“Sărbătoarea HELLOWEEN” este incompatibilă cu creştinismul!

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
“Sărbătoarea HELLOWEEN” este incompatibilă cu creştinismul!

Mesaj necititde protosinghel » 31 Oct 2013, 20:39

Ce părere aveţi dea această opinie a mea în legătură cu Hellowen: http://www.teologie.net/2013/10/31/sarb ... stinismul/

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: “Sărbătoarea HELLOWEEN” este incompatibilă cu creştinism

Mesaj necititde esenin » 31 Oct 2013, 21:10

L a catolici ar putea vea un sens, cred: pe 2 nov. se sarbatoresc toti mortii. (in franţa - DUPA „la toussaint” - toti sfintii). Nu stiu cand pica halloween dar pare sa fie cam pe-acolo.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: “Sărbătoarea HELLOWEEN” este incompatibilă cu creştinism

Mesaj necititde protosinghel » 31 Oct 2013, 22:30

Hellowen-ul a fost şi a rămas o sărbătoare păgână (celtică). În sec. IX Vaticanul a încercat să o "creştineze" prin instituirea sărbătorii "Tuturor Sfinţilor" (la 1 nov.), dar aşa şi nu au reuşit. Iar faptul că majoritatea ţărilor occidentale au anulat ziua liberă pe 1 nov., lumea nu mai merge nici la misa, ci rămâne doar show-ul păgân din ajun.

P.S. După prânz am fost la biserică, unde m-am întâlnit cu nişte persoane, apoi am trecut pe la un centru comercial să cumpăr ceva de mâncare. Bineînţeles, eram îmbrăcat în "haina neagră cea de toată zilele" Deşi tocmai scriesem despre Helloween, mă deconectasem de la realitatea că tocmai suntem în toiul lui. Şi iată s-au apropiat 2 băieţi de vreo 11-12 ani şi m-au întrebat de unde am acest "costum de sărbătoare"? Eu m-am uitat cu ochi mari la ei şi le-am spus "de outro mundo / din altă lume" Copii au făcut ochii şi mai mari ca ai mei şi au plecat strângând din umeri... Cred că s-au gândit: uite şi extratereştrii au Helloween! Dar la nivelul meu de portugheză, dar mai ales la nivelul lor de înţelegere a lucrurilor, ce să le spui sărmanilor copii?

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: “Sărbătoarea HELLOWEEN” este incompatibilă cu creştinism

Mesaj necititde esenin » 31 Oct 2013, 23:05

Ha ha ha! Genial. De unde ati luat, dom-le, costumul asta ? Dar este „altă lume” pe de alta parte...aceeasi senzatie o aveam si eu cand intram in biserica portugheza, cu trandafirasii de plastic, fecioarele de ipsos, cu obrajorii rosii, si prunci dolofani de carton vopsit. Pe de alta parte am avut prieteni buni si cinstiti, portughezi... mai corecti decat frantujii. (beam il vinho verde cu...cum ii zicea....pestele cu masline, uscat...nu mai stiu -„la morue” in franceza). Cârciuma se numea „Le Batavia”. Am o amintire buna despre portughezi.
Gandindu-mă...ZILNIC, în fiecare clipa, „ne înjugăm la jug străin cu cei necredincioşi”. Chiar dacă îşi zic „ortodocşi” sau ce-or mai fi, „catolici” şi ce mai vreţi... Poate că e chiar mai BINE că sensul haloweenului nu mai e religios, si ca a devenit pur divertisment. Tinerii nu mai nicio idee de „sarbatoarea crestina”, fie ea si falsa. Măcar în acest fel, nu mai amestecam lucrurile. Una este credinta, alta distractia...

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: “Sărbătoarea HELLOWEEN” este incompatibilă cu creştinism

Mesaj necititde presviter » 01 Noi 2013, 09:03

Hellowen-ul a fost şi a rămas o sărbătoare păgână (celtică). În sec. IX Vaticanul a încercat să o "creştineze" prin instituirea sărbătorii "Tuturor Sfinţilor" (la 1 nov.), dar aşa şi nu au reuşit.
Eu văd aici trei etape:
1. Sărbătoare păgână, scuzabilă înainte de creștinism
2. Sărbătoare încreștinată: ce vă face să afirmați că nu s-a reușit încreștinarea ei ? Secole de-a rândul, catolicii s-au rugat pentru odihna răposaților lor în această zi.
3. În ultimele decenii s-a transformat într-o sărbătoare diabolică, ceea ce este mult mai grav decât păgânismul antic.
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: “Sărbătoarea HELLOWEEN” este incompatibilă cu creştinism

Mesaj necititde protosinghel » 01 Noi 2013, 11:40

ce vă face să afirmați că nu s-a reușit încreștinarea ei ? Secole de-a rândul, catolicii s-au rugat pentru odihna răposaților lor în această zi.
Tot timpul, în paralel cu rugăciunile creştine, existau şi aceste ritualuri de speriere-alungare a duhurilor, care în SUA (şi de acolo peste tot) a devenit deja un show drăcesc. Deci avem toate temeiurile să spunem că "sărbătoarea" nu a fost pe deplin creştinată (aşa cum nu sunt nici ritualurile noastre de înmormântare pe deplin creştinate).

Andreea2012
Mesaje:106
Membru din:16 Iul 2012, 18:46
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie, Lectura
Localitate:Cluj

Re: “Sărbătoarea HELLOWEEN” este incompatibilă cu creştinism

Mesaj necititde Andreea2012 » 02 Noi 2013, 17:14

Ce părere aveţi dea această opinie a mea în legătură cu Hellowen: http://www.teologie.net/2013/10/31/sarb ... stinismul/
Aveti dreptate, este o sarbatoare incompatibila cu crestinismul. Si cica au fost copii la colindat de halloween(am vazut la stiri). Si unii au primit, nu dulciuri ci ......cocaina!? http://unimedia.info/stiri/La-colindat- ... 53889.html .
"Nimic nu este mai uşor decât a învăţa pe alţii şi nimic nu este mai greu decât a face ceea ce înveţi pe alţii."
Parintele Cleopa Ilie

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: “Sărbătoarea HELLOWEEN” este incompatibilă cu creştinism

Mesaj necititde maria_andreea » 02 Noi 2013, 19:12

Ce părere aveţi dea această opinie a mea în legătură cu Hellowen: http://www.teologie.net/2013/10/31/sarb ... stinismul/
Cred că credincioșii ar trebui să primească canon doar dacă participă conștient la această sărbătoare. Supermarketurile au fost pline de tot felul de produse de hellowen și e posibil ca un părinte să fi cumpărat acele produse fie ptr. noutatea lor, ptr. design sau ptr. că i s-a părut util acel produs fără a avea intenția de a sărbătorii. Să nu uităm că marketing-ul are drept scop convingerea de a cumpăra ceea ce s-a produs chiar dacă ptr. asta recurge la subminarea judecăți proprii a omului. Altfel spus doar celor care de bunăvoie au intrat în duhul acestei sărbătorii mascându-se și imitând pe „zeul întunericului” ar trebui să li se dea epitimii. Celor care au fost nevoiți să-și trimită copilul la o astfel de sărbătoare sau au acordat o oarecare atenție acesteia (cumpărând astfel de produse sau cioplind ptr. distracție un dovleac) cred că ar trebui să li se explice către cine și-au îndreptat privirile și abia apoi, dacă continuă să fie nepăsători cu acțiunile lor să fie treziți prin canon.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron