socant: "N-am nevoie de divinitate!"

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:
socant: "N-am nevoie de divinitate!"

Mesaj necititde unsuflet » 27 Iun 2008, 16:52

recent m-a socat si intristat un prieten....
mi-a spus raspicat ca el n-are nevoie de divinitate ca sa-si traiasca viata. si-mi spunea oarecum dezgustat: tu de ce-ai luat drumul bisericii? scrii pomelnic si ce mai faci tu acolo....
intr-un tarziu a priceput ca eu merg la biserica pentru ca asa-mi place si ca o fac nu de ieri ci mai de demult...
Dar oricum mi s-a parut extrem de deplasata afirmatia:"N-am nevoie de divinitate"....
Sper sa nu-l ia in serios Dumnezeu si sa-i arate ce inseamna sa traiesti fara ajutorul lui Dumnezeu...Doamne fereste de asa ceva...
Si dupa ce-am treminat conversatia, ma intrebam...or fi multe suflete ca asta? De-astia care se cred buricul pamantului...care practic traiesc degeaba...ca eu asa gandesc, ca traiesti degeaba daca ai atins o varsta respectabila si nu l-ai descoperit inca pe Dumnezeu...sau macar sa-l cauti...
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

Avatar utilizator
CatalinM
Mesaje:96
Membru din:02 Apr 2008, 09:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: socant: "N-am nevoie de divinitate!"

Mesaj necititde CatalinM » 27 Iun 2008, 17:42

...or fi multe suflete ca asta? .
Sunt majoritari. Din pacate... :(

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: socant: "N-am nevoie de divinitate!"

Mesaj necititde Ioan Cr » 27 Iun 2008, 18:38

Daca sunt prieteni apropiati, e important sa nu ne smintim si noi...
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

JOAN
Mesaje:79
Membru din:16 Apr 2008, 22:49
Confesiune:ortodox

Re: socant: "N-am nevoie de divinitate!"

Mesaj necititde JOAN » 29 Iun 2008, 07:29

A nu avea nevie de Divinitate sau a te numi alesul-privilegiatul-mantuitul Divinitatii stau pe acelasi palier-Mandria, slava desarta,blasfemia!

altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox

Re: socant: "N-am nevoie de divinitate!"

Mesaj necititde altcineva » 03 Iul 2008, 23:46

...care practic traiesc degeaba...ca eu asa gandesc, ca traiesti degeaba daca ai atins o varsta respectabila si nu l-ai descoperit inca pe Dumnezeu...sau macar sa-l cauti...
dar poate ca omul asta a facut cel putin un bine candva si constient sau nu, poate a salvat viata cuiva. de unde stii daca omul asta a trait sau traieste degeaba? e adevarat ca e si asta un scop: sa il gasesti pe Dumnezeu, dar poate ca omul asta l-a gasit intr-un fel in care tu nu-l vei afla. daca omul asta are pacea in suflet si e linistit in simturi, atunci e cu mult deasupra celor care "se agita" sa il gaseasca pe Dumnezeu.
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: socant: "N-am nevoie de divinitate!"

Mesaj necititde maria_andreea » 04 Iul 2008, 20:00

daca omul asta are pacea in suflet si e linistit in simturi, atunci e cu mult deasupra celor care "se agita" sa il gaseasca pe Dumnezeu.
Asa este.
Eu consider ca scopul nostru nu este de "a ne agita" sa-L gasim noi pe Dumnezeu ci de a ne gasi Dumnezeu pe noi, adica sa facem fapte, sa avem atitudini care sa denote iubirea, interesul real pt Dumnezeu si aproapele instinctiv fara a socoti de ex Pasul 1 : iubeste-L pe Dumnezeu; Pasul 2 : iubeste-l pe aproapele tau...= mantuirea.

Viata trebuie sa fie o lupta nevazuta continua a caror biruinte sa fie pretuite la sfarsitul vietii si nu in timpul vietii .

Doamne ajuta!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
Dahnah
Mesaje:105
Membru din:20 Apr 2008, 20:21
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: socant: "N-am nevoie de divinitate!"

Mesaj necititde Dahnah » 04 Iul 2008, 20:19

Prafrazandu-l pe Dan Puric, care cita un sfant: "IUBESTE SI FA CE VREI!". Mi se pare atat de plina de substanta fraza asta, pentru ca implica atat "constrangere" cat si libertate, ambele fara limite.

Multa lume nu are nevoie de divinitate, acum, sau maine, dar la un moment dat fiecare is da seama ca are nevoie de ceva mai mult, si aceea e fuga dupa spiritualitate.
"Desfătează-te în Domnul şi îţi va împlini ţie cererile inimii tale." (Psalmul 36:4)

JOAN
Mesaje:79
Membru din:16 Apr 2008, 22:49
Confesiune:ortodox

Re: socant: "N-am nevoie de divinitate!"

Mesaj necititde JOAN » 04 Iul 2008, 21:29

Iubire-Agape-Eros intr-o relatie perfecta.(Iubirea pentru Dumnezeu,Agape pentru dusmani si Eros in relatia familiala binecuvantata de Dumnezeu).In rest sunt speculatii filozofice.Iata Iubirea in cele trei forme ale Ei si Toata-odata.

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: socant: "N-am nevoie de divinitate!"

Mesaj necititde unsuflet » 04 Iul 2008, 21:39

dar poate ca omul asta a facut cel putin un bine candva si constient sau nu, poate a salvat viata cuiva. de unde stii daca omul asta a trait sau traieste degeaba? e adevarat ca e si asta un scop: sa il gasesti pe Dumnezeu, dar poate ca omul asta l-a gasit intr-un fel in care tu nu-l vei afla. daca omul asta are pacea in suflet si e linistit in simturi, atunci e cu mult deasupra celor care "se agita" sa il gaseasca pe Dumnezeu.
:oops: :oops: :oops: :oops:
me-a culpa am gresit....
n-am scris bine...ai dreptate, omul n-a trait sigur degeaba, ca stiu cat m-a ajutat si pe mine ...si nu de putine ori!!! Si mi-e chiar prieten, care stie o gramada de lucruri despre mine, prieten apropiat.
trebuia sa scriu ca daca ajungi sa spui asta, e ca si cum ai trait degeaba...pentru ca ce te faci la judecata, "caci din cele ce ies din gura sa, fiecare va fi judecat, din cuvintele tale te va indreptati si din cuvintele tale te va osandi" (nu stiam asta by heart) cand am scris indignata.... (textul din ghilimele scris acum l-am luat din scrisoarea Sfantului Parinte Paisie Aghioritul, Semnele vremurilor, 666. Sf. Munte Athos)
Ce te faci cand o sa spuna diavolul, uite ca a spus ca n-are nevoie de Divinitate....
Ce te faci atunci????
SA-MI FIE RUSINE!!!!

Multumesc MULT de tot ca mi-ai atras atentia!!! iti raman datoare vanduta!!!! Ca mi-ai aratat ca trebuie sa lucrez la RABDARE si la MANIE!!! ca iote ce tampenii fac.....
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: socant: "N-am nevoie de divinitate!"

Mesaj necititde unsuflet » 04 Iul 2008, 22:25

Eu consider ca scopul nostru nu este de "a ne agita" sa-L gasim noi pe Dumnezeu ci de a ne gasi Dumnezeu pe noi, adica sa facem fapte, sa avem atitudini care sa denote iubirea, interesul real pt Dumnezeu si aproapele instinctiv fara a socoti de ex Pasul 1 : iubeste-L pe Dumnezeu; Pasul 2 : iubeste-l pe aproapele tau...= mantuirea.

Viata trebuie sa fie o lupta nevazuta continua a caror biruinte sa fie pretuite la sfarsitul vietii si nu in timpul vietii .

Doamne ajuta!
atunci am fi Sfinti....indraznesc sa spun....
io, zic Doamne, miluieste-ma pe mine pacatoasa.... pentru rugaciunile vreunui Sfant...
Si mai am totusi ceva de spus: Cand ne mustra constiinta, musai sa ne AGITAM sa-l gasim pe Dumnezeu
Multa lume nu are nevoie de divinitate, acum, sau maine, dar la un moment dat fiecare is da seama ca are nevoie de ceva mai mult, si aceea e fuga dupa spiritualitate.
asa e, Slava Domnului!!!
totul e sa fugim spre Dumnezeul ortodox :D
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: socant: "N-am nevoie de divinitate!"

Mesaj necititde maria_andreea » 05 Iul 2008, 07:23

atunci am fi Sfinti
sau oameni normali, asa cum vrea Dumnezeu sa fim ...din pacate eu sunt "anormala" :( .
Cand ne mustra constiinta, musai sa ne AGITAM sa-l gasim pe Dumnezeu
Pai daca nu "ne agitam" sau nu fugim catre El atunci degeaba ne mai mustra constiinta.
Constiinta ne mustra tocmai pt a ne atentiona de greselile noastre, este mana Lui Dumnezeu catre noi pt a ne scoate din pacat, iar "agitarea" in acest sens este inceputul "vindecarii".

Prin "a se agita" (vb folosit de "altcineva") au am inteles acele persoane care calculeaza la tot pasul ceea ce au facut pt mantuirea lor si ceea ce mai au de facut, intr-un cuvant acelea care gandesc ceva de genul: duminica asta am mers la biserica, voi mai merge cat sunt sanatoasa ca si asa acasa nu am ce face si apoi imi castig si mantuirea adica cele care socotesc si nu cele care se lasa socotite de Dumnezeu.

Doamne ajuta!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: socant: "N-am nevoie de divinitate!"

Mesaj necititde unsuflet » 07 Iul 2008, 17:23


Pai daca nu "ne agitam" sau nu fugim catre El atunci degeaba ne mai mustra constiinta.
Constiinta ne mustra tocmai pt a ne atentiona de greselile noastre, este mana Lui Dumnezeu catre noi pt a ne scoate din pacat, iar "agitarea" in acest sens este inceputul "vindecarii".
Mare adevar ai scris tu aici!
o sa te citez de-acum in colo. :D
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: socant: "N-am nevoie de divinitate!"

Mesaj necititde maria_andreea » 07 Iul 2008, 18:33

o sa te citez de-acum in colo.
Sa nu ma citezi pe mine :) , ci pe Parintele Arsenie Boca caci din scrierile lui "Despre durerile oamenilor" am desprins aceasta idee. Eu saraca citesc ici colo ca sa mai descopar cate ceva despre frumoasa ortodocsie si traire intru' Hristos , iar atunci cand descopar cate ceva va impartasesc si voua, sa ne bucuram impreuna.

Doamne ajuta!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 75 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX