Ieromonah vs preot de mir

Titlul spune de la sine...

In cine aveti incredere mai mare?

- intr-un ieromonah (preot calugar)
20
33%
- intr-un preot de mir
5
8%
- imi sunt egali
33
55%
- in nici unul
2
3%
 
Voturi totale: 60

aurel1211
Mesaje:45
Membru din:10 Iun 2008, 00:50
Localitate:Cluj Napoca . Ortodox ca si strabunicii strabunicilor mei.
Contact:
Re: Ieromonah vs preot de mir

Mesaj necititde aurel1211 » 12 Iun 2008, 14:37

Sa ma iertati ca poate am plictisit pe cineva cu intamplarile mele.
Nu ai plictisit, pe mine m-ai lasat gura casca... da volumele in greceste nu-s traduse si pe romaneste, sau lui ii placea sa le aiba in greceste ???
Nu stiu daca cartile erau traduse. Dar cum eram si eu atuncea impresionat si emotionat nu l-am mai intrebat. As putea sa il intreb . Dar mai bine e sa il intreb ce trebuie ,adica de cele ale sufletului . E foarte ocupat mai tot timpul si nu vreau sa il retin cu intrebaril mele . Ca si asa poate din ce intreb eu nu toate intrebarile isi au rostul.
Acuma 2 saptamani sambata avut de dimineata de la ora 7-10 ceasurile , liturghie si dupa aia pana la ora 4 dupa masa 2 cununii si 4 boteze , al cincilea botez s-a amanat. De asta spun ca e bine sa intrebam la subiect.
Tine mintea in iad si nu deznadajdui.

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Ieromonah vs preot de mir

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 12 Iun 2008, 15:31

E foarte ocupat mai tot timpul si nu vreau sa il retin cu intrebaril mele .
Si al meu... chiar daca vad ca nu mai face fata, il intreb daca vrea sa scape de mine... adica ii cer binecuvantarea sa il las in pace... ca sigur is multi care merita mai mult atentia lui decat mine... nu vreau sa il incarc... prea mult... ca stiu cum e, sa ai prea multe de facut...

Dar stie el ce si cum sa faca, ca e foarte destept, asa imi place de el... stie de toate... Si asa trec prin tara tot la trei luni... asa ca sper ca nu il incarc prea mult...

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Ieromonah vs preot de mir

Mesaj necititde unsuflet » 20 Iun 2008, 17:02

am incredere in amandoi in mod egal! Pentru ca de curand, mi s-a intamplat sa pun aceeasi problema si unui calugar, si unui preot de mir, si mi-au dat acelasi raspuns.
Oricum eu inainte de a intreba ceva, sau a-mi lamuri o problema, intai ma rog la mine acasa, vorbesc cu Dumnezeu...ii spun intai Lui problema si apoi ma duc sa intreb, cer sfat.
si sunt lamurita si ajutata.
E adevarat ca intotdeauna intreb intai un ieromonah :D
Maria_andreea parca spunea, ca e dezgustata de preotul care face glume de prost gust, ceva de genul asta...
Pentru linistea sufletului tau, cand mai asisti la intamplari de-astea, spune-ti atunci ca preotul e si el om, nu e doar preot. Ce greseste ca om, iarta-i ca doar si noi gresim nonstop, si foloseste-te de el ca preot!!!
Asta e important, ca avem preoti! daca Doamne fereste eram si noi sub papa...
Ultima oară modificat 23 Iun 2008, 05:44 de către unsuflet, modificat de 2 ori în total.
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Ieromonah vs preot de mir

Mesaj necititde maria_andreea » 22 Iun 2008, 15:11

Adresez acest mesaj pt toti cei care simt ca nu s-au vindecat dupa ce s-au spovedit si facut Canonul de pocainta.

Daca inca nu simtiti ca vi sa vindecat sufletul de bolile pacatului dupa ce ati mers si iar ati mers la un preot de mir/ieromonah la spovedit si dupa ce v-ati indeplinit Canonul de pocainta cu adevarata pocainta rugati-L fratilor din toata inima pe Bunul Dumnzeu sa va ajute in aflarea doctorului sufletelor voastre, apoi mregeti la Manastirea/Biserica unde va spune Dumnezeu (printr-o forma s-au alta) si acolo spovediti-va cu inima infranta, cereti ajutorul preotului/ieromonahului si veti descoperi adevarate minuni.
De ce sa faceti acest lucru ? (retoric intreband) pentru ca fratilor sufletele noastre trebuie sa-L slaveasca, sa-L iubeasca, sa-I rasplateasca doar Bunului Dumnzeu.
Bine este cuvantat Numele Domnului de acum si pana-n veac!

Dupa cum se vede nu exista o diferenta intre preotul de mir si ieromonahul singura diferenta se face la nivel de individ (de pacatos) care pt a fi vindecat are nevoie de un medic specializat in boala sa, si deci acesta trebuie cautat si iar cautat (cu rabdare) pana este gasit.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Ieromonah vs preot de mir

Mesaj necititde unsuflet » 23 Iun 2008, 05:15

Cel care-ti vindeca sufletul de boala pacatului e doar Iisus Hristos, si face asta din clipa in care te-ai marturisit in fata unui preot de mir sau preot ieromonah. Nu e nevoie sa cauti disperat un anumit preot, un anumit calugar, pentru ca cel care-ti cerceteaza si asculta sufletul in clipa in care te spovedesti, sau ceri sfatul unui preot, ori calugar, nu este nimeni altul decat Iisus Hristos!!!
+ tot Dumnezeu este cel care-ti scoate in cale preotul sau calugarul cu care trebuie tu sa vorbesti.
Nimic nu se face fara voia si stirea lui Dumnezeu!!!
De-asta Toata Slava Lui Dumnezeu i se cuvine!
Mult face Dumnezeu ca sa ne salveze noua sufletele...si cu toate astea sunt multi oameni care nu prea au timp de Dumnezeu....
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

dyanaciobanu
Mesaje:9
Membru din:27 Mai 2009, 01:22
Confesiune:ortodox

Re: Ieromonah vs preot de mir

Mesaj necititde dyanaciobanu » 27 Mai 2009, 10:57

Sper sa nu supar pe cineva sau sa jignesc insa va voi spune o intamplare ce mi s a intamplat personal. In primul rand cand iti alegi un pr Duhovnic trebuie sa ai mare incredere in el ca persoana ..... din pacate azi, UNII preoti nu inteleg preotia ca pe o adevarata misiune, Cert este ca atunci cand te spovedesti trebuie sa o faci in fata unui preot si fara a omite vreun pacat chiar si de a fost mic Eu am avut bucuria si linistea sufleteasca la inceput sa am un duhovnic calugar invarsta care m a incurajat oridecate ori am avut ganduri sau mi - a fost greu. Dar acesta a murit si a venit alt cineva in casa lui. Parintele Duhovnic inainte de a muri desi fusese in coma o luna si nu a vorbit a spus in ultimul moment ca ucenicii lui sa mearga la noul venit . Asa am facut , si acesta la inceput a fost un spiritual bun insa s a dovedit a avea si cateva scapari. Devenea agresiv verbal cand discutam unele probleme care desi mi se pareau minore eu le consideram un pacat Acesta a divulgat secretul spovedaniei si s a ajuns la un mare scandal nu intre mine si el dar si in jurul eu afectand pe mai multi. Desi l- am iertat pentru ce a facut caci la urma urmei spovedania este o Taina si va da socoteala alcuiva pentru ca i a incalcat statutul, aceea a fost ultima mea spovedanie. Repet nu vreau sa jugnesc dar cred ca un Preot de mir ar fi mai potrivit pt spovedanie pentru ca acesta este in contact continu cu massmedia De aceea aveti grija ce Duhovnic va alegeti si aveti grija sa nu faceti acceeasi greseala ca si mine Eu as da orice sa mi revin din punct de vedere moral si spiritual ca a trecut multi ani , desi si eu am o misiune foarte grea pentru ca sunt profesoara de religie ma intreb cum ar fi sa mi dezamagesc copii?

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Ieromonah vs preot de mir

Mesaj necititde danadoina » 27 Mai 2009, 22:29

......... Repet nu vreau sa jugnesc dar cred ca un Preot de mir ar fi mai potrivit pt spovedanie pentru ca acesta este in contact continu cu massmedia .........
foarte stranie si legatura si concluzia :?

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Ieromonah vs preot de mir

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 01 Iun 2009, 22:58

Eu as da orice sa mi revin din punct de vedere moral si spiritual ca a trecut multi ani , desi si eu am o misiune foarte grea pentru ca sunt profesoara de religie ma intreb cum ar fi sa mi dezamagesc copii?
Se mai intampla... E si omu tanar... poate acu nu mai sunt probleme...

Gheorghiu Gabriela
Mesaje:15
Membru din:24 Mai 2009, 14:15
Confesiune:ortodox

Re: Ieromonah vs preot de mir

Mesaj necititde Gheorghiu Gabriela » 10 Iun 2009, 10:00

Eu am optat pentru ieromonah, fara ai discrimina pe preotii de mir, din contra ii indragesc foarte mult. Dar avand duhovnic -preot calugar- de ani buni, prefer tot un preot calugar fiindca am indragit foarte mult randuielile din manastire in special slujbele care se fac mult mai des decat la o parorhie.
Sa luam aminte la viata si invataturile sfintilor parinti- indrumatorii ortodoxiei si graitori ai cuvantului lui Dumnezeu : http://ioanagabi.toateblogurile.ro/

Angelica
Mesaje:16
Membru din:26 Noi 2009, 20:53
Confesiune:ortodox

Re: Ieromonah vs preot de mir

Mesaj necititde Angelica » 26 Noi 2009, 22:17

Cred Domnul randuieste duhovnicul potrivit fiecaruia ...
Duhovnicul pe langa "instruirea" teologica corespunzatoare trebuie sa aibe si o viata pilduitoare pentru ucenic;
Duhovnicul meu este pentru mine o marturie a ceea ce insemna iubirea de aproape "manifesta"...
Am ascultat predici mult mai profunde decat ale dumnealui, am vazut parinti in apropierea carora nu indraznesti sa respiri pentru ca te simti nevrednic,
dar o inima mai calda, mai intelegatoare, mai apropiata, ei bine da, chai poate "mai smerita"... nu am intalnit....

AMaria

Re: Ieromonah vs preot de mir

Mesaj necititde AMaria » 16 Mar 2010, 03:19

Imi sunt egali. Am vazut buni si rai si din unii si din ceilalti. Cu toate ca primul impuls a fost sa zic ieromonah, am vazut si auzit si despre destui dintre ei indepartati de la adevar. Iar atunci cind un ieromonah greseste este mai grav pentru ca se strica sarea! Si daca sarea se strica nici la gunoi nu mai e buna...

Naty
Mesaje:21
Membru din:11 Mar 2011, 00:01
Confesiune:ortodox
Localitate:Chisinau

Re: Ieromonah vs preot de mir

Mesaj necititde Naty » 04 Mai 2011, 22:14

Am ales varianta cu preot de mir de atat ca cred ca mai usor poate sa ma ajute un preot care are familie, decat acel care e calugar. Desi am respecul si pentru unii si pentru altii, uneori sa intampla ca iti scoate chiar Domnul unul in cale si atunci nu cred ca mai e cazul sa cauti altul As crede ca daca te simti cu adevarat alt om atunci cand revii de la martusrisire si mai poti si discuta cu parintele duhovnic, si simti cu adevarat ca nu te lupti doar tu cu pacatele si ispitele proprii, dar o face si duhovnicul alaturi de tine, atunci numai importanta de e calugar, sau preot de mir.
Si daca simt ca cu adevarat vreau sa fac ascultare de acest preot e mult, ca pot sa calc peste voia mea si sa fac ce mi se spune...
Iar ascultarea e mai presus de post si rugaciune.
Doamne ajuta.

valercosma
Mesaje:63
Membru din:16 Apr 2011, 12:05
Confesiune:ortodox

Re: Ieromonah vs preot de mir

Mesaj necititde valercosma » 06 Mai 2011, 11:17

Calugarul prin depunerea celor trei voturi : al ascultarii neconditionate , al saraciei si al castitatii, are un ascendent asupra preotului de mir , atunci cand respecta pravila. Dar si cei care au familie pot avea insusiri deosebite care ies in evidenta,si ca exemplu citez Numeri,12,3."Moise era un om foarte bland,mai bland decat orice om de pe fata pamantului" sau,Iov, 1,8 "Ai vazut pe robul Meu Iov? .Nu este nimeni ca el pe pamant, este om fara prihana , curat la suflet,care se teme de Dumnezeu si se abate de la rau", exemplele pot continua la nesfarsit dar cred ca sunt suficiente,pt a ne forma o imagine concreta. Vom gasi oameni deosebiti si intre preotii calugari cat si intre cei de mir , dar mi-e frica de revers.

Avatar utilizator
Cosmina
Mesaje:64
Membru din:24 Sep 2011, 19:52
Confesiune:ortodox
Preocupări:////

Re: Ieromonah vs preot de mir

Mesaj necititde Cosmina » 27 Sep 2011, 21:21

Unii prefera duhovnici de la manastire... e foarte "la moda" am vazut, cand te spovedesti sa faci si-o mica excursie pana la manastirea respectiva. Nu e rau, adica nu cred ca e o "moda" rea, atata timp cat te spovedesti.
Mai este si factorul cu timpul alocat pt spovedanie, in oras multi preoti, mai ales de la bisericile mai mari (si care mai au in grija si fundatii/servicii caritabile) nu au timp de spovedanie mai lunga.
Solutia este sa te duci la o biserica mai mica, in care preotii nu-s asa ocupati.

Dar am observat ca multi se considera prea mari si stralucitori pentru o biserica mica si modesta, ascunsa printre blocuri. Si prea invatati pentru un preot care nu are titlu de doctor in teologie. Am observat asta des in conversatiile cu altii despre chestiunea aceasta, a spovedaniei.

Atunci apeleaza se duce la manastire sa se spovedeasca.E bine si asa, daca spovedania e curata, pana la urma... ce conteaza unde.
Nici un păcătos, oricât de mare ar fi, să nu se piardă, dacă Maica Domnului îl apără. (Parintele Arsenie Papacioc)

Avatar utilizator
andagh
Mesaje:9
Membru din:15 Iun 2010, 22:24
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti

Re: Ieromonah vs preot de mir

Mesaj necititde andagh » 30 Oct 2011, 20:19

Am răspuns ca îmi sunt egali. Nu ar trebui sa avem idei preconcepute. Fiecare om este unic și ar trebui sa ne alegem un îndrumător spiritual cu care avem conexiuni sufletești și care poate reprezenta un exemplu pentru noi. Am avut marea șansă sa am ca duhovnic pe Arhim.Ioasaf Popa căutați pe http://www.ioasaf.ro), un om excepțional și un mare teolog. A fost ieromonah pana la vârsta de 40 de ani, apoi aruncat din mânăstire în timpul prigoanei comuniste, s-a angajat la o fabrica, s-a căsătorit și a avut o fetita, pe care a crescut-o singur după ce a rămas văduv...după numai 10 ani de la nașterea fetitei. Soția i-a spus pe patul de spital, în care suferea de cancer: "știu de ce mor...pentru ca tu trebuie sa te întorci în mânăstire"...și asa a fost, părintele s-a întors la bătrânețe la mănăstire și a devenit un duhovnic îmbunătățit, care înțelegea mult viata mirenilor si le dădea sfaturi bune. A scris la apusul vieții cărți extraordinare...chiar și-a susținut teza de doctorat la 80 de ani, o teza pe care o terminase în urma cu patru decenii, dar din motive politice nu a putut sa o prezinte la tinerețe. Era atât de primitor cu străinii, de iubitor de oameni, mai ales de tineri. Ce preot extraordinar! Ce cărturar! Ce om simplu a rămas pana la sfârșit...dar ce gândire înaltă avea în cele teologice, dar și în viziunea asupra istoriei, economiei, politicii, psihologiei...Mai rar asa ceva, mai ales în ziua de azi. A aparținut generației marilor duhovnici. Dumnezeu sa-l odihnească veșnic în Împărăția Sa.
A fost și mirean, și monah.
Așadar nu va impuneți limite, contează omul și relația sa cu Cel de Sus și cu semenii, mai puțin încadrarea sa la mireni/monahi. Cel puțin, eu asa cred.
Per aspera ad astra. Ad majorem Dei gloriam!

OLGA

Re: Ieromonah vs preot de mir

Mesaj necititde OLGA » 31 Oct 2011, 00:16

Eu cred că har au toţi preoţii ortodocşi. Am întâlnit şi preoţi de mir pe care îi admir, am întâlnit şi preoţi călugări de care m-am speriat. Totuşi, mai degrabă mi-aş câuta un duhovnic printre ieromonahi. Mă gândesc că aş avea şanse mai mari să găsesc mai uşor.

Veronika
Mesaje:135
Membru din:05 Sep 2010, 23:00
Confesiune:ortodox
Preocupări:biologie, spiritualitate ortodoxa
Localitate:Chişinău

Re: Ieromonah vs preot de mir

Mesaj necititde Veronika » 30 Noi 2011, 21:44

Toţi preoţii începînd de la cel mai tînăr şi pînă la patriarh au primit acelaşi har de la D-zeu la hirotonie, dar depinde fiecare cum se nevoieşte şi cum îşi înmulţeşte talanţii. Eu personal am ales obţiunea de ieromonah, şi un prim motiv este că am fost şi sunt ajutată să cresc duhovniceşte încetul cu încetul cu ajutorul unui preot ieromonah, avînd marea fericire să am o mănăstire în apropierea satului în care locuiesc.
Dacă să vorbesc sincer, am observat diferenţa dintre preotul de mir şi ieromonah, un lucru care este firesc şi aşteptat, din mai multe puncte de vedere. Şi acum dacă ar fi să aleg un preot de mir pentru spovedanie, cred că nu aş putea-o face, dar cred că fiecare îşi alege după starea lui duhovnicească, şi dacă caută cineva sincer un povăţuitor, D-zeu îl scoate în faţă indiferent de mediul în care se află.

esther1
Mesaje:2
Membru din:21 Aug 2014, 16:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:contabilitate.sectologie

Re: Ieromonah vs preot de mir

Mesaj necititde esther1 » 21 Aug 2014, 22:28

В первую очередь, прошу прощенья за то, что я буду отвечать на русском языке...если мне администраторы не разрешат далее учавствовать в диалогах, то я не буду(((,,,

Апостол Павел в Рим.10:13-15 говорит:
13 Ибо всякий, кто призовет имя Господне, спасется.
14 Но как призывать [Того], в Кого не уверовали? как веровать [в] [Того], о Ком не слыхали? как слышать без проповедующего?
15 И как проповедывать, если не будут посланы? как написано: как прекрасны ноги благовествующих мир, благовествующих благое!

...В этих стихах замечается дедуктивное умозаключение, при котором частное положение логическим путем выводится из общего. Общее - это " Ибо всякий, кто призовет имя Господне, спасется."
Если отделить "аксиому" дедуктивного умозаключения от "следствия посылок" , то в данном случае мы можем опуститься до такого понимания, что призвав имя Господа,ты получил гарантие на спасение. Никак! Апостол далее разьясняет , что как призывать [Того], в Кого не уверовали? как веровать [в] [Того], о Ком не слыхали? как слышать без проповедующего?И как проповедывать, если не будут посланы? То есть должны быть люди которые посланы для назидания Церкви. Люди, через которых работает Бог, чтобы смогли донести в чистоте Слово Господне. Независимо тот иеромонах или preot de mir...Главная цель зажигать сердца людей и жить , и созидать Церковь " доколе все придем в единство веры и познания Сына Божия, в мужа совершенного, в меру полного возраста Христова; дабы мы не были более младенцами, колеблющимися и увлекающимися всяким ветром учения, по лукавству человеков, по хитрому искусству обольщения, но истинною любовью все возращали в Того, Который есть глава Христос, из Которого все тело, составляемое и совокупляемое посредством всяких взаимно скрепляющих связей, при действии в свою меру каждого члена, получает приращение для созидания самого себя в любви.
(К Ефесянам 4:13-16). Который учит , что Церковь -это не просто собрание верующих, но под словом "Церковь", по словам одног сектоведа 20 века Кальнева В,А, разумеется основанное Господомъ Іисусомъ Христомъ, кскупленное Его крестными страданіями общество врующихъ людей,соединенныхъ между собою, подъ главенствомъ Христа единою истинною верою, законнымъ, преемственно отъ Япостоловъ рукоположеннымъ, священствомъ, участвующее въ принятіи св. таинствъ,въ которыхъ подается благодать Св. Духа для полученія вечной жизни.
Я буду полностью доверять тому иеромонаху или пресвитеру,
Я так думаю, могу ошибаться, но готова исправляться....

Avatar utilizator
barbosioan
Mesaje:53
Membru din:24 Sep 2014, 07:44
Confesiune:ortodox
Preocupări:Liturgica,Tipic,Drept Canonic,Catehetica
Localitate:Timisoara

Re: Ieromonah vs preot de mir

Mesaj necititde barbosioan » 20 Oct 2014, 05:45

imi sunt egali ! Amin ! :x2
Trebuie facuta clara diferenta intre credinta si fanatism !

Avatar utilizator
Wryetui
Mesaje:30
Membru din:06 Aug 2015, 23:41
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologia, biserica, istoria

Re: Ieromonah vs preot de mir

Mesaj necititde Wryetui » 14 Aug 2015, 22:48

Chiar daca as putea spune ca imi sunt egali, as avea mai multa incredere intr-un ieromonah. De ce? Deoarece ei si-au dat viata lui Dumnezeu in toate aspectele, si, dupa judecata mea inferioara, au o sunt mai apropiati de Dumnezeu ca preotii de mir, care sunt si loviti de problemele lumii, in timp ce ieromonahii isi dedica tot timpul lor lui Dumnezeu.

Insa preotia de mir, consider eu, este o munca mult mai grea si cu mult mai mare raspundere in fata lui Dumnezeu, avand grija de o parohie intreaga si de mantuirea ei.


Înapoi la “Chestionare şi statistici”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron