Despre pasapoartele şi buletinele biometrice

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:
Re: Despre pasapoartele şi buletinele biometrice

Mesaj necititde Petre C » 08 Oct 2010, 15:45

La întrebarea despre afirmaţiile diaconului Andrei (Kuraev) care a numit sectă Asociaţia Creştinilor din Moldova „Fericita Maică Matrona", părintele Anatolie a răspuns prompt: „Kuraev este un duşman al ortodoxiei, un provocator ce urmăreşte cu totul alte scopuri decât cele misionare şi noi ne rugăm pentru el, pomenindu-l la Sfânta Proscomidie, ca pentru duşmanul Bisericii. Prima dată el a fost în Moldova prin anul 2000 şi atunci s-a remarcat prin cuvinte îndreptate împotriva călugăriei. Noi, însă ne vom pleca urechea la spusele preoţilor şi călugărilor rugători şi nevoitori, şi nu vom asculta provocatorii".
Diac. Kuraev este mai nou dusmanul Ortodoxiei? :lol:
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre


Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Despre pasapoartele şi buletinele biometrice

Mesaj necititde IOACHIM » 17 Oct 2010, 22:32

Datele biometrice nu au nici o legatura cu antihrist oameni buni. Ele erau si inainte (ca te nasti cu ele) doar ca nu ti le trecea nimeni in acte (decat... sporadic in pasapoarte - culoarea ochilor, inaltimea, culoarea parului, semne paticulare). Deci care-i problema? Ca stapanitorii acestei lumi detin puterea DAr vor ca si noi s-o stim? Ca vor sa detina controlul absolut? Asta nu anuleaza libertatea nimanui - cea data de la Dumnezeu.

Maibine hai sa reluam cuvantul apostolului: Roada Duhului este: dragostea, ..... si completati voi, apoi vedem cum stam!

porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox

Re: Despre pasapoartele şi buletinele biometrice

Mesaj necititde porfirie » 23 Dec 2010, 20:26

AM AUZIT UN PARINTE MARE DE CURAND CARE ZICEA...DEGEABA VA CHINUITI VOI SI LUPTATI IMPOTRIVA CIPURILOR DACA DEVENITI DIN CE IN CE MAI DEPENDENTI DE METRO.EU PRIMUL,MERG LA REAL DE OBICEI PT PUNCTE... :D :oops:

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Despre pasapoartele şi buletinele biometrice

Mesaj necititde IOACHIM » 28 Ian 2011, 00:40

pai si daca pun astia cipuri si in ... puncte? :D

Octav
Mesaje:62
Membru din:14 Noi 2010, 15:05
Confesiune:alta religie

Re: Despre pasapoartele şi buletinele biometrice

Mesaj necititde Octav » 23 Mai 2011, 23:15

Nu am atras atentie, poate a mai fost scris undeva, dar codul acesta de trei de sase, de mult timp este scris pe cutiile si ambalajele produselor noastre, anume pe codul barat care "se bate" la magazin, barele celea 3 mai lungi sunt fara cifra in partea de jos(sa nu ne dam seama ce inseamna) si ele anume semnifica cifra 6 fiecare. Puteau fi utilizate si alte cifre, ca spre exemplu 5 sau 7 sau 4, insa ei totusi au ales sa fie 6, cifra sase le-a "placut" mai mult.
10. Stând departe de frica chipurilor ei, şi zicând: Vai! Vai! Cetatea cea mare, Babilonul, cetatea cea tare, că într-un ceas a venit judecata ta!
11. Şi neguţătorii lumii plâng şi se tânguiesc asupra ei, căci nimeni nu mai cumpără marfa lor,
12. Marfă de aur şi de argint, pietre preţioase şi mărgăritare, vison şi porfiră, mătase şi stofă stacojie, tot felul de lemn bine mirositor şi tot felul de lucruri de fildeş, de lemn de mare preţ şi marfă de aramă şi de fier şi de marmură,
13. Şi scorţişoară şi balsam şi mirodenii şi mir şi tămâie şi vin şi untdelemn şi făină de grâu curat şi grâu şi vite şi oi şi cai şi căruţe şi trupuri şi suflete de oameni.
(Apocalipsa 18)
Alt fact este ca toata conducerea aceasta doreste treptat sa deprinda populatia cu cipurile si aceste cifre "miraculoase", ca in povestioara ceia cu broasca: daca pui broasca in apa clocotita - ea sare deodata, iar daca o pui in apa obisnuita si o incalzesti cite putin - broasca moare acolo "fearta de vie" "in suc propriu" fara sa-si dea seama (deoarece nu simte cum se incalzeste incet apa). Asa si noi...cine stie ce va fi peste citiva ani...?
Aceste pasapoarte reprezinta doar o etapa, o "pătrăţică" din mozaica, o piesa dintr-o masina, un pas mic dintr-un plan "maret" si cu un scop "maret" - de a inrobi pe toti, da pe toti si fiecare.
Cipul "magic" implantat in mina sau pe frunte sau... in care se vor pastra toate datele despre cetatean, cipul fiind considerat si utlizat in calitate de card bancar, card de tot felul, legitimatii diferite, pasaport, permis auto, etc, totul intr-un cip alimentat de caldura umana, pe care nimeni "chipurile" nu til va putea fura si copia si amagi cu dinsul, dar astfel "cei de sus" vor sti fiecare miscare, fiecare pas al tau, de cite ori rasufli pe minut chiar. Si incearca dupa aceea sa nu te supui "lor" !
Da, pasaportul biometric este o parte din soarta noastra, vrem sau nu vrem vine sfirsitul si trebuie sa se indeplineasca ceea ce este scris, putem sa ne luptam sau sa ne lasam, oricum asa va fi, ceea ce putem sa facem - este sa nu ne lasam amagiti, sa ne prinda in "plasa" "lor", putem sa nu acceptam aceste pasapoarte, aceste cipuri, aceste coduri, sa spunem adevarul pe fata.
PS Multumesc de atentie, sper ca a fost informatie utila, sa ne ajute Dumnezeu !

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre pasapoartele şi buletinele biometrice

Mesaj necititde protosinghel » 02 Iul 2011, 12:18

O poziţie a mea, ca să zic "oficială", aveţi aici.

mando2
Mesaje:19
Membru din:05 Iul 2011, 22:27
Confesiune:ortodox

Re: Despre pasapoartele şi buletinele biometrice

Mesaj necititde mando2 » 07 Iul 2011, 00:05

Buna ziua!

Va rog frumos, daca va permite timpul si sunteti dispusi sa ma ajutati cu raspunsuri la urmatorul subiect pe care il voi deschide, un subiect despre care s-a vorbit foarte mult in ultimul timp, despre vremurile de apoi.

Am citit multe despre venirea lui antihrist,despre inaintemergatorii lui.
Considerati ca ne aflam in acele timpuri, ca traim acele timpuri?

Am observat ca s-a facut multa valva pe baza buletinelor, pasapoartelor, actelor in general ce contin cipuri...Pana la urma care este concluzia legata de toate acestea, sunt ele periculoase pentru mantuire sau nu?
Ne ingradesc aceste acte in vreun fel relatia pe care noi o avem cu Dumnezeu?
Se supara Dumnezeu pe noi daca avem aceste acte?

Stiu ca traim vremuri grele, pline de pacate, de smintiri si trebuie, daca BUNUL DUMNEZEU ne ajuta sa fim cat se poate de atenti si de tari in credinta in asa fel incat sa nu cadem si de aceea sper sa ma ajutati, sa imi raspundeti la aceste intrebari.

Doamne ajuta!
Dumnezeu sa fie cu noi si sa ne pazeasca de tot raul si necazul!

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Despre pasapoartele şi buletinele biometrice

Mesaj necititde maria_andreea » 07 Iul 2011, 14:26

Considerati ca ne aflam in acele timpuri, ca traim acele timpuri?
Am observat ca s-a facut multa valva pe baza buletinelor, pasapoartelor, actelor in general ce contin cipuri...Pana la urma care este concluzia legata de toate acestea, sunt ele periculoase pentru mantuire sau nu?
Ne ingradesc aceste acte in vreun fel relatia pe care noi o avem cu Dumnezeu?
Se supara Dumnezeu pe noi daca avem aceste acte?
Aveţi un pic mai sus părerea unui protosinghel. Şi mie mi se întâmplă să nu fiu atentă ;)
O poziţie a mea, ca să zic "oficială", aveţi aici.
Dacă, după după ce citiţi mai aveţi nelămuriri, întrebaţi :) .
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Despre pasapoartele şi buletinele biometrice

Mesaj necititde IOACHIM » 14 Iul 2011, 01:16

Nu am atras atentie, poate a mai fost scris undeva, dar codul acesta de trei de sase, de mult timp este scris pe cutiile si ambalajele produselor noastre, anume pe codul barat care "se bate" la magazin, barele celea 3 mai lungi sunt fara cifra in partea de jos(sa nu ne dam seama ce inseamna) si ele anume semnifica cifra 6 fiecare. Puteau fi utilizate si alte cifre, ca spre exemplu 5 sau 7 sau 4, insa ei totusi au ales sa fie 6, cifra sase le-a "placut" mai mult......................................................... etc etc etc
Alt fact este ca toata conducerea aceasta doreste treptat sa deprinda populatia cu cipurile si aceste cifre "miraculoase", ca in povestioara ceia cu broasca: daca pui broasca in apa clocotita - ea sare deodata, iar daca o pui in apa obisnuita si o incalzesti cite putin - broasca moare acolo "fearta de vie" "in suc propriu" fara sa-si dea seama (deoarece nu simte cum se incalzeste incet apa). Asa si noi...cine stie ce va fi peste citiva ani...?
Aceste pasapoarte reprezinta doar o etapa, o "pătrăţică" din mozaica, o piesa dintr-o masina, un pas mic dintr-un plan "maret" si cu un scop "maret" - de a inrobi pe toti, da pe toti si fiecare.
Cipul "magic" implantat in mina sau pe frunte sau... in care se vor pastra toate datele despre cetatean, cipul fiind considerat si utlizat in calitate de card bancar, card de tot felul, legitimatii diferite, pasaport, permis auto, etc, totul intr-un cip alimentat de caldura umana, pe care nimeni "chipurile" nu til va putea fura si copia si amagi cu dinsul, dar astfel "cei de sus" vor sti fiecare miscare, fiecare pas al tau, de cite ori rasufli pe minut chiar. Si incearca dupa aceea sa nu te supui "lor" !
Da, pasaportul biometric este o parte din soarta noastra, vrem sau nu vrem vine sfirsitul si trebuie sa se indeplineasca ceea ce este scris, putem sa ne luptam sau sa ne lasam, oricum asa va fi, ceea ce putem sa facem - este sa nu ne lasam amagiti, sa ne prinda in "plasa" "lor", putem sa nu acceptam aceste pasapoarte, aceste cipuri, aceste coduri, sa spunem adevarul pe fata.

Deci.. pana la urma n-am inteles... broasca avea cip? Ca daca avea cip era mai bine sa stea in apa sa fiarba, ca si cipul se distrugea, nu? Daca era cod de bare era m. simplu, ca se dezlipea eticheta si in apa calduta, cum ziceai... si atunci, de-asta au venit astia acum cu cipurile, ca astea se baga sub piele si nu se mai sterg.... Ce nu-nteleg eu e unde au cipurile cod de bare? eu n-am vazut... da` cica astea nu au cod de bare... cica e trecut direct numarul. Stiti voi... numarul ala, nu-l mai scriu.

Da` io cred ca tu ai dreptate... sa nu acceptam aceste pasapoarte, aceste cipuri, aceste coduri. Deci fara buletin, permis auto, pasaport, certif. nastere etc etc.. daca au cipuri. Da` cum ma mai duc eu la servici daca nu pot sa merg cu masina, ca e departe? Aaaaa.. gata, merg cu metroul sau autobuzul. Adica stai ca nu pot. Nu pot sa iau nici autobuzu`, nici metrou`, nici tramvaiu` nici nica`. Pai cum de ce? pai alea cine le conduce? nu le conduce unu care tre` sa aiba permis de-ala cu cip? PAI NU E CORECT Nuuuuu. Pai ce, scoatem castanele din foc cu mana altuia? E ca si cum as lasa pe altul sa se rastigneasca in locu` meu. Nuuuuuuuuuuuuu dom`le. GATA. renunt la servici, caut ceva mai pe-apropae. Da` stai ca tre` sa reunt si la electricitate, si la brytar, si la cizmar, aprozar, cofetar, faiantar ca-s toti cipaţi... nu?

Gata. Ma retrag in varf de munte, izolat, ma duc intr-o manastire, undeva retras.... sa traim fara cipuri. Acolo SIGUR nu va mai veni vrajmasul sa ne prinda in "plasa" lui . Ca cica fara cip nu are ce sa-ti mai faca. Toata treaba-i cipul asta. Asta-i de fapt lupta, sa nu-ti puna cip. Sa nu ne lasam amagiti. Sa luptam. NUmai asa vom invinge, daca refuzam cipurile.

Mda.... Mai vrei? Pot sa te tin asa romane intregi. Cuvantul central in discursurile, pardon, ratacirile de genul asta, nu e HRISTOS... ci intotdeauna cip, pecete, masonerie etc. Te rog eu... nu mai abera. Ia si ceteste linku` ala de la protosinghel, ca tot ai conexiune buna.

celprost
Mesaje:161
Membru din:09 Feb 2012, 12:39
Confesiune:ortodox
Preocupări:sinceritatea, simplitatea, bunul simt

Re: Despre pasapoartele şi buletinele biometrice

Mesaj necititde celprost » 19 Feb 2012, 15:24

O poziţie a mea, ca să zic "oficială", aveţi aici.
Am citit-o, parinte, si o gasesc echilibrata ceea ce ma bucura. O sa spun si eu parerea mea, care e asemanatoare cu a dvs, parinte protosinghel. Eu cred ca diagnoza e buna, dar reteta tratamentului a fost mult exarcerbata. Cred in puterea deosebirii duhurilor a parintelui Iustin Parvu de la man. Petru-Voda, insa nu cred in cumpatarea si dreapta socotinta a celor ce "scriu tratamentul". Aici e problema. Parintele Iustin, in marea sa bunatate, a spus "diagnosticul" dar nu s-a asigurat ca acesta va fi folosit cu dreapta socotinta. De aici exagerarile, fandacsiile si masurile pripite afisate pe te miri unde, incat acum e mai mare confuzia si lutpa intre tabere decat unitatea si impotrivirea fata de adevaratul vrasmas. E vremea ca acei parinti care au dreapta socotinta sa ia atitudine si sa puna lucrurile pe fagasul cel bun, fara panica, exagerari si exaltari inutile. Actele biometrice nu sunt pecetea, ele doar pregatesc terenul pentru ea, iar daca nu sunt pecetea atunci nici lepadare de credinta nu este pentru cei care le au. Si nici cadere nu e, ci doar o (posibila) slabiciune in a refuza pecetea cea adevarata. Dar ea poate fi compensata printr-o crestere in credinta, printr-o pocainta autentica.
Pe mine m-a frapat o alta proorocie facuta de un parinte vazator rus (sau grec?), nu mai retin exact cine dar cred ca poate fi gasit cu o cautare pe net, care spunea ca in vremea din urma "turlele bisericilor vor fi poleite cu aur". Nu stiu daca s-a gandit la modul real sau figurat al expresiei, dar mi-a venit in minte episodul "Laodiceea" din Apocalipsa. Doar pe un fond "caldicel" ar putea antihristul sa faca ravagii printre crestini. Drept consecinta, "tratamentul" principal ar consta nu in panica si fuga, ci in a nu devenii "caldicei".
Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că închideţi împărăţia cerurilor înaintea oamenilor; că voi nu intraţi, şi nici pe cei ce vor să intre nu-i lăsaţi.
(Matei 23:13)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Despre pasapoartele şi buletinele biometrice

Mesaj necititde maria_andreea » 19 Feb 2012, 22:38

Actele biometrice nu sunt pecetea, ele doar pregatesc terenul pentru ea, iar daca nu sunt pecetea atunci nici lepadare de credinta nu este pentru cei care le au. Si nici cadere nu e, ci doar o (posibila) slabiciune in a refuza pecetea cea adevarata. Dar ea poate fi compensata printr-o crestere in credinta, printr-o pocainta autentica.
O slăbiciune în a refuza pecetea adevărată, înseamnă că o accepţi, deci e cădere sau ce aţi vrut să spuneţi ?
La ce vă referiţi prin pecete adevărată ?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate

Re: Despre pasapoartele şi buletinele biometrice

Mesaj necititde descoperire » 19 Feb 2012, 23:03

Actele biometrice nu sunt pecetea, ele doar pregatesc terenul pentru ea, iar daca nu sunt pecetea atunci nici lepadare de credinta nu este pentru cei care le au. Si nici cadere nu e, ci doar o (posibila) slabiciune in a refuza pecetea cea adevarata. Dar ea poate fi compensata printr-o crestere in credinta, printr-o pocainta autentica.
O slăbiciune în a refuza pecetea adevărată, înseamnă că o accepţi, deci e cădere sau ce aţi vrut să spuneţi ?
La ce vă referiţi prin pecete adevărată ?
Pecetea va insemna lepadarea de credinta ci nu felurite manevre pregatitoare sau nustiu ce.(2 tes 2:3).Unii mesianici zic ca pecetea inseamna bunastarea adica lumea va schimba credinta pe bani,pe lux.
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!

celprost
Mesaje:161
Membru din:09 Feb 2012, 12:39
Confesiune:ortodox
Preocupări:sinceritatea, simplitatea, bunul simt

Re: Despre pasapoartele şi buletinele biometrice

Mesaj necititde celprost » 19 Feb 2012, 23:22

Actele biometrice nu sunt pecetea, ele doar pregatesc terenul pentru ea, iar daca nu sunt pecetea atunci nici lepadare de credinta nu este pentru cei care le au. Si nici cadere nu e, ci doar o (posibila) slabiciune in a refuza pecetea cea adevarata. Dar ea poate fi compensata printr-o crestere in credinta, printr-o pocainta autentica.
O slăbiciune în a refuza pecetea adevărată, înseamnă că o accepţi, deci e cădere sau ce aţi vrut să spuneţi ?
La ce vă referiţi prin pecete adevărată ?
La ce vă referiţi prin pecete adevărată ?
Numarul fiarei,
Apo Cap.13
16. Şi ea îi sileşte pe toţi, pe cei mici şi pe cei mari, şi pe cei bogaţi şi pe cei săraci, şi pe cei slobozi şi pe cei robi, ca să-şi pună semn pe mâna lor cea dreaptă sau pe frunte.
17. Încât nimeni să nu poată cumpăra sau vinde, decât numai cel ce are semnul, adică numele fiarei, sau numărul numelui fiarei.
18. Aici este înţelepciunea. Cine are pricepere să socotească numărul fiarei; căci este număr de om. Şi numărul ei este şase sute şaizeci şi şase.

O slăbiciune în a refuza pecetea adevărată, înseamnă că o accepţi
Nu inseamna neaparat ca o si accepti, ci doar ca e posibil sa deprinzi "obisnuinta" de a nu refuza.
Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că închideţi împărăţia cerurilor înaintea oamenilor; că voi nu intraţi, şi nici pe cei ce vor să intre nu-i lăsaţi.
(Matei 23:13)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Despre pasapoartele şi buletinele biometrice

Mesaj necititde maria_andreea » 20 Feb 2012, 00:08

La ce vă referiţi prin pecete adevărată ?
Numarul fiarei,
Apo Cap.13
16. Şi ea îi sileşte pe toţi, pe cei mici şi pe cei mari, şi pe cei bogaţi şi pe cei săraci, şi pe cei slobozi şi pe cei robi, ca să-şi pună semn pe mâna lor cea dreaptă sau pe frunte.
17. Încât nimeni să nu poată cumpăra sau vinde, decât numai cel ce are semnul, adică numele fiarei, sau numărul numelui fiarei.
18. Aici este înţelepciunea. Cine are pricepere să socotească numărul fiarei; căci este număr de om. Şi numărul ei este şase sute şaizeci şi şase.
Părintele Petru spune în opinia dlui că pecetluirea se va face când vom alege între produse, servicii indispensabile şi Dumnezeu. Probabil dacă ii urmăm, adică alegem produsele serviciile ne dau un cod de acces sau o cartelă sau cine ştie ce formă se mai inventează, iar dacă nu vor fi 3 ani şi jumătate de chinuri pt cei care L-au ales pe Dumnezeu.
O slăbiciune în a refuza pecetea adevărată, înseamnă că o accepţi
Nu inseamna neaparat ca o si accepti, ci doar ca e posibil sa deprinzi "obisnuinta" de a nu refuza.
Eu tot nu înţeleg, poate dacă îmi daţi un exemplu...
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

celprost
Mesaje:161
Membru din:09 Feb 2012, 12:39
Confesiune:ortodox
Preocupări:sinceritatea, simplitatea, bunul simt

Re: Despre pasapoartele şi buletinele biometrice

Mesaj necititde celprost » 20 Feb 2012, 10:56

Eu tot nu înţeleg, poate dacă îmi daţi un exemplu...
Bine. O sa descriu "procesul" sau "traseul" asa cum il vad eu.
Daca scoatem H-ul din cuvantul Chip dam peste cuvantul Cip. Speculativ vorbind, Chip inseamna Chipul lui Hristos, iar Cip ar fi un Chip fara de H(ristos), adica pecetea celui rau, cel care vrea sa ne desparta de Hristos. Chipul are trei elemente: vointa libera, ratiunea si sentimentele. Cipul va avea tot trei elemente: cine este persoana (identitatea), ce are persoana (averea), al cui este persoana (religia). Acesta va fi cip-ul final, cel care reprezinta pecetea fiarei. Deocamdata avem cip-ul cu un singur element: cartea de identitate. Identitatea noastra este codificata numeric, fiecare dintre noi avand un numar unic de identificare, CNP-ul, si acesta e "cipat" in CI. Fiecare am primit CI-ul fara proteste, fara refuzuri, stiind ca este inofensiv, desi are un element "dubios": CNP-ul. Acum se incearca trecerea la faza a doua: cardul care va contine doua elemente: identitatea posesorului si contul bancar sau averea sa. El inca nu este obligatoriu dar va fi in viitor, pentru ca banii lichizi vor disparea si noi vom cumpara doar cu bani "electronici". Dar cip-ul sau card-ul inca nu este pecetea. Si nefiind pecetea nu vom refuza nici cardul, ba chiar ne vom obisnui sa "lucram" cu el. In ultima faza se va introduce si al treilea element: apartenenta religioasa. Tot asa, codificata sub forma unui numar. Totusi nici acest cip nu va fi pecetea, caci elementul apartenenta va fi lasat la libera alegere a posesorului. Deci posesorul poate spune liber ca este al lui Hristos. Nu vom refuza nici acest cip, card sau "forma" sub care ni-l vor da. Inca e inofensiv. Ceea ce nu vom stii e ca in ascuns cip-ul va mai avea un element: cel de urmarire de la distanta (poate si de influentare psihica!). Vom fi supravegheati fara sa stim. Dupa aceasta ultima faza antihristul poate veni caci terenul a fost pregatit. El nu va avea altceva de facut decat sa seteze automat elementul trei (al cui esti) cu numarul sau, numarul fiarei. Aceasta este pecetea si cip-ul astfel setat va trebui sa-l accepti sau sa-l refuzi. Avand in vedere ca pe tot parcursul acestui traseu ai acceptat tot ce ti s-a dat, n-ai refuzat cip-urile inofensive, iti va veni mult mai greu sa refuzi acest ultim cip, cel ce contine pecetea. Asta numesc eu slabiciune si este indusa cu abilitate pe tot parcursul traseului: sa te obisnuiesti cu ideea cip-ului. Cu ideea ca iti este necesar. Acela, insa, trebuie refuzat cu orice pret.
E doar un scenariu ipotetic si va rog sa-l luati ca atare.
Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că închideţi împărăţia cerurilor înaintea oamenilor; că voi nu intraţi, şi nici pe cei ce vor să intre nu-i lăsaţi.
(Matei 23:13)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Despre pasapoartele şi buletinele biometrice

Mesaj necititde maria_andreea » 20 Feb 2012, 13:41

Acum e clar :) , însă...
Ceea ce nu vom stii e ca in ascuns cip-ul va mai avea un element: cel de urmarire de la distanta (poate si de influentare psihica!). Vom fi supravegheati fara sa stim.
Păi ştim că suntem supravegheaţi. Dacă banii vor devenii exlusiv electronici, ceea ce nu neg, cei care deţin baza de date a conturilor vor şti exact unde suntem după locul în care utilizăm contul.
Dupa aceasta ultima faza antihristul poate veni caci terenul a fost pregatit. El nu va avea altceva de facut decat sa seteze automat elementul trei (al cui esti) cu numarul sau, numarul fiarei. Aceasta este pecetea si cip-ul astfel setat va trebui sa-l accepti sau sa-l refuzi.
Mi se pare copilăresc să credem că este vorba explicit de un număr.
Tot ipotetic spun: după mersul globalizării şi a intenţiei unora de mult ne-apusă, aceea de stăpânire a lumii cred că este mai degrabă o acceptare a sistemului, a conducătorului global cu toate legile sale, de exemplu sub forma unui document. Iar slăbiciunea ar consta în ne-intuirea relelor intenţii sau în neştiinţă, de aceea creştinii vor trebui atunci să-şi arate inteligenţa şerpilor.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

celprost
Mesaje:161
Membru din:09 Feb 2012, 12:39
Confesiune:ortodox
Preocupări:sinceritatea, simplitatea, bunul simt

Re: Despre pasapoartele şi buletinele biometrice

Mesaj necititde celprost » 20 Feb 2012, 14:08

Acum e clar :) , însă...

Păi ştim că suntem supravegheaţi. Dacă banii vor devenii exlusiv electronici, ceea ce nu neg, cei care deţin baza de date a conturilor vor şti exact unde suntem după locul în care utilizăm contul.
Nu numai dupa locul bancii, deja exista cip-uri care sunt implantate la pilotii SUA si care au capacitatea de a da coordonatele exacte ale purtatorului (deocamdata "bat" numai pana la o anumita distanta), pentru a putea fi recuperati din interiorul terenului inamic, dupa o eventuala cadere.

Mi se pare copilăresc să credem că este vorba explicit de un număr.
Poate da, poate nu.
Tot ipotetic spun: după mersul globalizării şi a intenţiei unora de mult ne-apusă, aceea de stăpânire a lumii cred că este mai degrabă o acceptare a sistemului, a conducătorului global cu toate legile sale, de exemplu sub forma unui document. Iar slăbiciunea ar consta în ne-intuirea relelor intenţii sau în neştiinţă, de aceea creştinii vor trebui atunci să-şi arate inteligenţa şerpilor.
E corect ce spui, dar eu cred ca fara un "control electronic" e taaaare greu sa aduci oamenii la acelasi numitor. Oamenii au opinii si pareri atat de diverse chiar si in lucrurile bune, darmite in cele rele. Ceva trebuie sa-i "alinieze", sa-i faca "ascultatori" de o singura persoana. Nu crezi?
Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că închideţi împărăţia cerurilor înaintea oamenilor; că voi nu intraţi, şi nici pe cei ce vor să intre nu-i lăsaţi.
(Matei 23:13)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Despre pasapoartele şi buletinele biometrice

Mesaj necititde maria_andreea » 20 Feb 2012, 14:28

Nu numai dupa locul bancii
Dar cine a pomenit de bancă, ci de locul utilizării contului (magazin, aeroport, altă ţară etc). Dacă banii vor deveni electronici automat vor exista instrumente eletronice peste tot pt ca aceştia să poată fi folosiţi, citiţi.
E corect ce spui, dar eu cred ca fara un "control electronic" e taaaare greu sa aduci oamenii la acelasi numitor.
Control electronic... iar nu înţeleg. Control înseamnă să urmăreşti dacă previziunile iniţiale coincid cu rezultatele finale, să iei măsuri pentru combaterea abaterilor negative şi să încurajezi abaterile pozitive.
Eu cred că dvstră consideraţi că acest sistem electronic are puterea şi de a influenţa psihicul, voinţa, adică de a influenţa abaterile pentru a fi aduse la un numitor comun, previziunile iniţiale. Ceea ce mi se pare a fi fals pt că voinţa unui credincios este unită cu raţiunea şi sentimentele şi ea nu poate fi modificată de un control electronic.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Marcus89

Re: Despre pasapoartele şi buletinele biometrice

Mesaj necititde Marcus89 » 20 Feb 2012, 17:14

Fiecare am primit CI-ul fara proteste, fara refuzuri, stiind ca este inofensiv, desi are un element "dubios": CNP-ul.
Explică de ce CNP-ul este un element "dubios"?
El inca nu este obligatoriu dar va fi in viitor, pentru ca banii lichizi vor disparea si noi vom cumpara doar cu bani "electronici".
Vai, s-a mai descoperit un prezicător...
[...] Nu vom refuza nici acest cip, card sau "forma" sub care ni-l vor da. Inca e inofensiv. Ceea ce nu vom stii e ca in ascuns cip-ul va mai avea un element: cel de urmarire de la distanta (poate si de influentare psihica!). Vom fi supravegheati fara sa stim.
Supraveghiați fără să știm putem să fim și astăzi... there is nothing new under the sun(nimic nou sub soare).


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron