Raelianismul

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
radu_ro
Mesaje:2
Membru din:06 Mai 2009, 07:44
Confesiune:ortodox
Raelianismul

Mesaj necititde radu_ro » 06 Mai 2009, 08:01

Hristos a Inviat
am tot vazut foarte multe discutii pe aceasta tema pe diferite site-uri asa ca, fiind student teolog in an terminal, m-am hotarat sa-mi fac teza de licenta vis-a vis de acest subiect. Aceasta alegere a venit si in urma constatarii ca tot mai multi tineri sunt "consumatori" de materiale UFO si filme de gen SF fiind dispusi sa se arunce in astfel de curente ufo fara a cerceta in prealabil cat de (ne)plauzibila este doctrina ufolatrilor.
Deci, postati cam tot ce credeti ca are legatura cu acest curent, inclusiv bibliografie de specialitate (in cazul in care detineti informatii in acest sens)
Doamne ajuta

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Raelianismul

Mesaj necititde Petre C » 06 Mai 2009, 08:04

Iata o prima sursa, despre care poate stiai deja. In acea carte poti gasi multe alte surse. De mentionat si opinia psihanalistului C.G. Jung (citat de Seraphim Rose) care argumenteaza temeinic ca fenomenul OZN este de origine "psihica".
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

radu_ro
Mesaje:2
Membru din:06 Mai 2009, 07:44
Confesiune:ortodox

Re: Raelianismul

Mesaj necititde radu_ro » 09 Mai 2009, 18:29

multumesc Petre pentru indicatii
Intr-adevar este un material bun si cu toate ca-l vazusem si inainte, totusi nu i-am acordat o foarte mare importanta
Cam asa se intimpla de obicei:"nu vedem ceea ce se afla chiar sub ochii nostrii"

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Raelianismul

Mesaj necititde Petre C » 09 Mai 2009, 18:50

O alta carte care poate fi folosita este: "Î m p ă r ă ţ i a r ă u l u i : NEW AGE. Originile, istoricul, doctrina şi consecinţele sale din perspectivă ortodoxă",
carte scrisa de Pr. Dan Badulescu. In carte un capitol este dedicat problematicii OZNurilor si a extraterestrilor. Cartea a aparut la editura Christiana.

Succes!
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 67 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX