Care-i pedeapsa pentru blasfemie?

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei
Care-i pedeapsa pentru blasfemie?

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 12 Iun 2008, 15:23

Am o micuta dilema, prietenul meu Fazil, un prieten foarte bun, unu din cei mai buni prietni ai mei,din Pakistan, care e acum la facultate si care se intampla sa fie musulman, mi-o zis cand am vorbit cu el la telefon ca la TV o auzit pe unu citand din Biblie, ca pedeapsa pentru blasfemie e moartea.

Mi-o mai zis ca in Qu`ran zice ca ai trei optiuni: moartea, moartea prin rastignire sau exil. Si mi-o mai zis ca si la hindusi e tot moartea...

Si io acum, pisoiu cu dileme va intreb pe voi: Care ii pedeapsa pentru blasfemie?

diaconul_Catalin

Re: Care-i pedeapsa pentru blasfemie?

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 12 Iun 2008, 15:49

1. Blasfemie = defaimare a lucrurilor sfinte (Dicţionarul explicativ al limbii române, Academia Română, Institutul de Lingvistică "Iorgu Iordan", Editura Univers Enciclopedic, 1998)
2. sfânt este Domnul, Dumnezeul nostru! (Psalmi XCVIII, 10)
3. Omul care va huli pe Dumnezeu îşi va agonisi păcat. Hulitorul numelui Domnului să fie omorât neapărat (Levitic XXIV, 15-16)
Cam rezulta ca plata pentru blasfemie e moartea, ca pentru orice alt pacat: plata păcatului este moartea (Roamani VI, 23)
moartea, moartea prin rastignire sau exil.
Pai daca ar fi adevarat ar trebui sa fie bucuros ca poate el alege si nu alege altul pedeapsa pentru el!

Avatar utilizator
Pr Constantin
Mesaje:74
Membru din:07 Apr 2008, 16:32
Confesiune:ortodox

Re: Care-i pedeapsa pentru blasfemie?

Mesaj necititde Pr Constantin » 12 Iun 2008, 16:31

...plata pacatului este moartea.

"Moartea" sufletului, se intelege. Adica lipsa Vietii, mai precis. O moarte duhovniceasca.
Adica prin blasfemie (defaimare) iti arati deja starea ta de "insensibil" (=mort, nemiscat) fata de cele sfinte si mai ales fata de Dumnezeu. Aceasta este moartea duhovniceasca de care vorbea si mantuitorul cand spunea "lasa mortii sa-si ingroape pe mortii lor".
Sa ne veselim in Domnul !

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Care-i pedeapsa pentru blasfemie?

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 12 Iun 2008, 17:23

Pai daca ar fi adevarat ar trebui sa fie bucuros ca poate el alege si nu alege altul pedeapsa pentru el!
Avea dreptate Fazil cand zicea ca vesticii nu cunosc Iislamul. Bine, el se referea la partile bune...
Nu poate el alege, e lasat scris ca sa aleaga judecatorii, intocmai cu situatia, adica: Avem timp de o rastignire sau il impuscam? E prea important de omorat? etc.

"Moartea" sufletului, se intelege. Adica lipsa Vietii, mai precis. O moarte duhovniceasca.
Ah, si io care ma ingrijoram ca tre sa impuscam ateii...

Deci, sa inteleg io, asta ii ca si cum o zis Basescu, ca o sa execute pe orice ministru vinovat de coruptie, da dupa aia o precizat ca e vorba de o executie politica... si nu de una reala...

Da tot nu inteleg, "plata păcatului este moartea", ce vrea sa insemne??? Adica cand o sa murim o sa primim pedeapsa pentru pacatele care le-am savarsit???

diaconul_Catalin

Re: Care-i pedeapsa pentru blasfemie?

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 12 Iun 2008, 17:36

Nu poate el alege, e lasat scris ca sa aleaga judecatorii, intocmai cu situatia, adica: Avem timp de o rastignire sau il impuscam? E prea important de omorat? etc.
Ok, intrebarea care se ridica pentru Fazil (pentru islam): poate fi acel judecator convins ca judecata lui este dreapta, si conforma cu intregul cod moral?
"plata păcatului este moartea", ce vrea sa insemne???
Moartea,din punct de vedere crestin, are doua acceptiuni:
a) indepartarea omului de Dumnezeu prin pacat (moarte care poate fi temporara sau vesnica, in functie de gravitatea pacatului, de pocainta sau lipsa acesteia);
b) moartea fizica - concretizata prin despartirea sufletului de trup. Tot efortul crestin este acela de a scapa de moartea vesnica prin comuniunea dinamica cu Dumnezeu in Hristos, prin Duhul Sfant. Aceasta nu exclude grija pentru conditiile, momentul si modalitatea separarii sufletului de trup
Daca pacatuiesti, mori, in sensul ca te departezi de viata, de Dumnezeu, care este Calea, Adevarul si Viata (Ioan XIV, 6). De asemenea, moartea fizica a venit in lume tot prin pacat, prin neascultarea protoparintilor Adam si Eva; ei nu erau nemuritori, ci puteau sa nu moara, daca staruiau in bine. Astfel, moartea, ca plata a pacatului, a venit in lume fizic prin primii oameni si duhovniceste prin neascultarile fiecaruia dintre noi.

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Care-i pedeapsa pentru blasfemie?

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 12 Iun 2008, 17:45

Ok, intrebarea care se ridica pentru Fazil (pentru islam): poate fi acel judecator convins ca judecata lui este dreapta, si conforma cu intregul cod moral?

Moartea,din punct de vedere crestin, are doua acceptiuni:
1. O sa il intreb.
2. O sa ii traduc.
Ultima oară modificat 12 Iun 2008, 18:01 de către Pisoiu Fericit, modificat de 3 ori în total.

diaconul_Catalin

Re: Care-i pedeapsa pentru blasfemie?

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 12 Iun 2008, 17:48

1. O sa il intreb.
2. O sa ii traduc.
Dar tu, te-ai lamurit?

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Care-i pedeapsa pentru blasfemie?

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 12 Iun 2008, 17:56

Tot efortul crestin este acela de a scapa de moartea vesnica
- adica de a nu merge in iad, nu???
ei nu erau nemuritori, ci puteau sa nu moara, daca staruiau in bine.
Adica erau nemuritori ??? sau nu erau???
Dar tu, te-ai lamurit?
M-oi fi lamurit io intratat cat imi trebuie: nu impusca ateii. In rest cred ca mai am de citit ca nu-s asa destept ca voi...

Avatar utilizator
CatalinM
Mesaje:96
Membru din:02 Apr 2008, 09:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Care-i pedeapsa pentru blasfemie?

Mesaj necititde CatalinM » 12 Iun 2008, 20:54

Adica erau nemuritori ??? sau nu erau???
Erau potential nemuritori. Adica ori asa, ori asa, depinde pe ce drum apucau. Adica, daca ar fi ramas in ascultare de Dumnezeu ar fi trait si azi. Restul il cunoastem cu totii.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Care-i pedeapsa pentru blasfemie?

Mesaj necititde maria_andreea » 15 Iun 2008, 14:26

Aceasta este moartea duhovniceasca de care vorbea si mantuitorul cand spunea "lasa mortii sa-si ingroape pe mortii lor".
Mi explicati, va rog, si mie cuvintele Mantuitorului : "lasa mortii sa-si ingroape pe mortii lor" .
De ce considerati ca prin aceste cuvinte se atrage atentia asupra mortii dpdv duhovniceasc ?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
Pr Constantin
Mesaje:74
Membru din:07 Apr 2008, 16:32
Confesiune:ortodox

Re: Care-i pedeapsa pentru blasfemie?

Mesaj necititde Pr Constantin » 16 Iun 2008, 17:28

"Un altul dintre ucenici I-a zis: Doamne, dă-mi voie întâi să mă duc şi să îngrop pe tatăl meu.
Iar Iisus i-a zis: Vino după Mine şi lasă morţii să-şi îngroape morţii lor." (Matei 8.22)

Nu vad totusi ce sa mai spun. E evident ca e vorba de cei "morti" sufleteste. Adica rupti de Dumnezeu datorita pacatului (fie patima sau necredinta).

Urmarea lui Dumnezeu este ceea ce omul are ca menire, ca implinire a sa. Orice alta activitate este mai putin importanta. Cine nu-L urmeaza o face din cauza "mortii" sufletesti... ca neputinta, ca nemiscare.

Mantuitorul ii spune ucenicului de fapt sa nu se ingrijeasca de cele ale lumii (rupte de Dumnezeu si cazuta in "griji lumesti") si sa nu se deslipeasca de El.
Sa ne veselim in Domnul !

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Care-i pedeapsa pentru blasfemie?

Mesaj necititde Florina » 28 Iun 2008, 21:29

Am primit acest mail:

"Cunosteai aceste intamplari ?

In ceea ce ma priveste, nu le cunoscusem.

Moartea este un lucru sigur, insa Biblia vorbeste si despre moartea sufleteasca !

Te rog sa reflectezi la acestea.....

Citeste pana la sfarsit..

Scrie in Biblie (Galateni 6:7): 'Sa nu va lasati inselati; sa nu radeti de Domnul: caci ce a semanat omul, aceea va si culege.

Iata povestea catorva barbati si femei care L-au luat in ras pe Domnul:

John Lennon (Cantaret):

Cu cativa ani inainte de a muri, intr-un interviu pentru o revista americana, el a declarat: 'Crestinatatea va lua sfarsit, va disparea. Nu este nevoie sa imi sustin aceasta idee. Sunt sigur. Nu am ce spune despre Iisus, insa cei ce-L urmau erau oameni prea simpli, astazi noi suntem mai cunoscuti decat El" (1966).

Lennon, dupa ce a declarat ca membrii formatiei Beatles erau mai cunoscuti decat Iisus Christos, a fost impuscat de sase ori.

Tancredo Neves (Presedinte al Braziliei ):

In timpul campaniei prezidentiale, acesta a declarat ca, daca ar obtine 500.000 de voturi din partea partidului sau, nici Dumnezeu nu l-ar mai putea indeparta de la Presedintie.

Bineinteles, a obitnut voturile, insa s-a imbolnavit cu o zi inainte de a deveni presedinte, apoi a murit.

Cazuza (Compozitor, cantaret si poet bi-sexual):

In timpul unui spectacol in Canecio ( Rio de Janeiro ), in timp ce isi fuma tigarea, a pufait fumul in aer si a spus: 'Doamne, asta e pentru tine.'

A murit la varsta de 32 de ani, de CANCER pulmonar, intr-un fel groaznic.

Cel care a construit Vasul Titanic

Dupa ce s-a incheiat construirea Vasului Titanic, un reporter l-a intrebat cat de sigur era Vasul.

El a raspuns cu un ton ironic: 'Nici chiar Dumnezeu nu il poate scufunda'

Cred ca stiti cu totii ce a urmat

Marilyn Monroe (Actrita)

A fost vizitata de Billy Graham, in timpul unei reprezentatii a unui spectacol.

Acesta a declarat ca Spiritul Lui Dumnezeu l-a trimis sa ii predice.

Dupa ce a ascultat ceea ce a avea de spus Predicatorul, ea a replicat:

'N-am nevoie de Iisus al tau'.

O saptamana mai tarziu, a fost gasita moarta, in apartamentul ei.

Bon Scott (Cantaret)

Fostul vocalist al formatiei AC/DC. Intr-un cantec din 1979, el spunea:

'Nu ma opriti: ma indrept pe drumul meu, pe drumul care duce in infern'.

Pe 19 februarie 1980, Bon Scott a fost gasit mort, inecat cu propria voma.

Campinas

(in 2005)

In Campinas, Brazilia, un grup de prieteni, beti, au luat, in drum, o alta prietena....

Mama a insotit-o pana la masina si, ingrijorata de starea in care se aflau prietenii ei, i-a spus, tinand-o de mana pe fata care se asezase in masina:

'Fiica mea, mergi cu Dumnezeu si fie ca El sa te apere.'

Aceasta a raspuns: 'Poate doar daca El (Dumnezeu) merge in portbagaj, pentru ca aici, inauntru, ....e deja plin. '

Peste cateva ore, a sosit vestea ca tinerii au fost implicati intr-un accident mortal, toti au murit, masina era de nerecunoscut, nu se mai putea spune ce tip de masina fusese, insa, in mod surprinzator, portbagajul era intact.

Politia a declarat ca nu vedea in ce mod a putut ramane intact portbagajul. Spre surprinderea lor, in portbagaj, au gasit un carton de oua, iar ouale erau toate intregi.

Christine Hewitt (ziarista si redactora de emisiuni de divertisment din Jamaica) a declarat ca Biblia (Cuvantul lui Dumnezeu) este cea mai proasta carte scrisa vreodata.

In iunie 2006 a fost gasita arsa in masina proprie.

Multi alti oameni importanti au uitat ca nu exista nici un alt nume caruia sa i se fi acordat atata autoritate, precum numele lui Iisus.

Multi dintre acestia au murit, numai Iisus a murit si a inviat si este viu.

Cristian
Mesaje:63
Membru din:06 Apr 2008, 15:14
Confesiune:ortodox

Re: Care-i pedeapsa pentru blasfemie?

Mesaj necititde Cristian » 29 Iun 2008, 14:07

John Lennon a fost ucis de un individ care auzea tot timpul o voce care ii spunea : "Ucide-l, ucide-l, ucide-l".
Lennon a fost o papusa, o marioneta. S-a folosit de muzica pentru a injecta venin in sufletele tinerilor din intreaga lume.

La ora actuala e cineva care tagaduie cuvantul Sau: Oprah ( ex. aici ). Unii numesc acest proces "oprahfication". "Este scopul sau, de a "trezi" lumea", prin aceasta "religie"". Sursa - aici. Ascultati si a doua parte.
A fost avertizata de foarte multi apropiati de-ai sai ca ceea ce face este regretabil. Se foloseste de mijlocul de hipnotizare in masa numit televiziune pentru a-si impune propriile viziuni asupra divinitatii. Poate o sa isi dea seama pana nu e prea tarziu.

bitza
Mesaje:37
Membru din:08 Iul 2008, 17:46
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Care-i pedeapsa pentru blasfemie?

Mesaj necititde bitza » 08 Iul 2008, 18:22

Depinde ce se intelege prin a blasfemia.A ataca direct un subiect pe care majoritatea il respecta poate fi numit blasfemie.DAR atentie: A aduce unele critici asupra unor stari de lucruri dintr-un anumit domeniu,in scopul imbunatatirii acestora(daca acest lucru este permis de majoritate) poate fi numit de o categorie mai aparte blasfemie,din varii motive.Unul(si cel mai important) ar fi ca acelei categorii le convine acea stare de lucruri pentru ca le aduce(anumite) beneficii. Altul poate fi mentalitatea de nezdruncinat a unora.Oricum,in istorie,in numele acestui cuvant s-au facut multe greseli si nedreptati.
Marire Tatalui si Fiului si Sfantului Duh,acum si pururea si in vecii vecilor,Amin!

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Care-i pedeapsa pentru blasfemie?

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 30 Sep 2008, 11:04




Cazuza (Compozitor, cantaret si poet bi-sexual):

In timpul unui spectacol in Canecio ( Rio de Janeiro ), in timp ce isi fuma tigarea, a pufait fumul in aer si a spus: 'Doamne, asta e pentru tine.'

A murit la varsta de 32 de ani, de CANCER pulmonar, intr-un fel groaznic.
http://query.nytimes.com/gst/fullpage.h ... A966958260

A murit de sida, nu de cancer....



Bon Scott (Cantaret)

Fostul vocalist al formatiei AC/DC. Intr-un cantec din 1979, el spunea:

'Nu ma opriti: ma indrept pe drumul meu, pe drumul care duce in infern'.

Pe 19 februarie 1980, Bon Scott a fost gasit mort, inecat cu propria voma.
Living easy, living free
Season ticket on a one-way ride
Asking nothing, leave me be
Taking everything in my stride
Don't need reason, don't need rhyme
Ain't nothing I would rather do
Going down, party time
My friends are gonna be there too
I'm on the highway to hell
No stop signs, speed limit
Nobody's gonna slow me down
Like a wheel, gonna spin it
Nobody's gonna mess me round
Hey Satan, payed my dues
Playing in a rocking band
Hey Momma, look at me
I'm on my way to the promised land
I'm on the highway to hell
(Don't stop me)
And I'm going down, all the way down
I'm on the highway to hell

Tipu stia unde merge...
Marilyn Monroe (Actrita)

A fost vizitata de Billy Graham, in timpul unei reprezentatii a unui spectacol.

Acesta a declarat ca Spiritul Lui Dumnezeu l-a trimis sa ii predice.

Dupa ce a ascultat ceea ce a avea de spus Predicatorul, ea a replicat:

'N-am nevoie de Iisus al tau'.

O saptamana mai tarziu, a fost gasita moarta, in apartamentul ei.
Da, da ala era evanghelist, atunci practic Iisus al lui nu era Iisus-ul care il stim noi si care e Adevarul, Calea si Viata, deci practic nu avea nevoie de ala "al lui"... Nu stiu, asa ma gandesc... Slabe sanse ca ce auzea ala sa chiar fi fost ce credea...


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 90 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX