Intrebari scurte

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
paterdaniil
Mesaje:14
Membru din:12 Apr 2011, 22:32
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologie, muzică vizantină
Localitate:Satu Mare
Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde paterdaniil » 23 Noi 2012, 20:30

Unde gasesc scrisorile Staretului Iosif Isihastul ?
Pe google nu am gasit. La acest link http://www.librariasophia.ro/cautare.ht ... +isihastul , sunt niste carti cu Iosif Isihastul. Dar nu da niste detalii, un cuprins al lor. Care din aceste carti includ cele 81 de scrisori?

Multumesc pt raspunsuri si pt timpul acordat!
Toate acele cărţi sunt extraordinare şi merită citite. Câteva scrisori (inedite) găsiţi în "Trăiri ale dumnezeiescului har", iar cartea pe care o căutaţi este "Mărturii din viaţa monahală", de la Ed.Bizantină, în care găsiţi cele 81 de scrisori ale sale şi o scriere în 11 capitole.

http://www.publicatiiortodoxe.ro/martur ... ahala.html

Cristina
Mesaje:15
Membru din:23 Oct 2012, 15:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cititul

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Cristina » 25 Dec 2012, 18:11

Unde gasesc scrisorile Staretului Iosif Isihastul ?
Pe google nu am gasit. La acest link http://www.librariasophia.ro/cautare.ht ... +isihastul , sunt niste carti cu Iosif Isihastul. Dar nu da niste detalii, un cuprins al lor. Care din aceste carti includ cele 81 de scrisori?

Multumesc pt raspunsuri si pt timpul acordat!
Toate acele cărţi sunt extraordinare şi merită citite. Câteva scrisori (inedite) găsiţi în "Trăiri ale dumnezeiescului har", iar cartea pe care o căutaţi este "Mărturii din viaţa monahală", de la Ed.Bizantină, în care găsiţi cele 81 de scrisori ale sale şi o scriere în 11 capitole.

http://www.publicatiiortodoxe.ro/martur ... ahala.html
Multumesc Paterdaniil ! Mi-ati facut o bucurie !

ara
Mesaje:11
Membru din:26 Iul 2011, 17:02
Confesiune:ortodox

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde ara » 19 Ian 2013, 18:05

M-am apucat in urma cu mult timp sa citesc Acatistul Sf.Nectarie pentru ca aveam o cunostinta cu cancer, dar nu am reusit sa ma tin de Acatist, citeam cateva seri, pe urma cateva nu mai citeam, l.am citit de vreo 21 de ori dar nu a fost in seri una dupa alta, asa cum trebuia citit timp de 40 de zile. Ce o sa se intample cu mine daca nu m.am tinut de el? Sau trebuie sa fac ceva acum?

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde maria_andreea » 20 Ian 2013, 16:19

"ara", rugăciunea este comunicarea ta cu sfântul căruia i te adresezi. Pentru că noi nu ştim ce e sfinţenie şi deci nu ne raportăm corect (în sensul de comunicare) sfinţilor avem cărţile de rugăciune şi acatistele (cele bune, căci în cadrul acestei clase s-au strecurat şi unele mai puţin reuşite), însă cu toate acestea nu trebuie să uităm că mobilul acţiunii noastre este vorbirea noastră cu sfântul pentru a-i cere, mulţumii sau pentru a-l cinstii. Chiar şi atunci când comunici cu şeful sau profesorul dacă nu te faci înţeleasă s-ar putea să nu primeşti ajutorul/răspunsul dorit; aşa şi cu rugăciunea ea trebuie să fie clară, corectă (după îndreptare, cărţi de rugăciune) şi deschisă, destinsă.

Dacă nu ai reuşit să captezi atenţia sfântului pentru că nu te-ai rugat cu perseverenţă şi nădejde încearcă din nou :) . Acum numărul acesta de rugăciuni eu nu l-am înţeles niciodată şi nici nu-i acord o importanţă deosebită.

Ia răspunsul meu ca o pauză, ca o răsuflare pentru a te destresa şi a scoate din sfera tensiunii (unde ai plasat-o) rugăciunea. Eventual răspunsul unui preot ia-l ca şi îndreptar...
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

ara
Mesaje:11
Membru din:26 Iul 2011, 17:02
Confesiune:ortodox

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde ara » 02 Feb 2013, 18:54

Va multumesc foarte mult!! Dumnezeu sa va binecuvinteze!!

amator
Mesaje:115
Membru din:25 Mar 2012, 21:16
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:zidire sufleteasca

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde amator » 14 Feb 2013, 07:24

Am o nelamurire la un subiect:exista un grup de oameni care practica scrierea pacatelor pe o foaie de hartie si apoi o ard:fac curatirea de pacate(in limbajul lor ma exprim).Intrebare este daca aceste practici sunt de origine oculta sau nu.
Baptist

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde dimitrie » 16 Mar 2013, 18:22

Diavolul este o fiinţă nematerială?
Este înger, dar căzut. Îngerii sunt ființe materiale comparativ cu Dumnezeu, însă nemateriale comparativ cu noi (după trup). Ingerii se mișcă cu puterea și cu iuțimea gândului, nu au probleme cu penetrarea corpurilor materiale, dispunând și de o vedere ce străbate materia.
Ce trebuie să facem ca să ni se deschidă al treilea ochi?
Al treilea ochi nu există, dar există un alt tip de vedere, ca putere naturală a sufletului dar la care nu accedem atâta vreme cât suntem în trup. De acest tip de vedere dispunea Adam (chiar mai bună) înainte de cădere, dar prin păcat sufletul a închis în trup ca într-o temniță prin care dobândește informații de tip vizual doar prin ferestrele trupului - ochii. Acest tip de vedere oferă informații cu mult mai sărace și limitate în conținut, decât vederea cu care este înzestrat sufletul.
Ochii sufletului se deschid/văd ori prin intermediul stărilor de extaz, ori prin moarte.
Există o vedere firească, naturală a sufletului, dar care însoțită de un dar deosebit (harismă) al lui Dumnezeu poate aduce omului o cunoaștere mult superioară, oferindu-i acces la cunoașterea unor lucruri viitoare, etc., numită străvedere. Despre această străvedere aveți o explicație mai amănunțită aici.
Modul în care această vedere/străvedere o poate căpăta/recăpăta sufletul viețuind încă în trup poate fi: a) prin intervenție divină și pentru scurt moment (Numeri.22:31); b) prin darul lui Dumnezeu dat celor ce prin virtute se despătimesc.

Poate mesajul meu are scăderi ori inexactități, dar atât m-am priceput. M-am încumetat să scriu un răspuns datorita faptului că nimeni nu a dat unul până acum.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Victor
Mesaje:187
Membru din:02 Apr 2008, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Victor » 17 Apr 2013, 07:04

Doamne ajuta
Este obligatoriu ca un credincios sa participe la slujba Vecerniei din duminica pastelui (asa numita ,,inviere a doua")?

OLGA

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde OLGA » 17 Apr 2013, 17:32

În calendarul bisericesc distribuit de Mitropoilia Olteniei, în Săptâmâna Mare sunt două sărbători cu cruce neagră. Se mai dă dezlegare la ulei în acele zile?

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Florina » 04 Iun 2013, 22:19

În calendarul bisericesc distribuit de Mitropoilia Olteniei, în Săptâmâna Mare sunt două sărbători cu cruce neagră. Se mai dă dezlegare la ulei în acele zile?
Hristos a inviat!

Nu cred ca se da dezlegare la ulei decat in Joia Patimilor. Asa spunea Parintele Irineu Curtescu. Orice sarbatoare ar cadea, e post!

cris
Mesaje:1
Membru din:01 Iul 2013, 17:42
Confesiune:ortodox
Preocupări:contabila

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde cris » 01 Iul 2013, 17:48

fiind prima vizita pe acest forum pentru a intelege cum functioneaza va intreb cum as putea face sa trimit online un pomelnic?multumesc

Andreea2012
Mesaje:106
Membru din:16 Iul 2012, 18:46
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie, Lectura
Localitate:Cluj

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Andreea2012 » 03 Iul 2013, 12:18

fiind prima vizita pe acest forum pentru a intelege cum functioneaza va intreb cum as putea face sa trimit online un pomelnic?multumesc
Din cate stiu eu aici nu se primesc pomelnice. Dar puteti trimite aici http://www.crestinortodox.ro/ . Intrati pe site si sus in dreapta scrie ' trimite pomelnice ' . Intrati acolo si va spune cum sa procedati. Dar sa sti ca este contra-cost.
"Nimic nu este mai uşor decât a învăţa pe alţii şi nimic nu este mai greu decât a face ceea ce înveţi pe alţii."
Parintele Cleopa Ilie

mando2
Mesaje:19
Membru din:05 Iul 2011, 22:27
Confesiune:ortodox

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde mando2 » 23 Iul 2013, 18:37

Doamne ajuta!
Imi puteti spune va rog mult cum trebuie sa il salutam pe Inaltpreasfintitul in cazul in care ne intalnim cu sfintia sa?
Multumesc mult!

Avatar utilizator
Isihie
Mesaje:19
Membru din:18 Iun 2013, 14:35
Confesiune:ortodox
Preocupări:Student

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Isihie » 23 Iul 2013, 19:12

Doamne ajuta!
Imi puteti spune va rog mult cum trebuie sa il salutam pe Inaltpreasfintitul in cazul in care ne intalnim cu sfintia sa?
Multumesc mult!
Doamne Ajuta, Inaltpreasfintite Parinte (N)!

Doamne Ajuta!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde protosinghel » 29 Iul 2013, 20:29

Doamne ajuta!
Imi puteti spune va rog mult cum trebuie sa il salutam pe Inaltpreasfintitul in cazul in care ne intalnim cu sfintia sa?
Multumesc mult!
Doamne Ajuta, Inaltpreasfintite Parinte (N)!

Doamne Ajuta!
Categoric NU AŞA! De la preot sau ierarh trebuie să cerem binecuvântare, dar nu să-i urăm noi "Doamne, ajută". Asta poate spune el ca răspuns la cererea de binecuvântare. Deci e mai corect a spune: "Binecuvântaţi, (înalt-)preasfinţite, stăpâne!".

mando2
Mesaje:19
Membru din:05 Iul 2011, 22:27
Confesiune:ortodox

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde mando2 » 29 Aug 2013, 11:59

Imi puteti spune va rog daca savarsesc un pacat atunci cand tin post daca nu mananc carne, lapte si oua, dar mancarea este preparata cu ulei de floarea soarelui? Este acest post unul corect si placut Bunului Dumnezeu?
Doamne ajuta!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde protosinghel » 29 Aug 2013, 12:29

Imi puteti spune va rog daca savarsesc un pacat atunci cand tin post daca nu mananc carne, lapte si oua, dar mancarea este preparata cu ulei de floarea soarelui? Este acest post unul corect si placut Bunului Dumnezeu?
Acest lucru depinde de mai mulţi factori: condiţii de viaţă (inclusiv venituri), vârstă, stare de sănătate, serviciu, obligaţii etc. Dar în orice caz, mai ales pentru oamenii din lume (nu şi pt călugări), mâncarea poate fi gătită tot timpul cu ulei, afară de Săptămâna Patimilor.
Un astfel de post + înfrânare de la alte pofte + rugăciune + dragoste faţă de aproapele + milostenie după putere = plăcut lui Dumnezeu.

mando2
Mesaje:19
Membru din:05 Iul 2011, 22:27
Confesiune:ortodox

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde mando2 » 04 Sep 2013, 14:06

Doamne ajuta!
Este pacat sa batem in lemn? Sunt oameni care cand vad ceva necuvincios spun "Doamne fereste" si bat in lemn. Este acest lucru un pacat?!
Multumesc.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde protosinghel » 06 Sep 2013, 18:45

1. Nu băgaţi în seamă toate superstiţiile şi prostiile. Un om serios se uită de sus la aceste lucruri
2. Călugării "bat în lemn" înainte de fiecare slujbă. E vorba de toacă... :D

SilviuTraian
Mesaje:4
Membru din:29 Sep 2013, 12:55
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologia

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde SilviuTraian » 29 Sep 2013, 12:59

Buna ziua.
Imi puteti spune va rog daca studentii la Teologie ortodoxa pastorala sunt obligati ca in timpul cursurilor/ seminariilor sa fie imbracati cu o anumita tinuta?
De asemenea va rog sa imi spuneti cum ar trebui, cum ar fi frumos ca un student la Teologie sa se adreseze preotilor profesori, respectiv I.P.S. in cazul in care se intalneste cu acestia, aici referindu-ma in special la forma de salut pe care trebuie sa o foloseasca.
Doamne ajuta. Multumesc.


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX