O intrebare legata de Radio Trinitas

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Cristian
Mesaje:63
Membru din:06 Apr 2008, 15:14
Confesiune:ortodox
O intrebare legata de Radio Trinitas

Mesaj necititde Cristian » 19 Iun 2008, 18:50

Am si eu o intrebare: pe site ul www.stiriortodoxe.net am inclus in partea dreapta-sus un player audio, prin intermediul caruia vizitatorii pot asculta emisia unui post de radio. Am setat initial postul OrtodoxRadio; azi am schimbat cu Radio Trinitas.
Initial am crezut ca am gresit linkul... Muzica rock, country.... Cica "un radio pentru sufletul tau"... Stiri numai din ortodoxie nu se prezinta ...
Am setat din nou postul Ortodoxradio.
Ce fel de radio este Trinitas ? Si acesta contribuie la promovarea culturii occidentale, in loc sa se aplece asupra celei romanesti ?

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: O intrebare legata de Radio Trinitas

Mesaj necititde unsuflet » 19 Iun 2008, 20:28

daca selectezi ce asculti...daca nu asculti muzica rock, si muzica populara, si asculti doar emisiuni precum: "Cuvantul care zideste", etc. (parca asa se chema, acum 2 ani cand ascultam eu Radio Trinitas), postul este bun.
Da' recunosc ca si eu de cand am descoperit http://www.ortodoxradio.ro:9000/stream, pe aici imi fac veacul.
poate ca e asta tctica... lor...managementul...se gandesc ca in felul asta, un pusti de liceu dupa ce asculta "Blondie", nu schimba frecventa, asteptand o alta melodie...si fara sa vrea asculta o emisiune in care se explica Cuvantul lui Dumnezeu.
Legat de emisiunile radio, am si eu o durere...nu pot sa prind Radio Logos...
daca stie cineva ce sa fac calculatorului...sa mearga...si daca aveti timp de explicatii...please help...
Nu e graba...
Multumesc anticipat :D
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

Cristian
Mesaje:63
Membru din:06 Apr 2008, 15:14
Confesiune:ortodox

Re: O intrebare legata de Radio Trinitas

Mesaj necititde Cristian » 19 Iun 2008, 20:51

Radio Logos ofera doua tipuri de streaming-uri: unul codat AAC ( necesita o versiune recenta a Winamp-ului, care sa decodeze formatul audio ) si unul codat MP3 ( mpeg ). Cel din urma poate fi "deschis" si cu Media Player; nu necesita codec special.
Functioneaza ambele formate. Le-am deschis acum.
Poate nu sunt definite asocierile de fisiere, in sistemul de operare, pentru a lansa aplicatia corespunzatoare atunci cand faci click pe link. Copiaza acest link - http://217.156.13.22:8000/ , apoi click dreapta pe butonul de eject din Winamp, alege "Open URL", lipeste acolo linkul si da Ok. Ar trebui sa functioneze.
Daca nu reusesti, pot sa pun pe site un alt player, care sa contina un playlist. Voi include in playlist Optodoxradio si Radio Logos.

diaconul_Catalin

Re: O intrebare legata de Radio Trinitas

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 19 Iun 2008, 22:19

Cica "un radio pentru sufletul tau"... Stiri numai din ortodoxie nu se prezinta ... Ce fel de radio este Trinitas ?
Radio Trinitas este radioul oficial al Patriarhiei Romane. Pe langa asta este un radio ce emite si in eter cu acoperire de 75% din suprafata Romaniei. Ca orice post de radio trebuie sa supravietuiasca, iar daca ar difuza doar slujbe, predici, conferinte, ar avea o audianta foarte mica, preturi mici la reclame, bani luati din visteria Patriarhiei... e un intreg lant.

Cristian
Mesaje:63
Membru din:06 Apr 2008, 15:14
Confesiune:ortodox

Re: O intrebare legata de Radio Trinitas

Mesaj necititde Cristian » 19 Iun 2008, 22:54

Nu este o scuza pentru a difuza o muzica care nu vine din partea binelui. Nu trebuie facut apel la rau in incercarea de a promova binele. Unele piese din acel gen muzical contin un adevarat infern, desi par nevinovate.

Aici , aici , aici, aici cateva exemple.

Asa ceva se aude daca piesele se "intorc". Si piesele respective reprezinta doar o mica parte; sunt difuzate din plin de catre radiourile comerciale.
Tot se mai sustine ca este bine ca sa se difuzeze "muzica" de acest gen, mai ales la un post de radio crestin ? Radiouri ca acestea ar trebui sa reprezinte adevarate redute, care sa apere ceea ce nu a fost cucerit de catre rau.

"In ochii omului o cale poate parea dreapta, dar sfarsitul ei este in moarte".

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: O intrebare legata de Radio Trinitas

Mesaj necititde danadoina » 19 Iun 2008, 23:31

Mie mi se par bune
1. ortodoxradio
2. radio lumina

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: O intrebare legata de Radio Trinitas

Mesaj necititde unsuflet » 20 Iun 2008, 05:19

Cristian, multam mult de ajutor, o sa descarc Winamp, si pana la urma o sa mearga!
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 78 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX