Viata dupa moarte ( Putin Ajutor )

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Artur
Mesaje:2
Membru din:12 Apr 2017, 11:34
Confesiune:ortodox
Preocupări:Drumetii
Viata dupa moarte ( Putin Ajutor )

Mesaj necititde Artur » 12 Apr 2017, 11:53

Buna ziua,

Va scriu in speranta ca cineva sa ne lamureasca aici despre aceasta intrebare "Viata dupa moarte"

Suntem casatoriti de 6 luni langa Dumnezeu suntem fericiti si ii multumim mult pentru asta.Incercam sa respectam randuiala ca orice crestin credem foarte mult in Sfanta Treime si Maica Domnului nostru Iisus Hristos. Insa de curand vorbind cu un duhovnic ... care prin explicatia dumnealui a fost ceva de genu... Biblia a fost creata pentru oameni doar ca reper ... fiecare a scris acolo ce a trait (Ceva de genul ca Biblia de fapt este ceva cu care sa carmuiesti pe crestini dupa anumite legi pe care Dumnezeu a lasat lui Moise desi se spune ca Moise a inventata aceste legi pentru oamenii din timpurile vechi si nu se aplica direct la oamenii din ziua de astazi insitand ca defapt Moise ca om a inventat legile).

La intrebarea noastra daca in lumea cea de dincolo noi ne mai cunoastem ... am primti un raspuns ca nu ... acolo nimeni nu mai stie care si cine a fost pe pamant. Mai mult intrebat daca noi dupa moarte vedem ingerii si pe Dumnezeu am primit un raspuns ... ca NU nu ii putem vedea nici pe ingeri nici pe Dumnezeu.

Sa inteleg ca sa ne iubim aici pe pamant atat ... sot si sotie si copii ... parinti ... nu ii mai cunoastem sus acolo nu ne mai intalnim... am ramas un pic bulversati cel putin am incercat sa citim din sfintii paritni din Biblie ... si acum sa auzim ca de fapt sunt carti vechi si depasite in explicatii... ca ar fi in felul umrmator - Ingerii sunt spirite nevazute ( sau doar niste ganduri bune ale omului atat ) si chiar dupa moarte noi nu ii vedem la fel si pe Creatorul nostru Bunul Dumnezeu...adica luptam aici ...ca acolo sa fim cu cel ce a creat si acolo nu il vedem suntem singuri ? Doar am citit atat despre aceste lucruri si acum auzind de la un preot aceste lucruri - Eu ma mai tin insa sotia mea este in incurcatura o vad suparata cand ni sa comunicat ca sf. Apostol Pavel nici macar nu a cunoscut personal pe Mantuitoru ci a fost un om foarte bine intelept si invatat si practit daca nu avansa Pavel nici credinta ortodoxa nu era acum.

PS: Noi am tot incercat sa citim din sfintii parinti din vietile sfintilor si din Sfanta Scriptura am intrat in liniste si pace in casa si acum.
Daca ne puteti recomanda ce editie sa citim despre vietile apostolilor Pavel si Petru.

Va rog cine poate sa ne ajute cu un sfat sau o vorba buna sa intelegem si noi mai pe omeneste poate nu am inteles noi ce a vrut sa ne comunice parintele ... desi a specificat clar ce spunea. Va multumim din suflet.
"Vă rătăciţi neştiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)


nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Viata dupa moarte ( Putin Ajutor )

Mesaj necititde nemessis » 18 Apr 2017, 15:07

Mai usor cu ineptiile celor care stiu ce e in lumea de dincolo. Un pic de scepticism nu ar strica.
Nu ai observat ca fiecare om care zice ca stie ce e in viata de apoi vrea ceva in schimb in viata asta. Ai observat? Popii iti promit mantuire si viata eterna, apoi vin si cu nota de plata: platesti la biserica si renunti la propria libertate. Trebuie sa devii robul lui Dumnezeu, care e absent, dar reprezentat de popi, asa ca devii robul popilor, care sunt deosebit de bucurosi sa-ti spuna cum sa-ti traiesti viata. Asta e...foamea de putere.

Si daca ai intelege un pic de anatomie, ai intelege si aberatia din promisiunea vietii eterne. Boala Alzheimer e un exemplu minunat: ti se deterioreaza creierul, astfel uiti tot. Se pare ca exista o corelatie intre creier si ceea ce esti tu. Apoi ajunge sa arunci un ochi la ce mai are de zis W. S Ramachandran, care a operat pe creier, si vei intelege ca odata ce ai distrus creierul, tu nu mai existi. Sunt chiar situatii interesante, cand tai legatura intre cele doua emisfere si ai in fata ta doua persoane distincte. Sau omul se trezeste din accident cu totul alte preferinte si gandire si fara amintirea celui care a fost anterior. Care dintre persoanele astea ajung pe lumea de dincolo?

Promisiuni aberante se pot face si popii vor fi in siguranta, ca doar nu o sa vina nimeni din mormant sa ceara socoteala pentru eventualele minciuni.
Apoi, cum judeci pe cineva care nu stie nimic din ceea ce a facut si a fost. Lasand laoparte ca judecata este mult prea tarzie si nu are nici o utilitate, o judecata in care inculpatul nu stie ce a facut nu poate fi o judecata dreapta.
In locul tau as fi mult mai preocupat de viata actuala, decat de viata promisa de niste inculti.

Artur
Mesaje:2
Membru din:12 Apr 2017, 11:34
Confesiune:ortodox
Preocupări:Drumetii

Re: Viata dupa moarte ( Putin Ajutor )

Mesaj necititde Artur » 18 Apr 2017, 16:05

Va multumesc pentru informatie.Si pentru punctul dumneavoastra de vedere. Eu il am pe Dumnezeu in inima mea :)

"Vă rătăciţi neştiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)
"Vă rătăciţi neştiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Viata dupa moarte ( Putin Ajutor )

Mesaj necititde Ioan Cr » 26 Apr 2017, 18:46

Va rog cine poate sa ne ajute cu un sfat sau o vorba buna sa intelegem si noi mai pe omeneste poate nu am inteles noi ce a vrut sa ne comunice parintele ... desi a specificat clar ce spunea. Va multumim din suflet.
Cred ca raspunsul cel mai succint l-a dat deja Sf. Ap. Pavel, ca va fi ceea ce ochiul nu a vazut, si urechea nu a auzit, adică de nedescris. Pentru mine personal, această afirmație este extrem de incurajatoare, pe de o parte, iti da nadejdea ca fericirea ce ne așteaptă este incomparabil mai deplină decat orice închipuire optimistică, iar pe de altă parte, te ferește de orice iluzie - iar cu ea, de pericolul deznadejdii (orice stare imaginata este produs al minții coruptibile, deci imperfectă și criticabilă).

Dar mai stim din Evanghelie ca in viata de apoi nu se vor mai casatori, si nu vor fi nici barbat, nici femeie, ci vom fi toti ca ingerii - dar nu chiar ingeri, evident. Iar acest lucru nu este deprimant - DACĂ avem deplină încredere în făgăduință, ca nu va fi nici durere, nici tristețe, ci bucurie si cântare.

Iubirea dintre soți si mai ales a părinților față de copiii lor nu cred că va dispărea, ci va creste si va cuprinde si celelalte ființe prin si in Dumnezeu.
...Alzheimer...
Interesantă obiecție. Dar știți prea bine că vom fi judecați pentru ceea ce facem in libertate, adică capabili de alegere conștientă si responsabili. Spre ex, demonizatii din Evanghelie nu au fost condamnați in starea lor de posedare, ci mai intâi eliberați. Nici in viața de toate zilele, nu-l dojenesti pe bețiv cît e ebrios, ci aștepți întîi să se limpezească la minte.
...după accident...
Amnezia este si ea o lipsire de libertate, pentru că nu mai poți dispune de ceea ce îți aparține, adică amintirile și alte facultăți. Astfel, un delincvent care se trezeste din comă schimbat, nu poate fi iertat, dar nici condamnat - asa ajunge la psihiatrie...
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Viata dupa moarte ( Putin Ajutor )

Mesaj necititde nemessis » 27 Apr 2017, 10:42

Pentru mine personal, această afirmație este extrem de incurajatoare, pe de o parte, iti da nadejdea ca fericirea ce ne așteaptă este incomparabil mai deplină decat orice închipuire optimistică, iar pe de altă parte, te ferește de orice iluzie
Mai exact cum te fereste de iluzie? Nu am intalnit crestin care sa doreasca sa moara, ca veni vorba. De asta pare sa fie o constientizare ca intreaga idee de viata dupa moarte e o iluzie.
DACĂ avem deplină încredere în făgăduință, ca nu va fi nici durere, nici tristețe, ci bucurie si cântare.
Ideea asta seamana extrem de mult cu ceea ce arata comunismul, demonstratii "spontane", cand lumea canta cu zambetul pe buze si slavea dragul conducator. Asta ar fi tot? bucurie si cantare? Extrem de dezgustator.
Si daca tot am discutia asta cu un asa zis neurolog, bucuria respectiva cum ar fi posibila fare prezenta dopaminei?
Dar știți prea bine că vom fi judecați pentru ceea ce facem in libertate, adică capabili de alegere conștientă si responsabili.
Da, exact asta e partea care face judecata de apoi nedreapta intodeauna. Odata ce sistemul nervos central este distrus, dispare si persoana, amintirile, tot. Chiar daca ar fi sa accept ca ramane ceva constient dupa ce omul putrezeste, tot nu exista nici un indiciu ca ar fi posibil sa aiba amintiri.
Alzheimer pare doar un indiciu ca promisiunea crestinilor nu poate fi adevarata.
Macar recunosti ca toate observatiile de pana acum contrazic intreaga promisiune de viata eterna?

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Viata dupa moarte ( Putin Ajutor )

Mesaj necititde Ioan Cr » 27 Apr 2017, 14:07

Mai exact cum te fereste de iluzie? Nu am intalnit crestin care sa doreasca sa moara, ca veni vorba. De asta pare sa fie o constientizare ca intreaga idee de viata dupa moarte e o iluzie.
Mă ferește pentru că îmi interzice să-mi fac închipuiri despre desfatarile viitoare, căci doar așa pot salva ideea de bucurie ultimă. Ideea de viață după moarte nu are nici o treabă, pentru că e deja presupusă. Creștinul se ferește de moarte năprasnică, nu de moarte - ceea ce e foarte diferit.
Ideea asta seamana extrem de mult cu ceea ce arata comunismul, demonstratii "spontane", cand lumea canta cu zambetul pe buze si slavea dragul conducator. Asta ar fi tot? bucurie si cantare? Extrem de dezgustator.
Iată de ce ziceam să ne ferim de orice închipuire despre desfătările viitoare: întotdeauna riscă să fie incompletă, plată sau chiar desgustătoare. În schimb, gîndiți-vă la o stare de bucurie pură, indiferent de obiect, nelimitată de timp sau de spațiu, neafectată de pasiuni și de senzații străine, o trăire profundă de împlinire.
Si daca tot am discutia asta cu un asa zis neurolog, bucuria respectiva cum ar fi posibila fare prezenta dopaminei?
Tot așa cum fac și agoniștii receptorilor dopaminergici, contează specificitatea alosterică, nu necesar identitatea chimică a transmițătorului. Bucuria rezidă în suflet, creierul este doar "portalul".
Da, exact asta e partea care face judecata de apoi nedreapta intodeauna. Odata ce sistemul nervos central este distrus, dispare si persoana, amintirile, tot. Chiar daca ar fi sa accept ca ramane ceva constient dupa ce omul putrezeste, tot nu exista nici un indiciu ca ar fi posibil sa aiba amintiri.
Vezi mai sus. Sufletul nu este produsul creierului, știința nu poate demonstra acest lucru, deși insistă că o face. Cînd deconectezi televizorul, nu anihilezi transmisiunea, ci doar recepția ei.
Macar recunosti ca toate observatiile de pana acum contrazic intreaga promisiune de viata eterna?
Pînă acum ne-am referit numai la conținutul vieții eterne, nu și la posibilitatea ei.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX