Cum sa ne ferim de barfa?

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:
Cum sa ne ferim de barfa?

Mesaj necititde unsuflet » 11 Iul 2008, 16:31

Ce sa facem intr-un cerc de prieteni, in care incepe barfa? Am citit candva ca Sfintii Parinti te sfatuiesc ori sa spui o vorba buna despre respectivul care este barfit, ori sa pleci de la locul faptei, si atunci nu mai esti partas la fapta, la barfa.
Si daca nu stii nimic despre subiectul respectiv, ce-ai putea sa raspunzi? E de ajuns sa spui in gand: "Doamne eu nu vreau barfa, nu ma intereseaza..."? Are vreo valoare gandul acesta...in sensul ca ma scoate din cercul barfei?
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Cum sa ne ferim de barfa?

Mesaj necititde maria_andreea » 11 Iul 2008, 17:13

E greu dar nu cu neputinta...ca doar la Domnul toate sunt cu putinta :) .

1. ar trebui daca tu esti constienta ca acesta este un pacat uracios in fata Domnului (lucrarea Lui Dumnezeu toata trebuie iubita si nu urata) sa le explici si celorlalti care sunt cauzele pt care barfa nu e binevenita si care sunt efectele ei;

2. cu cei care sunt interesati de cele spuse de tine i-ai deoparte si spunele 1000 de motive pt care nu trebuie sa faca acel pacat ; iar celor care nu te inteleg spune-le un singur motiv : moartea. (nu-mi apartine aceasta idee, am citit-o intr-o carte dar din nefericire nu mai stiu cui ii apartinea ideea :oops: ).

Cu toti si cu cei care te inteleg si cu cei care nu te inteleg trebuie rabdare si multa dragoste ca altfel nu se poate.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Cum sa ne ferim de barfa?

Mesaj necititde maria_andreea » 11 Iul 2008, 17:16

E de ajuns sa spui in gand: "Doamne eu nu vreau barfa, nu ma intereseaza..."? Are vreo valoare gandul acesta
Trebuie sa ai grija cu astfel de ganduri caci poti cadea usor in falsa smerenie (adica mandrie).(din nou nu eu spun asta caci de unde sa stiu eu a vb de lucruri asa de mari ci parintii nostri duhovnicesti precum Parintele Arsenie Boca, Parintele Arsenie Papacioc impreuna cu tot cinul binecuvantat de Domnul).
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Cum sa ne ferim de barfa?

Mesaj necititde unsuflet » 12 Iul 2008, 02:51

ok, o sa am grija cu gandul asta:""Doamne eu nu vreau barfa, nu ma intereseaza...";
atunci, daca spun in gand: "Ei, o avea si ceva bun sufletul asta!" are aceeasi valoare cu a spune cu voce tare?
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Cum sa ne ferim de barfa?

Mesaj necititde maria_andreea » 12 Iul 2008, 06:53

Eu sunt cea mai nepriceputa in ati da sfaturi asa de mari, insa iti pot spune ca atat gandul cat si fapta au aceeasi valoare.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Cum sa ne ferim de barfa?

Mesaj necititde unsuflet » 12 Iul 2008, 15:15

Mersi, m-ai mai linistit :) ; o sa intreb si duhovnicul cand il intalnesc
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Cum sa ne ferim de barfa?

Mesaj necititde maria_andreea » 13 Iul 2008, 14:37

Sunt sigura ca duhovnicul tau ti-a dat sfaturi foarte bune, iata insa si alte sfaturi la fel de ziditoare.

Despre pacatul limbutiei (barfa):
Parintele Ilie Cleopa : Cine-si pazeste limba sa are mare liniste sufleteasca. Limba [ca si celelalte lucruri] este facuta de Dumnezeu sa vorbeasca numai cele bune si cele spre slavoslovia [preamarirea] lui Dumnezeu si cele de trebuinta. Ca nu ne-a facut Dumnezeu sa fim muti. Te-a intrebat cineva, ti-a cerut un lucru, ti-a cerut un sfat, trebuie sa vorbesti cu sotia, cu copii, (...) insa cand vin cele rele opreste-te.

Omul drept totdeauna vorbeste si totdeauna tace: vorbeste numai cele spre zidire si spre intemeiere, dar tace dinspre cele rele.

Daca si pacatele cu gandul sunt mari, apoi cu limba sunt mai mari.

Sfantul Isaac Sirianul : limba omului drept este scaunul Imparatului Hristos, iar limba celui rau este caruta dracilor.

In Evanghelie scrie :din prisosinta inimii graieste gura. Omul cel bun din comoara inimii sale scoate cele bune, si omul cel rau,iarasi din comoara cea rea, scoate cele rele... si cele rele se manifesta intai prin gand si al doi-lea prin cuvant. (Parintele Ilie Cleopa )

( "Ne vorbeste Parintele Cleopa", vol 14).
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Cum sa ne ferim de barfa?

Mesaj necititde unsuflet » 14 Iul 2008, 16:02

Multumesc pentru cele scrise!!!
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

diaconul_Catalin

Re: Cum sa ne ferim de barfa?

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 15 Iul 2008, 22:36

Eu sunt cea mai nepriceputa in ati da sfaturi asa de mari...
Gura pacatosului adevar graieste (proverb romanesc)
...atat gandul cat si fapta...
Mai verifica! Gandul este premergator faptei, pacatul cu gandul se poate "materializa" sau nu in pacat cu fapta. Sunt pacate, dar nu se poate pune egal intre ele. Mai degraba se poate spune despre pacatul cu gandul ca este la fel cu ispita, dar nu cu pacatul cu fapta.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Cum sa ne ferim de barfa?

Mesaj necititde maria_andreea » 15 Iul 2008, 22:47

Mai verifica!
Daca si pacatele cu gandul sunt mari, apoi cu limba sunt mai mari
Imi cer iertare unsuflet pt ca ti-am scris o prostie in ceea ce priveste pacatul cu gandul si cel cu fapta pt care trebuie sa-i multumesc d-lui Diacon Catalin.
Din cele ce spune Parintele Ilie Cleopa reiese ca pacatele cu gandul sunt mai putin importante decat cele cu fapta (in cazul tau erau cele cu vorbirea).
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

diaconul_Catalin

Re: Cum sa ne ferim de barfa?

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 15 Iul 2008, 22:49

...pacatele cu gandul sunt mai putin importante decat cele cu fapta...
Iarasi mai verifica! Parintele Cleopa spune ca cele cu fapta sunt mai mari decat cele cu gandul

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Cum sa ne ferim de barfa?

Mesaj necititde maria_andreea » 15 Iul 2008, 22:56

Parintele Cleopa spune ca cele cu fapta sunt mai mari decat cele cu gandul
Este intrebare sau afirmatie ?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

diaconul_Catalin

Re: Cum sa ne ferim de barfa?

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 15 Iul 2008, 23:03

Este intrebare sau afirmatie ?
Pai tu ai citat dintr-o carte a parintelui cu cateva postari in urma... NO COMMENT

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Cum sa ne ferim de barfa?

Mesaj necititde unsuflet » 16 Iul 2008, 00:05

Chiar ca m-ati lamurit! Multam mult!
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 75 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX