Decaderea lumii - "Teatru" blasfemitor

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Cristian
Mesaje:63
Membru din:06 Apr 2008, 15:14
Confesiune:ortodox
Decaderea lumii - "Teatru" blasfemitor

Mesaj necititde Cristian » 09 Iun 2008, 19:42

Robert Forsyth is the Anglican Bishop of South Sydney - a region of the Anglican Diocese of Sydney. He has been bishop since 2000. Prior to that he was the rector of St. Barnabas, Broadway.

Bishop Forsyth is often quoted in the media in stories related to the Sydney Diocese. A defender of free speech, he was sued for defamation in 2006 in relation to a statement made at one of his parishes about a woman parishioner. The Sydney Diocese paid the woman a sum of money in settlement of the claim.

On January 19, 2008, Forsyth condemned "Corpus Christi" (which opens for February's Gay and Lesbian Mardi Gras, a play depicting Judas seducing Jesus): "It is deliberately, not innocently, offensive and they're obviously having a laugh about it." The play also showed Jesus administrating a marriage between two of his male apostles. Director Leigh Rowney accepted that it would offend some Christians and said: "I wanted this play in the hands of a Christian person like myself to give it dignity but still open it up to answering questions about Christianity as a faith system." Playwright Terrence McNally, received death threats in the United States from extremist religious groups.

Sursa: Wikipedia

Deci...Iisus e sedus de catre Iuda si apoi oficiaza o casatorie gay intre doi dintre discipolii Sai...
Cica "piesa" de teatru...
O asemenea piesa imi aminteste de liceu, cand am facut imprudenta sa ma duc la un "eveniment". Intregul spectacol a constat in alergarea actorilor pe scena urland, tinandu-se cu mainile de par, imprastiind cu picioarele apa din vase sau spunand replici cu tranzitie brusca de la ras la plans.
Ultima oară modificat 10 Iun 2008, 00:08 de către Anonymous, modificat 1 dată în total.
Motiv: modificat titlu

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Corpus Christi - "spectacol" de teatru din Australia

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 09 Iun 2008, 22:08


cand am facut imprudenta sa ma duc la un "eveniment".
Si io am facut greseli din astea, fii fara grija, doar ca a fost sa ma duc la un comic. Cate tampenii o zis, nu stiu, ca nu le-am numarat. Oricum, pana sa ma prind io ca zice tampenii o terminat, si nu m-am protestat... Le zicea scurt, de fapt toate erau tampenii da doar cateva despre religie...

Avatar utilizator
Pr Constantin
Mesaje:74
Membru din:07 Apr 2008, 16:32
Confesiune:ortodox

Re: Corpus Christi - "spectacol" de teatru din Australia

Mesaj necititde Pr Constantin » 09 Iun 2008, 22:11

Aceste lucruri se intampla peste tot... vezi si la noi cazul Pipidi.

Nici macar sa nu le pomeniti... cu atat mai putin sa discutam despre ele. Nu merita. Stim toti de unde vin.
Tineti-le la distanta...
Sa ne veselim in Domnul !

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Corpus Christi - "spectacol" de teatru din Australia

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 09 Iun 2008, 22:14

Nici macar sa nu le pomeniti... cu atat mai putin sa discutam despre ele. Nu merita. Stim toti de unde vin.
Tineti-le la distanta...
Da! Adevar graieste Constantin!

Cristian
Mesaje:63
Membru din:06 Apr 2008, 15:14
Confesiune:ortodox

Re: Corpus Christi - "spectacol" de teatru din Australia

Mesaj necititde Cristian » 09 Iun 2008, 22:50

A baga capul in pamant ca strutul si a te preface ca totul e bine si frumos si ca raul e departe....nu are decat consecinte nefaste. Rezultatul acestei politici ? Declinul moral in care se afla intreaga omenire la ora actuala. De ce ? Deoarece pe nimeni nu a interesat si toti au ignorat raul. "Ce ma priveste pe mine?", "Sa fie sanatosi...", "Treaba lor..", "Sunt putini....".
Chiar nu va ganditi ca o sa fiti intrebati de ce nu ati actionat, de ce nu ati indicat raul altora care nu il observa ? Ei nu il observa sau se fac ca nu il observa, pentru ca le place atat de mult calea stramba pe care au apucat.
In Psalmi se spune: "In ochii omului o cale poate parea dreapta, dar sfarsitul ei este in moarte". In ochii multora anumite cai par drepte, dar consecintele sunt grave.
O consecinta grava o are si o va avea mereu IGNORANTA.

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Corpus Christi - "spectacol" de teatru din Australia

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 09 Iun 2008, 23:21

A baga capul in pamant ca strutul si a te preface ca totul e bine si frumos si ca raul e departe....nu are decat consecinte nefaste. [...]
O consecinta grava o are si o va avea mereu IGNORANTA.
Au fost destui, mai ales in vest care demonstreaza si au demonstrat si in trecut... dar multe nu au schimbat, decat ca acum ne numesc pe noi crestinii incuiati, asta tot.

Poate ca ar fi trebuit sa protestam si noi, sa ne scandalizam, poate ai dreptate, nu stiu. Sa ne zica mai marii forumului...

Avatar utilizator
Pr Constantin
Mesaje:74
Membru din:07 Apr 2008, 16:32
Confesiune:ortodox

Re: Corpus Christi - "spectacol" de teatru din Australia

Mesaj necititde Pr Constantin » 09 Iun 2008, 23:30

Ba bine ca nu!

Daca ploua afara si se face noroi nu inseamna ca trebuie sa stau in ploaie si noroi ca sa fiu in tema cu ce se intampla.
A veni de afara si a intra in casa cu noroiul pe bocanci... ba chiar a intra in sufragerie cu el nu inseamna ca atrag atentia ca afara ploua, ci asta se cheama altfel... prefer sa nu spun cum.

Acest forum este o casa. O casa privata dar la care sunt invitati toti cei dornici de Adevar.
Cine vine e frumos sa se prezinte. De nu o face, e frumos sa fie in "duhul" casei. Altfel deranjeaza.

Si cei din casa nu se supara. Dar incearca sa-i explice:

Suntem la punct cu tot ce se intampla in lume. Avem PRO TV-ul sa ne tina la curent cu violurile si crimele si ororile, avem Realitatea TV, avem Internetul si stim (la zi) ce fac protestantii, adventistii, iehovistii, hulitorii, homosexualii, catolicii, extraterestrii si mai stiu si eu cine... Stim foarte bine, nu suntem IGNORANTI. Va asigur ca nimeni de pe acest forum nu este IGNORANT. Toti suntem oameni din lumea aceasta, cu familii, cu servici, cu probleme. Bine informati.

Ne dorim sa avem un loc, numit FORUM ORTODOX in care sa scapam pentru o clipa de orori. Si sa ne amintim ca viata e frumoasa daca o traim frumos cu Dumnezeu.

Dumneavoastra ce doriti de la noi?
Sa ne veselim in Domnul !

diaconul_Catalin

Re: Corpus Christi - "spectacol" de teatru din Australia

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 10 Iun 2008, 00:06

FRANAAA! Pai ce facem?

Nu e ignoranta sa stai deoparte, pur si simplu e precautie! A sta deoparte inseamna a avea timp sa vezi "lupta" per ansamblu, sa intelegi strategia adversarului si nu doar miscarea imediata! Am crezut la fel atunci cand mi-am facut lucrarea de licenta: BOR nu s-a pronuntat (in mod oficial) vis-a-vis de conceptia artificiala a vietii, vis-a-vis de tratamentele paleative, vis-a-vis de clonare. BC a facut-o, apoi a avut de luptat iarasi alte lupte! Din punctul meu de vedere, aceasta "piesa de teatru" face propaganda homosexualitatii. Un site care "lupta" contra avortului, sau homosexualitatii, sau ecumenismului nu rezolva problema, ci doar indarjeste adversarul! Fara falsa modestie, spun ca sunt suficient de statornic in credinta incat sa ma duc sa vad si eu aceasta piesa, sa vad ce pregatesc altii in lupta cu noi. Si stiti de ce? Pentru ca i-ati facut reclama. Dar altii, care, auzind de la dumneavoastra de acest "teatru", vor merge "curiosi" si vor veni "convinsi" ca nu e chiar rau, pe cine vor da vina la judecata? Catre cine vor arata zicand: el m-a ispitit, de aceea am mers? Suntem constienti de gradul de decadere al lumii in care traim, nu vrem sa o promovam si aici, ci doar sa atragem atentia asupra acestui fapt, si asta cred ca s-a reusit, inclusiv prin acest subiect deschis de dumneavoastra.
PS: Faptul ca s-a adaugat in fata titlului unui subiect "decaderea lumii", nu face oamenii de aici rai, ci doar niste gazde ordonate, grijulii fata de toti oaspetii.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Decaderea lumii - "Teatru" blasfemitor

Mesaj necititde maria_andreea » 15 Iun 2008, 13:43

Daca e vorba de teatru va voi povesti si eu o experienta placuta, caci cele neplacute nu prea imi plac (si apoi ati stabilit dv domnilor care ati raspuns ca e preacutie si nu ignoranta a nu vorbi de cele neplacute).

Astfel, cand eram in liceu (clasa a XI-a) la "o sesiune de comunicari stintifice" am prezentat impreuna cu o parte din colegii mei o pantomima (teatru "mut") in care era vorba despre lupta dintre bine si rau (evident binele a iesit triumfator) la nivelul societatii . Am surprins o scena trista de familie-era neglijata grija fata de copil si o scena in care nu era iubit aproapele , vreau sa va spun ca efectiv nu a fost nevoie de cuvinte (asta vizavi de "tampeniile" la care a asistat Alexandru), costumele, atitudinea, gesturile, atat ale personajelor cat si mai ales ale ingerilor buni si rai au vorbit de la sine.
Nu ne-am asteptat sa fie receptata bine de catre spectatori (din cauza hermetismului in care a fost aceasta expusa, din cauza lipsei noastre de experienta-eram la un liceu cu profil economic), insa publicul a fost foarte impresionat si noi am luat premiul I. Sunt atat de mandra... :oops: de acest premiu, mai ales ca la sfarsirul piesei ne opreau profesorii sa ne felicite...de multe ori cuvintele sunt de prisos (ele pt moment "bat in cuie" un inteles) fiind mai util un mesaj impropiu din care fiecare sa-si traga propriile concluzii (ei, spectatorii sa formuleze replicile potrivit propriei experiente).
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 88 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX