Sfanta Treime

Învăţătura de credinţă ortodoxă pt "începători" şi "avansaţi"
danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox
Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde danadoina » 30 Oct 2011, 23:43

.......Despre rugaciune vreau sa-ti spun ca Dumnezeu este gelos( El se autodefineste ca fiin gelos ) , deci rugaciunea trebuie adresata doar lui nu prin intermediari sau cu ajutoare(gen icoane .....)
asta este invatatura uniata sau parerea lui Claudiu68 ? :roll:

Avatar utilizator
andagh
Mesaje:9
Membru din:15 Iun 2010, 22:24
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde andagh » 31 Oct 2011, 01:10

Mie mi se pare fascinant ca după doua milenii de creștinism, mai exista oameni care studiază din Sfinții Părinti și se interesează cu atâta patos despre taina Sfintei Treimi...dezbătută de sute de ani și care a stârnit multa pasiune in biserica, inclusiv in timpul sinoadelor ecumenice...cu toate ca, oricât ne-am strădui, dacă suntem sinceri, sa recunoaștem, cu mintea nu putem pătrunde aceste lucruri...poate doar misticii au revelații, dar foarte rar. Fizica încă nu a ajuns nici pe departe la explicarea constituției atomului, la înțelegerea luminii (dacă e corpuscul sau unda...ba, recent s-a zvonit ca exista "neutrino", care are o viteza mai mare ca cea a luminii), dacă a existat sau nu Big Bang (asociat în mintea unora cu Crearea Universului). Ma gândesc ca în viitor, oamenii vor pătrunde mai adânc în aceste mistere. Cat de frumos și interesant va fi pentru oamenii de știință! Unele descoperiri vor fi, poate, confirmări ale scrierilor sfinte, alte vor fi, pentru o vreme pietre de poticnire. Cine și cum va putea vreodată sa explice în limbaj pământesc imensa taina a sfintei Treimi? Cine poate înțelege cu adevărat ce este Duhul Sfânt? Exista vreo diferența intre acesta și Tatal? Sunt la fel? Ne putem imagina aceste ipostasuri si altfel decât un sfeșnic cu trei lumini sau ca icoana lui Andrei Rubleov? Ma uit mereu în fotografii ale Universului făcute de NASA și încerc sa îmi imaginez cine l-a creat...cum l-a creat...mi se pare minunat. Adevărul este ca încă nu știm nimic...mare minune este viata pe Terra...sunt atâtea planete sterpe, cu temperaturi imposibile, cu vanturi, cu gheata, cu acizi...numai aici, pe Pământ, exista pajiști verzi, oceane, râuri, pești, căprioare, turme de oi, vulcani, dealuri cu vii și mai ales oameni...da, șapte miliarde de potențiali creatori...o porunca biblica împlinită...chiar am umplut pământul! O minune, voi nu credeți?
Per aspera ad astra. Ad majorem Dei gloriam!

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde esenin » 31 Oct 2011, 11:05

Interesant ce remarcati, andagh !
Oamenii se tot gandesc la chestiile astea ptr ca ce ofera „dogma” este imposibil de inteles. Iata un exemplu: In baza cofiintialitatii („deofiintimea”) Christos ar trebui sa aiba aceleasi calitati ca si Tatal. Dar tot dogma ne spune ca era pe deplin Dumnezeu si pe deplin om. Ori Dumnezeu este atoatestiutor, pe cand omul stie doar partial. Deci Christos stie totul si, in acelasi timp stie doar o parte. Cum oare se conciliaza cele doua ?Caci cine stie tot stie TOATE partile, si cine stie o parte nu stie tot!
Evident imaginea asta este obtinuta pe cale intelectuala, nu este o „revelatie”. Asa ca NU se poate spune ca este un mister asa de mare incat NOI nu suntem in stare sa-l intelegem. Mai degraba, cel care a inventat gaselnita (cea cu „pe deplin Dumnezeu si pe deplin om”) nu s-a gandit la consecinte. Stiti....un prost arunca o piatra in lac si 10 intelepti nu sunt in stare s-o scoata. Cam asa stau lucrurile......
(nu stiu cui apartine gaselnita. Sper sa nu fi insultat un mare sfant.)

danadoina: exista aceasta autocaracterizare a lui Dumnezeu ! E „gelos” in VT. Dar mai trebuie gandit un pic inainte de a-I aplica aceasta caracteristica ca pe ceva definitiv. Dumnezeu zice asta in contextul in care evreii ezitau intre mai multi dumnezei. Crestinul care se roaga la o icoana sau prin intermediul unui sfant , se roaga la Dumnezeu, nu icoanei si nici sfantului, sau altui Dumnezeu. Greco-catolicul nostru are idei protestante.

Constantinos

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde Constantinos » 31 Oct 2011, 11:36

Olga , creatia lui Dumnezeu , trupul si sufletul , ingerii (si cei cazuti), materia din tot universul nu face parte din slava lui Dumnezeu ci o poate oglindi.
Slava lui Dumnezeu este energie necreata , lumina , har si Viata. In rugaciunea - Noi care pe heruvimi cu taina-i inchipuim si facatoarei de viata Sfintei Treimi intreita cantare aducem sa lepadam toata grija cea lumeasca.- viata despre care se vorbeste este facuta, deci nu e slava lui Dumnezeu care este necreata ci viata tuturor animalelor , plantelor etc. care este intretinuta intr-un mod necunoscut de catre Viata sau har. Poate gresesc in cele ce zic asa ca mai sigur este sa cauti prin carti cum ar fi Dogmatica lui Ioan Damaschin.

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde danadoina » 31 Oct 2011, 14:15

I...danadoina: exista aceasta autocaracterizare a lui Dumnezeu ! E „gelos” in VT. ....
sigur, exista dar nu are "consistenta" geloziei omenesti.... de aceea nu este corecta nici concluzia cu rugaciunea, asta ma deranjat ;)
...... Crestinul care se roaga la o icoana sau prin intermediul unui sfant , se roaga la Dumnezeu, nu icoanei si nici sfantului, sau altui Dumnezeu. Greco-catolicul nostru are idei protestante.
exact ! de aceea si intrebarea sub forma de mai sus :) ....

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde esenin » 31 Oct 2011, 15:14

I see....
Sa vedem...

Claudiu68

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde Claudiu68 » 31 Oct 2011, 22:13

Ma bucur foarte mult ca putem discuta pe aceasta tema .
Exodul 20:3  Să nu ai alţi dumnezei în afară de Mine.
4  Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care Sunt sus în ceruri sau jos pe pământ sau în apele mai de jos decât pământul.
5  Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti; căci Eu, Domnul, Dumnezeul tău, Sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea părinţilor în copii până la al treilea şi la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc,
6  şi Mă îndur până la al miilea neam de cei ce Mă iubesc şi păzesc poruncile Mele.
etc.
Ce parere aveti despre moaste , tablouri , icoane , statui , etc

OLGA

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde OLGA » 31 Oct 2011, 22:13

Olga , creatia lui Dumnezeu , trupul si sufletul , ingerii (si cei cazuti), materia din tot universul nu face parte din slava lui Dumnezeu ci o poate oglindi.
Slava lui Dumnezeu este energie necreata , lumina , har si Viata. In rugaciunea - Noi care pe heruvimi cu taina-i inchipuim si facatoarei de viata Sfintei Treimi intreita cantare aducem sa lepadam toata grija cea lumeasca.- viata despre care se vorbeste este facuta, deci nu e slava lui Dumnezeu care este necreata ci viata tuturor animalelor , plantelor etc. care este intretinuta intr-un mod necunoscut de catre Viata sau har. Poate gresesc in cele ce zic asa ca mai sigur este sa cauti prin carti cum ar fi Dogmatica lui Ioan Damaschin.
Înteleg că ar fi corect daca am spune că Dumnezeu este format din fiinta Lui, slava Lui şi creaţia Lui? Deci, când vom fi una cu El, noi nu vom fi mai mult decât tot creaţia Lui, dar restaurată. Asta înţeleg, deocamdată.

OLGA

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde OLGA » 31 Oct 2011, 22:24

Ma bucur foarte mult ca putem discuta pe aceasta tema .
Exodul 20:3  Să nu ai alţi dumnezei în afară de Mine.
4  Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care Sunt sus în ceruri sau jos pe pământ sau în apele mai de jos decât pământul.
5  Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti; căci Eu, Domnul, Dumnezeul tău, Sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea părinţilor în copii până la al treilea şi la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc,
6  şi Mă îndur până la al miilea neam de cei ce Mă iubesc şi păzesc poruncile Mele.
etc.
Ce parere aveti despre moaste , tablouri , icoane , statui , etc
Sfintele moaşte sunt trupurile sfinţilor care au decedat. Icoanele sunt obiecte sfinţite. Tablourile si statuile sunt creaţii mai mult sau mai putin artistice. Eu asa cred.

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde danadoina » 31 Oct 2011, 22:26

Ma bucur foarte mult ca putem discuta pe aceasta tema .
..........
Ce parere aveti despre moaste , tablouri , icoane , statui , etc
:x6 , subiect discutat si rasdiscutat de ex. aici :
viewtopic.php?f=75&t=1659&hilit=inchinarea+la+icoane

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde esenin » 31 Oct 2011, 23:14

Claudiu68
Dumneavoastra nu sunteti greco-catolic. Sunteti protestant. Un greco-catolic nu ar da citate in germana, (din Luther, parca) nu s-ar gandi la icoane.... si la alte chestii. Nu e nevoie sa mintiti, aici. Toata lumea are voie sa scrie. (pentru mine nu e important, eu fiind si cal si magar, (si catar) dar pe altii s-ar putea sa-i deranjeze). Aveti curaj!
Despre icoane s-a vorbit indelung si s-au consumat multe energii, chiar cu un np. Fara folos, trebuie sa spun. Daca vreti sa rascoliti apele din nou, sa facem ca francezii: ”messieurs les Anglais, tirez les premiers”. „Trageti primul”, si veti avea raspunsuri. Dar cititi intai topicul acela.
(sau poate s-a interzis accesul protestantilor ?. nu mai sunt la curent)

Constantinos

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde Constantinos » 01 Noi 2011, 07:47

Dumnezeu "Poate să facă pe toate câte le voieşte; dar nu voieşte să facă pe toate câte le poate, căci poate să piardă lumea, dar nu vrea."- Sfantul Ioan Damaschin. Mai este scris ca la Dumnezeu nu este schimbare nici umbra de mutare si daca nu s-ar mai gandi la creatia Sa , aceasta ar dispare. Deci nu putem folosi expresia Dumnezeu este format din creatia Lui , ce nu stiu este daca Dumnezeu Cuvantul ar renunta la trupul Sau daca ar sterge creatia Sa.

Claudiu68

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde Claudiu68 » 01 Noi 2011, 17:44

Claudiu68
Dumneavoastra nu sunteti greco-catolic. Sunteti protestant. Un greco-catolic nu ar da citate in germana, (din Luther, parca) nu s-ar gandi la icoane.... si la alte chestii. Nu e nevoie sa mintiti, aici. Toata lumea are voie sa scrie. (pentru mine nu e important, eu fiind si cal si magar, (si catar) dar pe altii s-ar putea sa-i deranjeze). Aveti curaj!
Despre icoane s-a vorbit indelung si s-au consumat multe energii, chiar cu un np. Fara folos, trebuie sa spun. Daca vreti sa rascoliti apele din nou, sa facem ca francezii: ”messieurs les Anglais, tirez les premiers”. „Trageti primul”, si veti avea raspunsuri. Dar cititi intai topicul acela.
(sau poate s-a interzis accesul protestantilor ?. nu mai sunt la curent)

Cu respect , dar am un program pe calculator care imi afiseaza acelasi pasaj biblic (pe care il caut ) in mai multe versiuni de traducere a bibliei . Nu vreau sa citesc doar una ; asta nu este studiu ci ,,perdea" Numele programului este Theophilos 3

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde esenin » 01 Noi 2011, 18:24

Claudiu68
In ”theophilos” sunt EXACT aceleasi cuvinte: ”rather” sau „plutot” (mai degraba). Ce tot insinuati acolo? V-ati uitat in program, macar? Si nu vad de ce programul acela (b. interliniara) ar fi o „perdea”. De ce ”perdea”? V-am mai mentionat inca doua traduceri acolo. Asta face „mai multe”, nu ? Va lipesc cateva traduceri din theophilos. Nu vorbim de care program e mai bun ci de ce zice acel pasaj!
Raspundeti ca sa va aflati in treaba....
Fişiere ataşate
plutot.jpg
(430.87KiB)Descărcat de 637 ori

Claudiu68

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde Claudiu68 » 02 Noi 2011, 18:00

Eu , in acel program am descarcat doar BOR , VDC , KJV , SGNT si LUT pentru a aprofunda studiul biblic pe orice tema . D-voastra sunteti (adica credeti ) foarte ,,tare" in aceasta problema , se pare ca nu va place studiul scripturilor in adevaratul sens al acestora ; Cititi (bineinteles daca doriti) Exodul 20:4,5 ; Psalmul 115:4-8 ; Isaia 42:8 ; 1Ioan 5:21 precum si Deuteronomul 27:15 iar despre moaste hai va rog :scutiti-ma!

si in final DA sunt grecocatolic!

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde esenin » 02 Noi 2011, 19:08

Cum se face, dragi credinciosi, ca fiecare confesiune „naste monstri” ? (e un citat, claudiu 86, de-aia sunt ghilimele, nu te enerva).
Prin urmare:
1. NU am zis nimic, dar absolut nimic de „moaste”. Ce te-a apucat?
2. Nu exista niciun raport intre cazul in care am citat (pr Dimitrie a citat, de fapt) din Luca, si citatele pe care mi le recomanzi. Niciunul.
3. Esti un greco-catolic care are un dinte (un canin) impotriva icoanelor. Dar greco-catolicii au icoane! Sa fii oare un greco-catolic de ziua a 7-a? E un cult nou. Taman a iesit. E moda de iarna la credinte si accesorii. (o posetutza, un pantofior, o bibliutza....ce mai, tot ce face femeia dezirabila si „sexy”).
4. remarcasem deja, in mesajul anterior, ca imi raspundeai la un citat (amical) care vorbea chiar despre asta cu: „Cu respect , dar am un program pe calculator care imi afiseaza acelasi pasaj biblic (pe care il caut ) in mai multe versiuni de traducere a bibliei . Nu vreau sa citesc doar una ; asta nu este studiu ci ,,perdea" Numele programului este Theophilos 3 ”. Asta este nu doar felul de a vorbi al soldatului Svejk (el incepea cu „cu respect raportez”) dar si „logica” lui. De ce oare? E streche la „greco-catolici”? E amnezie, alzheimer,? Ce se intampla cu domniile voastre?
Incearca sa raspunzi in ordine. Trebuie sa te iei dupa cifre: „1” e cea mai mica si „4” cea mai mare - presupun ca si la „greco-catolicii” de ziua a 7-a e la fel ca la oamenii normali. Si concentreaza-te un pic!

Claudiu68

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde Claudiu68 » 02 Noi 2011, 21:22

Vad ca politetea nu face parte din atuurile d-voastra . Sunt sigur ca am sa ma acomodez mai bine ca d-voastra(in loc =tine=) cu acest sit peste vreo 3 ani (cam cit aveti d-voastra) .
In alta ordine de idei printre oamenii normali (pe care-i numiti mai sus ) sunt absolut siguri cu nu FACI parte si TU

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde esenin » 02 Noi 2011, 21:49

Bon! sa revenim la subiect: Greco-catolicii au sau nu icoane ?

Claudiu68

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde Claudiu68 » 03 Noi 2011, 20:19

Avem icoane , dar sunt foarte simbolice . In bisericile ortodoxe , intreaga biserica este o icoana . Acum ; eu vreau sa subliniez faptul ca , parerea mea este ca acest lucru este cu totul depasit . Au trecut vremurile cind credinciosii isi holbau ochii pe pereti pentru a intelege ceva din Sfinta Evanghelie , care la vremea aceea le era inaccesibila . Ascultau ce le ziceau preotii ( ca era bina sau rau , ei nu puteau sti).Acum Biblia este accesibila tuturor si acest lucru deranjeaza ,,pe undeva" pentru ca se deschid mintile ! avem posibilitatea de a alege intre ce ni se spune in biserica (citeodata alterat) si ce este scris in evanghelie fara ,,amprenta traditiei" da , este nedorit de unii.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Sfanta Treime

Mesaj necititde esenin » 04 Noi 2011, 11:24

Aoleu...prietene

Si te intrebi de ce nu sunt politicos cu tine.....
Simpla formula „cu respect...etc” nu inseamna deloc ca respecti. Este mai degraba respect fariseic, convenit, ieftin - cel pe care il oferi tu spre „consum”. Ai respecta oamenii daca, de pilda, nu i-ai mai lua de tampiti, ceea ce faci cu mare aplomb.

Despre consideratiil tale impresioniste asupra icoanelor, fa bine si citeste topicul indicat de Danadoina! Ortodoxia are o teorie bine elaborata asupra chestiunii (Eu nu sunt ortodox, nu fac propaganda pentru ei; adesea sunt anti-ortodox). Citeste-o, intelege-o, si abia apoi da-ti cu parerea. Altfel, nu cred ca cineva iti va raspunde. (Si bine ar face).

Si mai ales, inceteaza sa-i banui pe ceilalti de imbecilitate. (mai am, totusi, banuiala ca esti naiv; asta ca sa nu te acuz pe nedrept de minciuna). Schimba-ti apartenenta declarata cu cea adevarat, oricare ar fi ea.

Cu asta nu-ti mai raspund nici eu. A bon entendeur.


Înapoi la “DOGMATICĂ şi CATEHISM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX