Cantari bisericesti

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Victor
Mesaje:187
Membru din:02 Apr 2008, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Cantari bisericesti

Mesaj necititde Victor » 02 Iun 2008, 09:35


Exiguus
Mesaje:9
Membru din:01 Mai 2008, 12:12
Localitate:Timişoara

Re: Cantari bisericesti

Mesaj necititde Exiguus » 02 Iun 2008, 18:38

Eternal Council (Pavel Chesnokov)

Revealing the pre-eternal counsel,
Saluting thee and exclaiming:
"Rejoice, O earth unsown!
Rejoice, O bush unburnt!
Rejoice, O depth hard to fathom!
Rejoice, O bridge leading to the heavens
and lofty ladder, which Jacob beheld!
Rejoice, O divine jar of Manna!
Rejoice, annulment of the curse!
Rejoice, restoration of Adam:
the Lord is with thee!

ascultati cantarea aceasta in interpretarea unui tanar bariton rus aici:
http://youtube.com/watch?v=H2sP-mvsE7k


Si daca chiar sunteti iubitori de muzica ortodoxa ruseasca puteti descarcati de mai jos un album deosebit intitulat The Soul is Bound to Miss the Highest
http://66.102.9.104/translate_c?hl=ro&s ... 90861.html
Ultima oară modificat 02 Iun 2008, 20:26 de către Exiguus, modificat 1 dată în total.

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Cantari bisericesti

Mesaj necititde unsuflet » 02 Iun 2008, 18:55



Doamne Dumnezeule, ce voce frumoasa!!!!
Pacat ca nu stiu ruseste...
Oricum e o placere sa-i auzi cantant si daca nu intelegi cuvintele...
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Cantari bisericesti

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 04 Iun 2008, 22:51

Romania are de departe cele mai proaste relatii cu rusia dintre toate fostele tari din fostul lagar sovietic, atat diplomatice cat si culturale. Si totusi, voi ii ascultati.

Da ceva sa inteleg si io n-aveti ???

http://www.trilulilu.ro/mafionel/0e6758a9e377dc


Pisoi...

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Cantari bisericesti

Mesaj necititde unsuflet » 04 Iun 2008, 23:15

Pisoi, ai facut cumva o gluma sau tu chiar esti suparat ca am laudat cantecele bisericesti rusesti?
Poate ai spus asta doar pentru ca ai o zi proasta azi... te inteleg si eu am zile de-astea.
Si acum, mai in gluma, mai in serios, de ce din cauza unor relatii politice si culturale prost conduse, sa nu recumosc ca pe rusi nu cred ca ii egaleaza cineva la balet si corurile astea bisericesti?
Ce vina au baietii astia din cor ca sunt relatiile politice si culturale proaste, cu romania, sau cu orice alta tara.
Se pot oricand indrepta nu?
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Cantari bisericesti

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 04 Iun 2008, 23:34

Io ma miram. Diferentele sunt imense!!!
Ultima oară modificat 05 Iun 2008, 18:02 de către Anonymous, modificat 1 dată în total.
Motiv: Nu cita tot mesajul!

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Cantari bisericesti

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 05 Iun 2008, 00:26

Am intalnit si io unu, om bun era, din australia. Stia si ceva ruseste. Era politicos, isi platea datoriile, cuviincios, tot pachetul. In rest numai opusul. Totusi, tre sa recunosc ca maj lumii pe aici e rea, si ca cel mai mult ma enerveaza iranienii, care se iau de mine putin. Sa nu intelegeti ca as avea ceva cu muzica lor, fiindca e frumoasa, da io nu inteleg.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Cantari bisericesti

Mesaj necititde maria_andreea » 05 Iun 2008, 20:44

Hristos S-a Inaltat!
Sa nu intelegeti ca as avea ceva cu muzica lor, fiindca e frumoasa, da io nu inteleg.
Te inteleg "pisoi fericit" si-ti impartasesc parerea, de obicei cand stau pe forum sau lucrez la vreun proiect pe calculator ascult pricesnele Pr. Marian Marcus, iar versurile si melodia sunt cu totul si cu totul deosebite...nu as putea asculta melodii din care nu as intelege si versurile, decat doar daca as dori ca respectiva melodie (in ruseste sau alt limba straina) sa ma linisteasca si atat nu "sa-mi patrunda" si in suflet!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Cantari bisericesti

Mesaj necititde elena -petra » 05 Iun 2008, 21:08

Hristos S-a Inaltat!


de obicei cand stau pe forum sau lucrez la vreun proiect pe calculator ascult pricesnele Pr. Marian Marcus, iar versurile si melodia sunt cu totul si cu totul deosebite...nu as putea asculta melodii din care nu as intelege si versurile, decat doar daca as dori ca respectiva melodie (in ruseste sau alt limba straina) sa ma linisteasca si atat nu "sa-mi patrunda" si in suflet!
Intr-adevar Pr Marian Marcus de la Oastea Domnului, are o voce buna si pricesne frumoase.Ai fost la vreun concert de-al dansului? Asta referitor cam citit pe un alt topic ca nu se tin concerte cu muzica religioasa , cu sala plina.La noi cand venea parintele in Sibiu erau salile si bisericile arhipline.

Iar in privinta cantecelor bisericesti rusesti, chiar daca nu stiu o boaba ruseste ,mie imi plac foarte mult.

diaconul_Catalin

Re: Cantari bisericesti

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 05 Iun 2008, 23:03

Pentru mine, muzica sacra (ca sa nu spun bizantina) rusa inseamna corala, basi cum nu exista nicaieri in alta tara, biserici impunatoare cu ecou puternic. Muzica bizantina (ca sa nu spun greaca :) ) inseamna ison, terirem, psaltica. Personal prefer corala.

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Cantari bisericesti

Mesaj necititde danadoina » 06 Iun 2008, 08:39

Aici am putea intoarce vorba la : judecati fructele dupa radacinile pomului,

1.de cine este scrisa muzica psaltica si de cine este scrisa muzica corala ?
2.de cand exista corala in biserici si cine a introdus-o ?
3.ce spun Sfintii Parinti despre corala ce spun despre Psaltica ?

nu cred ca esential este in ce stare ne transpune o muzica atat timp cat nu am patruns-o ci care sunt fructele ei in duhul nostru ... ce spun oamenii induhovniciti ?

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Cantari bisericesti

Mesaj necititde unsuflet » 06 Iun 2008, 19:17

pentru mine, si toaca, si cantecul clopotelor tot cantari bisericesti sunt...
Demult vreau sa va dau sa ascultati asta:
http://www.youtube.com/watch?v=VxzTkBIyJBg
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

diaconul_Catalin

Re: Cantari bisericesti

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 06 Iun 2008, 22:29

Pentru mine aceasta inseamna muzica ruseasca.
Pentru mine aceasta inseamna muzica greceasca.
Oare acest antifon nu poate rodi in mine asa cum rodeste acesta in altii? Oare e gresit daca mai aproape de "cantarea de biruinta" a "cerestilor si netrupesti puteri" mi se pare muzica corala?

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Cantari bisericesti

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 06 Iun 2008, 22:30

pentru mine, si toaca, si cantecul clopotelor tot cantari bisericesti sunt...
Demult vreau sa va dau sa ascultati asta:
http://www.youtube.com/watch?v=VxzTkBIyJBg
Imi plac si mie!!! Foarte mult!!!

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Cantari bisericesti

Mesaj necititde unsuflet » 07 Iun 2008, 01:14

Pentru diaconul_Catalin, SURPRIZA:
http://www.youtube.com/watch?v=c-X13_ew ... press.com/
parca se aude mai bine, nu? :)
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

diaconul_Catalin

Re: Cantari bisericesti

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 07 Iun 2008, 09:05

Nu contest "frumusetea" muzicii psaltice... dar mai pe sufletul meu este corala... am sa-mi fac cont pe trilulilu sa incarc cateva din cantarile de la poceaev...

diaconul_Catalin

Re: Cantari bisericesti

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 07 Iun 2008, 11:12

Ectenia mare la Poceaev - iata diferenta intre diacon (cel ce spune ectenia) si preot (cel ce spune ecfonisul), nu-i asa ca e frumos!
Antifonul I la Poceaev
Sfinte Dumnezeule la Poceaev
Aliluia (dupa Apostol) la Poceaev - cantarea ce imi place cel mai mult

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Cantari bisericesti

Mesaj necititde unsuflet » 07 Iun 2008, 22:55



nu cred ca esential este in ce stare ne transpune o muzica atat timp cat nu am patruns-o ci care sunt fructele ei in duhul nostru ... ce spun oamenii induhovniciti ?
Raspunsul unui pacatos:
M-am gandit ieri, ca atunci cand eu ascult muzica corala, din care nu inteleg nimic cu mintea (pentru ca, cantecul este in limba rusa...( sau orice asta lb. straina)si of, sa-mi fie rusine ca n-am invatat putina rusa....de la bunica mea...care stia ruseste...si sigur mai stie si acum, numai ca acum e inger si nu mai am acces la ea...), sigur sufletul meu pricepe cuvintele,(oi avea dreptate...sau bat campii cu succes??? vreau sa spun... acea scanteie din suflet pricepe cantecul, (sau poate ca e mai corect scanteia pricepe...), si asa se explica ca mi se linisteste sufletul.
Care sunt fructele in sufletul meu? Imi ridica mintea la Dumnezeu, spun atunci cand ascult: „Doamne Dumnezeule frumos mai canta” si atunci incep sa gandesc la Dumnezeu si eu zic ca e bine nu?Mie imi plac toate: muzica corala, psaltica, toaca si clopotele!
Si sunt de aceeasi parere, muzica corala parca are mai multa forta(fff. De acord cu diaconul_Catalin)
Ps. Pentru diaconul_Catalin: Mi s-a parut ca am gasit aceeasi muzica greceasca, pe care ne-ati dat-o de exemplu la muzica greceasca, insa cu imaginile din Muntele Athos, asta era marea mea surpriza... :oops: ca am gasit un loc unde se aude mai bine. :D

Ca sa-i zapacesc de tot pe cei care nu pricep cum de pot sa ascult ceva ce nu inteleg cu mintea, mai am o cantare care-mi bucura sufletul, si v-o dau si voua:
http://www.youtube.com/watch?v=yr0I2ZeD ... re=related
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Cantari bisericesti

Mesaj necititde danadoina » 08 Iun 2008, 14:23

1.de cine este scrisa muzica psaltica si de cine este scrisa muzica corala ?
2.de cand exista corala in biserici si cine a introdus-o ?
3.ce spun Sfintii Parinti despre corala ce spun despre Psaltica ?

... ce spun oamenii induhovniciti ?

aurel1211
Mesaje:45
Membru din:10 Iun 2008, 00:50
Localitate:Cluj Napoca . Ortodox ca si strabunicii strabunicilor mei.
Contact:

Re: Cantari bisericesti

Mesaj necititde aurel1211 » 11 Iun 2008, 09:46

Dragi frati intru Hristos . Sunt nou pe forum. Vreau sa postez si eu un link care o sa va placa . Poate ati auzit cantarea , este inchinata Maicii Domnului. http://www.youtube.com/watch?v=IomxvOTf-So
Tine mintea in iad si nu deznadajdui.


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 78 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX