Sper sa-mi lumineze Dumnezeu gandurile

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Avatar utilizator
georgiana_sad
Mesaje:2
Membru din:13 Apr 2008, 10:09
Sper sa-mi lumineze Dumnezeu gandurile

Mesaj necititde georgiana_sad » 13 Apr 2008, 10:17

Am doar 18 ani si cred ca mostenesc boala cumplita a mamei si anume schizofrenie ... in urma cu vreo 3 luni m-am schimbat brusc n-am vrut sa mai merg la scoala,n-am vrut sa mai mananc ..n-am vrut sa mai fac absolut nimic...la inceput au aparut insomniile la modul ca dormeam cel mult 2 ore pe noapte .m-am speriat ..nu intelegam dc nu mai pot dormi nici noaptea si nici ziua....Tin sa mentionez ca toata vara am lucrat numai de seara dansand prin diverse cluburi....eram obisnuita sa lucrez noptile nu sa le dorm si de cand am inceput scoala prin sept a tb sa-mi fortez organismul sa doarma noptile..mi-a fost f greu....n-am reusit...ma gandesc ca poate fi vorba si de o dereglare a metabolismului......treptat noaptea ma tot imaginam la obregea ca sunt internata si imi apareau tot felul de nebuni in vise pe kre ii vazusem in urma cu anii knd era mama internata acolo...Am inceput sa ma documentez pe net sa vad ce mi se intampla...m-am diagnosticat singura cu depresie severa dupa tot singura cu schizofrenie...Adevarul e ca mi-au influentat rau si cu mult gandurile articolele de pe internet...In urma cu o luna mi-am zis totusi sa merg la un psiholog care m-a diagnosticat cu fobie obsesiva si mi-a dat xanxax care ma facea sa nu mai stiu de mine...am renuntat sa merg la psiholog ca nu-mi facea bine....mai ales ca am auzit ca cei care dau la psihologie vor defapt sa-si rezolve lor probleme......Am inceput sa merg la biserica sa ma rog la Dumnezeu sa-mi elimin gandurile astea cumplite ,m-am spovedit,m-am impartasit...degeaba ..acum ma simt deja schizofrenica :!: :| ......de vreo 3 luni am fost de 5 ori cel mult la scoala si nu fac nimic altceva decat sa stau toata ziua pe intrenet si sa citesc fel si fel de articole si povesti despre schizofrenie si alte boli mintale..............Odata am incercat sa ma sinucid ca nu am suportat gandul ca poate chiar sufar de boala asta si mi-am zis ca prefer sa traiesc iadul in lumea cealalta decat aici.......Prietenii nu ma mai recunosc si nici eu....Tb sa mentionez ca obisnuiam sa fiu o fata ff glumeata,indrazneata,plina de viata si mai ales optimista....Am trait o vara extrardinara ,fara astfel de ganduri idioate,,,am muncit toata vara ca sa-mi iau masinuta pe kre intr-un final mi-am cumparat-o doar ca acum nu mai simt nici o satisfactie nici o bucurie...si am visat atat de mult momentul asta..sunt exact opusul la ceea ce eram odata..Plang in iecare zi fara exceptie,nu ma mai ingrijesc cum obisnuiam odata..nu mai ies din casa ca am impresia ca lumea ma priveste ca pe o ciudata...imi simt privirea pierduta iar oamenii observa asta fiindca sufletul omului se oglindeste in ochi:(......Mai am 3 surori(2 plecate in afara) care nu inteleg ce mi se intampla....nu pot sa creada ca asta sunt eu........Am ramas in urma la scoala cu mai mult de juma de materie si imi vine sa renunt si la scoala ca sigur nu iau bacul...nu ma pot concentra si nu pot face nik....M-am autodistrus...sora mea mai mare saraca nu stie ce sa-mi mai spuna deja e satula de mine si a ajuns sa-mi spuna ca nu ma mai suporta si ca n-am pic de vointa sa lupt cu mine,sincer ii dau dreptate cu toate astea parka ma simt legata.scuzati-mi dezordineea de idei..d'aia apelez disperata la ajutorul dvs!!!.....Va multumesc....Cu stima,Georgiana! :cry:

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Sper sa-mi lumineze Dumnezeu gandurile

Mesaj necititde elena -petra » 13 Apr 2008, 12:00

Astazi este Duminica a V-a din Postul Mare-Duminica Sf.Cuv.Maria Egipteanca.

De o frumusete izbitoare,Maria a luat drumul desfraului,atragand multe suflete in acest pacat.Dupa 17 ani petrecuti in pacat,in necuratie l-a descoperit pe Iisus Hristos,alagand calea mantuirii prin post si rugaciune.

Incearca si tu,asemenea Mariei Egipteanca sa regreti ce-ai facut (faptul ca dansezi sau c-ai dansat in cluburi de noapte ,mai ales la o varsta asa frageda,nu e bine deloc) si sa decizi sa te schimbi in bine.

Ca un prim pas ar trebui sa-ti dea sfaturi un parinte duhovnic( spuneai c-ai fost sa te spovedesti si sa te impartasesti,asta e foarte bine.Dar continuua.Nu poti sa vezi rezultate dupa 1-2 intalniri).Si incearca te rog ca macar duminica dimineata sa te duci la Sfanta Liturghie( la !11.17 cand ai postat msj ,toti crestinii ar trebui sa fie la slujba).

Oricum tu ai cerut o mana de ajutor si vei primi! :)

Doamne ajuta!

IN ZIUA NECAZULUI MEU,DOMNUL A FOST INTARIREA MEA (Psalmul 17,21)

Avatar utilizator
ionutanton777ro
Mesaje:37
Membru din:13 Apr 2008, 13:40
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Sper sa-mi lumineze Dumnezeu gandurile

Mesaj necititde ionutanton777ro » 13 Apr 2008, 14:16

Felicitari pentru faptul ca nu cedezi usor in aceasta lupta si cauti ajutor sa o depasesti.
Probabil ca aceasta izolare fata de societate care a intervenit acum a fost un soc si ti-a schimbat total viata. Ai nevoie de noi repere si de ajutor din partea celor dragi ai tai, si mai ales sa gasesti oameni care stiu sa fie alaturi de tine.
Cu oamenii este destul de greu sa socializezi atunci cand devii diferit fata de ei, pentru ca se tem de diferentele tale si le este greu sa te inteleaga. Cauta in primul rand cel mai pretios ajutor: Duhovnicul. Din fericire, cu toata nebunia lumii in care traim, Dumnezeu ne da in continuare Preoti buni, cu dragoste si cu un cuvant bun, tot luand legatura cu diferite biserici ortodoxe din Bucuresti, am cunoscut multi asa. Gaseste un duhovnic langa care sa gasesti bucurie sa iti marturisesti pacatele si sa primesti un sfat cu folos. Duhovnicul fiind unul din putinii oameni care este un instrument de legatura intre noi oamenii si Hristos, gratie Harului Divin. Iar Hristos a fost mai izolat de catre oameni, mai parasit si mai neinteles decat toti, astfel incat El ne intelege perfect in zbuciumul nostru si se bucura pentru fiecare izbanda a noastra. Ca sa nu mai adaug faptul ca el nici macar nu a avut vreo vina in a se trezi aproape singur printre oameni, culminand cu crucificarea sa de catre stramosii nostrii, pentru ca nu l-au inteles, nu l-au iubit, nu l-au primit. Cu timpul, vei intalni si oameni care iti vor fi alaturi prin cuvant si fapta, insa mai intai apeleaza cu incredere la un Duhovnic ! El te va indruma cand sa mergi la biserica, la ce slujbe in special, ce sa citesti in putinul tau timp liber si in valtoarea zbuciumului sufletesc, astfel incat sa depasesti acest greu in care te afli acum. Ai incredere !
Cu drag,
Ionut

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Sper sa-mi lumineze Dumnezeu gandurile

Mesaj necititde Ioan Cr » 13 Apr 2008, 21:04

Draga Georgiana, vezi te rog o discutie mai veche care ti-ar putea fi de folos: http://itomd.myforum.ro/despre-dorinta- ... vt587.html


Doamne ajuta!
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Sper sa-mi lumineze Dumnezeu gandurile

Mesaj necititde danadoina » 14 Apr 2008, 12:57

Felicitari pentru faptul ca nu cedezi usor in aceasta lupta si cauti ajutor sa o depasesti.
.........
Din fericire, cu toata nebunia lumii in care traim, Dumnezeu ne da in continuare Preoti buni, cu dragoste si cu un cuvant bun, tot luand legatura cu diferite biserici ortodoxe din Bucuresti, am cunoscut multi asa. Gaseste un duhovnic langa care sa gasesti bucurie sa iti marturisesti pacatele si sa primesti un sfat cu folos. Duhovnicul fiind unul din putinii oameni care este un instrument de legatura intre noi oamenii si Hristos, gratie Harului Divin. Iar Hristos a fost mai izolat de catre oameni, mai parasit si mai neinteles decat toti, ......

apeleaza cu incredere la un Duhovnic ! El te va indruma cand sa mergi la biserica, la ce slujbe in special, ce sa citesti in putinul tau timp liber si in valtoarea zbuciumului sufletesc, astfel incat sa depasesti acest greu in care te afli acum. Ai incredere !
Cu drag,
Ionut
Dupa parerea mea cel mai bun sfat ! Maica Domnului sa te acopere !
Cu drag,
daniela

Avatar utilizator
valy0017
Mesaje:36
Membru din:05 Apr 2008, 20:36
Localitate:Iasi sau Bârlad
Contact:

Re: Sper sa-mi lumineze Dumnezeu gandurile

Mesaj necititde valy0017 » 14 Apr 2008, 19:49

am avut si io o treaba de asta printr-a 11-a semestru 2. am luat si eu ceva ( asemanator, dar tre sa recunosc are rolul sau si medicamentul si sfatul medicului - stateam noaptea la calculator si mi-am stricat somnul) si acu is in anu 4 la facultate (de calculatoare) foarte bine (multumesc Doamne!). - rugaciunea e cel mai mare si mai bun medicament - pentru ca Hristos este doctorul nostru- numai bine , Doamne Ajuta!
"POCAITI-VA CA S-A APROPIAT IMPARATIA CERURILOR"

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Sper sa-mi lumineze Dumnezeu gandurile

Mesaj necititde Ioan Cr » 15 Apr 2008, 20:29

Draga Georgiana, mai esti pe aici?

Am si eu o parere, un rezumat al experientei mele de boli, complexe si iluzii: ceea ce conteaza cu adevarat este Viata Vesnica. Daca in slabiciune se manifesta puterea lui Dumnezeu in viata noastra - atunci orice suferinta, aici, e ca o binecuvantare. Grija zilei de maine nu mai are sens decat in si pentru Dumnezeu, si cum El este credincios - nu avem decat sa-I multumim pentru toate. Singura frica sanatoasa este frica de Dumnezeu: atat timp cat suntem lucizi, deci inca capabili de pocainta, sa ne grabim la mantuire.

Iertare si Doamne ajuta!
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

diaconul_Catalin

Re: Sper sa-mi lumineze Dumnezeu gandurile

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 16 Apr 2008, 16:17

Sa stii ca daca cea din fotografie sti tu, mi se pare ca ai un chip destul de bland, linistit... Sa-mi fie cu iertare daca supar... dar oare cele spuse de tine nu au legatura cu cele intamplate??? :?: :?: :?:
...toata vara am lucrat numai de seara dansand prin diverse cluburi....

Avatar utilizator
Hrisanti
Mesaje:93
Membru din:09 Apr 2008, 16:45
Confesiune:ortodox
Localitate:Franta

Re: Sper sa-mi lumineze Dumnezeu gandurile

Mesaj necititde Hrisanti » 16 Apr 2008, 17:22

....la !11.17 cand ai postat msj ,toti crestinii ar trebui sa fie la slujba).
Sa stii ca daca cea din fotografie sti tu, mi se pare ca ai un chip destul de bland, linistit... Sa-mi fie cu iertare daca supar... dar oare cele spuse de tine nu au legatura cu cele intamplate???
georgiana_sad scrie:
...toata vara am lucrat numai de seara dansand prin diverse cluburi....
E bine, fratilor si surorilor, cand un crestin cazut (nu ca voi) va cere sfat, dati-i "peste ochi" cu pacatele lui, ca asa facea Hristos, nu ?
Sora elena-petra, daca la ora Sfintei Liturghii nu era acolo, ce te priveste ? Si daca suntem acolo doar ca sa facem act de prezenta, conteaza in perspectiva mantuirii ?
Si, frate diacon Catalin, daca a dansat prin diverse cluburi de noapte, dar recunoaste aici in fata noastra (poate mai pacatosi ca ea) ca i-a facut rau aceasta practica, la ce mai foloseste sa-i reamintim raul facut ?
Cu ce o ajutam, daca o invinuim, din moment ce ea se pocaieste ?
Sfatul cel mai bun i s-a dat deja, sa asculte de duhovnic. Ca noi, cei care nu avem duhovnicie, dar avem "parere de sine", s-ar putea sa-i facem mult rau! :cry:
Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi !

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Sper sa-mi lumineze Dumnezeu gandurile

Mesaj necititde elena -petra » 16 Apr 2008, 17:40

MAI MULT RESPECT AS DORI!

Nu cred ca v-am deranjat pe dumneavoastra cu ceva.Si de fapt n-am deranjat pe nimeni.Nici eu si nici Catalin Paval(imi cer scuze ca vorbesc si-n locul lui).Nu stiu ce v-a deranjat la mesajul meu.Ar trebui sa-l recititi!

Tonul meu nu a fost dur cand i-am raspuns domnisoarei..Este parerea mea si mi-o mentin!

Avatar utilizator
Hrisanti
Mesaje:93
Membru din:09 Apr 2008, 16:45
Confesiune:ortodox
Localitate:Franta

Re: Sper sa-mi lumineze Dumnezeu gandurile

Mesaj necititde Hrisanti » 16 Apr 2008, 17:47

MAI MULT RESPECT AS DORI!

Nu cred ca v-am deranjat pe dumneavoastra cu ceva.Si de fapt n-am deranjat pe nimeni.Nici eu si nici Catalin Paval(imi cer scuze ca vorbesc si-n locul lui).Nu stiu ce v-a deranjat la mesajul meu.Ar trebui sa-l recititi!

Tonul meu nu a fost dur cand i-am raspuns domnisoarei..Este parerea mea si mi-o mentin!
Sora, nu din lipsa de respect v-am pus intrebarea, ci din dorinta de a va reaminti ce este dragostea crestineasca. :)
Dvs. nu vi s-a intamplat in nici o duminica, niciodata de cand sunteti, ca la ora 11,17 sa fiti acasa (sau in alta parte) si nu la Sfanta Liturghie ?
Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi !

Avatar utilizator
georgiana_sad
Mesaje:2
Membru din:13 Apr 2008, 10:09

Re: Sper sa-mi lumineze Dumnezeu gandurile

Mesaj necititde georgiana_sad » 16 Apr 2008, 18:07

Da eu sunt in poza.....Am reflectat mult asupra acestui aspect...si m-am gandit ca poate din cauza ca am animat prin cluburi port acum suferinta asta sufletului si a mintii.......Dar stau si ma gandesc ca totusi am fost cuminte...Am dansat prin cluburi si doar atat nimic mai mult!...Asta a fost job-ul meu....Animatoare prin cluburi....dar repet am fost cuminte....desi m-am gandit mai mult si doar prin faptul k am dansat imbracata unpic mai sumar a fost o ispita pt unii......iar ispita e un pacat ..

Avatar utilizator
Hrisanti
Mesaje:93
Membru din:09 Apr 2008, 16:45
Confesiune:ortodox
Localitate:Franta

Re: Sper sa-mi lumineze Dumnezeu gandurile

Mesaj necititde Hrisanti » 16 Apr 2008, 18:16

Da eu sunt in poza.....Am reflectat mult asupra acestui aspect...si m-am gandit ca poate din cauza ca am animat prin cluburi port acum suferinta asta sufletului si a mintii...
Sora georgiana, important este ca-ti dai seama unde ai gresit (aici este cheia redresarii din toate punctele de vedere), iar de aici incolo cu rugaciune si credinta ca Dumnezeu te va ajuta, eu zic ca vei reusi sa iesi din starea depresiva pe care ne-ai descris-o.
Eu, ca si mihailoss, nu cred ca este vorba despre schizofrenie, doar despre o depresie care ne mai incearca pe toti cateodata. Dar credinta, rugaciunea si nadejdea in Dumnezeu sa stii ca sunt cele mai puternice "medicamente" ! :)
Curaj, surioara, toti suntem pacatosi sa stii, dar suntem si frati intru Hristos, asa ca sa ne ducem Crucea personala sprijinindu-ne unii de altii, oricat de departe sau de aproape am fi, fiindca UNUL suntem Intru Hristos !
Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi !

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Sper sa-mi lumineze Dumnezeu gandurile

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 16 Apr 2008, 19:47

:cry:
Stiu cum e sa vrei sa te sinu si stiu cum e sa te certe toata lumea ca de ce vrei asta, sau ca de ce esti suparata pe lume, sau tot felu de chestii... Si tocmai ca am scapat din treaba asta iti zic ca orice ti-as spune nu o sa iti dea decat poate un imbold de moment.

Dar cere sfaturi de la duhovnic, si cere-i sa iti dea carti despre depresie... Pe mine asta m-a ajutat: http://www.librarie.net/carti/18172/Dep ... 0Logotetis
Mi-a dat-o o prietena...

In continuare, iti urez succes, si daca mai dansezi pe undeva sa imi zici sa fiu acolo, ca arati bineeeee :mrgreen: .

Semnat,

Pisoiu care toarce pe forum.

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Sper sa-mi lumineze Dumnezeu gandurile

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 16 Apr 2008, 19:53


E bine, fratilor si surorilor, cand un crestin cazut (nu ca voi) va cere sfat, dati-i "peste ochi" cu pacatele lui, ca asa facea Hristos, nu ?
Iarta-i ca e o reactie naturala... sa fie rautaciosi fata de cei care vor sa isi puna capat zilelor... :roll:

Avatar utilizator
ionutanton777ro
Mesaje:37
Membru din:13 Apr 2008, 13:40
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Sper sa-mi lumineze Dumnezeu gandurile

Mesaj necititde ionutanton777ro » 16 Apr 2008, 20:35

Sunt sigur ca Georgiana acum va fixa noi repere in viata ei, nu cred ca isi mai doreste sa danseze prin cluburi asa cum o facea inainte, acum, dupa toata aceasta perioada, poate contura cam ceea ce i-ar putea aduce bucurie in viata ei. Cum ar fi prieteni pe acest forum, vad ca deja si-a facut cativa :idea:
Orice dans paleste in fata frumusetii slujbei bisericesti, traite in comunitate cu ceilalti prieteni. Luminile discotecii par fade in comparatie cu lumina lumanarilor din timpul vecerniei, seara. Muzica stridenta pare muta in comparatie cu vocile corului de la strana, acompaniat de nimeni altii decat de credinciosii care canta si participa la slujba. Si care depasesc stadiul de spectatori sau admiratori si devin un soi de pasageri temporari in Imparatia Cerurilor... ceea ce te face sa iti doresti din toata inima sa devii intr-o zi (o zi cat o vesnicie, in fapt chiar o vesnicie :!: ) locuitor al acestei Imparatii... ce se inalta chiar in inima noastra incepand cu simpla participare la o rugaciune, la un psalm, la o liturghie...

JOAN
Mesaje:79
Membru din:16 Apr 2008, 22:49
Confesiune:ortodox

Re: Sper sa-mi lumineze Dumnezeu gandurile

Mesaj necititde JOAN » 17 Apr 2008, 21:36

Georgiana,nu crezi ca te grabesti sa te diagnostichezi prea la inceputul luptei duhovnicesti?E ca si cum pierzi lupta din start.Preferi sa pierzi fara sa lupti?Lupta pentru suflete este cea mai mare ,cea mai importanta si are diferite aspecte.Totul este sa nu cedezi,dar in acelasi timp intareste-te.Reteta este paradoxal simpla .Adera la un duhovnic si participa la toate tainele bisericii.Este foarte bine.In acelasi timp randuieste-ti noua scara a valorilor ,care azi se pare ca iti lipseste.Ai inteles cate ceva despre desertaciunea lumii dar nu o confunda cu haosul ,dezordinea.Toate au un rost .Nici un fir de par nu pica de pe cap fara stirea Mantuitorului.Foloseste toate invataturile si experienta ta pentru a darui dragoste.Acesta este scopul vietii noastre.Altfel suntem niste chimvale zanganitoare.Astfel dobandesti mantuirea .Oare nu-i totul?Starile tale proaste,invalmaseala din mintea ta si tot ce nu-i in regula cu tine vor disparea ca un fum, cand incepi sa arati a crestin dupa capatarea asemanarii cu Hristos.Ia parte la sf.Taine ale bisericii,ele vin exact in ajutorul tau si restul vine de la sine .Inarmeaza-te cu rabdare sa vezi peste cativa ani cum o sa te "lauzi" cu cicatricile luptei prin care ai trecut si Domnul te-a usurat de ea.Oare la Judecata nu trebuie sa ne "laudam " cu cicatricile ,alfel ce lupta am dus?Oare meritam altfel rasplata mantuirii?Tine-te tare ,rabda si nu ceda.Dumnezeu stie ca tu pretuiesti mult de aceea te vrea lamurita ca aurul in foc.Domnul si Maica Domnului sa te ocroteasca.Apropos ! nu conteaza cum arati ci cu cine te asemeni.

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Sper sa-mi lumineze Dumnezeu gandurile

Mesaj necititde unsuflet » 18 Apr 2008, 16:35

Georgiana, din ce-ai scris eu am inteles ca ai doar o simpla depresie. Si o sa scapi de ea, nu te ingrijora!
Gandeste-te la faptul ca, daca tu in clipele astea in care simteai ca te doare sufletul de nu mai poti si ca ceva nu e in regula cu tine, ai intrat pe un forum ortodox, sa intrebi ce ai putea sa faci, si daca tu acum te gandesti ca ai nevoie de Dumnezeu ca sa iesi din starea asta nedorita, asta e FFF. bine! Ai dovada ca de fapt Dumnezeu e langa tine si stie prin ce treci si o sa te ajute, tu doar trebuie sa vorbesti cu un duhovnic acum si sa faci ce-ti spune. (spovedania o sa te ajute mult; de fapt cred ca in clipa in care vei primi dezlegare, vei vedea ca ti se linisteste sufletul si or sa-ti treaca si toate gandurile depresive)
Cred ca te-ar ajuta si daca ai scrie ce ai pe suflet Maicii Siluana. Cred ca te va ajuta raspunsul ei.
poti sa-i scrii aici: http://www.sfintii-arhangheli.ro/maica- ... spunde.php
Hai, nu mai fi suparata, curaj, capul sus!
Cred ca dintre cei de pe forum care locuiesc in Bucuresti, iti pot recomanda un duhovnic, in cazul in care nu ai deja.
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Sper sa-mi lumineze Dumnezeu gandurile

Mesaj necititde elena -petra » 18 Apr 2008, 19:10

Felicit initiativa dl Catalin de asi sterge msj care vi l-a trimis (doamnei Hrisanti; edit).Si-a spus punctul de vedere si dupa ce-a vazut ca l-ati luat la cunostiinta a decis ca e mai bine sa nu fie citit de multa lume..

Editat: Ioan Cr; motiv: mesajul la care a replicat sora Hrisanti a fost sters anticipat de catre autor; pentru evitarea unei divagari neconstructive am sters mesajele implicate.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Sper sa-mi lumineze Dumnezeu gandurile

Mesaj necititde maria_andreea » 01 Mai 2008, 13:48

Hristos a Inviat!

Buna Giorgiana,
Cred ca ai primit sfaturi foarte bune pt ati depasi "nelinistea" in care te afli, si mai cred ca iti este foarte greu sa le pui in practica adica sa mergi la Sf Slujbe si sa respecti randuiala Bisericii (asa cum te invata duhovnicul sau/si cartile duhovnicesti)...poate ca te vei gandi ca vor rade prietenii tai de tine (sper ca nu ai astfel de prieteni caci nu iti sunt adevarati), poate nu ai cu cine sa-ti impartasesti dorinta de a-L cunoaste pe Domnul...dar asa cum ti sa mai spus nadajduieste, ai incredere si mergi pe Calea cea dreapta care ne este descoperita numai prin Biserica.
Stiu ca poate acum crezi ca ceea ce-ti spunem sunt basme frumoase...nici eu nu L-am cunoscut asa cum trebuia pe Domnul pe la varsta de 14-16 ani (mergeam si eu la discoteci seara, asa cum ai spus si tu nu faceam nimic mai mult; simplul fapt ca eram imbracate "de discoteca" si dansam greseam caci ispiteam, INSA incet am inceput sa citesc carti duhovnicesti pe intelesul meu (de Danion Vasile, apoi de Parintele Arsenie Boca-te rog sa citesti macar una care crezi tu ca iti este de folos cap coada), apoi am inceput sa aplic ceea ce scria acolo (sa ma port cum se cuvine, sa particip la Sf Liturghie) si astfel am ajuns in jurul varstei de 18-20 de ani sa tremur de emotie si bucurie in fata Sfintelor Icoane din Biserica, sa-mi simt sufletul plin de bucurie (este o stare ca aceea a "fluturilor in stomac"-mult cunoscuta, dar poate din pacate in alte contexte). Mie mi-au trebuit 4 ani sa descopar Calea cea dreapta tie poate mai mult sau mai putin important este sa nu cedezi, caci cu siguranta vei intampina multe ispite in drumul tau lung pe care il ai de parcurs.

In ce priveste scoala gandeste-te ca ai un viitor inainte (tot de tine depinde cum va fi, cum va arata); Dumnezeu ne da putere sa muncim, sa invatam pt a avea cele de folos aici pe pamant , haide sa pretuim acest dar dat de El noua.

Imi doresc sa mai tinem legatura, eventual posteaza undeva adresa ta de e-mail sau ID-ul de mess sa mai vb pe viitor.
Doamne ajuta!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 71 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX