De ce nu se scrie pe acest forum?

Titlul spune de la sine...

De ce nu se scrie pe acest forum?

Nu am timp
5
15%
Am fost ocupat, dar în curând voi scrie
11
32%
Nu-mi place cum este organizat forumul
2
6%
Nu-mi plac răspunsurile de pe forum
3
9%
Forumul este neserios. Vreau ceva mai tare
0
Niciun vot
Pretenţiile pt forum sunt prea mari. Mă depaşesc
2
6%
Un om serios nu citeşte şi nu scrie pe forumuri
1
3%
Suntem activi pe alte forumuri
3
9%
Alte cauze
7
21%
 
Voturi totale: 34

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
De ce nu se scrie pe acest forum?

Mesaj necititde protosinghel » 14 Oct 2008, 23:02

Am observat că în ultimul timp nu se prea scrie pe forum. De aceea vin cu acest chestionar:
"De ce nu se scrie pe acest forum?"

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: De ce nu se scrie pe acest forum?

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 15 Oct 2008, 10:41

Am observat că în ultimul timp nu se prea scrie pe forum. De aceea vin cu acest chestionar:
"De ce nu se scrie pe acest forum?"
Sefu, tre subiecte interesante, ca si io intru si nu scriu nimic de multe ori ca nici nu ma pricep, si cateodata nici nu e nimic nou...

Am observat ca atunci cand apare ceva dragut, se scriu 1-2 pagini rapid...

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: De ce nu se scrie pe acest forum?

Mesaj necititde Florina » 15 Oct 2008, 18:55

De multe ori intru, nu gasesc nimic interesant si ies. Alteori postez topicuri noi si nu raspunde nimeni cu anii. Oricum, acum sunt intr-o perioada cand nu am timp de nimic, dar macar in tramvai as posta daca ar raspunde lumea.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: De ce nu se scrie pe acest forum?

Mesaj necititde Ioan Cr » 15 Oct 2008, 19:20

Sunt de acord cu Alexandru si Florina. Am ales raspunsul "nu am timp, dar voi scrie" pentru ca interesele se schimba de la zi la zi, fiind de parerea ca ni le formam noi singuri daca vrem.

Forumul presupune conversatie, iar in conversatie conteaza in primul rand sa stii sa asculti, in al doilea rand, sa stii ce sa raspunzi si mai ales CUM sa raspunzi - de unde rezulta acel CAND, care amana reactia. In general prefer sa intervin "terapeutic" (adica ca raspuns la o durere sau dilema duhovniceasca, inclusiv cand le am eu).

Doamne ajuta!
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: De ce nu se scrie pe acest forum?

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 17 Oct 2008, 00:30

Oricum, acum sunt intr-o perioada cand nu am timp de nimic, dar macar in tramvai as posta daca ar raspunde lumea.
Tu iti scoti laptopu in tramvai??? Au wireless acolo ???

Victor
Mesaje:187
Membru din:02 Apr 2008, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti

Re: De ce nu se scrie pe acest forum?

Mesaj necititde Victor » 17 Oct 2008, 11:38

Pisoi, eu cred ca are un telefon mobil, cu conectare la internet... :))

Una peste alta, de vreo doua saptamani imi tot spun: ,,Sa mai scriu si eu ceva pe forum" si tot nu apuc sa scriu. Problema e aceeasi: Timpul
Cruel world.....

diaconul_Catalin

Re: De ce nu se scrie pe acest forum?

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 17 Oct 2008, 19:31

Pai unde e seriozitatea discutiilor? Unele postari sunt doar pentru a fi la numar. Sunt dezamagit de turnura pe care a luat-o forumul. As spune ca nu am timp, dar as minti. Intr-adevar lucrez de dimineata pana seara, dar cateodata as putea gasi timp sa raspund. Vreau subiecte seioase tratate serios! Seriozitatea m-ar aduce inapoi la a fi activ. Astept intrebari pertinente si nu comentarii puerile.

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: De ce nu se scrie pe acest forum?

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 17 Oct 2008, 23:41

Pai unde e seriozitatea discutiilor? Unele postari sunt doar pentru a fi la numar. Sunt dezamagit de turnura pe care a luat-o forumul. [...]. Astept intrebari pertinente si nu comentarii puerile.
Daca atat ma duce capu???

vasileos
Mesaje:36
Membru din:11 Sep 2008, 15:24
Confesiune:ortodox
Localitate:Moldova
Contact:

Re: De ce nu se scrie pe acest forum?

Mesaj necititde vasileos » 18 Oct 2008, 10:16

Daca atat ma duce capu???
Atunci nici nu scrie, că oricum, scrii numai prostii. Discreditezi forumul şi-i "alungi" pe cei serioşi.
Nu posta fără să te gândeşti (că ai fost avertizat şi de p. Petru). Răspunde strict la subiectele la care ştii (dacă ştii) ceva şi nu doar ca să te afli în treacăt. Forumul se numeşte "de Teologie Ortodoxă", nu de pălăvrăgeli zoologice (pisici etc).
Iartă-mă Pisoi (că nu ştiu cum îţi zice în realitate), dar cred că trebuie să fii mai rezervat în comentarii, acolo unde nu ai habar!

P.S. Rugăm pe diaconul Cătălin să revină! Dacă se vor da răspunsuri serioase şi se vor pune în discuţie probleme importante, cei neavizaţi se vor sfii să se mai bage. Dar aşa, scriu şi ei, ca să nu rămâne mesajele fără răspunsuri.
Constat, de multe ori, că acest forum chiar te pune în situaţia să cauţi răspunsurile şi să-ţi pui diferite probleme şi nu doar să răspunzi ceea ce ţi se pare că ştii...

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: De ce nu se scrie pe acest forum?

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 18 Oct 2008, 11:05

Iartă-mă Pisoi (că nu ştiu cum îţi zice în realitate), dar cred că trebuie să fii mai rezervat în comentarii, acolo unde nu ai habar!
Pai unde nu ma pricep nu scriu, dar chestia e ca unde scriu nu ma pricep.... Asta se vede ca in multe locuri sunt topicuri cu pagini intregi fara vreun post al meu (Gandire Si iluzie spre exemplu)

Victor
Mesaje:187
Membru din:02 Apr 2008, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti

Re: De ce nu se scrie pe acest forum?

Mesaj necititde Victor » 25 Oct 2008, 08:05

Atunci nici nu scrie, că oricum, scrii numai prostii.
Iertati-ma, dar nu ma pot abtine si va voi spune ce gandesc...
Eu cred ca cei seriosi pleaca de pe acest forum din cauza rautatii unora. Voi sunteti o scoala teologica, nu ar trebui sa i se spuna unui user, pleaca, pentru ca esti prost! Ar trebui invatati ei ,,neseriosi".
Cei ,,seriosi" de ce nu ocolesc topic-urile, sau postarile celor mai putin ,,seriosi", si discuta intre ei. Doar nu vin ,,neseriosii" si le iau tastaturile. Nu vad de ce v-ati intimida de postarile altora si nu ati mai scrie. Voi cu treaba voastra, ei cu a lor. Nu e o scuza plauzibila. Nu are sens!

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: De ce nu se scrie pe acest forum?

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 25 Oct 2008, 10:34

Voi sunteti o scoala teologica, nu ar trebui sa i se spuna unui user, pleaca, pentru ca esti prost!
Tipu are dreptate, e ca si cum mi s-ar fi dat bann fiindca eram putin deprimat si cu tendinte de autodistrugere de pe forumul asta, la fel ca si de pe celelalte forumuri ortodoxe pe care am intrat. Daca s-ar fi intamplat asta nu m-ati fi avut azi. Nu-i asa ca ar fi fost pacat ???

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: De ce nu se scrie pe acest forum?

Mesaj necititde Ioan Cr » 25 Oct 2008, 21:08

Tipu are dreptate, e ca si cum mi s-ar fi dat bann fiindca eram putin deprimat si cu tendinte de autodistrugere de pe forumul asta, la fel ca si de pe celelalte forumuri ortodoxe pe care am intrat. Daca s-ar fi intamplat asta nu m-ati fi avut azi. Nu-i asa ca ar fi fost pacat ???
Alexandru, ar fi pacat sa cazi in deznadejde atunci cand vin sminteli ca acestea. Stii ce zicea Socrate in fata unui repros de asa tip? Cica, daca are dreptate - ii multumesc ca mi-a descoperit gratuit viciul, iar daca nu are dreptate - ce conteaza? In viata duhovniceasca mai mult decat agerimea si enciclopedismul se pretuieste smerenia si blandetea - te insulta cineva pe nedrept? Bucura-te, caci esti din ceata lui Hristos! Te insulta cu dreptate? Bucura-te, pentru ca ai sansa sa te apropii mai mult de Dumnezeu pocaindu-te...

Doamne ajuta!
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

AMaria

Re: De ce nu se scrie pe acest forum?

Mesaj necititde AMaria » 16 Mar 2010, 03:41

N-am votat pentru ca de cind am descoperit forumul scriu tot timpul. Deocamdata sint super-incintata ca am gasit oameni cu care se poate discuta serios pe aceste teme. Am vizitat multe site-uri si bloguri si am ramas dezamagita. Apoi am gasit acest forum.

esther1
Mesaje:2
Membru din:21 Aug 2014, 16:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:contabilitate.sectologie

Re: De ce nu se scrie pe acest forum?

Mesaj necititde esther1 » 21 Aug 2014, 18:07

К великому моему сожалению, мой молдавский язык не совершенен,поэтому пока я не могу писать....

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: De ce nu se scrie pe acest forum?

Mesaj necititde protosinghel » 24 Aug 2014, 23:56

К великому моему сожалению, мой молдавский язык не совершенен,поэтому пока я не могу писать....
Значит лучше учить румынский :)

Avatar utilizator
Vladsmeritul
Mesaje:27
Membru din:19 Sep 2014, 21:21
Confesiune:ortodox
Preocupări:artele , teologia, istoria
Localitate:Cluj-Napoca

Re: De ce nu se scrie pe acest forum?

Mesaj necititde Vladsmeritul » 20 Sep 2014, 20:38

ar fi frumos sa ne ridicam la rangul la care este Forum Crestin ortodox (44.000 de utilizatori !)

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: De ce nu se scrie pe acest forum?

Mesaj necititde Pr Haralambie » 20 Sep 2014, 22:53

Aici se doreste calitate nu cantitate.
Cu mult respect.

Avatar utilizator
Vladsmeritul
Mesaje:27
Membru din:19 Sep 2014, 21:21
Confesiune:ortodox
Preocupări:artele , teologia, istoria
Localitate:Cluj-Napoca

Re: De ce nu se scrie pe acest forum?

Mesaj necititde Vladsmeritul » 20 Sep 2014, 22:56

Da , chiar asa ! Padurea mai are si uscaciuni.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: De ce nu se scrie pe acest forum?

Mesaj necititde Dionysie » 25 Sep 2014, 07:44

ar fi frumos sa ne ridicam la rangul la care este Forum Crestin ortodox (44.000 de utilizatori !)
Este o imagine falsă. Forumul respectiv mai are aprox. 150 de utilizatori activi, dintre care mai sunt vreo câţiva care scriu pe forum. Cauza pentru care nu se scrie pe acest forum este că forumul celălalt a apărut mai dinainte şi a monopolizat practic "piaţa". Are şi mai multe facilităţi, iar cauza principală pentru care, să zicem, utilizatorii de acolo nu prea intră pe acest forum este chiar nesimţirea lor, a utilizatorilor respectivi, precum şi dispreţul nejustificat pe care îl au faţă de forumul teologie.net. Ce poţi cere de la nişte nesimţiţi? Nişte ortodocşi nesimţiţi, dar nesimţiţi în definitiv ... Un alt motiv pentru care acel forum e preferat este acela că este un forum mai "central", pe când acest forum e asociat cu o "suburbie", cu "ruralul"; şi se ştie că oamenii au tendinţa să meargă acolo unde locul este mai "la centru", mai "urban", mai locuit, unde dialogul este mai viu, nu cam înţepenit cum este de multe ori pe acest forum.

Însă cauza fundamentală pentru care nu se scrie pe acest forum, ca şi pe celălalt, stă în lipsa de cultură religioasă a "ortodocşilor", în nepăsarea lor, precum şi în "climatul" şi mentalitatea ortodoxismului unde predomină "batista pe ţambal" şi pronunţarea protosului, ceilalţi nepreaavând dreptul să vorbească. E ortodoxismul în care nu se discută, nu se problematizează, totul cade pe spatele clericilor, ceilalţi, mirenii, fiind nişte unii şi ei pe acolo ...; mirenii sunt văzuţi ca nişte iobagi pe moşia boierului, mai ales atunci când nu sunt politicieni, oameni prosperi de afaceri, mari donatori, sponsori, finanţatori; când eşti "arhonte" deja lucrurile se schimbă, eşti băgat în seamă, ţi se mai dă dreptul la cuvânt, eşti pus la un loc mai "de vază", în faţă, în ciuda cuvântului Sf Ap Pavel, care spunea că în Biserică să nu se facă discriminări pe astfel de motive.
Aici se doreste calitate nu cantitate.
În fapt, acel forum este pe alocuri mult mai de calitate decât acesta, se dezbat şi alte lucruri decât aspecte de ritual, are câţiva utilizatori mai de calitate decât acest forum, chiar dacă nu sunt preoţi.


Înapoi la “Chestionare şi statistici”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX