Cum te pregatesti?

Titlul spune de la sine...

Cum te pregatești pentru o calamitate? (alegeți toate opțiunile care vă convin)

Aș elabora un plan de acțiune complex, aș strânge provizii și aș pune în aplicare metodele de combatere/diminuare a efectelor calamității
4
22%
Aș apela la ajutorul altora (doar în caz că eu nu pot acționa)
1
6%
Aș apela doar la ajutorul altora
0
Niciun vot
Aș așteptat ca autoritățile să acționeze, ele știu mai bine ce să facă în aceste situații
0
Niciun vot
Nu mi-aș face griji, totul este predestinat și inevitabilul tot se va produce oricât ai evita
1
6%
M-aș ruga, Dumnezeu mă v-a ajuta să trec peste calamitate cu bine
1
6%
M-aș ruga dar totuși voi face tot ce este posibil să mă protejez(plan de acțiune, provizii, etc...)
9
50%
Aș pleca până când dispare pericolul (dacă este posibil)
2
11%
Altfel (lăsați un post mai jos)
0
Niciun vot
 
Voturi totale: 18

Marcus89
Cum te pregatesti?

Mesaj necititde Marcus89 » 25 Iun 2012, 07:28

Cum te pregătești pentru o calamitate (în caz că ai ști, din timp, că se va produce cu certitudine, precum și amploarea și cât va dura în timp)?

Edit: eu am ales 1,2,8 și am exclus restul pentru că nu cred în destin, divinitate și nici nu am suficientă încredere în autorități/ajutorul exclusiv al altora

OLGA

Re: Cum te pregatesti?

Mesaj necititde OLGA » 25 Iun 2012, 14:40

M-aş pregăti cum aş putea, dar nu ştiu cum aş putea.

Marcus89

Re: Cum te pregatesti?

Mesaj necititde Marcus89 » 25 Iun 2012, 15:21

M-aş pregăti cum aş putea, dar nu ştiu cum aş putea.
Să înțeleg că (pentru tine) nu este suficient doar rugăciunea, nu?

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Cum te pregatesti?

Mesaj necititde Floryan » 26 Iun 2012, 13:17

Să înțeleg că (pentru tine) nu este suficient doar rugăciunea, nu?
Cu iertare, dar ce raspuns aiurit!
Dumnezeu ne-a dat minte la toti, dar noi avem datoria sa o umplem cu cunostinte.
Astfel ai fi stiut ca Noe de exemplu nu a stat intr-o vesnica rugaciune, ci a pus mina frumusel si a construit o barca sa se salveze.
Iar exemplele pot continua.
Satana L-a ispitit pe Hristos in pustie spunandu-I sa se arunce ca ingerii Il vor salva. Cam asa pui si dumneata problema.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Marcus89

Re: Cum te pregatesti?

Mesaj necititde Marcus89 » 27 Iun 2012, 17:02

Cu iertare, dar ce raspuns aiurit!
Dumnezeu ne-a dat minte la toti, dar noi avem datoria sa o umplem cu cunostinte.
Astfel ai fi stiut ca Noe de exemplu nu a stat intr-o vesnica rugaciune, ci a pus mina frumusel si a construit o barca sa se salveze.
Iar exemplele pot continua.
Satana L-a ispitit pe Hristos in pustie spunandu-I sa se arunce ca ingerii Il vor salva. Cam asa pui si dumneata problema.
Aaa, dar are o logică comentariul meu.
Să zicem, că te rogi la Dumnezeu să oprescă producerea evenimentului sau cel puțin să te aibă în pază când se produce, dar în același timp nu ai suficientă încredere că ajutorul va veni și singur încerci să preîntâmini efectele negative ale evenimentul pe care Dumnezeu l-a "creat" sau dacă nu l-a creat, din proprie voință nu l-a oprit.
P.S. 1.Conform bibliei Noe nu a construit arca/corabia(nu barca) din proprie ințiativă ci la dorința divinității. 2. Oare de ce satana ar fi încercat să-l ispitească pe Hristos, nu este el Dumnezeu? chiar să fi avut nevoie se fie prins de îngeri? Dacă a mers pe suprafața apei, ar fi trecut și peste o prăpastie.
Edit: am corectat mai sus :roll:
Ultima oară modificat 27 Iun 2012, 19:01 de către Marcus89, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Cum te pregatesti?

Mesaj necititde Floryan » 27 Iun 2012, 17:56

Aaa, dar are o logică comentariul meu.
Să zicem, că te rogi la Dumnezeu să oprescă producerea evenimentului sau cel puțin să te aibă în pază când se produce, dar în același timp nu ai suficientă încredere că ajutorul va veni și singur încerci să preîntâmini efectele negative ale evenimentul pe care Dumnezeu l-a "creat" sau dacă nu l-a creat, din proprie voință nu l-a oprit.
P.S. 1.Conform bibliei Moise nu a construit arca/corabia(nu barca) din proprie ințiativă ci la dorința divinității. 2. Oare de ce satana ar fi încercat să-l ispitească pe Hristos, nu este el Dumnezeu? chiar să fi avut nevoie se fie prins de îngeri? Dacă a mers pe suprafața apei, ar fi trecut și peste o prăpastie.
Intrebari de astea imi puneam si eu candva. Nu-i nicio problema.
In primul rand Moise nu a construi Arca ci Noe. Nu-i problema se mai intampla.
Noe a facut barca si a sfatuit pe toti sa se pocaiasca, numai ca oamenii ca si in ziua e azi, l-au facut nebun. Deci salvarea a fost pentru toti, dar numai cine a vrut, nu obligatoriu s-au salvat. Arca lui Noe prefigureaza biserica, iar moartea prin inec, botezul
Satana a incercat sa-L ispiteasca pe Hristos din simplul motiv ca nu stia ca este Dumnezeu. Il ispiteste nu numai in pustiu de mai multe ori chiar si pe cruce fiind Hristos este ispitit
Dacă eşti Fiul lui Dumnezeu, coboară-Te de pe cruce! Matei27,40
la fel si in pustie: Dacă eşti Fiul lui Dumnezeu, zi acestei pietre să se facă pâine Luca 4,3.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Marcus89

Re: Cum te pregatesti?

Mesaj necititde Marcus89 » 27 Iun 2012, 18:59

Intrebari de astea imi puneam si eu candva. Nu-i nicio problema.
In primul rand Moise nu a construi Arca ci Noe. Nu-i problema se mai intampla.
Mea culpa - mi s-am mai întâmplat și altă dată - probabil o asociere greșită
Noe a facut barca si a sfatuit pe toti sa se pocaiasca, numai ca oamenii ca si in ziua e azi, l-au facut nebun. Deci salvarea a fost pentru toti, dar numai cine a vrut, nu obligatoriu s-au salvat. Arca lui Noe prefigureaza biserica, iar moartea prin inec, botezul
Domnule te rog să pui tu într-o barcă o pereche din fiecare animal/pasăre și să mai ai loc și de posibli pasageri. Dacă pericolul nu este iminent sau nu ai cunoști cu certitudine producerea lui în viitor - nu cred că cineva va acționa. În plus de ce l-a pus pe Noe purtător de cuvânt (nu știa că nu îl vor lua în serios? sau tu te urci repede în prima barca - na că-ți place - dacă cineva ți-ar zice că vine o inundație (aș fi zis potop - dar mi-ai fi zis că nu se va produce unul viitor).
Satana a incercat sa-L ispiteasca pe Hristos din simplul motiv ca nu stia ca este Dumnezeu. Il ispiteste nu numai in pustiu de mai multe ori chiar si pe cruce fiind Hristos este ispitit
Dacă eşti Fiul lui Dumnezeu, coboară-Te de pe cruce! Matei27,40
la fel si in pustie: Dacă eşti Fiul lui Dumnezeu, zi acestei pietre să se facă pâine Luca 4,3.
Sau poate ști altceva... sau poate tu ști ce știa... :-?

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Cum te pregatesti?

Mesaj necititde Floryan » 28 Iun 2012, 12:43

Domnule te rog să pui tu într-o barcă o pereche din fiecare animal/pasăre și să mai ai loc și de posibli pasageri. Dacă pericolul nu este iminent sau nu ai cunoști cu certitudine producerea lui în viitor - nu cred că cineva va acționa. În plus de ce l-a pus pe Noe purtător de cuvânt (nu știa că nu îl vor lua în serios? sau tu te urci repede în prima barca - na că-ți place - dacă cineva ți-ar zice că vine o inundație (aș fi zis potop - dar mi-ai fi zis că nu se va produce unul viitor).
Daca sunteti interesat de potop, urmariti materialele profesorului doctor Emil Silvestru. Este om de stiinta, geolog, va raspunde la taote intrebarile dv.
Va recomand filmul The Voyage That Shook The World. E foarte bine documentat stiintific.
Emil Silverstru este considerat o autoritate in geologie, stabilit in SUA.

Despre probleme ridicate de dv, sa stiti un lucru, Dumnezeu respecta libertatea fiecaruia. Bineinteles ca Dumnezeu stia ca omul va manca din acel pom, bineinteles ca stia ca pe Noe nu-l va asculta nimeni, bineinteles ca Duhul Sfant care a luminat pe Prorocul David in Psalmi, iar acesta vorbeste despre patimile Domnului Hristos si nu numai el, bineinteles ca Hristos stia ca va fi vandut de Iuda si ca va fi rastignit, de aceea le spune apostolilor dinainte ca va fi omorat. Care e nelamurirea dv?
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Marcus89

Re: Cum te pregatesti?

Mesaj necititde Marcus89 » 28 Iun 2012, 13:26

Daca sunteti interesat de potop, urmariti materialele profesorului doctor Emil Silvestru. Este om de stiinta, geolog, va raspunde la taote intrebarile dv.
Va recomand filmul The Voyage That Shook The World. E foarte bine documentat stiintific.
Emil Silverstru este considerat o autoritate in geologie, stabilit in SUA.
Nu, nu mă interesa potopul doar că faptul că tu i-ai zis barcă la un vas care probabil depășește mărimea unui petrolier. Dar nu e așa important.
bineinteles ca stia ca pe Noe nu-l va asculta nimeni
Și cu toate astea i-a zis numai lui Noe...
Care e nelamurirea dv?
Era într-un post ceva mai sus :x44

valercosma
Mesaje:63
Membru din:16 Apr 2011, 12:05
Confesiune:ortodox

Re: Cum te pregatesti?

Mesaj necititde valercosma » 28 Iun 2012, 19:56

in fata unui cataclism sinonim cu apocalipsa, nu mai scapa nimeni,in rest doar cei pe care Dumnezeu ii alege,cineva zicea ca daca am avea credinta am putea prin rugaciune si schimbam evenimentele, dar nu avem credinta, si suntem la mila lui Dumnezeu.

OLGA

Re: Cum te pregatesti?

Mesaj necititde OLGA » 28 Iun 2012, 22:17

in fata unui cataclism sinonim cu apocalipsa, nu mai scapa nimeni,in rest doar cei pe care Dumnezeu ii alege,cineva zicea ca daca am avea credinta am putea prin rugaciune si schimbam evenimentele, dar nu avem credinta, si suntem la mila lui Dumnezeu.
Da, dar schimarea de evenimente cred că are rostul trecerii noastre la un alt nivel, cam aşa ca la jocurile pe calculator. nu pentru că se milostiveşte Dumnezeu de noi. Cum să se mai milostiveasca, odată ce el e mereu numai bunătate?
Iar rugăciunea nu exclude şi alte activităţi ale celui care se roagă sau poate fi doar începutul unei acţiuni.


Înapoi la “Chestionare şi statistici”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron