Despre sarbatorirea onomasticii

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox
Despre sarbatorirea onomasticii

Mesaj necititde elena -petra » 20 Apr 2008, 14:05

Pisoias ,astazi te-ai gasit sa ai polemici cu Florina?

Astazi n-ai voie s-o atingi nici,,cu o floare".Ai uitat ca azi sunt Floriile si e ziua ei? Mai bine cauta vreun buchet de flori (de camp,ca sunt preferatele mele) si oferai-le chiar virtual.Daca vrei tu, vino de Pasti si la stropit ,dar nu cu spray paralizant. :)

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Traditii si obiceiuri de Paste

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 20 Apr 2008, 14:23

Pisoias ,astazi te-ai gasit sa ai polemici cu Florina?

Astazi n-ai voie s-o atingi nici,,cu o floare".Ai uitat ca azi sunt Floriile si e ziua ei? Mai bine cauta vreun buchet de flori (de camp,ca sunt preferatele mele) si oferai-le chiar virtual.Daca vrei tu, vino de Pasti si la stropit ,dar nu cu spray paralizant. :)
Vin cu Aghiasma, daca ma lasati :roll:


Bine, hai sa fie cum zice ea, chiar daca mie mi se pare un motiv rau de a intrerupe obiceiul, sa fie asa...

Si neste flori de camp : Imagine

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Traditii si obiceiuri de Paste

Mesaj necititde elena -petra » 20 Apr 2008, 14:47

Superb aranjament! Si eu vreau! :cry:

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Traditii si obiceiuri de Paste

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 20 Apr 2008, 22:35

Imagine

Nu pot decat sa ma supun.

Inca o data Florina, iarta-ma, asa sunt eu cateodata, eu si tata asa avem noi momentele noastre.

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Traditii si obiceiuri de Paste

Mesaj necititde elena -petra » 20 Apr 2008, 22:41

E pentru mine? :oops: Multumesc.

Sau tot pentru Florina? :) Ai zis sa te scoti cu 2 buchete?

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Traditii si obiceiuri de Paste

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 20 Apr 2008, 22:54

E pentru mine? :oops: Multumesc.

Sau tot pentru Florina? :) Ai zis sa te scoti cu 2 buchete?
E fiindca vrei si tu... deci, pentru tine... :D

Sa nu se supere domnu` admin ca ii dam de sters la offtopiceala... Deja cred ca ne pregateste pedepse... Nici nu stiu, care sunt pedepsele pe phpbb...

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Traditii si obiceiuri de Paste

Mesaj necititde Florina » 20 Apr 2008, 23:01

Multumesc f mult pt flori si multumesc f mult ca i-ai dat un buchet si Surorii Elena Petra!

O sa incerc sa fac un topic de off-topicuri...

Nu se dau pedepse aici.

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Off topic 2

Mesaj necititde elena -petra » 20 Apr 2008, 23:04

Exact la acest lucru ma gandeam si eu. :)

Oricum mie sa nu-mi stearga aranjamentul. :cry:

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Off topic 2

Mesaj necititde Florina » 20 Apr 2008, 23:06

Raman toate mesajele. Ii rog pe ceilalti admini si moderatori sa nu stearga, si marele admin sa creeze un subforum intitulat "Off topicuri"!

Avatar utilizator
Dahnah
Mesaje:105
Membru din:20 Apr 2008, 20:21
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Off topic 1

Mesaj necititde Dahnah » 20 Apr 2008, 23:52

LA MULTI ANI tuturor florilor de azi! :) ne poate spune sineva in cateva cuvinte daca se face vreo slujba speciala pentru ziua de aztazi? Eu stiu de cand eram mica, ca tata mergea la biserica cu o paine si se facea ceva special (sora mea are nume de floare :) ) si apoi o aducea acasa si sora mea manca din ea, apoi o imparteam cu totii. Are vreun suport biblic sau e asa, o traditie? Cine stie?
"Desfătează-te în Domnul şi îţi va împlini ţie cererile inimii tale." (Psalmul 36:4)

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Off topic 1

Mesaj necititde elena -petra » 21 Apr 2008, 07:48

Aceasta zi (nr.Floriile) marcheaza intrarea lui Iisus Hristos in Ierusalim,inainte de a fi rastihnit.Prazniurea se face numai duminica la fel ca Pastele.


De Florii in unele zone ale tarii( si la noi se practica in fiecare biserica) se Sfintesc prin rugaciuni si aghiazma, crengi de salcie care se impart apoi la credinciosi.
Painea de care vorbiti s-ar putea sa fie prescura (pe care noi o ducem la fiecare Sf Liturghie nu numai de Florii), dar chiar nu stiu,las pe altii sa te lamureasca.

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Off topic 1

Mesaj necititde unsuflet » 21 Apr 2008, 23:47

Nu inteleg obiceiul asta de a ne spune noi la multi ani, si de a ne sarbatorii doar daca ne chama ca pe un Sfant...
De ce La multi ani vasile? Cand e doar sarbatorit sf. Vasile nu pacatosul vasile de pe Teilor 13 ...
Mie mi se pare lipasa de respect fata de sfinti sa ne pupam si veselim, si felicitam, de parca am avea nu stiu ce mari merite...
E ziua Sfantului!!!!
Eu nu mai spun La Multi Ani prietenilor de SF. Maria, sau de orice alta zi a vreunui Sfant, nu mi se pare corect!!!
Ok, ii doresc sa ii ajute Sfantul respectiv, dar fara La multi ani!
Nu vi se pare normal?
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Off topic 1

Mesaj necititde elena -petra » 22 Apr 2008, 06:35

Nu,nu mi se pare normal( raspuns mai detailat dupa Pasti).

diaconul_Catalin

Re: Off topic 2

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 22 Apr 2008, 10:08

...marele admin...
Parca suntem un trib... Marele Admin, pana de vultur (daca tot e Off Topic)

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Off topic 1

Mesaj necititde elena -petra » 29 Apr 2008, 06:27

Daca tot am aflat cine e Pana de Vultur lamuriti-ne cine sunt si Ochi de Soim si Rasarit de Soare? :)

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Off topic 1

Mesaj necititde danadoina » 29 Apr 2008, 13:06

Nu inteleg obiceiul asta de a ne spune noi la multi ani, si de a ne sarbatorii doar daca ne chama ca pe un Sfant...
De ce La multi ani vasile? Cand e doar sarbatorit sf. Vasile nu pacatosul vasile de pe Teilor 13 ...
Mie mi se pare lipasa de respect fata de sfinti sa ne pupam si veselim, si felicitam, de parca am avea nu stiu ce mari merite...
E ziua Sfantului!!!!
Eu nu mai spun La Multi Ani prietenilor de SF. Maria, sau de orice alta zi a vreunui Sfant, nu mi se pare corect!!!
Ok, ii doresc sa ii ajute Sfantul respectiv, dar fara La multi ani!
Nu vi se pare normal?

nu, nu mi se pare normal; asa cum cinstirea sfintilor, trece asupra lui Dumnezeu, ca pe El il cinstim in Sfintii sai, asa cinstirea zilei si a celor numiti trece asupra sfantului...

" la multi ani ! " de ce nu ? ce e rau in asta ? e o urare buna ! daca intrebi pe cineva cati ani are ii zici multi inainte, pur si simplu asa, asa ca de ce nu ai zice de ziua numelui ? ba mie m-i se pare ca de fapt maii sarbatorita trebuie sa fie ziua de nume decat cea de nastere, sau de ex. ziua botezului decat ziua de nastere ! din pacate eu nu imi stiu ziua botezului; de fapt atunci te-ai nascut din apa si din duh...

diaconul_Catalin

Re: Off topic 1

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 29 Apr 2008, 13:36

Poate ca are dreptate Unsuflet, dar asta pentru ca aniversarea numelui a devenit un fel de "scuza pentru petreceri, bautura, mancare peste masura, etc". Daca, in schimb, un om isi petrece ziua de nastere facand acatist catre sfantul al carui nume il poarta, de ce sa nu ii urezi la multi ani, ca sa te poata pomeni si pe tine. Urarile de la multi ani sunt ca orice alta urare, atat timp cat e facuta din inima, nu are ce sa fie rau!

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Off topic 1

Mesaj necititde elena -petra » 29 Apr 2008, 17:07

Biblia nu ne spune,daca e bine sa ne sarbatorim ziua de nastere sau onomastica,sau nu. In schimb ne spune,,Bucurati-va si va veseliti" iar aceste doua zile sunt intr-adevar un motiv de bucurie.

In momentul in care parintii impreuna cu nasii isi boteaza copilul cu un nume de sfant, incearca de fapt prin felul acesta ,sa-l puna pe sfantul respectiv ca un protector al copilului.Si atunci ,faptul ca sarbatorim ziua numelui, este de fapt o ocazie buna sa ne reamintim de legatura care exista intre cei doi.De exemplu,la noi in tara, ziua onomastica este sarbatorita mai mult decat ziua de nastere.Oricine isi aduce aminte cum te numesti si te suna sa-ti ureze ,,ceva" pe cand ziua de nastere o cunosc doar apropiatii.Numai de Florii (fiindca de la urarile care i le-am facut Florinei a inceput dezbaterea acestui subiect ) si-au serbat onomastica 1.400.000 de romani. Personal,cred ca in acest numar mare de credinciosi exista si crestini care nu numai ca ,,doar" au fost botezati in Sfanta Biserica ci chiar se duc la biserica.Care se duc duminica si in sarbatori la Sfanta Liturghie , care se spovedesc,se impartasesc, isi citesc rugaciunile si TOTUSI isi serbeaza si onomastica.Ori ceea ce postezi tu Unsuflet cred ca este valabil doar in cazul habotnicilor.

Ma rog aceasta este opinia mea.

PS. Stiu ca Martorii lui Iehova nu-si sarbatoresc zilele .

diaconul_Catalin

Re: Off topic 1

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 29 Apr 2008, 17:25

Dar ce intelege fiecare prin sarbatorirea numelui? Cred ca totul de reduce la modul de a intelege onomastica!

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Off topic 1

Mesaj necititde elena -petra » 29 Apr 2008, 17:47

Dar ce intelege fiecare prin sarbatorirea numelui? Cred ca totul de reduce la modul de a intelege onomastica!
Ma iertati! Cred ca la ora aceasta sunt ,,c-am grea de cap".Ce ati dorit sa spuneti? :?


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 72 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX