Ce reguli trebuie sa respecte un fotograf in timpul sfintelor slujbe ?

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Miha2015
Mesaje:1
Membru din:08 Iul 2015, 21:35
Confesiune:ortodox
Preocupări:Artist
Ce reguli trebuie sa respecte un fotograf in timpul sfintelor slujbe ?

Mesaj necititde Miha2015 » 09 Iul 2015, 01:57

Buna seara,

Intrucat am constatat ca acesta este un subiect sensibil si deosebit de important prea putin discutat sau analizat intr-un articol de interes social, mi-am luat inima in dinti pentru a deschide o discutie oficiala convinsa fiind ca va ajuta multi oameni sa inteleaga si sa respecte regulile bisericii ortodoxe si sa aplice un realism in asteptarile muncii fotografului precum si in imbogatirea propriilor cunostinte, fie ei fotografi, miri, nasi, invitati la eveniment si asa mai departe.
Fiind eu insami fotograf de evenimente m-am confruntat in ultima perioada cu un fenomen extrem de presant si acela fiind al clientilor care au pretentia sa ma misc peste tot, prin fata lor ( chiar daca ar insemna sa ajung in fata preotilor, in spatiul lor ), in ambele laterale ( chiar daca asta ar insemna sa trec prin fata altarului deschis de nenumarate ori ), sa tai calea preotului care merge prin biserica doar ca sa le prind unghiul mult dorit, necrezandu-ma cand le-am explicat ca in biserica ortodoxa sunt anumire reguli pe care un fotograf de eveniment ortodox trebuie sa le respecte, stiind asta de la mai multi preoti cu care am discutat subiectul. Multi mi-au replicat ca preotul lor parea de treaba si ei nu cred ca s-ar fi suparat daca eu alergam toata slujba prin toate colturile si ar fi inteles ca imi fac meseria. Si uite asa se aluneca in discutii polemice fara ca eu sa pot sa ii trimit spre un articol important ortodox scris care sa faca referire strict la ce este permis si ce nu este permis fotografului de nunta / botez etc. in timpul slujbei, pe unde ii este permis sa "zburde" prin Sfanta Biserica, si toate cele ce deriva din acestea.
De aceea in speranta ca voi primi un raspuns pe acest forum, astept cu multe multumiri in avans un raspuns cat mai complet si sper sa se scrie in curand si un articol oficial despre asta, fiindca de cele mai multe ori si noi fotografii ne punem rau cu preotii fara sa vrem, fiind sub presiunea mirilor sau a persoanelor importante de la un eveniment religios, care pe principiul ca ne platesc sa facem treaba, nu se mai gandesc si nici nu mai cred celelalte aspecte.

Inca o data, mii de multumiri pentru consideratia acordata rugamintii mele si astept un raspuns.

Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX