Ce facem cu stilistii?

Titlul spune de la sine...

Ce facem cu stilistii?

Chestionarul s-a închis pe data de 22 Apr 2010, 13:59

1. Ii lasam sa se manifeste, intre anumite limite.
4
40%
2. Ii banam daca merg pe un duh de critica si crearea de tulburari.
5
50%
3. Alte optiuni.
1
10%
 
Voturi totale: 10

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:
Ce facem cu stilistii?

Mesaj necititde Petre C » 12 Apr 2010, 13:59

Un sondaj la care va rog sa raspundeti. Eu sunt pentru banare, in conditiile in care vedem ca se ocupa numai cu acuze (dintre cele mai grave), iar de multe ori isi ascund identitatea pentru a face atacurile mai credibile.
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

georgedimoiu
Mesaje:144
Membru din:17 Mar 2010, 22:04
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara, preot
Contact:

Re: Ce facem cu stilistii?

Mesaj necititde georgedimoiu » 12 Apr 2010, 14:20

Am mai scris pe această temă.
Trebuie făcută o disctincție între stiliștii care mărturisesc o credință ortodoxă și grupările dizidente, schismatice care doar folosesc stilismul ca un argument pentru alunecarea, rătăcirea, dizidența lor.
Ca o grupare religioasă să fie Biserică Ortodoxă ea trebuie să îndeplinească cel puțin două aspecte:
1.Să aibă succesiunea apostolică, acel lanț neîntrerupt de hirotoniri de la un apostol până la episcopul care conduce acea grupare.Precizez că asta implică ca hirotonia acelui episcop să se fi făcut de episcopi care au acea succesiune, potrivit normelor BO, care la rândul lor au fost hirotoniți de episcopi care au succesiune apostolică;
2.Să mărturiseacă credința ortodoxă. Acea credință mărturisită de toți, în toate timpurile și în toate locurile, nu o "credință ortodoxă" revelată nu știu cărui membru.
3. Am mai putea adăuga că acea grupare trebuie să fie recunoscută ca Biseică de celelalte Biserici Ortodoxe. Un gest de recunoaștere o fac patriarhii atunci când la ieșirea(intrarea, vohod) cu darurile pomenesc pe toți ceilalți conducători de Biserici. Este simplu vedeți ce pomenesc și vedeți unde este Biserica.
Cu privire la stiliști, dacă ei sunt ortodoxi cu adevărat, chiar dacă își ponegresc frații, să fie lăsați.
Apărătoare Doamnă pentu biruinţă, mulţumim!
Vă iubesc pe toți!
Pace celor ce vin – Bucurie celor ce rămân – Binecuvântare celor ce pleacă

AMaria

Re: Ce facem cu stilistii?

Mesaj necititde AMaria » 16 Apr 2010, 02:43

Subscriu la opinia domnului Petre C. Nu cred ca are rost discutia cu stilistii inversunati care vin aici doar ca sa creeze tulburare. Sunt destule forumuri in care isi pot satisface aceasta nevoie.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Ce facem cu stilistii?

Mesaj necititde maria_andreea » 16 Apr 2010, 11:06

Mie primele 2 variante mi se par asemănătoare :) , însă am ales pentru a 2-a, dar să fie sesizată corect şi detaşat de orice subiectivism tulburarea creată.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Ce facem cu stilistii?

Mesaj necititde danadoina » 16 Apr 2010, 14:38

Situatia actuala din "discutiile" cu Veniamin Ilie mi se pare mai penibila si mai lipsita de cel mai elementar bun simt crestinesc decat chiar la vremea lor confruntarile cu Coriolan et comp., acelea aveau macar, ca limbaj un nivel respectabil daca imi aduc bine aminte .

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Ce facem cu stilistii?

Mesaj necititde Petre C » 16 Apr 2010, 14:39

Situatia actuala din "discutiile" cu Veniamin Ilie mi se pare mai penibila si mai lipsita de cel mai elementar bun simt crestinesc decat chiar la vremea lor confruntarile cu Coriolan et comp., acelea aveau macar, ca limbaj un nivel respectabil daca imi aduc bine aminte .
Am lasat sondajul pana pe 22 aprilie. Vom vedea rezultatele si vom trage concluziile. Poate vor aparea niste consecinte.
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Avatar utilizator
Aurelian
Mesaje:6
Membru din:21 Mai 2011, 22:37
Confesiune:ortodox

Re: Ce facem cu stilistii?

Mesaj necititde Aurelian » 24 Iun 2011, 11:43

Credeti ca ati putea face ceva cu stilisti?
Sincer eu nu cred, cei care nu asculta de canoanele Bisericii aceia sunt "sectari", daca se putea face cv cu stilisti se facea si cu sectarii.
Singurul lucru care ar putea duce in eroare '' stilul lor" este ca NOI cei care suntem alesi de Dumnezeu,( fac referinta la preoti, episcopi, s.a,) pentru ca " orice stapanire este de la Dumnezeu", sa invatam toti crestinii nostri care vin la Biserica, sa ii invatam prin predici si prin mai multe adunari de acest fel cine sunt sectarii, cinte sunt stilistii, catolicii etc. Sa ii invatam sa se fereasca dar in acelasi timp sa stie sa si combata aceste religii false.
Nu mai puneti intrebari la care nu exista un raspuns concret, d exemplu " Ce facem cu stilistii?" In primul rand eu va intreb cine suntem noi sa "ii facem" pe ei?


Înapoi la “Chestionare şi statistici”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX