Ieromonah vs preot de mir

Titlul spune de la sine...

In cine aveti incredere mai mare?

- intr-un ieromonah (preot calugar)
20
33%
- intr-un preot de mir
5
8%
- imi sunt egali
33
55%
- in nici unul
2
3%
 
Voturi totale: 60

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:
Ieromonah vs preot de mir

Mesaj necititde Florina » 14 Mai 2008, 11:09

In cine aveti incredere mai mare?
- intr-un ieromonah (preot calugar)
- intr-un preot de mir
- imi sunt egali
- in nici unul

Va rugam sa justificati votul.
Ultima oară modificat 14 Mai 2008, 11:37 de către Anonymous, modificat de 3 ori în total.
Motiv: Modificat intrebarea si chestionarul cu acordul autorului

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Ieromonah vs preot de mir

Mesaj necititde Florina » 14 Mai 2008, 12:10

Eu am votat ca am in ambii incredere la fel. Pot fi si preoti de mir la fel de buni ca ieromonahii. Iar harul primit la hirotonie e la fel.

PS: Totusi, prefer sa ma spovedesc la preot calugar. Si daca nu voi mai fi la duhovnicul actual, 90 % cred ca tot ieromonah voi alege. Dar nu obligatoriu.

diaconul_Catalin

Re: Ieromonah vs preot de mir

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 14 Mai 2008, 14:22

Am votat ca imi sunt egali.
Nu poti spune ca ai incredere mai mare in unul indetrimentul celuilalt. Aceasta afirmatie este valabila in toate cazurile ce implica participarea Harului lui Dumnezeu. In ceea ce priveste sfaturile primite de la unul sau de la altul (in afara Tainei Spovedaniei), se pot face diferentieri. Astfel, veti gasi destul de rar carti despre viata de familie scrise de un monah. Asemenea, veti gasi (sau poate nu) putine carti despre viate monahala scrise de un cleric de mir. In ceea ce priveste sfaturile date in alta parte decat pe scaunul de spovedanie, trebuie avuta in vedere experienta celui care te sfatuieste in domeniul problemei. De multe ori, intelepciunea si experianta nu se masoara in numarul anilor ("Nimeni să nu dispreţuiască tinereţile tale" I Tomotei IV, 12). Intr-o problema de casnicie sau de crestere a copiilor, mai bine cere sfatul unui preot de mir, intr-o problema de post si rugaciune sau una de ispite, cere sfatul unui ieromonah.

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Ieromonah vs preot de mir

Mesaj necititde elena -petra » 14 Mai 2008, 20:00

Chiar daca harul hirotoniei este la fel, eu tind sa am mai multa incredere intr-un ieromonah.Imi pare rau ca nu pot argumenta de ce am votat asa fiindca as da un vot de blam preotilor mireni.

diaconul_Catalin

Re: Ieromonah vs preot de mir

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 14 Mai 2008, 22:21

Imi pare rau ca nu pot argumenta de ce am votat asa fiindca as da un vot de blam preotilor mireni.
Las ca nu sunt multi preoti de mir pe forum... poate nici unu chiar, asa ca te rog chiar... argumenteaza!

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Ieromonah vs preot de mir

Mesaj necititde elena -petra » 15 Mai 2008, 06:03

Imi pare rau ca nu pot argumenta de ce am votat asa fiindca as da un vot de blam preotilor mireni.
Las ca nu sunt multi preoti de mir pe forum... poate nici unu chiar, asa ca te rog chiar... argumenteaza!
Nu cred ca intereseaza pe cineva aspecte din viata mea,asa ca prefer ca sa nu argumentez.

Este o greseala c-am scris ,,preoti mireni"? Ar fi trebuit sa corectez si sa scriu ,,preot de mir"? Este vreo diferenta?

diaconul_Catalin

Re: Ieromonah vs preot de mir

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 15 Mai 2008, 10:42

Imi spunea cineva, o cunostinta, ca are mai mare incredere "sa se confeseze" la altcineva decat duhovnic (fie el preot de mir sau ieromonah), lasand pentru spovedanie doar pacatele, iar framantarile interioare discutandu-le cu altcineva, in afara spovedaniei. Iata o optiune pe care nu am pus-o in variantele chestionarului. O fi bine, o fi rau? E bine sau rau sa tratezi duhovnicul ca pe un doctor al sufletului si atat, fara a-l considera un prieten si un sfatuitor? (Iata un sfat pentru sfaturi)
PS: vad cinci voturi si doar trei persoane care au justificat votul... oare de ce?
PPS: cateva postari sunt despre expresia "preot mirean" vs "preot de mir"; desi "de mir" inseamna (conform Dicţionarul explicativ al limbii române, Academia Română, Institutul de Lingvistică "Iorgu Iordan", Editura Univers Enciclopedic, 1998) ca nefacand parte din cler, expresia "preot de mir" caracterizeaza acei plerici care au "in grija" pe mireni (opusul clericului, conform Dicţionar de antonime, Mircea şi Luiza Seche, Editura Litera Internaţional, 2002). "Preot mirean" ar presupune un fel de anomalie, caci preot si mirean sunt antonime.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Ieromonah vs preot de mir

Mesaj necititde maria_andreea » 15 Mai 2008, 16:43

Hristos a Inviat!
E bine sau rau sa tratezi duhovnicul ca pe un doctor al sufletului si atat, fara a-l considera un prieten si un sfatuitor?
Nu stiu daca e bine sau rau, insa pt a reusi a-l considera un prieten trebuie sa-si castige aceasta incredere, trebuie sa aiba o viata personala exemplara, sa nu ceara (dar poate sfatui) nimic din ceea ce el nu poate oferi si mai ales sa se comporte el prima data ca un prieten cu credinciosii.
Ultima oară modificat 15 Mai 2008, 20:01 de către maria_andreea, modificat 1 dată în total.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

diaconul_Catalin

Re: Ieromonah vs preot de mir

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 15 Mai 2008, 19:24

OFF TOPIC
Intr-un preot care spune glume de prost gust in post, care "face curte" femeilor vaduve eu nu-i pot oferi increderea de prieten.
Cred ca te cam hazardezi cu afirmatiile. Constati sau judeci (a se vedea aceasta discutie)? De ce sa judeci tu preotul? Tu stii sa te rogi ca el? Daca constati, fa-o in sinea ta.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Ieromonah vs preot de mir

Mesaj necititde maria_andreea » 18 Mai 2008, 21:56

Hristos a Inviat!

:oops: .
Doamne ajuta neputintei mele!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Ieromonah vs preot de mir

Mesaj necititde danadoina » 19 Mai 2008, 10:22

-ieromonah
...faptul ca au ales calugaria spune mult pentru mine !

Avatar utilizator
Pr Constantin
Mesaje:74
Membru din:07 Apr 2008, 16:32
Confesiune:ortodox

Re: Ieromonah vs preot de mir

Mesaj necititde Pr Constantin » 19 Mai 2008, 13:32

Imi sunt egali...

Dar intrebarea ascunde o capcana: e monahismul (si respectiv Ieromonahul) mai de incredere decat mireanul (si respectiv preotul de mir). De ce o numesc capcana? Pentru ca si eu (ca toata lumea) am si am avut "tentatia" sa cred ca pe Dumnezeu il gasim mai mult in monahism decat in lume.

E vorba, de fapt de "oameni ai lui Dumnezeu". Cine ma poate duce pe mine la Hristos? Sau mai bine zis cine ma poate pregati pe mine pentru venirea lui Hristos la mine? Bineinteles cineva care il cunoaste si e "casnic" al lui Hristos.
In mod direct: preotul. Ca preotia pana la urma asta inseamna (sau ar trebui sa...!).

Deci caut acel om. Om al lui Dumnezeu prin excelenta. Si cand il gasesc (fie in lume, fie in monahism) ma plec lui in ascultare. Si rezultatul e numai unul (daca sunt serios!): ajung si eu unde e el... la Domnul. Dar atentie: merg in specificul lui!

Deci, ca il gasesc in monahism sau in lume e practic irelevant... important e sa-l gasesc !!! :!:

E adevarat (si de aici intrebarea cu "vs") ca avem tendinta sa spunem ca ieromonahul e mai aproape de Dumnezeu (prin slujbele zilnice, prin viata retrasa etc, etc) si preotul de mir "mai delasator" dar... oare asa este?

Duhovnicul meu este preot de mir... in curand implinim zece ani.
Doamne miluieste!
Sa ne veselim in Domnul !

Avatar utilizator
Hrisanti
Mesaje:93
Membru din:09 Apr 2008, 16:45
Confesiune:ortodox
Localitate:Franta

Re: Ieromonah vs preot de mir

Mesaj necititde Hrisanti » 25 Mai 2008, 22:34

Desi nu am votat, pentru ca mi se pare destul de restrictiv chestionarul, parerea mea este ca nu se pot da astfel de raspunsuri nenuantat.
Eu cred ca in situatia in care il cauti pe Dumnezeu sincer, desi nu poti inca face binele, El iti da duhovnicul potrivit, la momentul potrivit, in functie de evolutia ta si de viata ta. Eu am avut duhovnic preot de mir, cand eram in Romania, acum am duhovnic monah (arhimandrit), dar stiu ca si unul si altul mi-au marcat constiinta, si-i multumesc Domnului ca mi-a dat sa-i intalnesc.
Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi !

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Ieromonah vs preot de mir

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 06 Iun 2008, 22:50

Io am incredere in multa lume... si in fete bisericesti mai ales... deci sunt egali am zis...

aurel1211
Mesaje:45
Membru din:10 Iun 2008, 00:50
Localitate:Cluj Napoca . Ortodox ca si strabunicii strabunicilor mei.
Contact:

Re: Ieromonah vs preot de mir

Mesaj necititde aurel1211 » 11 Iun 2008, 10:59

Duhovnicul meu e ieromonah, am ales optiunea asta deoarece intr-o mai mare masura am incredere in calugari ; viata care o duc , ispitele prin care trec ei, deci experienta lor , te poate ajuta si pe tine . Dar nu inseamna ca preotii de mir imi sunt exclusi. Am fost ajutat mai mult de duhovnicul meu , decat de ceilalti preoti la care m-am spovedit . Dar poate atuncea eram tanar nu stiam ce e acela un duhovnic si consideram ca trebuie sa ma spovedesc numai in Postu Mare.
Tine mintea in iad si nu deznadajdui.

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Ieromonah vs preot de mir

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 11 Iun 2008, 13:13

Duhovnicul meu e ieromonah, am ales optiunea asta deoarece intr-o mai mare masura am incredere in calugari ;
Si al meu, da nu fiindca m-as fi gandit io ca ar fi mai bine, ca io nu prea gandesc, dar ca m-a dus Florina de manuta la unu, si nu stiu cum o fi la un preot de mir, da la asta-i tare bine!

aurel1211
Mesaje:45
Membru din:10 Iun 2008, 00:50
Localitate:Cluj Napoca . Ortodox ca si strabunicii strabunicilor mei.
Contact:

Re: Ieromonah vs preot de mir

Mesaj necititde aurel1211 » 11 Iun 2008, 23:59

Duhovnicul meu e ieromonah, am ales optiunea asta deoarece intr-o mai mare masura am incredere in calugari ;
Si al meu, da nu fiindca m-as fi gandit io ca ar fi mai bine, ca io nu prea gandesc, dar ca m-a dus Florina de manuta la unu, si nu stiu cum o fi la un preot de mir, da la asta-i tare bine!
Aicea era vorba de optiunea de pe forum. Initial ma spovedeam la preotul din parohia unde mergeam. Pana am ajuns odata la o manastire de langa Cluj, manastirea Floresti. Am ramas sa zic asa impresionat de barba parintelui de acolo si de ospitalitatea cu care ne-au primit maicile .
Faptu ca din Cluj trebuia sa merg 5 km pe jos pana la manastire ,imi parea o idee foarte buna, caci imi place mult natura. M-am spovedit prima oara , am zis ca e bine , si a doua oara ,si dupa aia cu timpul am observat smerenia parintelui duhovnic si intelepciunea, faptul ca el era un exemplu personal nu prin vorbe , ci prin fapte , m-a facut sa il indragesc si mai mult.
Sa va povestesc o intamplare.
M-am spovedit odata , si dupa ce am iesit de la spovedanie vine vorba despre un subiect si l-am citat pe dragul nostru Parinte Cleopa . Duhovnicul atuncea s-a smerit si nu prea a zis mare lucru ( cand mi-am dat seama de asta mai tarziu mi-a parut rau). M-a trimis impreuna cu un prieten in chilia lui sa pune in niste pungi mici niste care a cumparat-o din Ierusalim ca sa le imparta la credinciosii care vin la el. Am observat in chilie ca avea un calculator la care ne-a spus ca mai asculta radio Trinitas . Si stam cu prietenu asta a meu concentrati si pune tamaie, ne uitam cumva sa nu punem prea multa si dupa o vreme observam : pe peretii chiliei era plin de carti duhovnicesti : Biblie in primul rand, Vietiile Sfintilor in greceste 160 de volume (ceva de genu) , toata cartile duhovnicesti serioase aparute in ultima vreme , TOATE cartile Parintelui Cleopa.
Si atuncea am realizat, mai eu nenorocitul si nevrednicul citez pe Parintele Cleopa si duhovnicul o citit atatea mii de carti , si atuncea am observat smerenia lui.
Sa ma iertati ca poate am plictisit pe cineva cu intamplarile mele.
Tine mintea in iad si nu deznadajdui.

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Ieromonah vs preot de mir

Mesaj necititde danadoina » 12 Iun 2008, 12:19

... Am ramas sa zic asa impresionat de barba parintelui de acolo si de ospitalitatea cu care ne-au primit maicile .
:lol: ,

multumim de relatare :P

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Ieromonah vs preot de mir

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 12 Iun 2008, 13:18

Sa ma iertati ca poate am plictisit pe cineva cu intamplarile mele.
Nu ai plictisit, pe mine m-ai lasat gura casca... da volumele in greceste nu-s traduse si pe romaneste, sau lui ii placea sa le aiba in greceste ???

aurel1211
Mesaje:45
Membru din:10 Iun 2008, 00:50
Localitate:Cluj Napoca . Ortodox ca si strabunicii strabunicilor mei.
Contact:

Re: Ieromonah vs preot de mir

Mesaj necititde aurel1211 » 12 Iun 2008, 14:29

... Am ramas sa zic asa impresionat de barba parintelui de acolo si de ospitalitatea cu care ne-au primit maicile .
:lol: ,

multumim de relatare :P
Cand esti la inceput nu prea stii de duhovnic, daca nu are cine sa te invete. Acasa parintii , bunicii mergeau la biserica dar nu se punea problema unui duhovnic niciodata, caci duhovnicul era preotul paroh. Nu am inteles chestiunea aceea de relatie intre duhovnic si ucenic.
Tine mintea in iad si nu deznadajdui.


Înapoi la “Chestionare şi statistici”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX