Formule de adresare clerului

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
era
Formule de adresare clerului

Mesaj necititde era » 06 Ian 2009, 13:26

De multe ori observ pe acest forum ca se opereaza cu termeni ca: popa, preot, parinte. Cind se foloseste o notiune si cind se foloseste alta, si care e diferenta intre ele?

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Cum e corect?

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 06 Ian 2009, 14:15

De multe ori observ pe acest forum ca se opereaza cu termeni ca: popa, preot, parinte. Cind se foloseste o notiune si cind se foloseste alta, si care e diferenta intre ele?
Nu cred sa fie vreo diferenta, doar de zona. Bunicu meu zicea ca el e "popa Taudan din Buciumi", pe cand slujea in Buciumi...

PS: mie mi se pare ca popa suna mai simpatic, nu stiu, are o nuanta rurala... asa aduce a aer proaspat...

Avatar utilizator
CatalinM
Mesaje:96
Membru din:02 Apr 2008, 09:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Cum e corect?

Mesaj necititde CatalinM » 07 Ian 2009, 16:05

In unele parti "popa" are o nuanta peiorativa. Daca respectivul este mai "lumeţ", ii place "viata", umbla cu nasul rosu si invarte tot felul de afaceri, lumea ii zice "popa", spre deosebire de unul mai evlavios, caruia i se spune "parinte" sau "preot". Sunt si unii scriitori bisericesti care fac un fel de antiteza popa-preot, ca sa nu mai vorbim de masa mare de dez-bisericiti care folosesc popa ca invectiv.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Cum e corect?

Mesaj necititde protosinghel » 07 Ian 2009, 22:32

Aşa este, cum a scris Cătălin. Iar eu când scriu "popă", o spun tot peiorativ...
Îmi pare rău, dar uneori cu asta mă mai "uşurez" (şi de fapt mă îngreuiez), judecând într-un fel pe "colegii de breaslă".

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Cum e corect?

Mesaj necititde electric77 » 27 Sep 2010, 18:02

De multe ori observ pe acest forum ca se opereaza cu termeni ca: popa, preot, parinte. Cind se foloseste o notiune si cind se foloseste alta, si care e diferenta intre ele?
corect este "presbiter", asa scrie la Carte. Nici preot, nici popa, nici parinte. Parintele este Dumnezeu.

Octav
Mesaje:62
Membru din:14 Noi 2010, 15:05
Confesiune:alta religie

Re: Cum e corect?

Mesaj necititde Octav » 18 Dec 2010, 23:11

Buna ziua, ma scuzati daca ceva din start, eu sunt nou pe forum si in general in multe probleme religioase, totusi am citit biblia VT si NT, fara a fi influentat de vreo confesiune, religie, am citito pentru mine ca asa am dorit presonal, nu zic ca am inteles totul la perfectie, insa nu ma socot cel mai nepriceput om din lume, astfel facind comparatie dintre cele citite (repet ca posibil ceva nu am inteles) la ceea ce se intimpla si este in biserica ortodoxa si cea catolica - nu am inteles provenienta a multe lucruri pe care in biblie nu le gasesc, in mod firesc nu totul putea fi mentionat in scris. Intrebari am multe, serios, si sincer as dori sa aflu raspuns la ele. Din start imi cer scuze daca jignesc pe cineva, dar ca la inceput, fiindca este o intrebare care la inceput trebuie rezolvata: De ce preotii se mai numesc parinti ? si nu simpli parinti dar inca sfinti, dar chestia cu sfinti eu partial o inteleg, ceia ce nu inteleg cum se leaga versetele biblice din:
Evanghelia dupa Matei 23:
8. Voi însă să nu vă numiţi rabi, că unul este Învăţătorul vostru: Hristos, iar voi toţi sunteţi fraţi.
9. Şi tată al vostru să nu numiţi pe pământ, că Tatăl vostru unul este, Cel din ceruri.
10. Nici învăţători să nu vă numiţi, că Învăţătorul vostru este unul: Hristos.
11. Şi care este mai mare între voi să fie slujitorul vostru.
Evanghelia dupa Luca 18:
17. Adevărat grăiesc vouă: Cine nu va primi împărăţia lui Dumnezeu ca un prunc nu va intra în ea.
18. Şi L-a întrebat un dregător, zicând: Bunule Învăţător, ce să fac ca să moştenesc viaţa de veci?
19. Iar Iisus i-a zis: Pentru ce Mă numeşti bun? Nimeni nu este bun, decât unul Dumnezeu.
cu notiunea de parinte care in mintea mea poate fi atribuita doar 3 persoane: Parintii biologici si Dumnezeu...cum poate fi atribuita si altor citeva sute de mii de persoane care nici nu stiu cum ma cheama, nu inca sami mai fi dat viata sau alte chestii...de cinstit pe preoti e bine de cinstit, dar nici chiar asa...ma gindesc.
Dumneavoastra cum va ginditi ca e mai corect si de ce ? si de unde in genere s-a luat ideia data, titlul de parinte ?
Fiindca sincer as dori sa stiu si pentru mine si pentru alte persoane de alte confesiuni acest raspuns, ei ma intreaba dar eu singur nu stiu raspunsul, nu inca sa mai apar cumva biserica ortodoxa.
In fine, sa nu fiu prea lung, va povestesc o intimplare reala cum la o adresare a unui jurnalist (nu mai tin minte exact cine a intrebat) catre un preot de rang inalt, l-a intrebat cum e mai bine ca sa i se adreseze, sa-l numeasca, el a raspuns: "preasfintia sa patriarhul (sau mitropolitul, nu mai tin minte)...parintele "X", sau mai simplu parintele "X" ".
Nu doresc sa judec, dar totusi trebuie sa stii in ce crezi, ca nu cumva sa fii comparat cu zombi...se mai intimpla si asa comparatii, aici eu cred ca nu trebuie multa minte, daca este scris concret, sa nu va numiti, caci Tata sau Parinte oare nu sunt sinonime, acelasi sens ?

Naty
Mesaje:21
Membru din:11 Mar 2011, 00:01
Confesiune:ortodox
Localitate:Chisinau

Re: Cum e corect?

Mesaj necititde Naty » 05 Mai 2011, 14:43

Nu pot sa va spun pe cat raspunsul e macar aproape de adevar, dar preotului, sau cel putin duhovnicului, i se spune parinte fiindca e chiat mai mult decat acela care ti-a dat viata biologica, preotul te renaste la viata spisituala, te ajuta sa-ti duci sufletul la mantuirea sufletului. Preotul este duhovnic, Parinte duhovnicesc.
Fiindca prin Botez preotul ne introduce in crestinism, in casa lui Dumnezeu. Preotul ne sfinteste apoi toate evenimentele vietii si Il aduce pe Iisus Hristos in viata fiecaruia, prin Sfanta Impartasanie. Preotul sfinteste casatoria si nasterea de prunci. Preotul ne conduce pe ultimul drum, atunci cand incheind socotelile cu viata aceasta, pamanteasca ne prezentam dincolo, in fata lui Dumnezeu. Preotul ne conduce pana la ultimul pas pe lumea aceasta, vremelnica ca si cum ar da marturie despre noi lui Dumnezeu pana in ultima clipa a trecerii dincolo.
Ati spus ca e sinonim cu Tata, dar asa si este, numai ca e unul duhovnices. Si as zice ca e chiar mai important decat cel biologic.
As zice ca daca facem o ierarhie de cine trebuie sa dam ascultare in viata ar fi cam asa Dumnezeu, parintele duhovnic, nasii de cununie (si eu sunt parinti, indrumatori spirituali), si doar apoi parintii biologici.
Cu iertare.

Octav
Mesaje:62
Membru din:14 Noi 2010, 15:05
Confesiune:alta religie

Re: Cum e corect?

Mesaj necititde Octav » 23 Mai 2011, 21:50

E drept faptul ca preotul are un rol semnificativ, insa el este la fel om ca si noi cu totii, la fel un slujitor al Domnului si nu poate face nimic bun fara Dumnezeu la fel ca si noi. Deci slava si cinstea este a lui Dumnezeu, in primul rind de toate. Doar este scris alb pe negru despre cum sa ne numim in evanghelia dupa Matei 23 - sa nu ne numim rabi, dar ce inseamna rabi ? nu inseamna oare un lider duhovnicesc pe vremurile lui Iisus ? deci cind zicem duhovnic tot nu e corect, cind zicem tata (dupa evanghelia Matei 23) alt cuiva de pe pamint in afara de parintii nostri biologici (si Dumnezeu din ceruri) - gresim, la fel cu titlul de invatatori, in biserica ortodoxa rusa(care are o pondere si putere semnificanta in BO) se zice direct la preoti "sfintii tati", nu parinti dar anume tati, tata, ceea ce incalca direct evanghelia, cuvintul lui Iisus, cuvintul Domnului. Dupa parerea mea este o greseala serioasa, facuta public, insa putin inteleasa de fiecare din noi, dar sa mai zic ceva, greseli sunt mai multe...din pacate.
1. Atunci a vorbit Iisus mulţimilor şi ucenicilor Săi,
2. Zicând: Cărturarii şi fariseii au şezut în scaunul lui Moise;
3. Deci toate câte vă vor zice vouă, faceţi-le şi păziţi-le; dar după faptele lor nu faceţi, că ei zic, dar nu fac.
4. Că leagă sarcini grele şi cu anevoie de purtat şi le pun pe umerii oamenilor, iar ei nici cu degetul nu voiesc să le mişte.
5. Toate faptele lor le fac ca să fie priviţi de oameni; căci îşi lăţesc filacteriile şi îşi măresc ciucurii de pe poale.
6. Şi le place să stea în capul mesei la ospeţe şi în băncile dintâi, în sinagogi,
7. Şi să li se plece lumea în pieţe şi să fie numiţi de oameni: Rabi.
8. Voi însă să nu vă numiţi rabi, că unul este Învăţătorul vostru: Hristos, iar voi toţi sunteţi fraţi.
9. Şi tată al vostru să nu numiţi pe pământ, că Tatăl vostru unul este, Cel din ceruri.
10. Nici învăţători să nu vă numiţi, că Învăţătorul vostru este unul: Hristos.
11. Şi care este mai mare între voi să fie slujitorul vostru.
12. Cine se va înălţa pe sine se va smeri, şi cine se va smeri pe sine se va înălţa.

De ce si pentru ce credeti ca au fost mentionate aceste cuvinte de Iisus ? - nu in zadar s-au scris, fiindca Iisus stia din timp ce va fi.

Octav
Mesaje:62
Membru din:14 Noi 2010, 15:05
Confesiune:alta religie

Re: Cum e corect?

Mesaj necititde Octav » 23 Mai 2011, 21:55

Matei 24:
35. Cerul şi pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece.

Nicodim
Mesaje:19
Membru din:13 Mar 2012, 13:03
Confesiune:alta religie
Preocupări:Soccer
Localitate:Paraguay
Contact:

Re: Cum e corect?

Mesaj necititde Nicodim » 15 Mar 2012, 13:20

Pentru mitropoliţi şi pentru arhiepiscopi:-Înaltpreasfinţitul [Părinte] "N" sau Înaltpreasfinţia Sa "N", urmate de titulatură in limbaj indirect;
-Înaltpreasfinţia Voastră sau Înaltpreasfinţite Părinte [Mitropolit/Arhiepiscop] (în adresarea directă).
-Episcopi
Pentru episcopii eparhioţi, episcopii-vicari şi arhiereii-vicari:-Preasfinţitul [Părinte] "N", Preasfinţia Sa "N" + titulatura (limbaj indirect).
-Preasfinţia Voastră sau Preasfinţite Părinte (în adresarea directă).
Pentru preoţii:-în limbajul indirect: Preacucernicul Părinte', Cucernicul Părinte "N", [Prea]cucernicia Sa urmat de functie sau distinctie.
-în adresarea directă: Preacucernice Părinte, [Prea]Cucernicia Voastră sau, informal, Părinte.
Pentru monahi si monahii:- Preacuviosul Părinte "N", (Prea)cuvioşia Sa "N", urmate eventual de rang sau funcţie (limbaj indirect)
- Preacuvioase Părinte, [Prea]cuvioşia Voastră sau, informal, Părinte (urmate sau nu de titlu), în adresarea directă.
-Faţă de o maică stareţă: Preacuvioasă Maică [Stareţă].
-Faţă de un monah, Părinte sau Frate "N", iar pentru o monahie, Maică sau Soră.
Pentru diaconi:- Cucernice Părinte Diacon sau Părinte Diacon.
Apreciez deosebit faptul ca desi Octav este de alta confesiune scrie "Iisus".


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 91 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX