Traditii si obiceiuri - Sarbatoarea Pastelor

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox
Traditii si obiceiuri - Sarbatoarea Pastelor

Mesaj necititde elena -petra » 11 Apr 2008, 20:01

Ne apropiem de cea mai mare,mai sfanta si mai importanta sarbatoare a anului,Pastele sau invierea Domnului,deoarece in aceasta zi,,Hristos a inviat din morti cu moarte pre moarte calcand si celor din morminte viata daruindu-le".

In prima zi de Paste.
La noi in Ardeal se practica obiceiul udatului.Adica baietii vin la casele fetelor si spun,,am auzit ca aveti o floare frumoasa,am venit s-o ud sa nu se vestejeasca".La tara se foloseste mai mult aceasta introducere fiindca la oras se foloseste:,,primiti cu stropitul?" apoi se stropesc fetele cu parfum.

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Traditii si obiceiuri de Paste

Mesaj necititde Florina » 11 Apr 2008, 20:03

Traditii care nu au nimic de-a face cu Biserica!

Atentie! Multe alte traditii locale, de la tara, sunt reminiscente pagane! Cum ar fi Paparudele, Caloianul, busuiocul pus la capatai de Sf Ioan ca sa visezi cu cine te mariti, etc!

Avatar utilizator
Hrisanti
Mesaje:93
Membru din:09 Apr 2008, 16:45
Confesiune:ortodox
Localitate:Franta

Re: Traditii si obiceiuri de Paste

Mesaj necititde Hrisanti » 11 Apr 2008, 20:21

Cred ca trebuie sa fim atenti, sa nu confundam traditiile populare (care pot avea sorginte pagana), cu traditiile crestine.
Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi !

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Traditii si obiceiuri de Paste

Mesaj necititde elena -petra » 11 Apr 2008, 20:51

Traditii care nu au nimic de-a face cu Biserica!

Atentie! Multe alte traditii locale, de la tara, sunt reminiscente pagane! Cum ar fi Paparudele, Caloianul, busuiocul pus la capatai de Sf Ioan ca sa visezi cu cine te mariti, etc!


Sunt traditii care n-au de-a face cu biserica?Fiti mai explicita va rog,atunci cu cine au de-a face aceste obiceiuri?
O sa fiu plecata dar va citesc raspunsul duminica.

gigelchiazna
Mesaje:9
Membru din:02 Apr 2008, 00:40
Contact:

Re: Traditii si obiceiuri de Paste

Mesaj necititde gigelchiazna » 12 Apr 2008, 02:28

Un cuvant interesant despre traditii puteti gasi aici:

http://www.ortodoxmedia.com/inregistrar ... e-traditii

M-a amuzat cum a dat-o intoarsa Prea-Sfintitul in legatura cu babele, numindu-le "Stimabilele doamne in varsta" sau cam asa ceva.

Si m-a mai amuzat si cand am auzit de "Palie", habar nu aveam de asta, desi cica prin Oltenia ar circula tot felul de minunatii de astea.
Din fericire, cea cu cocosul in biserica a cam fost scoasa, dar cea cu gaina peste groapa inca mai exista, chiar si la oras.

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Traditii si obiceiuri de Paste

Mesaj necititde elena -petra » 13 Apr 2008, 12:35

Am ascultat tema dezbatuta si I.P.S. Irineu spunea:,,Traditiile sunt foarte bune si binecuvantate,dar trebuiesc intr-adevar spiritualizate,sfiintite,lamurite si foarte bine dozate ca ele sa nu devina prilej de poticnire..."

De fapt in tema respectiva erau dezbatute niste obiceiuri babesti.
Daca se spune de un anumit obicei ca este pagan(ex :stropitul in Ardeal) ar trebui si explicat de ce.
Florina,eu neavand la baza multe cunostiinte teologice (m-am repetat de n ...ori,scuze!) credeam ca este un obicei frumos unul din obiceiurile ortodoxe.Daca si eu ti-as spune ca in lumea cuantica nu putem masura parametrii unei particule cu o valoare precisa datorita principiului nedeterminismului ci doar probalistic,nu intelegi exact la ce ma refer,nu?Si atunci imi cer o explicatie. Asa si eu.Prin urmare nu stiu de ce este catalogat ca un obicei pagan.

Si chiar ar fi bine sa dezbateti care sunt obiceiuri crestine si care nu.Deci trebuie sa le consemnam si sa le explicam.

Avatar utilizator
CatalinM
Mesaje:96
Membru din:02 Apr 2008, 09:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Traditii si obiceiuri de Paste

Mesaj necititde CatalinM » 14 Apr 2008, 08:38

Obiceiurile sunt tinute in continuare cu strasnicie, din superstitie, insa nimeni din cei ce le practica nu le mai conoaste originea si motivul. Se transmit din generatie in generatie si, in majoritatea cazurilor, au prevalenta in fata credintei si invataturii ortodoxe. Multi preoti, mai ales de la tara, intra in hora vrand-nevrand, altfel nu sunt acceptati de comunitate. Stiu ca suna cam aiurea, dar asta e adevarul.

Am stat si eu la Cluj vreo 4 ani si am vazut obiceiul asta, al udatului, necunoscut unui regatean. Ar trebui gasita semnificatia veche a lui pentru a putea sti daca este sau nu de sorginte pagana.

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Traditii si obiceiuri de Paste

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 19 Apr 2008, 23:43

Si stropitul e rau fiindca... l-au practicat paganii inainte... :shock:

Mdap... pai atunci, nu mai mergeti la manastiri ca si budistii au manastiri si sunt pagani, rezulta obiceiuri pagane. La fel si musulmanii au un fel de manastiri, dar mai putin raspandite.
Nu mai faceti maslu vinerea ca tot vinerea mulahhul face la musulmani slujba, deci rezulta, sa faci slujba vinerea e obicei rau si pagan.
Si inmormantarea mortilor, o practicau si paganii, si chiar s-au gasit morminte dacice, mi se pare. Acum mai nou pe aici se fierb mortii (la atei) aici. Poate ca e o practica pagana ca ii inmormantam.
Si va mai pot da multe, multe exemple...

Lume, e un obicei laic, al poporului, baietii merg la fete. Nu are legatura cu Biserica, sa mearga baietii la fete sa le dea cu parfum. Doar fiindca e un obicei care inainte l-au practicat inaintasii nostrii care evident nu au stiut mai bine, nu inseamna ca automat devine rau.

Inchei cu o vorba de pe alt forum: Forumisti, ganditi mai mult, scrieti mai putin.

Sa nu va suparati pe mine, dar asa pun io problema.

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Traditii si obiceiuri de Paste

Mesaj necititde Florina » 20 Apr 2008, 06:37

Mai Pisoi, decat sa scrii mesajul asta, mai bine-ti aminteai de zicala asta, ca tot veche e si ea: "Daca taceai, filosof ramaneai!" Nici nu are rost sa raspunda cineva la ce aberatii ai scris acolo.

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Traditii si obiceiuri de Paste

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 20 Apr 2008, 11:36

Adica nu ai habar cum sa raspunzi...

Si, nu va mai casatoriti, am auzit ca si paganii dinaintea noastra faceau cam acelasi lucru, rezulta e rau...

Nu te supara pe mine. Dar, tu condamni ceva ce in esenta nu e rau, si tu nici nu prea cred ca stii ce e. Baietii merg la fete si le uda cu putin parfum/deodorant/votca/spray paralizant :mrgreen: dupa buget si inteligenta. Ce e rau in asta ???


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 88 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX