Despre pasapoartele şi buletinele biometrice

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Constantinos
Re: Despre pasapoartele şi buletinele biometrice

Mesaj necititde Constantinos » 06 Sep 2014, 19:47

Sfantul Porfirie , recent adaugat in calendar a zis : Sa nu se teama. si Inca ceva: daca ar veni acum antihristul in persoana cu un aparat cu raze laser si mi-ar spune ca vrea sa ma Insemneze cu 666, eu as sta. O sa-mi raspunzi: „Bine, Parinte, dar nu-i asta semnul lui?". Ba da, si sa ma Insemneze cu inca o mie de 666 cu raze laser, si as accepta
Cele spuse de catre parintele Porfirie m-au facut sa-mi dau seama ca exista ( si la mine ) o mare temere neintemeiata fata de 666 sau cip . Cip nu as lua in corp pentru ca nu m-am nascut cu el dar daca vre-o doi satanisti m-ar tatua fortat in frunte sau pe mana cu 666 nu as considera ca mi-am pierdut sansa de a fi mantuit de catre Hristos . In ortodoxie numele lui Iisus are ceva din Persoana Divina deci si numele sau numarul fiarei va contine ceva din antihrist ce influenteaza pe loc sufletul fara putinta de scapare . Cat despre pasapoarte , buletine , carduri cu cip toti pot sa le aiba ( chiar le au majoritatea activistilor anticip ) iar cand vine vremea sa le distruga in foc .

Avatar utilizator
alexandru82
Mesaje:95
Membru din:25 Sep 2013, 17:27
Confesiune:ortodox
Preocupări:Pacatosul
Localitate:Moldova,Soroca
Contact:

Re: Despre pasapoartele şi buletinele biometrice

Mesaj necititde alexandru82 » 23 Oct 2014, 18:00

Psalmul 52 6. Acolo s-au temut de frică unde nu era frică,

Constantinos

Re: Despre pasapoartele şi buletinele biometrice

Mesaj necititde Constantinos » 23 Noi 2014, 13:38

" Când va veni acel timp, timpul lui Antihrist, cei trei ani şi jumătate pe care-i va petrece pe pământ, timp în care toţi cei credincioşi lui Antihrist vor fi pecetluiţi, nu va fi după cum credem noi acum şi după cum scriu unii şi alţii prin cărţi. În primul rând, pecetea lui Antihrist nu va fi pusă de om ca o ştampilă sau după cum mai spun unii cu laser. Nu va fi pusă prin constrângere şi şantaj. Nu va fi pusă numai celor care acceptă s-o poarte şi celor ce nu acceptă li se va îngădui să n-o poarte în schimbul unei taxe. Nu va fi pusă sub formă de cip, sau altfel. Nimic din toate acestea nu vor fi. Bineînţeles că se pregăteşte calea venirii lui Antihrist de supuşii şi slujitorii lui, aşa cum a fost pregătită şi calea venirii Mântuitorului de către profeţi şi de către Înaintemergătorul şi Botezătorul Ioan. Aceşti pregătitori şi „înaintemergătorii” venirii lui Antihrist vor pregăti omenirea folosindu-se de: viclenii, năluciri, înşelătorii, de care se scrie astăzi prin cărţi, apoi cu frica, cu înfricoşetoare şi diabolice metode de care nu ne putem închipui. Mai întâi se vor împânzi şi vor lua amploare organizaţii şi curente satanice, de se va îngrozi lumea. Crima şi desfrâul va fi la drumul mare. Nici în munţi, nici în păduri nu vei găsi locul curat din cauza desfrâului şi a barbariilor care se vor face. Femeile vor umbla ziua în amiaza mare pe stradă goale. Şi în biserici vor intra despoiate şi neruşinate. Ce vezi că fac pe străzi haitele de câini umblând în călduri aşa vor face oamenii. Respectul şi mila faţă de om va dispărea. De Dumnezeu foarte puţini şi pentru puţin timp îşi vor aduce aminte. Cei ce vor vorbi de Dumnezeu, vor suferi de la cei necredincioşi: ocări, bătăi, prigoană, nedreptate, vor fi scoşi din serviciu, din case, alungaţi din comunitate ca pe un rău. Aceştia vor suferi atât de mult încât se vor duce la morminte şi vor striga: „ieşiţi voi din mormânt ca să intrăm noi, că nu mai putem suferi!” se vor duce la munţi şi vor implora ca muntele să-i acopere că nu mai pot răbda. Semnele apocaliptice trebuie să se împlinească. Cei mulţi vor fi fiii lui Antihrist şi cei foarte puţini vor rămâne fiii lui Dumnezeu.
Atât fiii lui Antihrist cât şi fiii lui Dumnezeu vor fi însemnaţi cu o pecete pentru a se deosebi de la distanţă. Fiii lui Antihrist vor fi însemnaţi cu semnul lui satana „666”- număr omenesc (Apoc.13,18), iar fiii lui Dumnezeu vor fi însemnaţi cu Semnul lui Dumnezeu „+”: „Nu vătămaţi pământul, nici marea, nici copacii, până ce vom pecetlui, pe frunţile lor, pe robii Dumnezeului nostru” (Apoc.7,3).
Când vor fi pecetluiţi, se va întâmpla în felul următor: cei ce au lucrat cu mintea, cu intelectul, cu propaganda, cu gura, împotriva lui Dumnezeu le va apărea pe frunte pecetea lui antihrist „666”; cei ce au lucrat cu braţele şi au alergat cu picioarele împotriva lui Dumnezeu le va apărea şi pe mâini pecetea lui antihrist „666”. Deci, nimeni nu le pune nici o ştampilă sau, să le facă cu laser, ci va apărea pur si simplu pe mâini şi pe frunte. Unii se vor îngrozi, când semnul de pe mâini şi frunte le va confirma că sunt însemnaţi ca fii a lui Antihrist şi vor încerca să scape de acest semn făcând operaţie, extrăgând bucata de piele cu pecetea, dar vor vedea că pecetea este imprimată şi pe os, iar prin pielea nouă cu care vor acoperi pecetea de pe os va pătrunde din nou pecetea şi nu vor putea să scape de ea. Aceştia se vor îngrozi şi mai tare încât vor căuta să-şi pună capăt zilelor şi nu vor putea. Dumnezeu va lua moartea de pe pământ în aceste clipe grozave. Se vor arunca în lama cuţitul şi vor vedea că lama cuţitului se îndoaie, funia se va rupe, glonţul va fi ca de mămăligă, piatra şi fundul prăpastiilor ca de ceară moale, muşcătura fiarelor şi a târâtoarelor din adâncuri va fi usturătoare ca de moarte şi nu vor putea scăpa de chinul ce va fi. Acesta va fi un „vai”.
Sa luam aminte sa nu fim inselati , sa ramanem in ortodoxie, sa ne rugam mai mult la Dumnezeu,sa aiba mila de pacatele noastre "
Unora li se va intampla exact cum a descris Ilarion Argatu iar altii vor fi pecetluiti mai tarziu .
Daca credem ca apocalipsa este scrisa de catre Sfantul Ioan Teologul atunci inseamna ca are si un continut teologic . " Numar de om " ar putea sa insemne numar pentru duh , suflet si trup deoarece nu exista numar de inger , animal sau altfel de numar , masura fiind aceeasi : Apoc cap. 21 , 17 " Şi a măsurat şi zidul ei: o sută patruzeci şi patru de coţi, după măsura omenească, care este şi a îngerului" . " Nume de om " este si " numar de om " . Foarte bine au talcuit sfintii care au scris ca pecetluirea vine din interior iar cea care vine din exterior influenteaza intai sufletul si apoi se rasfrange in trup . Deocamdata nu exista tehnologie care sa se agate direct pe mana sufletului . Poate va exista atunci cand se va implini si proorocia Sfantului Nil Atonitul " Se vor face scurti la stat ca dracii, fiindca firea dracilor este scurta si rotunda. Ca firea dracilor cu a oamenilor rai se va uni la scurtimea varstei si pana la cinci palme inaltimea lor. Si se vor face oamenii mai vicleni decat dracii, fiindca dracii n-au trup ca sa curveasca si sa ucida, ci numai ganditor indeamna pe oameni. " Cinci palme inseamna cam 1,20 metri , daca au existat uriasi este posibil sa existe si pitici ( unii au deja pe creier si cenzureaza multe proorocii , inclusiv pe cea a Mantuitorului care zice ca evanghelia ortodoxa va fi practicata in toata lumea ).
Apoc . 13 , 17 " Încât nimeni să nu poată cumpăra sau vinde, decât numai cel ce are semnul, adică numele fiarei, sau numărul numelui fiarei. " Este posibil ca in greaca numele fiarei sa fi fost scris cu initiale de catre Ioan si in loc de numarul 666 a fost χξ Ϛ ( Chi Xi Stigma ) deci numele lui Hristos χϚ ( H st ) cu litere adaugate . Este mentionat si despre intelepciunea , priceperea care sunt ( in ) Hristos . De altfel cei vechi stiau sa prescurteze sau le cam nimereau , dovada XP si IHTIS .
Oamenii viitorului care nu vor crede ca in Noul Testament sunt scrise legende vechi , inventate se vor feri de icoana antihristului si de numele lui . In ebraica ( dar nu stiu daca este corect ) cu scriere inversata , 666 ar putea fi Mem , samech si vau . Inchei deoarece am dat deja prea multa atentie raului .

Avatar utilizator
alexandru82
Mesaje:95
Membru din:25 Sep 2013, 17:27
Confesiune:ortodox
Preocupări:Pacatosul
Localitate:Moldova,Soroca
Contact:

Re: Despre pasapoartele şi buletinele biometrice

Mesaj necititde alexandru82 » 24 Noi 2014, 18:30

Eu inteleg ca acest semn 666 este banul.

înțeleptul împărat Solomon a fost corupt de puterea financiară, el impozitând cumplit poporul. Iar impozitul era de „șase sute șaizeci și șase de talanți de aur”, motiv pentru care mulți au considerat sistemul de impozitare ca fiind un sistem de tip demonic, prin care poporul este jefuit.

http://www.crestinortodox.ro/editoriale ... 46515.html

Constantinos

Re: Despre pasapoartele şi buletinele biometrice

Mesaj necititde Constantinos » 24 Noi 2014, 20:57

Asa am crezut si eu pentru cateva zile in urma cu multi ani dar am fost corectat cu argumente . Banul este un material de schimb ca oricare altul , depinde cum este folosit . In Noul Testament sunt multe exemple :
" Având ţarină şi vânzând-o, a adus banii şi i-a pus la picioarele apostolilor. "
" Şi Simon văzând că prin punerea mâinilor apostolilor se dă Duhul Sfânt, le-a adus bani, "
" Pentru ce deci n-ai dat banul meu schimbătorilor de bani? Şi eu, venind, l-aş fi luat cu dobândă. "
" Şi a văzut şi pe o văduvă săracă, aruncând acolo doi bani. "
" Ci ca să nu-i smintim pe ei, mergând la mare, aruncă undiţa şi peştele care va ieşi întâi, ia-l, şi, deschizându-i gura, vei găsi un statir (un ban de argint). Ia-l şi dă-l lor pentru Mine şi pentru tine. "
" Arătaţi-Mi banul de dajdie. Iar ei I-au adus un dinar. "
" Sau care femeie, având zece drahme, dacă pierde o drahmă, nu aprinde lumina şi nu mătură casa şi nu caută cu grijă până ce o găseşte? . Şi găsind-o, cheamă prietenele şi vecinele sale, spunându-le: Bucuraţi-vă cu mine, căci am găsit drahma pe care o pierdusem. "
Maica Domnului a daruit un ban de aur lui Ioan Cucuzel la marea Lavra si alt ban de aur unui sarac la Iviru . Am vazut unul dintre ei fiindca era pus la Icoana . Unele dintre monede pot fi considerate icoane , sfantul le accepta daca este corect inchipuit pe ele .


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron