"Problema" marilor duhovnici

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
AndreiDinu
Mesaje:65
Membru din:10 Iun 2013, 23:39
Confesiune:ateu
Preocupări:Teologie,Istorie,IT
"Problema" marilor duhovnici

Mesaj necititde AndreiDinu » 25 Ian 2014, 18:37

Pentru ca e destul de evident ca multi duhovnici au devenit pentru ortodocsii romani mai degraba niste "guru" decat povatuitori duhovnicesti, propun sa discutam despre modul cum trebuie sa se raporteze un ortodox la invatatura unui duhovnic. Mi s-a intamplat (si nu doar o data) sa aud/citesc cum un credincios respinge un cuvant al Sfintilor Parinti (Grigorie Teologul, Vasile cel Mare etc.) pe motiv ca parintele Cleopa, sau Argatu, sau x, sau y au zis altceva.
De aceea, atunci cand ne raportam la cuvintele marilor duhovnici, eu zic ca trebuie ascultate daca sunt in acord cu Sfanta Scriptura, Sfintele Canoane si invatatura Sfintilor Parinti.
Atunci cand ne raportam la persoana duhovnicului, trebuie sa vedem in el un povatuitor catre mantuire, Dumnezeu ramanand prioritatea absoluta in viata noastra. Multi crestini au ajuns sa cinsteasca azi mai mult preotul/marele duhovnic decat pe Dumnezeu!

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: "Problema" marilor duhovnici

Mesaj necititde maria_andreea » 25 Ian 2014, 21:20

Mi s-a intamplat (si nu doar o data) sa aud/citesc cum un credincios respinge un cuvant al Sfintilor Parinti (Grigorie Teologul, Vasile cel Mare etc.) pe motiv ca parintele Cleopa, sau Argatu, sau x, sau y au zis altceva.
Dacă părintele Cleopa, de exemplu, este duhovnicul lui mi se pare firesc să respingă un cuvânt al Sfinților Părinți pe motiv că așa a spus Părintele care defapt e duhovnicul său și implicit cunoaște că acel cuvânt nu i se potrivește. Lucrurile devin grave dacă respinge cuvintele Sf. Părinți la modul general, adică le contestă. Acest lucru devine inadmisibil, total străin de duhul comuniunii ortodoxe care ar trebui să existe.
Atunci cand ne raportam la persoana duhovnicului, trebuie sa vedem in el un povatuitor catre mantuire, Dumnezeu ramanand prioritatea absoluta in viata noastra. Multi crestini au ajuns sa cinsteasca azi mai mult preotul/marele duhovnic decat pe Dumnezeu!
Păi dacă cinstesc preotul mai mult decât pe Dumnezeu rezultatul nu poate fi decât defavorabil căci numai Dumnezeu e Viața, Puterea care plinește toate. Un om rațional observă acest lucru și îl îndreptează, ia măsuri de reorientare a atenției.

Dacă vă referiți în general la cuvintele scrise de acești duhovnici și preluate ca și cum ar fi adresate persoanei care le citește, nu are sens pentru că în primul rând acel duhovnic nu este duhovnicul lui personal, mi se pare o eroare de logică să crezi că un părinte cunoscut este duhovnicul tău și să îl tratezi ca atare.

Nu am întâlnit astfel de persoane, dar dacă ele există părerea mea este că sunt niște lași care își ascund slăbiciunea de a împlinii ceea ce trebuie după surogate de genul celor descrise...
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

AndreiDinu
Mesaje:65
Membru din:10 Iun 2013, 23:39
Confesiune:ateu
Preocupări:Teologie,Istorie,IT

Re: "Problema" marilor duhovnici

Mesaj necititde AndreiDinu » 26 Ian 2014, 20:47

Eu ma refer in primul rand la scrierile marilor duhovnici. Cartile lor sunt citite de unii, si sunt luate ca repere teologice incontestabile, ceea ce e, in opinia mea, foarte grav. As aduce aici un exemplu. Se stie ca parintele Cleopa a spus multe prostii legate de calendarul vechi. Ca "era nevoie de schimbare", ca la congresul din 1923 "au fost toate Bisericile locale ortodoxe" etc. Cand Danion Vasile a spus ca toate acestea sunt neadevaruri, toata lumea i-a sarit in cap. Nimeni nu a vrut sa verifice daca ce zice el e adevarat, ci toti o tineau una si buna ca Danion da in "stalpii" Ortodoxiei romanesti. Atitudine de genul se poate observa si la articolele parintelui Petru cu privire la "necuratia" femeilor. Aceeasi atitudine: "parintele Cleopa a zis altceva, vi se pare normal sa-l contraziceti pe parintele Cleopa?"
Sunt normale astfel de atitudini? Nu cumva prin fanatismul asta indreptat catre un mare duhovnic anume si nu catre un consens intre ei si apoi un consens intre ei si Traditia ortodoxa duce la mustrarea Sfantului Apostol Pavel:
"Şi spun aceasta, că fiecare dintre voi zice: Eu sunt al lui Pavel, iar eu sunt al lui Apollo, iar eu sunt al lui Chefa, iar eu sunt al lui Hristos!Oare s-a împărţit Hristos? Nu cumva s-a răstignit Pavel pentru voi? Sau fost-aţi botezaţi în numele lui Pavel?" (I Corinteni 12-13)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: "Problema" marilor duhovnici

Mesaj necititde maria_andreea » 26 Ian 2014, 23:15

Eu ma refer in primul rand la scrierile marilor duhovnici. Cartile lor sunt citite de unii, si sunt luate ca repere teologice incontestabile, ceea ce e, in opinia mea, foarte grav.
Consider că aceste repere au fost alese de cei în cauză dintr-un atașament special față de persoana acelui duhovnic venit fie dinspre modul de viață al părintelui, fie dinspre anumite idei cu care au fost de acord ș.a. Nu e justificabil pentru că mai ales dacă ai responsabilitate misionară trebuie să fii imparțial și să livrezi adevărul credinței nu idei (ale persoanelor) de care te-ai atașat...
Sunt normale astfel de atitudini?
Normal că nu sunt normale.

Soluția care mie îmi vine în minte este: o mai sinceră cerere pentru unirea credinței, și toate celelalte cereri din cadrul Sfintei Liturghii legate de preoți, monahi, conducători (îmi cer iertare că nu le pot reproduce exact).
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: "Problema" marilor duhovnici

Mesaj necititde protosinghel » 15 Feb 2014, 16:44

Parţial am abordat subiectul şi aici: http://www.teologie.net/2014/01/14/prec ... nstruatie/

Victor
Mesaje:187
Membru din:02 Apr 2008, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti

Re: "Problema" marilor duhovnici

Mesaj necititde Victor » 15 Feb 2014, 21:34

Exista o intamplare in patericul egisptean, care trateaza foarte frumos aceasta ,,problema" a marilor duhovnici. Ce bine ar fi sa o retina toti cei care au urechi de auzit....sau ochi pentru citit :)

S-a dus un frate odată din părţile avvei Pimen în străinătate şi a ajuns la un schivnic acolo; era tare bun şi mulţi veneau la el. Fratele îi spuse cele despre avva Pimen. Auzind de virtutea lui i-a venit dor să-l vadă. Întorcându-se fratele în Egipt, după o vreme, s-a dus schivnicul din străinătate în Egipt la fratele care venise la el odinioară – că acela îi spusese unde locuieşte. Văzându-l se minună şi se bucură mult. Schivnicul spuse: fii bun, du-mă la avva Pimen. El îl luă, mergând la bătrân şi îi dădu de ştire cele despre el:
– E un om mare şi de o mare bunătate, şi are mare cinste în ţinutul lui. I-am dat de ştire despre tine, şi, dorind să te cunoască, a venit aici.
Atunci el l-a primit cu bucurie, şi s-au îmbrăţişat, aşezându-se, iar străinul a început să vorbească din Scriptură despre lucruri duhovniceşti şi cereşti. Atunci avva Pimen şi-a întors faţa şi nu i-a răspuns. Văzând că nu vorbeşte cu el, a ieşit mâhnit şi îi zise fratelui care-l adusese: în zadar am făcut toată călătoria; am venit la bătrân, iar el nu doreşte să vorbească cu mine.
Fratele intră la avva Pimen şi îi spuse:
– Avvo, de dragul tău a venit acest om mare, care are atâta slavă în ţinutul lui; de ce nu vorbeşti cu el?
– El e din cei de sus şi vorbeşte de lucruri cereşti, eu sunt din cele de jos şi vorbesc de lucruri pământeşti. Dacă vorbea cu mine despre patimile sufletului, i-aş fi răspuns; dacă mi-a vorbit despre cele duhovniceşti, la astea nu mă pricep.
Fratele ieşi, spunându-i: bătrânul nu vorbeşte curând din Scriptură, dar dacă îi vorbeşte cineva despre patimile sufletului, îi răspunde.
El fu cuprins de remuşcare181(katanygeis.) şi intră la bătrân, spunându-i: ce să fac, avvo, că mă stăpânesc patimile sufletului?
Bătrânul îl primi cu bucurie zicându-i: acum bine ai venit; deschide-ţi gura pentru acestea, şi o voi umple de bunătăţi182(Psalmi 80, 11.).
El, foarte folosit, îi zise: într-adevăr aceasta este calea adevărată. Apoi, se întoarse în ţinutul lui, mulţumind lui Dumnezeu că s-a învrednicit să se întâlnească cu un asemenea sfânt.

anastasys
Mesaje:82
Membru din:17 Aug 2012, 16:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicina (profesie), carti, pelerinaje

Re: "Problema" marilor duhovnici

Mesaj necititde anastasys » 16 Feb 2014, 21:31

Eu ma refer in primul rand la scrierile marilor duhovnici. Cartile lor sunt citite de unii, si sunt luate ca repere teologice incontestabile, ceea ce e, in opinia mea, foarte grav. As aduce aici un exemplu. Se stie ca parintele Cleopa a spus multe prostii legate de calendarul vechi.
................
Aceeasi atitudine: "parintele Cleopa a zis altceva, vi se pare normal sa-l contraziceti pe parintele Cleopa?"
Sunt normale astfel de atitudini? Nu cumva prin fanatismul asta indreptat catre un mare duhovnic anume si nu catre un consens intre ei si apoi un consens intre ei si Traditia ortodoxa duce la mustrarea Sfantului Apostol Pavel:
"Şi spun aceasta, că fiecare dintre voi zice: Eu sunt al lui Pavel, iar eu sunt al lui Apollo, iar eu sunt al lui Chefa, iar eu sunt al lui Hristos!Oare s-a împărţit Hristos? Nu cumva s-a răstignit Pavel pentru voi? Sau fost-aţi botezaţi în numele lui Pavel?" (I Corinteni 12-13)
Îmi aduc aminte dintr-o conferinţă a unui părinte, profesor universitar chiar, care tocmai despre asta spunea, că unii îşi iau ca reper că păr. Cleopa a scris (ştiţi cred deja seria de cărţi Ne vorbeşte... care a ajuns la al nu-stiu câtelea volum) despre cutare lucru ....sau despre Sf. Împărtăşanie. Dar, zicea acel profesor că a stat de vorbă o dată cu un părinte de la Sihăstria care îl cunoscuse bine pe păr. Cleopa şi acesta îi zicea că nu ştie ca păr. Cleopa să fi dat epitimie de şapte ani sau mai mult de atât.
Iar legat de calendarul vechi, în cartea păr. Ioanichie Bălan despre viaţa păr. Cleopa scria că acesta s-a rugat să i se descopere în legătură cu îndreptarea calendarului, şi a primit răspuns să facă aşa cum spune BOR, căci nu el va da socoteală de această îndreptare.

AndreiDinu
Mesaje:65
Membru din:10 Iun 2013, 23:39
Confesiune:ateu
Preocupări:Teologie,Istorie,IT

Re: "Problema" marilor duhovnici

Mesaj necititde AndreiDinu » 18 Feb 2014, 16:42

Eu ma refer in primul rand la scrierile marilor duhovnici. Cartile lor sunt citite de unii, si sunt luate ca repere teologice incontestabile, ceea ce e, in opinia mea, foarte grav. As aduce aici un exemplu. Se stie ca parintele Cleopa a spus multe prostii legate de calendarul vechi.
................
Aceeasi atitudine: "parintele Cleopa a zis altceva, vi se pare normal sa-l contraziceti pe parintele Cleopa?"
Sunt normale astfel de atitudini? Nu cumva prin fanatismul asta indreptat catre un mare duhovnic anume si nu catre un consens intre ei si apoi un consens intre ei si Traditia ortodoxa duce la mustrarea Sfantului Apostol Pavel:
"Şi spun aceasta, că fiecare dintre voi zice: Eu sunt al lui Pavel, iar eu sunt al lui Apollo, iar eu sunt al lui Chefa, iar eu sunt al lui Hristos!Oare s-a împărţit Hristos? Nu cumva s-a răstignit Pavel pentru voi? Sau fost-aţi botezaţi în numele lui Pavel?" (I Corinteni 12-13)
Îmi aduc aminte dintr-o conferinţă a unui părinte, profesor universitar chiar, care tocmai despre asta spunea, că unii îşi iau ca reper că păr. Cleopa a scris (ştiţi cred deja seria de cărţi Ne vorbeşte... care a ajuns la al nu-stiu câtelea volum) despre cutare lucru ....sau despre Sf. Împărtăşanie. Dar, zicea acel profesor că a stat de vorbă o dată cu un părinte de la Sihăstria care îl cunoscuse bine pe păr. Cleopa şi acesta îi zicea că nu ştie ca păr. Cleopa să fi dat epitimie de şapte ani sau mai mult de atât.
Iar legat de calendarul vechi, în cartea păr. Ioanichie Bălan despre viaţa păr. Cleopa scria că acesta s-a rugat să i se descopere în legătură cu îndreptarea calendarului, şi a primit răspuns să facă aşa cum spune BOR, căci nu el va da socoteală de această îndreptare.
Ca nu dam socoteala, nu dam, dar problema e ca pr. Cleopa a spus multe aberatii in legatura cu problema calendarului. Nu dam socoteala, dar adevarul trebuie sa-l stim.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: "Problema" marilor duhovnici

Mesaj necititde protosinghel » 18 Feb 2014, 23:36

Cred că şi acest articol ajută la lămurirea problemei: http://www.teologie.net/2014/02/18/cugetul-patristic/


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX