Prezenţa "catolicilor" pe acest forum

Titlul spune de la sine...

Sunteţi de acord ca pe acest forum să scrie romano- şi greco-catolici?

Da, să scrie şi ei!
28
53%
Nu, n-au ce căuta aici!
18
34%
Nu mă interesează
7
13%
 
Voturi totale: 53

Anthropos
Mesaje:99
Membru din:05 Apr 2008, 14:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologie, stiinte politice
Localitate:Republica Moldova
Prezenţa "catolicilor" pe acest forum

Mesaj necititde Anthropos » 14 Noi 2008, 22:15

Sunteţi de acord ca pe acest forum să scrie romano- şi greco-catolici?
Eu personal - Nu!

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Prezenţa "catolicilor" pe acest forum

Mesaj necititde Florina » 14 Noi 2008, 22:49

Si eu am votat NU. E pierdere de vreme cu ei, putem sa facem rugaciuni in loc sa le explicam ceea ce nu vor sa inteleaga.

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Prezenţa "catolicilor" pe acest forum

Mesaj necititde elena -petra » 15 Noi 2008, 08:12

Pe mine nu ma deranjeaza prezenta lor, atata timp cat poarta un dialog civilizat. Si pana in momentul respectiv, a fost liniste.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Prezenţa "catolicilor" pe acest forum

Mesaj necititde Ioan Cr » 15 Noi 2008, 20:22

Am votat "NU", pentru ca este un forum ORTODOX si nu de dialog interconfesional (s-au facut incercari, e drept, dar din pacate mai mult pagubitoare decat rodnice).
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Prezenţa "catolicilor" pe acest forum

Mesaj necititde elena -petra » 16 Noi 2008, 07:56

Curios,cum doar 4 useri, ne-am argumentat votul. Celalalte 6 voturi, chiar exista si persoanele? Sau este o doar o masluire, ca doar se poarta si asa suntem in campanie electorala.

Avatar utilizator
nectaria
Mesaje:14
Membru din:09 Apr 2008, 22:39
Confesiune:ortodox

Re: Prezenţa "catolicilor" pe acest forum

Mesaj necititde nectaria » 16 Noi 2008, 09:20

Sora Elena- Petra, nu te grabi sa judeci! Eu am votat "NU" acum cateva zile, dar nu am avut DE CE sa argumentez de vreme ce sunt de aceeasi parere cu prietena mea, Florina, de la al carei calculator scriu acum (fiind in vizita la ea). Ce sa spun in plus? Nu e suficient votul? Daca aveam ceva de comentat sau de adaugat, scriam, dar chiar nu am avut nimic de adaugat sau comentat!!!

PrCoriolan

Re: Prezenţa "catolicilor" pe acest forum

Mesaj necititde PrCoriolan » 16 Noi 2008, 13:02

Cred ca Mantuitorul Hristos a dialogat inotdeauna cu toti cei ce doreau sa-i vorbeasca chiar daca aveau si pareri diferite.Noi crestinii nu putem fi altfel decat Mantuitorul chiar daca trebuie sa ramanem fideli adevarului transmis de Hristos si Biserica.
Personal cred ca un dialog respectiuos nu poate sa dauneze nimanui.Pe Forumul catolic sunt si ortodocsi si protestanti si nu vad de ce pe un Forum ortodox nu ar fi si catolici.
Sa nu uitam apoi ca exista o sectiuni dedicata dialogului interconfesional.
Cred ca acum la inceputul Postului Nasterii Domnului nu putem decat sa dorim dialogul si nu refuzul acestuia.

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Prezenţa "catolicilor" pe acest forum

Mesaj necititde elena -petra » 16 Noi 2008, 16:04

Sora Elena- Petra, nu te grabi sa judeci!
Nu am judecat, a fost o constatare!
Personal cred ca un dialog respectiuos nu poate sa dauneze nimanui.
Si eu cred!

diaconul_Catalin

Re: Prezenţa "catolicilor" pe acest forum

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 16 Noi 2008, 16:57

Am votat sa ramana si sa scrie. De ce nu am fi deschisi dialogului. As vrea totusi sa "smulg" o promisiune de la parintele Coriolan: sincer am "citit" in postarile sale o infatuare si o pozitionare pe o treapta superioara; daca vreti un "dialog respectuos", ar trebui sa ne pozitionam pe aceeasi treapta la inceputul discutiilor, diferentiindu-ne argumente si expuneri.
cred ca un dialog respectuos nu poate sa dauneze nimanui.
Pentru ca dialogul sa fie respectuos, as vrea sa promiteti ca veti incerca sa intelegeti credinta ortodoxa.
PS: as dori sa vorbim mai mult pe diverse teme, ID-ul meu de mess este catalinpetrutpaval.

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Prezenţa "catolicilor" pe acest forum

Mesaj necititde danadoina » 16 Noi 2008, 22:17

Am votat NU , din aceleasi motive pe care le-a scris Ioan Cr si Florina si poate ar fi trebuit sa motivez imediat dar mi s-a parut superfluu

cand am inceput acum cativa ani buni sa scriu pentru prima data pe un forum ortodox (chiazna)imi aduc aminte ca era atunci un membru care cum scria un (greco)catolic reactiona foarte enervat si agresiv, acum dupa ani de zile de scris il inteleg respectivul; participarea unui catolic pe un forum ortodox ar avea sens doar daca acela ar fi sincer in cautarea Adevarului, ceea ce nu este cazul la nici unul din cei multi de pana acuma, ei sunt absolut convinsi de adevarul invataturii bisericii catolice si ceea ce fac este un prozelitism rafinat impletita cu o propaganda catolica mascata sub intentia de a discuta ....Pentru ortodocsii care intra pe acest Forum aceste discutii duc sau la pierderea de timp sau la sminteala..., parerea mea.

PrCoriolan

Re: Prezenţa "catolicilor" pe acest forum

Mesaj necititde PrCoriolan » 16 Noi 2008, 22:41

Nu este in intentia mea nici un fel de prozelitism ci doar un dialog pentru a intelege mai bine similitudinile si diferentele ortodoxe-catolice.Nu cred ca asta poate scandaliza sau dauna cuiva ci din contra.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Prezenţa "catolicilor" pe acest forum

Mesaj necititde protosinghel » 16 Noi 2008, 23:16

Bine, dar forumul nostru nu este destinat doar polemicii (numită "cunoaştere" şi "dialog").
Dacă vreţi, deschideţi un forum special pt asta.
Noi am deschis forumul cu totul pt altceva. Dacă nu vă place, ....

PrCoriolan

Re: Prezenţa "catolicilor" pe acest forum

Mesaj necititde PrCoriolan » 16 Noi 2008, 23:18

Nu am postat doar acolo unde este vorba de dialogul interconfesional sau doar la subiecte legate de catolici si ortodocsi.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Prezenţa "catolicilor" pe acest forum

Mesaj necititde protosinghel » 16 Noi 2008, 23:53

Cu toate acestea, aţi fost şters!
Ne pare rău că nu aţi reuşit să deveniţi ortodox în puţin "sejur" pe forumul nostru. Mai aveţi timp şi de acum înainte, dar nu ca user, ci ca simplu cititor.
Puteţi face un forum specializat în "diaolog ecumenic" şi acolo vom discuta în maniera în care doriţi.
Suntem însă convinşi că mult mai repedere vom şi daţi afară.

aurel1211
Mesaje:45
Membru din:10 Iun 2008, 00:50
Localitate:Cluj Napoca . Ortodox ca si strabunicii strabunicilor mei.
Contact:

Re: Prezenţa "catolicilor" pe acest forum

Mesaj necititde aurel1211 » 30 Noi 2008, 00:44

Fratii mei . Din discutiile putine avute pe alt forum ortodox cu catolicii mi-am dat seama ca acestia nu vreau sa se indrepte. O tin pe a lor si mai si vreau sa converteasca si pe altii sa mearga pe fundul iadului. NU clar.
Tine mintea in iad si nu deznadajdui.

Angelica
Mesaje:16
Membru din:26 Noi 2009, 20:53
Confesiune:ortodox

Re: Prezenţa "catolicilor" pe acest forum

Mesaj necititde Angelica » 26 Noi 2009, 22:20

Este un forum ortodox, daca sunt neclaritati legate de catolicism (sau de alte credinte) trebuie lamurite de un teolog ortodox; de ce sa dam nastere la dispute inutile?

AMaria

Re: Prezenţa "catolicilor" pe acest forum

Mesaj necititde AMaria » 16 Mar 2010, 03:14

Dupa parerea mea, n-au ce cauta aici. Personal vin pentru ca incerc sa gasesc raspuns la niste intrebari legate de ortodoxie de la niste oameni care au trecut de faza indoielilor, nu sa ma smintesc. Daca o luam de fiecare data de la zero cind mai crestem? Dar chiar si-asa, daca as sti ca exista macar 1% sanse ca vreunul din ei sa-si schimbe parerea as fi de acord, dar asa ceva nu se intimpla. Numai Dumnezeu intoarce sufletele, noi ne racim gura si ne pierdem timpul in zadar. Credeti-ma, am incercat.

florinbrasov
Mesaje:18
Membru din:17 Iun 2010, 22:57
Confesiune:ortodox

Re: Prezenţa "catolicilor" pe acest forum

Mesaj necititde florinbrasov » 18 Iun 2010, 11:22

Eu am votat da, pentru ca avand tangente cu ortodoxia, poate se vor intoarce si ei. Nu avem de unde sa stim care sunt lucrarile lui Dumnezeu si cum lucreaza El cu oamenii...(adica stim ca lucreaza cu dragoste, dar exact cum, nu stim).

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Prezenţa "catolicilor" pe acest forum

Mesaj necititde esenin » 18 Iun 2010, 14:32

“Fratiile Dumneavoastra”
(cum ar zice pr. Protosinghel)

Supun atentiei Domniilor voastre urmatoarele:

Avem (de la Voltaire, se pare) o diferentiere intre “adevaruri”: un tip de ‘adevar” ar fi adevarul “liberal”, care spune “fiecare cu adevarul sau”, si care este probabil, daca ne gandim bine, in cazul adevarurilor marunte, de zi cu zi. Dar religia predica un alt tip de adevar, adevarul UNIC, care este mai presus de toate. Adevarul “liberal” nu este obligatoriu o declinare a celui unic, el poate intra in contradictie cu acesta.
Cand Pilat din Pont intreaba “Ce este adevarul ?” el are in vedere adevarul “liberal”. Cand Christos ii raspunde “Eu sunt acela”, il are in vedere pe cel unic. Pilat din Pont insa, cu toata “libertatea” sa interioara, il va elibera pe Barabas. Va GRESI, adica. De unde se vede ca acest tip de adevar nu este infailibil. El este discutabil.
Unii dintre dumneavoastra, daca nu toti, sunteti siguri ca posedati acest Adevar, cel Unic. Este propriul religiilor. Daca il puneti in discutie, pe un forum, nu o puteti face decat pentru ca il degradati la conditia de adevar “liberal”, caci doar acesta se poate discuta. Celalalt NU.

Omul poate invata sa accepte “adevarul” altcuiva (se numeste “toleranta” – tot Voltaire ne invata), dar este vorba despre acest tip de adevar, nu despre cel unic. El este in afara subiectului unui forum. Nu puteti deci cere cuiva sa se conformeza adevarului dumneavoastra nici dumneavoastra sa va conformati adevarului altcuiva. Puteti doar sa va acceptati reciproc. Pretentia ca cineva este posesorul Adevarului unic este blasfemie.

De fapt nu pentru Adevar va bateti, ci pentru “cauza”: pentru “cine are dreptate”. Il repetati pe Pilat din Pont: “Ce este adevarul? …Ortodoxia ?, Catolicismul ? Secta X ?”

Ar fi mai folositor daca v-ati intari argumentele, daca le-ati face mai precise, si daca ati da un loc gandirii in exercitiile dumneavoastra razboinice. Gandirii proprii, vreau sa spun. Cand cutare Parinte al bisericii a spus un lucru pe care dumneavoastra il luati azi ca adevar de netagaduit a facut-o gandindu-l cu propria minte, si pentru prima data. De ce oare azi nu mai faceti la fel ? S-au terminat gandurile proaspete despre Dumnezeu ? S-au lancezit ? Mai ganditi-va.

Avatar utilizator
andagh
Mesaje:9
Membru din:15 Iun 2010, 22:24
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti

Eu sunt pentru DA, dar cu anumite conditii

Mesaj necititde andagh » 27 Aug 2010, 20:29

Eu sunt pentru moderatie in toate. Vad ca multi ati votat NU.

In primul rand ca nu poti stii cine este ortodox si cine nu. Oricine isi poate crea un ID si sa declare ce vrea.

In al doilea rand ortodoxia nu ar trebui sa isi epuizeze caracterul misionar. Daca ne inchidem in spatiul balcanic si slav, restul lumii nu va avea niciodata acces la comorile ortodoxiei. Poate ca sunt si oameni de buna credinta, din alte confesiuni, care vor sa isi lamureasca aspecte dogmatice, de viata, de traire...poate ca vazand ideile scrise aici, unii se vor converti, s-au mai vazut cazuri. Nu v-ati bucura, atunci? Eu DA, foarte tare!

In al treilea rand pe forumul similar catolic, ortodocsilor le este admisa prezenta,cu conditia sa nu o ia razna cu prea multe postari anti-catolice (doar una pe zi...amuzant cum au rezolvat catolicii aceasta problema). Daca cineva devine deranjant pentru ceilalti, i se pot aduce lamuriri, trimiteri la Invatatura de credinta, la Dogmatica Sfantului Ioan Damaschinul, la istoria bisericii, la sinoadele ecumenice, s.a.m.d.
Daca cineva este aici ca sa faca prozelitism pentru alte culte si exagereaza, asmute, combate intr-un mod neelegant, chiar nesimtit, i se pot da avertizari, iar la a treia abatere, adminul poate sa ii suspende profilul.

In al patrulea rand, chiar daca din punctul de vedere ortodox, anumite dogme catolice pot fi considerate erezii, ei sunt totusi crestini, cred in Sf.Treime, in Sf.Fecioara Maria, in Evanghelii, au Crezul comun cu al nostru. Eu sunt pentru pace...vor veni vremuri cand in Europa Occidentala, datorita decaderii demografice a protestantilor si catolicilor, va flutura in marile capitale steagul cu semiluna, iar minaretele isi vor chema fidelii la rugaciunea pe covoras, iar noi in estul continentului, vom dardai iar de frica,exact ca in vremea otomanilor. Nu ne va parea rau, atunci, crestinilor, ca nu am facut minime incercari de dialogare?

In al cincilea rand, cum poti sa combati ceva daca nu cunosti opinia celuilalt? Aceste forumuri sunt bune pentru ca ne ajuta sa intram in dialog unii cu altii. Nu trebuie sa fim comozi, obositi sau sa ne inchidem aici ca englezii la cluburile lor elitiste, de lorzi. Stiu ca multi iehovisti, adventisti, etc, va agaseaza in parcuri, la bloc, pe strada, dar nu ii vom lasa sa o faca si aici. Ii suspendam de nu se vad! Dar numai dupa ce am incercat sa dialogam cu ei, sa-i lamurim. Daca persista in greseala, pa si la revedere, ii ignoram sau in cazuri grave, ii suspendam. Cred ca s-ar putea crea aici un comitet special care sa ia aceste decizii.

In al saselea rand, nu trebuie sa uitam ca mesajul principal al Evangheliei este dragostea, toleranta. Dumnezeu a venit pentru cei Pacatosi, nu pentru cei drepti. Asadar, misiunea noastra, a celor care am avut sansa imensa sa cunoastem Lumina Ortodoxiei (a dreptei credinte) este de a-i sprijini si pe ceilalti sa vada aceasta lumina. Daca vor sa o primeasca, bine, daca nu, ne scuturam sandalele de praf si plecam mai departe. Dar daca ne comportam ca niste talibani, care nu accepta sa-i contrazici, cu ce le vom fi superiori? Cu nimic.

Ganditi-va cate miliarde de oameni nu cunosc Cuvantul, Logosul, nu au citit Biblia si sunt prizonierii unor culturi retrograde , unor religii animiste, sau care incita la violenta, ganditi-va cati cati sunt atei...sau au o viata plina de pacate grele...

Misiunea noastra este sa fim Lumina Lumii, trebuie sa-i ajutam sa cunoasca Calea, Adevarul si Viata!

In incheiere, as dori sa va daruiesc un text care vine sa-i lamureasca pe cei care nu cunosc, cum vor fi judecati crestinii ortodocsi si celelalte confesiuni/credinte la Judecata de Apoi.
Mie mi se pare magistral: http://ioasaf.ro/duminica.htm

Cu mult drag si...votati conform constiintei!
Per aspera ad astra. Ad majorem Dei gloriam!


Înapoi la “Chestionare şi statistici”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX