La cine se ruga Iisus?

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Avatar utilizator
Nicolae9
Mesaje:9
Membru din:20 Apr 2015, 18:08
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cautarea adevarului
La cine se ruga Iisus?

Mesaj necititde Nicolae9 » 29 Apr 2015, 15:56

La rastignire, Iisus se ruga lui Dumnezeu: Doamne, Doamne de ce m-ai parasit?Ceea ce in limba iudaica suna cam asa "Eloi, Eloi Lama Sabachthani"!
Nu as pune intrebarea asta, daca acel Eloi nu s-ar traduce in limba aramaica(limba materna a lui Iisus) cu singularul Eloah!Adica un nume de zeitate cu o rezonanta foarte apropiata de Allah!

wastebook
Mesaje:91
Membru din:15 Mar 2013, 23:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologie, stiinta

Re: La cine se ruga Iisus?

Mesaj necititde wastebook » 29 Apr 2015, 20:47

La rastignire, Iisus se ruga lui Dumnezeu: Doamne, Doamne de ce m-ai parasit?Ceea ce in limba iudaica suna cam asa "Eloi, Eloi Lama Sabachthani"!
Nu as pune intrebarea asta, daca acel Eloi nu s-ar traduce in limba aramaica(limba materna a lui Iisus) cu singularul Eloah!Adica un nume de zeitate cu o rezonanta foarte apropiata de Allah!
E simplu - cuvantul Allah a existat inainte de aparitia musulmanilor si insemna Dumnezeu. Asa cum englezul spune God, romanul spune Dumnezeu si arabul spunea si spune si astazi Allah.

Avatar utilizator
Nicolae9
Mesaje:9
Membru din:20 Apr 2015, 18:08
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cautarea adevarului

Re: La cine se ruga Iisus?

Mesaj necititde Nicolae9 » 30 Apr 2015, 16:00

E simplu - cuvantul Allah a existat inainte de aparitia musulmanilor si insemna Dumnezeu. Asa cum englezul spune God, romanul spune Dumnezeu si arabul spunea si spune si astazi Allah.
Pai din cate stiu eu, in Biblie, Dumnezeu nu are denumirea Allah.

wastebook
Mesaje:91
Membru din:15 Mar 2013, 23:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologie, stiinta

Re: La cine se ruga Iisus?

Mesaj necititde wastebook » 06 Mai 2015, 22:39

E simplu - cuvantul Allah a existat inainte de aparitia musulmanilor si insemna Dumnezeu. Asa cum englezul spune God, romanul spune Dumnezeu si arabul spunea si spune si astazi Allah.
Pai din cate stiu eu, in Biblie, Dumnezeu nu are denumirea Allah.
Pai daca ai citi o Biblie araba, o sa descoperi ca probabil scrie Allah. In plus limbile din zona respectiva sunt cumva inrudite, de aici si asemanarea intre limba pe care o vorbea Iisus si numele lui Dumnezeu din limba araba.


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX