Cel mai, cea mai...

Titlul spune de la sine...
Avatar utilizator
IEREU
Mesaje:175
Membru din:10 Mar 2010, 21:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzică corală, profesor de religie
Localitate:Republica Moldova
Cel mai, cea mai...

Mesaj necititde IEREU » 16 Noi 2010, 19:46

Cel mai mare clopot de apr 3 tone din Republica Moldova se afla la manastirea Hancu. Au fost aduse din anul 2007, dar asezate in clopotnita doi ani mai tarziu.
Sunt curios, daca stie cineva un clasament al clopotelor.
"Cele ce ochiul n-a văzut şi urechea n-a auzit, şi la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El" (1Cor.2,9)

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Cel mai, cea mai...

Mesaj necititde daniel tuduran » 19 Noi 2010, 14:53

Un clopot tot de 3 tone se gaseste si la catedrala din Zalau,am vazu la tv ca au acolo si un policandru unicat ,turnat in bronz aurit, in greutate de 1780 kg, avand 360 de lumini, inalt de 7 metri, cu un diametru la baza de 4 metri, realizat ca unicat de firma "Skiadopoulos Bros Inc." din Atena.
Cred ca si oamenii din zona aceea sunt forte credinciosi.
http://www.crestinortodox.ro/biserici-m ... 67970.html
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Avatar utilizator
IEREU
Mesaje:175
Membru din:10 Mar 2010, 21:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzică corală, profesor de religie
Localitate:Republica Moldova

Re: Cel mai, cea mai...

Mesaj necititde IEREU » 19 Noi 2010, 17:48

Un clopot tot de 3 tone se gaseste si la catedrala din Zalau,am vazu la tv ca au acolo si un policandru unicat ,turnat in bronz aurit, in greutate de 1780 kg, avand 360 de lumini, inalt de 7 metri, cu un diametru la baza de 4 metri, realizat ca unicat de firma "Skiadopoulos Bros Inc." din Atena.
Cred ca si oamenii din zona aceea sunt forte credinciosi.
http://www.crestinortodox.ro/biserici-m ... 67970.html
Impresionant! ... Recent am aflat ca cea mai inalta statuie a lui Iisus Hristos va fi in Swiebodzin, un oraş polonez cu o populaţie de 21.000 locuitori, situat la graniţa cu Germania, va fi casa edificiului lui Hristos, ce va măsura 51 de metri înălţime. Proiectul va fi finalizat în luna noiembrie, iar monumentul va depăşi în mărime, actualul deţinător al recordului, statuia boliviană Cristo de la Concodia, precum şi faimoasa statuie din Rio de Janeiro.
"Cele ce ochiul n-a văzut şi urechea n-a auzit, şi la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El" (1Cor.2,9)

nikolai
Mesaje:88
Membru din:13 Oct 2011, 19:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:TEOSEVIE

Re: Cel mai, cea mai...

Mesaj necititde nikolai » 11 Aug 2012, 14:43

Cel mai mare este Dumnezeu!


Înapoi la “Chestionare şi statistici”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron