Prezenţa "catolicilor" pe acest forum

Titlul spune de la sine...

Sunteţi de acord ca pe acest forum să scrie romano- şi greco-catolici?

Da, să scrie şi ei!
28
53%
Nu, n-au ce căuta aici!
18
34%
Nu mă interesează
7
13%
 
Voturi totale: 53

Avatar utilizator
IEREU
Mesaje:175
Membru din:10 Mar 2010, 21:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzică corală, profesor de religie
Localitate:Republica Moldova
Re: Prezenţa "catolicilor" pe acest forum

Mesaj necititde IEREU » 28 Aug 2010, 21:23

Mi se pare ca parerea sau votul meu putin inseamna, dar totusi am votat pentru prezenta catolicilor, din considerentul ca nu sunt sectanti. Este parere personala, care nu este batuta in cuie. Ar fi bine sa posteze doar pe topicul INTER-CONFESIONAL.
Propun la modul general, daca este posibil dpdv tehnic si e plauzibil, ca cei de alta confesiune sa poata citi orice, dar sa posteze doar pe topicul INTER-CONFESIONAL.
"Cele ce ochiul n-a văzut şi urechea n-a auzit, şi la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El" (1Cor.2,9)

florinbrasov
Mesaje:18
Membru din:17 Iun 2010, 22:57
Confesiune:ortodox

Re: Prezenţa "catolicilor" pe acest forum

Mesaj necititde florinbrasov » 28 Aug 2010, 21:44

Mi se pare ca parerea sau votul meu putin inseamna, dar totusi am votat pentru prezenta catolicilor, din considerentul ca nu sunt sectanti. Este parere personala, care nu este batuta in cuie. Ar fi bine sa posteze doar pe topicul INTER-CONFESIONAL.
Propun la modul general, daca este posibil dpdv tehnic si e plauzibil, ca cei de alta confesiune sa poata citi orice, dar sa posteze doar pe topicul INTER-CONFESIONAL.
Consider că ar fi bine să aibă acces peste tot, că așa poate vor cunoaște Ortodoxia și că nu trebuie să fim exclusiviști....

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Prezenţa "catolicilor" pe acest forum

Mesaj necititde electric77 » 28 Sep 2010, 20:58

Propun la modul general, daca este posibil dpdv tehnic si e plauzibil, ca cei de alta confesiune sa poata citi orice, dar sa posteze doar pe topicul INTER-CONFESIONAL.
da, e bine si asa, dar macar atentionati pe cei care vorbesc urat, indiferent de culoarea religioasa.

Avatar utilizator
Aurelian
Mesaje:6
Membru din:21 Mai 2011, 22:37
Confesiune:ortodox

Re: Prezenţa "catolicilor" pe acest forum

Mesaj necititde Aurelian » 24 Iun 2011, 11:53

Cei mai multi dintre noi am votat cu DA. Aasa si trebuie. Cum credeti ca am putea intelege mai multe despre religia lor?
Si apropo credeti ca nu este nici un catolic care sa se dea ortodox? ;)

Avatar utilizator
andagh
Mesaje:9
Membru din:15 Iun 2010, 22:24
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti

Re: Prezenţa "catolicilor" pe acest forum

Mesaj necititde andagh » 24 Iun 2011, 12:42

Ingrijoratoare aceasta intransigenta si lipsa de comunicare a celor care spun ca sunt ortodocsi. Doar 50% sunt deschisi dialogului, in majoritate oameni tineri.
Daca am primit ca porunca sa mergem si sa raspandim Cuvantul lui Dumnezeu, cum vom face acest lucru daca nu dialogam? Apostolul Pavel s-a dus in mijlocul Agorei sa isi prezinte ideile, vorbind cu paganii greci...niste greci foarte spirituali si culti, cum probabil ca sunt multi catolici...poate si musulmani, budisti, de ce nu , chiar si atei.
Altfel...vom ramane marginali si izolati in partea aceasta de lume...sud-estul Europei, Ucraina, Rusia si...cam atat.
Nu e pacat?

Ma doare sa vad atata intransigenta vecina cu prostia si obscurantismul. Numai prostul crede ca numai el are dreptate!

Sa punem mana pe carte si sa mai citim Scripturile, lucrari de cercetare stiintifica in fizica, biologie, astronomie, filologie si sa ne rugam sa nu lumineze Cel de Sus sa putem la randul nostru sa-i luminam si pe altii, atei, crestini, musulmani...
Per aspera ad astra. Ad majorem Dei gloriam!

valercosma
Mesaje:63
Membru din:16 Apr 2011, 12:05
Confesiune:ortodox

Re: Prezenţa "catolicilor" pe acest forum

Mesaj necititde valercosma » 25 Sep 2011, 20:35

Un dialog civilizat este benefic pentr toata lumea.Confruntarea ideilor fortifica propria invatatura,iar in cele ce ne sunt comune Sf. Ap. Pavel spune ca trebuie sa umblam la fel.(Filipeni 3,16)

Claudiu68

Re: Prezenţa "catolicilor" pe acest forum

Mesaj necititde Claudiu68 » 29 Oct 2011, 20:49

Bine, dar forumul nostru nu este destinat doar polemicii (numită "cunoaştere" şi "dialog").
Dacă vreţi, deschideţi un forum special pt asta.
Noi am deschis forumul cu totul pt altceva. Dacă nu vă place, ....

Felicitari ! Sunteti deschis dialogului . Va multumesc in numele tuturor.

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Prezenţa "catolicilor" pe acest forum

Mesaj necititde danadoina » 29 Oct 2011, 23:13

..........
Ma doare sa vad atata intransigenta vecina cu prostia si obscurantismul. ...
...........
unde ati vazut asta ? aici pe forum ? puteti sa ne precizati si sa demontati punctual cu contraargumente nu cu taxari superficiale gen "trebuie sa fim toleranti " ? cei care au votat cu "nu" au adus si argumente, le-ati citit ?


..........
Numai prostul crede ca numai el are dreptate!
...........

interesant, cand dumneavoastra va sustineti o parere, credeti in acelasi timp ca nu aveti dreptate ? Pai daca este asa puteti incepe cu tema asta ... dar dupa cat scrieti de hotarat, nu prea cred sa credeti ca s-ar putea sa nu aveti dreptate :-? asa ca .... se aplica si aici ce ati scris mai sus ?

Avatar utilizator
andagh
Mesaje:9
Membru din:15 Iun 2010, 22:24
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti

Re: Prezenţa "catolicilor" pe acest forum

Mesaj necititde andagh » 30 Oct 2011, 00:11

Chiar dacă tu crezi în adâncul sufletului ca ai dreptate, asta nu înseamnă sa închizi ușa dialogului. Poți sa ai o convingere ferma, dar sa nu închizi ușile și ferestrele, sa te baricadezi, ca nu cumva sa te infesteze alții cu ideile lor. Daca ești tare în credință, nimeni nu te poate clinti.
Ce ar fi fost dacă Apostolul Pavel ar fi refuzat sa vorbească cu grecii închinători la zei, dacă Apostolul Andrei ar fi ocolit Dacia pe motiv ca se închinau soarelui, iar Apostolul Toma ar fi fugit din India, pe motiv ca acolo erau budiști?

In plus...nu vad cum ar putea cineva sa controleze ce convingeri reale are cineva care postează aici...
Ma și mir ca cineva a putut sa aducă în discuție întrebarea "Sunteţi de acord ca pe acest forum să scrie romano- şi greco-catolici?" Daca nu din toleranta, măcar din spirit practic...cum vei verifica apartenenta la un cult? Il pui sa dea o declarație semnata, stampilata și sa o scaneze, il pui sa îți trimită certificatul de botez...sau cum? Ștergi instant orice postare care pare un pic devianta?

Reamintesc faptul ca de-a lungul secolelor au fost mai multe sinoade ecumenice. Ce au reprezentat ele? Încercări de a stabili pe calea DIALOGULUI care este adevărul în credință (orthos doxia).

Așadar, nu doresc sa polemizez cu nimeni, rămân la ideea ca oricine este sincer, indiferent de religie și care are un limbaj civilizat, ar trebui sa fie lăsat sa posteze și sa nu i se șteargă intervențiile.
Daca alții considera ca trebuie sa se instaureze politia forumului, atunci ma retrag. Poate au ei dreptate si eu ma duc sa ma culc :)...ca asa zice romanul: când trei inși zic ca ești beat, du-te și te culca.
Sper ca în somn sa nu visez talibani...:) Aia chiar cred ca numai ei au dreptate. Brrrr!
Per aspera ad astra. Ad majorem Dei gloriam!

Claudiu68

Re: Prezenţa "catolicilor" pe acest forum

Mesaj necititde Claudiu68 » 30 Oct 2011, 12:50

Sunteţi de acord ca pe acest forum să scrie romano- şi greco-catolici?
Eu personal - Nu!
Intradevar trebuie eliminati . La fel a facut si Isus . JOS CU EI !!! Halal crestini mai suntem

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Eu sunt pentru DA, dar cu anumite conditii

Mesaj necititde Dionysie » 30 Noi 2011, 22:56

In al treilea rand pe forumul similar catolic, ortodocsilor le este admisa prezenta,cu conditia sa nu o ia razna cu prea multe postari anti-catolice
Am văzut eu cât de toleranţi sunt papistaşii pe forumul lor. Să te ferească Dumnezeu de "toleranţa" papistaşilor, inclusiv de toleranţa lor forumistică. Nu sunt împotriva catolicilor, dar în general aici pe forum consider că trebuie aplicată o politică de toleranţă zero faţă de papistaşi. Adică aşa cum aplică şi ei la ei pe forum, acolo unde îi tolerează doar pe cei slabi în credinţă sau care nu le spun lucrurile în faţă. Poate nu aţi observat dar la ei este vorba doar despre toleranţă; cei care nu sunt în adevărul lor catolic nu au dreptul decât la atâta, la toleranţă, libertatea fiind în general un lux care nu ar trebui să le fie acordat.

Avatar utilizator
andagh
Mesaje:9
Membru din:15 Iun 2010, 22:24
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti

Re: Prezenţa "catolicilor" pe acest forum

Mesaj necititde andagh » 02 Dec 2011, 11:47

De acord, dacă exista câte unii care o iau prin porumbi în mod repetat, ar trebui sa fie invitați un pic sa se răcorească și sa stea în "silenzio stampa" o vreme. Totuși, haide sa acordam prezumția de nevinovăție și sa acceptam ca nimeni nu are nici o vina dacă s-a născut într-o familie care nu împărtășește credința ortodoxa. Poate ca, dacă respectivul va întâlni un mediu de discuție prietenos, inteligent, ziditor, va reconsidera opiniile anterioare, cu care s-a obișnuit, de la părinti, învățători.
PS Hai sa nu îndepărtam pe nimeni de noi prin formulări peiorative, gen "papistași".
Per aspera ad astra. Ad majorem Dei gloriam!

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Prezenţa "catolicilor" pe acest forum

Mesaj necititde Dionysie » 02 Dec 2011, 14:41

Lucrurile sunt clare: papistaşii nu au ce căuta, din punctul meu de vedere, administraţia adoptând ce politică vrea dânsa, nu ce vreau eu sau alţii, pe acest forum ca să scrie. Dacă li se permite ca să scrie singura lor grijă este denigrarea Bisericii Ortodoxe şi prozelitismul lor murdar şi infect. De aceea cred că este suficient pentru un papistaş să citească forumul, dacă vrea. Chiar am recomandat acest forum unui catolic nu cu mult timp în urmă şi mi-a spus că el nu intră pe un forum de talibani; prin urmare dacă nu vor să intre nu îi obligă nimeni. În afară de a face gălăgie şi gargară anti-ortodoxă nu ştiu să facă altceva. Însă suntem pe un forum ortodox şi care este destinat comunităţii de creştini ortodocşi.

Avatar utilizator
andagh
Mesaje:9
Membru din:15 Iun 2010, 22:24
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti

Re: Prezenţa "catolicilor" pe acest forum

Mesaj necititde andagh » 04 Dec 2011, 17:48

Tocmai am terminat de vizionat filmul "Papa Paul al VI-lea, un papa în mijlocul furtunii"...cat de mult și-a dorit acest om unirea cu ortodocșii...dar nu a fost posibil...ce fel de creștini om fi și noi, și catolicii, de nu putem în ruptul capului sa încercăm sa ne înțelegem, nu știu...
Per aspera ad astra. Ad majorem Dei gloriam!

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Prezenţa "catolicilor" pe acest forum

Mesaj necititde danadoina » 04 Dec 2011, 18:08

Tocmai am terminat de vizionat filmul "Papa Paul al VI-lea, un papa în mijlocul furtunii"...cat de mult și-a dorit acest om unirea cu ortodocșii...dar nu a fost posibil..

no, macar in cazul dumitale, s-or meritat costurile de productie... :roll:
.ce fel de creștini om fi și noi, și catolicii, de nu putem în ruptul capului sa încercăm sa ne înțelegem, nu știu...
poate dintr-un adanc instinct de conservare,...daca pleci capul mai mult decat este fiziologic posibil, se rupe gatul si il desparti de trup ... ;)

mai concret, ce ar trebui sa facem "noi" crestinii ortodocsi ca "sa ne intelegem" ...? vedeti "intelegerea" asta ca un fel de targ in care fiecare lasa putin de la el ?


Înapoi la “Chestionare şi statistici”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX