Referendum naţional în problema actelor biometriice

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)

Sunteţi deacord cu organizarea unui Referendum naţional în problema actelor biometrice?

DA
16
64%
NU
7
28%
Nu mă interesează, oricum nu voi merge la referendum
2
8%
 
Voturi totale: 25

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
Referendum naţional în problema actelor biometriice

Mesaj necititde protosinghel » 30 Mar 2009, 19:52

Românii cer referendum naţional în problema actelor biometrice.

Tabel pentru semnături
Foaie informativă
Un nou pliant



Sursa

Avatar utilizator
Administrator3
Mesaje:135
Membru din:14 Dec 2008, 14:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:ajuta la administrare
Localitate:RO

Re: Referendum naţional în problema actelor biometriice

Mesaj necititde Administrator3 » 30 Mar 2009, 20:03

Ce referendum, fratilor? Nu vreti pasapoarte biometrice? Nu va faceti! Ce, e obligatoriu sa avem pasaport si eu nu stiu? Ultimul referendum organizat de Romania (cel pentru votul uninominal) a costat 47,3 milioane lei (lei noi), adica 473.000.000.000 lei vechi, sau 11.133.603 euro, sau 14.932.441 USD, sau 164.578.984 lei moldovenesti. Parinte Petru, cam ce ati putea face la manastirea unde vietuiti sau la scoala unde predati cu banii acestia? Cred ca subiectul ar trebui inchis: sinodul s-a pronuntat... nu vreti pasaportul, nu il cereti!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Referendum naţional în problema actelor biometriice

Mesaj necititde protosinghel » 30 Mar 2009, 20:34

Ce referendum, fratilor? Nu vreti pasapoarte biometrice? Nu va faceti! Ce, e obligatoriu sa avem pasaport si eu nu stiu? Ultimul referendum organizat de Romania (cel pentru votul uninominal) a costat 47,3 milioane lei (lei noi), adica 473.000.000.000 lei vechi, sau 11.133.603 euro, sau 14.932.441 USD, sau 164.578.984 lei moldovenesti. Parinte Petru, cam ce ati putea face la manastirea unde vietuiti sau la scoala unde predati cu banii acestia? Cred ca subiectul ar trebui inchis: sinodul s-a pronuntat... nu vreti pasaportul, nu il cereti!
(La Zăbriceni trebuie foarte mulţi bani. Suntem în foarte mare sărăcie, dar...) cu actele biometrice se cheltuie de zeci de ori mai mult decât cu refendumul. Şi cu ce scop?
Eu repet încă odată, cu toată responsabilitatea: comunicatul Patriarhiei (atenţie - nu e vorba de nici o Hotărâre a Sinodului !), este unul iresponsabil şi slugarnic faţă de Guvernul de unde suge bani. Pentru mine acel comunicat nu valoarează nimic (şi nu doar pt că nu sunt în BOR).

Iniţial şi eu eram foarte reticent, dar tot mai mult mă conving de planul satanic al acestor măsuri. Desigur, cel mai simplu e să nu-ţi faci paşaport (cum zice şi Patriarhia, deşi ei îşi vor face). Dar din 2011 vei putea să nu-ţi faci buletin biometric? Fiţi atenţi - campania nu este doar împotriva palapoarteleor, ci a tuturor actelor cu cip.

Avatar utilizator
Administrator3
Mesaje:135
Membru din:14 Dec 2008, 14:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:ajuta la administrare
Localitate:RO

Re: Referendum naţional în problema actelor biometriice

Mesaj necititde Administrator3 » 30 Mar 2009, 20:40

Dar din 2011 vei putea să nu-ţi faci buletin biometric?
Pana atunci... sa fim noi sanatosi!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Referendum naţional în problema actelor biometriice

Mesaj necititde protosinghel » 30 Mar 2009, 20:46

Până atunci sunt mai puţin de 2 ani. Să dea Domnul să fim noi sănătoşi în primul rând la minte. Cred că vom ajunge: unii mai pregătiţi ca alţii.
După aia ce urmează? Dar din 2015, 2020 etc?
Sau poate vrem şi noi să trăim ca păgânii, după principiul "trăieşte-ţi clipa"?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Referendum naţional în problema actelor biometriice

Mesaj necititde protosinghel » 30 Mar 2009, 20:54

COMUNICAT DE PRESĂ al Patriarhiei Române ca urmare a manifestărilor stradale din Bucureşti, în 29 martie 2009.
Ultimul aliniat este blasfemiator, din punctul meu de vedere. Ciţi cu ochi critic:
Întrucât se conduce după propriile principii în relaţiile cu Statul şi Societatea, Biserica Ortodoxă Română nu reacţionează automat şi fără discernământ la presiunile şi manifestaţiile stradale ale unor asociaţii şi organizaţii, care – fără o consultare prealabilă cu Patriarhia Română – folosesc Dealul Mitropoliei ca loc de desfăşurare a mişcărilor protestatare, uitând că Biserica are menirea de a fi, în primul rând, un factor al păcii sociale.

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Referendum naţional în problema actelor biometriice

Mesaj necititde Petre C » 30 Mar 2009, 21:03


Iniţial şi eu eram foarte reticent, dar tot mai mult mă conving de planul satanic al acestor măsuri. Desigur, cel mai simplu e să nu-ţi faci paşaport (cum zice şi Patriarhia, deşi ei îşi vor face). Dar din 2011 vei putea să nu-ţi faci buletin biometric? Fiţi atenţi - campania nu este doar împotriva palapoarteleor, ci a tuturor actelor cu cip.
Nu prea am inteles la ce va referiti prin planul satanic...

Ati aderat cumva la parerea ca primirea actelor cu cip inseamna lepadare?
Inseamna chipul, pt dvs, pecetea lui antihrist?
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Referendum naţional în problema actelor biometriice

Mesaj necititde protosinghel » 30 Mar 2009, 21:10

Ati aderat cumva la parerea ca primirea actelor cu cip inseamna lepadare?
Inseamna chipul, pt dvs, pecetea lui antihrist?
Nu, pt că nici un om serios nici n-a spus asta foarte categoric. Văd însă că avalanşa este mult mai ucigătoare decât părea.
Probabil ştiţi că în Republica Moldova vor fi în curând, duminica viitoare, alegeri parlamentare. Ştiţi ce a hotărât săptămâna trecută Guvernul nostru? Să dea cărţi de indentitate (deocamdată fără date biometrice) la toţi copiii nou-născuţi. Ce urmează? Ce părere aveţi?

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Referendum naţional în problema actelor biometriice

Mesaj necititde Petre C » 30 Mar 2009, 21:14

Ati aderat cumva la parerea ca primirea actelor cu cip inseamna lepadare?
Inseamna chipul, pt dvs, pecetea lui antihrist?
Nu, pt că nici un om serios nici n-a spus asta foarte categoric. Văd însă că avalanşa este mult mai ucigătoare decât părea.
Probabil ştiţi că în Republica Moldova vor fi în curând, duminica viitoare, alegeri parlamentare. Ştiţi ce a hotărât săptămâna trecută Guvernul nostru? Să dea cărţi de indentitate (deocamdată fără date biometrice) la toţi copiii nou-născuţi. Ce urmează? Ce părere aveţi?
Nu este un argument de luat in considerare. In mod sigur nu urmeaza pasapoarte biometrice.

Toata lumea stie ca suntem intr-un pericol de dictatura. Urmeaza de aici sa fugim cu totii in munti? A venit antihrist si nu stiam?

Cuviosul Selafiil de la Noul Neamt ce spunea? Cand va veni Ilie sa vor lamuri toate (inclusiv aceasta problema a pecetii). Nu e singurul care considera asa...


Stiti ca vi se poate fura amprenta de la ADN (descifra ADN-ul) folosind urmele lasate de dumneavoastra (transpiratie, etc). Asta e un atac mult mai mare la intimitate.
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Referendum naţional în problema actelor biometriice

Mesaj necititde Petre C » 30 Mar 2009, 21:20

COMUNICAT DE PRESĂ al Patriarhiei Române ca urmare a manifestărilor stradale din Bucureşti, în 29 martie 2009.
Ultimul aliniat este blasfemiator, din punctul meu de vedere. Ciţi cu ochi critic:
Întrucât se conduce după propriile principii în relaţiile cu Statul şi Societatea, Biserica Ortodoxă Română nu reacţionează automat şi fără discernământ la presiunile şi manifestaţiile stradale ale unor asociaţii şi organizaţii, care – fără o consultare prealabilă cu Patriarhia Română – folosesc Dealul Mitropoliei ca loc de desfăşurare a mişcărilor protestatare, uitând că Biserica are menirea de a fi, în primul rând, un factor al păcii sociale.
Este o afirmatie de context. Eu asa citesc. In contextul unor miscari de strada, ce poate spune un purtator de cuvant, ca Biserica trebuie sa Il marturiseasca pe Hristos cu orice pret, chiar prin mucenicie?
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Referendum naţional în problema actelor biometriice

Mesaj necititde protosinghel » 30 Mar 2009, 21:27

Toata lumea stie ca suntem intr-un pericol de dictatura. Urmeaza de aici sa fugim cu totii in munti? A venit antihrist si nu stiam?
Am zis eu asta? Dar de ce trebuie să fugim dintr-o extremă în alta cu privire la aceste probleme? Nu e mai bine să fim prudenţi în toate şi să le dăm de înţeles slugilor diavolului că suntem conştienţi de măsurile impuse?
Mă mir că cei care trăiesc în lume se îngrijesc mai puţin de aceste probleme decât monahii. Fraţilor, eu nu am copii care trebuie să meargă la şcoală, care să aibă nevoie de îngrijire medicală ş.a.m.d. - şi toate aceste numai având nişte acte speciale, iar peste câţiva ani chiar cip implantat. Frăţiile voastre aveţi nevoie de libertatate mai mult ca mine sau ca p. Iustin sau p. Filotheu de la Petru Vodă! E bine să înţelegeţi asta la timp.

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Referendum naţional în problema actelor biometriice

Mesaj necititde Petre C » 30 Mar 2009, 21:37

Toata lumea stie ca suntem intr-un pericol de dictatura. Urmeaza de aici sa fugim cu totii in munti? A venit antihrist si nu stiam?
Am zis eu asta? Dar de ce trebuie să fugim dintr-o extremă în alta cu privire la aceste probleme? Nu e mai bine să fim prudenţi în toate şi să le dăm de înţeles slugilor diavolului că suntem conştienţi de măsurile impuse?
Mă mir că cei care trăiesc în lume se îngrijesc mai puţin de aceste probleme decât monahii. Fraţilor, eu nu am copii care trebuie să meargă la şcoală, care să aibă nevoie de îngrijire medicală ş.a.m.d. - şi toate aceste numai având nişte acte speciale, iar peste câţiva ani chiar cip implantat. Frăţiile voastre aveţi nevoie de libertatate mai mult ca mine sau ca p. Iustin sau p. Filotheu de la Petru Vodă! E bine să înţelegeţi asta la timp.
De cand se implanteaza chipul?

Eu nu propun masuri extreme. Probabil ati urmarit atitudinea mea (cu care sunteti mai mult sau mai putin de acord, dar nu mi se pare extremista). Insa unii chiar considera ca: actele cu chip inseamna lepadare, ca trebuie sa fugim din orase, ca urmeaza implantul de chipuri.
Cel putin m-am lamurit cu care din aceste puncte sunteti de acord.

Pr. Paisie a spus ca semnul final consta in insemnarea cu raze laser... Mai inainte se vorbise de punerea codurilor de bare pe mana sau frunte (Cuv. Seraphim Rose intr-o conferinta la sfarsitul anilor 80). Acum se vorbeste de implantul de chipuri....

Nici un Sf. Sinod nu a sustinut ca una din variantele din ultima propozitie este absolut sigura.
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Referendum naţional în problema actelor biometriice

Mesaj necititde protosinghel » 30 Mar 2009, 21:50

Pr. Paisie a spus ca semnul final consta in insemnarea cu raze laser... Mai inainte se vorbise de punerea codurilor de bare pe mana sau frunte (Cuv. Seraphim Rose intr-o conferinta la sfarsitul anilor 80). Acum se vorbeste de implantul de chipuri....
Pot apărea şi alte tehnologii. De la aceşti Părinţi trebuie să reţinem faptul că ceva va fi şi nu contează ce anume şi cum anume va fi. Bineînţeles se caută tehnlogii cât mai "eficiente" şi mai "umane", de aceea trebuie să reţinem esenţa, nu forma!
Nici un Sf. Sinod nu a sustinut ca una din variantele din ultima propozitie este absolut sigura.
Poate nu mai sunt chiar atât de "Sfinte"?! :?

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Referendum naţional în problema actelor biometriice

Mesaj necititde Petre C » 31 Mar 2009, 08:07

Până atunci sunt mai puţin de 2 ani. Să dea Domnul să fim noi sănătoşi în primul rând la minte. Cred că vom ajunge: unii mai pregătiţi ca alţii.
După aia ce urmează? Dar din 2015, 2020 etc?
Sau poate vrem şi noi să trăim ca păgânii, după principiul "trăieşte-ţi clipa"?

Mai prezint odata cuvintele pr. Arsenie Papacioc, cu totul ignorate (astfel incat Parintele a trebuit sa vorbeasca pe masura celor ce vor sa auda numai ce le convine):
„Dacă aş fi pus în situaţia să mă închin la 666, atunci aş lua măsuri pe viaţă şi pe moarte. Dar până atunci… . E o grabă şi, dacă ar fi să mă angajez la o luptă (duhovnicească, n. red.), nu e o tactică bună de luptă E un zgomot foarte devreme, ce îi angajează pe credincioşii care se consumă şi îi dau duşmanului câştig de cauză… Nu-i momentul şi, poate, nu va fi acest moment cât vom trăi noi. Astea sunt probleme de timp. Aşa că se face un zgomot gratuit, risipind ceva. Nu sunt de părere….”
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

agapia
Mesaje:2
Membru din:21 Ian 2009, 10:45
Confesiune:ortodox
Localitate:Chişinău

Re: Referendum naţional în problema actelor biometriice

Mesaj necititde agapia » 31 Mar 2009, 09:00

Părinte, în RM nu s-a dat nici un act legislativ, prin care să fie introduse, în mod obligator, paşapoartele biometrice. Cu toate acestea, pe parcursul anului 2008, peste 45 de mii de cetăţeni moldoveni au solicitat paşapoarte cu date biometrice, conform declaraţiei Angelei Chicu, şefa Biroului de presă al Ministerului Dezvoltării Informaţionale, pentru BASA-press.
Potrivit sursei citate, în Republica Moldova acest tip de paşapoarte a fost introdus aproximativ acum un an, iar printre persoanele care le solicită sînt cetăţenii care muncesc peste hotare, persoane de afaceri, sportivi şi oamenii care activează în domeniul culturii.
Chicu a precizat că paşapoartele sînt valabile 3 ani pentru copiii sub 14 ani, 5 ani pentru persoanele cu vîrste între 14 şi 25 de ani, iar pentru adulţii de peste 25 de ani, paşapoartele au o valabilitate de 10 ani. Taxa pentru a perfecta actele timp de 1 lună este de 1250 de lei, 20 de zile - 1500 de lei, 10 zile - 2000 de lei, 5 zile - 2500 de lei, 24 ore - 2800 de lei, iar timp de patru ore - 3330 de lei.
Sistemul paşapoartelor cu date biometrice a fost elaborat în conformitate cu Planul de Acţiuni R. Moldova-UE. Începînd cu 7 februarie 2008 au fost puse în circulaţie paşapoarte electronice cu un nivel sporit al măsurilor de securitate pentru cetăţeni moldoveni, la centrele de documentare a populaţiei ale MDI. Primul deţinător de paşaport cu date biometrice eliberat de MDI a devenit la 1 februarie 2008, preşedintele Vladimir Voronin. Paşapoartele cu date biometrice nu sunt (încă) obligatorii, mai informează BASA-Press.
Deocamdată nu am auzit de nici o reacţie, nici din partea clerului, nici a creştinilor, nici a Mitropoliei, nici a societăţii civile. Toţi tac. De ce?
De aş avea darul proorociei şi tainele toate le-aş cunoaşte şi orice ştiinţă, şi de aş avea atâta credinţă încât să mut şi munţii, iar dragoste nu am, nimic nu sunt. (I Corinteni 13,2)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Referendum naţional în problema actelor biometriice

Mesaj necititde protosinghel » 31 Mar 2009, 21:07

Din acest punct de vedere, în Republica Moldova lupta este mult mai perfidă. În Rusia la fel.
Sperăm ca şi la noi în Basarabia să se înceapă o luptă cât de cât serioasă în această privinţă, că de altfel... e jale.
De la Mitropolie nu vă aşteptaţi la nici o reacţie. Chiar dacă va veni, va fi un comuncat la fel de ambiguu şi superficial ca cele din BOR. Chiar nu văd nici un ierarh în Basarabia înţelept şi luminat... (Dumnezeu să mă ierte!).

mgabriel
Mesaje:42
Membru din:27 Mar 2009, 12:03
Confesiune:alta religie

Re: Referendum naţional în problema actelor biometriice

Mesaj necititde mgabriel » 02 Apr 2009, 22:45

Stati putin, de ce va feriti de aceste pasapoarte electronice sau biometrice ?

Cu ce sunt diferite pasapoartele astea fata de cele de pana acum ? Pai... pasapoartele astea vor avea un simplu cod de bare foarte usor descifrabil de un anumit program software ce se instaleaza probabil pe calculatoarele de la granite ... ca sa poata politaii din vami sa depisteze mai usor (sau mai din timp) persoanele care nu ar trebui sa paraseasca tara din motive judiciare ...

Credeti ca o sa stea cineva sa ne urmareasca ? Nici vorba. Si daca o fi asa, il iau si-l tai bucatele cu foarfeca si-l arunc pe fereastra. Dar nu cred ca o sa stea cineva sa ne spioneze...

Cel mai probabil va fi cam asa: O firma X cu specialitate in electronica cunoaste o persoana Y foarte importanta de la stat si ii propune acest proiect "european" si ii mai spune ca ii da lui Y juma' din bani daca se va finaliza proiectul (bani ce provin de la stat sau din fonduri europene nerambursabile :) - sau mai bine: de la noi :D ). Asa ca lu' Y o sa ii placa ideea si o sa iasa afacerea. Greu ? :) De fapt cum s-a intamplat din 90 incoace: afaceri cu statu' ;)
www.world-earthquakes.com (Cutremure in timp real din toate colturile globului)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Referendum naţional în problema actelor biometriice

Mesaj necititde protosinghel » 02 Apr 2009, 23:04

Dar ce părere ai dacă X şi Y sunt evreii şi masonii?

mgabriel
Mesaje:42
Membru din:27 Mar 2009, 12:03
Confesiune:alta religie

Re: Referendum naţional în problema actelor biometriice

Mesaj necititde mgabriel » 03 Apr 2009, 07:05

Dar ce părere ai dacă X şi Y sunt evreii şi masonii?
Nu stiu.

Dar nu inteleg de ce va feriti de niste acte electronice ? Adica, de ex. telefonul mobil e cam la fel: Exista un soft pe care il au si marile companii de la noi din Romania si din celelalte tari care poate indentifica locatia/zona telefonului. Bine, in cazul telefonului nu sunt de acord daca iti asculta cineva tel. ... Dar cu actele electronice ? Ce pericole pot fi ?
www.world-earthquakes.com (Cutremure in timp real din toate colturile globului)

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Referendum naţional în problema actelor biometriice

Mesaj necititde unsuflet » 05 Apr 2009, 00:50

Varianta oficiala a tabelului pentru referendum:

http://apologeticum.wordpress.com/2009/ ... -oficiala/
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 82 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX