi si nu iti va mai darui un copil (la cat iubeste Dumnezeu copii- ma indoiesc ca tocmai El nu ar vrea) si in felul asta, ti-ai auto-impus un blocaj mental. se stie ca teama constanta de un lucru duce la manifestarea celui lucru (este specificat si in biblie) deci autosugestia functioneaza(nu neaparat sa fie asta. e doar un exemplu. pot fi si alte motive, sper eu, minore)

primul lucru care duce la manifestarea lucrurilor rele in viata noastra este teama! deci, nu te teme si nu te pedepsii singura! daca nu poti avea copii acum, inseamna ca este undeva o problema care, iti doresc din toata inima, sper sa treaca cat mai usor si mai repede.
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 74 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron